folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Sağlıklı Gıdalar (Sucuk, Çikolota, Yoğurt)

Sağlıklı Gıdalar (Sucuk, Çikolota, Yoğurt)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKill
    DrKill's avatar
    Erkek

Bu günlerde sağlıklı yiyeceklere taktım.

İçinde monosodyum glutomat (çin tozu Mono Sodyum Glutamat E620, 621, 622, 623, 624, 625),

https://eksisozluk.com/monosodyum-glutamat--386648

nitrit, nitrat ve diğeri (E249, E250, E251 ve E252),

olmayan sucuk markaları söyleyebilir misiniz.

sodyum nitrit.
    et ürünlerine bakteri ürememesi için katılıyor.
    midede karsinojenik olabileceği düşünülen nitrosaminlere dönüşür.

Benim gördüğüm afyon cumhuriyet sucuklarında yoktu bunlar. Sanırım birde ikbal sucukta yok MUŞ... Zaten afyon sucuk fiyatından belli kalitesi. İkbali incelemedim daha.

Çikolata ve gofretlerde GDO'lu Soya Lesitini KULLANMAYAN markalar var mı bildiğiniz?

Benim bildiklerim

Tadelle ve Sarelle.

Yoğurt konusunu pek araştıramadım ama jelatin denen birşey kullanıyorlarmış. Bu konuda bilgisi olanlar varsa cevaplarını bekliyorum.

Bu imzayı her gördüğünüzde 4gb kotanızın 0,00000358559191226959228515625 azalmaktadır. Bilerek ve istenerek bu imza yapılmıştır. Amaç kotanızı sömürmektir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    endenius
    endenius's avatar
    Erkek

sağlıklı olsun istiyorsan,malzemeelerini temin edip kendin hazırlayacaksın

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Darkparadise
    Darkparadise's avatar
    Dişi
    endenius bunu yazdı

Peki aldığı malzemelere ne kadar güvenebilecek ki?

Dışarıda Issızlık Bensiz, Bendeyse Yalnızlık Issız...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    karabudun
    karabudun's avatar
    Erkek

Bundan sonra sağlıklı gıda diye bir şey olamaz.  Başta et olmak üzere alacağın maddeler de sağlıklı olmadığı için kendin yapsanda faydasız. Bütün malzemeleri kendin üretsen bile anlamı yok. Sonuçta havayı, suyu kirlettiler. Bundan sonra en iyisi hızla evrimleşip duruma ayak uydurmak.

"Bugünden geru divanda, dergahta, bergahta, mecliste ve meydanda Türkçeden başka dil kullanılmayacaktır." KaramanoğluMehmet Bey - 1277 -
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    endenius
    endenius's avatar
    Erkek
    Darkparadise bunu yazdı
    endenius bunu yazdı

Peki aldığı malzemelere ne kadar güvenebilecek ki?

araştırcak başka yolu yok

hazır aldığında onu üreten çokmu araştırıyor

bakıyor bakınıyor en ucuz nerede bulduysa gene oradan alıyor öyle imal ediyor

yoğurt ele alalım

her zaman derler açıktan süt almayın diye oysa o açık sütü ben imal ediyorum güzelce mayalıyorum tencere tencere yoğurt yiyorum

hastamı oldum hayır olsaydım 35 seneden beri illaki bir taraftan çıkardı :D

hazır yoğurta gelelim

hazır yoğurt mayası ile mayaladığımda yoğurt bir tuhaf yoğurt oluyor normalde 2-3 gün dışarıda kalan yoğurt ekşir ama hazır yoğurttan mayalanınca ekşimiyor ne hikmetse 15 gün dışarda kaldığını bilirim genede ekşimedi fazladan içine ne katarlar katmazlar bilemem

ama helede ülkemizde sağlık mağlık yok o yok bu tammmamen hikaye, tek amaç az maliyetle çok kazanç

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKill
    DrKill's avatar
    Erkek

Beyler sağlıklı derken yanlış bir kelime kullanmış olabilirim. "Piyasaya göre sağlıklı" ya da "kötünün iyisi" demem daha makbul olur heralde. Bu yüzden kendin yap gibi eleştirileri bu bağlamda yapın.

Bu imzayı her gördüğünüzde 4gb kotanızın 0,00000358559191226959228515625 azalmaktadır. Bilerek ve istenerek bu imza yapılmıştır. Amaç kotanızı sömürmektir
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sigortacı
    DJ_Alper
    DJ_Alper's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası
    Erkek

son bakanlık açıklamasını okumadın herhalde ikbalde kanatlandı :)

birde afyonda itimat vardır oda kanatlandı :)

Sorularınızı cilginsigortaci@gmail.com a yazabilirsiniz cevaplar facebook sayfasında >>> facebook.com/cilginsigortaci █║▌│█│║▌║││█║▌║▌║
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Böcüklerin Efendisi
    krypt
    krypt's avatar
    Erkek

Monosodyum glutamat domates, patates, mantarda falan doğal olarak var olan bir şey.  Onlar da mı sağlıksız oluyor hacım? Sodyum nitrit ise bakteri üremesinden ziyade botulizm gibi hastalıkalra sebep olan patojenik bakterilere karşı koyuluyor.

Bu katkı maddelerinin miktarları yıllarca kontrollü deneyler vazıtasıyla belirlenip, yetkili mecralar tarafından regüle ediliyor. Bence bu kadar takmamak lazım.

krypt tarafından 11/Kas/14 16:59 tarihinde düzenlenmiştir

while (1<2)
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ThundeR
    ThundeR's avatar
    Erkek

hocam ikbalde sıkıntılı geçen haberde görmüştüm sayfada arat bak

http://ekonomi.haberturk.com/alisveris/haber/1004160-bakanlik-o-sirketleri-desifre-etti

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Stigma
    Stigma's avatar
    Dişi

yeme alışkanlıklarımız, yediklerimiz içtiklerimiz kâr sahiplerinin bilimi de kullanarak kendilerine daha fazla kâr yaratma çabası ile paralel gelişim/değişime uğruyor maalesef. yerel üretici kalmadı pek. söz sahibi şirketler de saha olarak her yeri benimsediğinden, raf ömrü uzun gıdalar üretme yolunu buldu. tabii bunun dışında gıdanın görselliği, br şeyin daha beyaz ya da daha siyah olması, parlak albenili renkler yanında pazarlama stratejisi olarak yer aldı. yeşil devrim de dahil olmak üzere kontrollü bir biçimde gelindi bu noktaya. Şu an kötünün iyisini seçmekten başka da şansımız yok gibi.

neyse, bu yüzden kendimce yeme alışkanlıklarımı değiştirdim ben de. en azından daha azına maruz kalıyorum yapabildiğim kadar. hazır gıda, cips, asitli içecekler, abur cuburlar, konserveler, hazır dondurulmuşlar gibi şeyleri kullanmamaya çalışıyorum. vejetaryen değilim ama zaten az tükettiğim tavuk ve kırmızı eti  de yetiştirilme ve üretim koşulları nedeniyle daha da azalttım, şansım olmadığı zamanlarda yiyorum.

yoğurdu ben evde yapıyorum. ama hazır için izmir'de foça yoğurdu var, kooperatif olduğu için yıllardır aynı yoğurdu yapıyorlar, muhteşemdir, katkı maddesi kullanmıyoruz diyorlar ki çok fazla kâr peşinde olmadıkları için güven veriyor bu. bulunduğun yerde güvenilir yerel üretim yapan
     mutlaka vardır, araştırmadan bulunmaz. tabi yerel şark kurnazları da bol. dikkat etmek lazım.

bunun dışında olay sadece sağlıklı gıda ile de bitmiyor, eve giren birçok şey zehirden ibaret. bulaşığı yıkadığın deterjandan tut şampuana,plastik ürünlerden kişisel bakım ürünlerine dek bombardıman halindeyiz. kulağa pek hoş gelmiyor bunlar ama durum bu.

bu arada yapılan o kontrollü deneyler ve yetkili abilerimiz; üretime bağlı oluşan hasarları ve kanserin müthiş bir hızla artmasını engelleyemedi ne yazık ki.

allcolorsarebeautiful.net
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    endenius
    endenius's avatar
    Erkek
    Stigma bunu yazdı

yeme alışkanlıklarımız, yediklerimiz içtiklerimiz kâr sahiplerinin bilimi de kullanarak kendilerine daha fazla kâr yaratma çabası ile paralel gelişim/değişime uğruyor maalesef. yerel üretici kalmadı pek. söz sahibi şirketler de saha olarak her yeri benimsediğinden, raf ömrü uzun gıdalar üretme yolunu buldu. tabii bunun dışında gıdanın görselliği, br şeyin daha beyaz ya da daha siyah olması, parlak albenili renkler yanında pazarlama stratejisi olarak yer aldı. yeşil devrim de dahil olmak üzere kontrollü bir biçimde gelindi bu noktaya. Şu an kötünün iyisini seçmekten başka da şansımız yok gibi.

neyse, bu yüzden kendimce yeme alışkanlıklarımı değiştirdim ben de. en azından daha azına maruz kalıyorum yapabildiğim kadar. hazır gıda, cips, asitli içecekler, abur cuburlar, konserveler, hazır dondurulmuşlar gibi şeyleri kullanmamaya çalışıyorum. vejetaryen değilim ama zaten az tükettiğim tavuk ve kırmızı eti  de yetiştirilme ve üretim koşulları nedeniyle daha da azalttım, şansım olmadığı zamanlarda yiyorum.

yoğurdu ben evde yapıyorum. ama hazır için izmir'de foça yoğurdu var, kooperatif olduğu için yıllardır aynı yoğurdu yapıyorlar, muhteşemdir, katkı maddesi kullanmıyoruz diyorlar ki çok fazla kâr peşinde olmadıkları için güven veriyor bu. bulunduğun yerde güvenilir yerel üretim yapan
     mutlaka vardır, araştırmadan bulunmaz. tabi yerel şark kurnazları da bol. dikkat etmek lazım.

bunun dışında olay sadece sağlıklı gıda ile de bitmiyor, eve giren birçok şey zehirden ibaret. bulaşığı yıkadığın deterjandan tut şampuana,plastik ürünlerden kişisel bakım ürünlerine dek bombardıman halindeyiz. kulağa pek hoş gelmiyor bunlar ama durum bu.

bu arada yapılan o kontrollü deneyler ve yetkili abilerimiz; üretime bağlı oluşan hasarları ve kanserin müthiş bir hızla artmasını engelleyemedi ne yazık ki.

ee en büyük tedarikçileri yakalanmış öyle diyorlar

artık et diye ne yediriyorlarsa bu millete

http://sozcu.com.tr/2014/gundem/en-buyuk-kacak-et-partisi-ele-gecirildi-643282/

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/27554581.asp

endenius tarafından 11/Kas/14 18:48 tarihinde düzenlenmiştir
Toplam Hit: 3819 Toplam Mesaj: 32