SAP ERP Eğitim

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    paparozzi
    paparozzi's avatar
    Erkek

Hocalar merhaba. 

Talaşli imalat sektöründe mühendisim. Bir süredir kurumsallarda iş aramaktayım. Kendi çalıştığım firma çok büyük çaplı bir yer sayılmaz. Başvuracağım firmalar da sürekli ERP SAP hakkında bilgi sahibi olan arkadaşlara öncelik tanıyor. Açıkçası daha önce pek duyduğum gördüğüm şeyler değiller, detaylı bi bilgim yok hâliyle. Ayrıca bir firmada çalışmadan evde kendi kendine öğrenmek için uygun bir program olmadığını biliyorum ancak öyle sırf bunu öğrenebilmek için işimden ayrılacak bi pozisyonda değilim şu sıralar.

Demem o ki bu konuda bilgi sahibi arkadaşlarin tavsiyesi nedir, önerdikleri bı kaynak veya yol haritası var mıdır? Eski konulara baktım ancak verimli bir cevap bulamadım.

Yardımcı olursanız sevinirim.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    müstakar
    yarasaadam
    yarasaadam's avatar
    Erkek

paparozzi Udemy de şu kurslar var işine yarayabilir 

Online Kurslar - İstediğiniz Her Şeyi Kendi Programınıza Göre Öğrenin | Udemy

Beyninizi işlemci olarak kullanın , harddisk olarak değil :) İnsanlar kitap gibidir azizim , önemli olan cildi değil, içerikleridir Tüm ağı çökertmek , bir insanı hacklemekle başlar
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Excel
    radres
    radres's avatar
    Erkek
    paparozzi bunu yazdı

Hocalar merhaba. 

Talaşli imalat sektöründe mühendisim. Bir süredir kurumsallarda iş aramaktayım. Kendi çalıştığım firma çok büyük çaplı bir yer sayılmaz. Başvuracağım firmalar da sürekli ERP SAP hakkında bilgi sahibi olan arkadaşlara öncelik tanıyor. Açıkçası daha önce pek duyduğum gördüğüm şeyler değiller, detaylı bi bilgim yok hâliyle. Ayrıca bir firmada çalışmadan evde kendi kendine öğrenmek için uygun bir program olmadığını biliyorum ancak öyle sırf bunu öğrenebilmek için işimden ayrılacak bi pozisyonda değilim şu sıralar.

Demem o ki bu konuda bilgi sahibi arkadaşlarin tavsiyesi nedir, önerdikleri bı kaynak veya yol haritası var mıdır? Eski konulara baktım ancak verimli bir cevap bulamadım.

İlginç... insan kaynaklarına edebiyatçı koyunca hazırlanan ilanlar da bu kadar oluyor ancak... SAP dediğin şey, şirketin tüm verilerini kaydedip bu verileri filtrelemek için sana farklı arayüzler sunan bir sistem... farklı türdeki verileri bulmak için kullanılan farklı arama menüleri var ve sonuç olarak filtreleyip bulduğun verilerin tamamını excel kullanarak analiz ediyorsun yine. her menünün kullanımını öğrenmek için "1- menü adını bil",  "2- aradığın verinin bir kısmını bil" bunlar yeterli...

3 yıl önce çalıştığım firma SAP ye yeni geçiş yapıyordu ve SAP nin dalağına kadar her yerini gördük, deli gibi SAP kullanıyorduk hergün. En az 10 tane farklı menüden veri çekip tablolar grafikler hazırlıyordum. Stok yönetim mühendisiydim, Fabrikanın tüm kalıp ve yedek parça depolarını takip edip tüketim miktarlarını analiz edip gerekli siparişleri verip, verilmiş siparişlerin hangi aşamada olduğunu takip edip müdürüme raporlama yapıyordum. İşlemlerin %90 ı SAP ile yapılıyor diyebilirim, düzgün kullanıldığı sürece gerçekten de çok faydalı bir sistem ve de öyle özel bi eğtim gerektiren bir yanını görememiştim hiç... 1-2 gün işin içinde pratik ve merak... 

Stok düzeltme, sipariş açma, satın alma talebi açma, stok hareketlerini inceleme, mevcut stokları görüntüleme, hangi koddaki malzemenin hangi tarihte hangi proseste olduğu vs bir çok farklı bilgiyi arayıp filtreleyebileceğin menüleri var. işyerinde max 1-2 haftada öğreneceğin türden birşey ve zaten her işyerinin sistemi kendine özgü olduğu için bu konuda kısa da olsa bi eğtim vermesi gerekir birisinin.  menü isimlerini bildikten sonra geri kalan herşey excel tablosuna veri girmek veya excelden veri filtrelemek ile aynı bence. SAP den çıkardığın bilgileri de %90 excel ile tablo, grafik OEE hesapları için kullandırırlar zaten.

excel biliyorsan SAP de biliyorum yaz geç CV ne... nerden öğrendin derlerse de kılıf olarak, "staj firmamda", "online eğtim"

, vs bişeyler bakarsın artık :)

internetten de birkaç yerden örnek kullanım videoları bulup izlemen yeterli olucaktır bence...

valar morghulis ...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EmiRReiS
    EmiRReiS's avatar
    Erkek
    radres bunu yazdı

3 yıl önce çalıştığım firma SAP ye yeni geçiş yapıyordu ve SAP nin dalağına kadar her yerini gördük, deli gibi SAP kullanıyorduk hergün. En az 10 tane farklı menüden veri çekip tablolar grafikler hazırlıyordum. Stok yönetim mühendisiydim, Fabrikanın tüm kalıp ve yedek parça depolarını takip edip tüketim miktarlarını analiz edip gerekli siparişleri verip, verilmiş siparişlerin hangi aşamada olduğunu takip edip müdürüme raporlama yapıyordum. İşlemlerin %90 ı SAP ile yapılıyor diyebilirim, düzgün kullanıldığı sürece gerçekten de çok faydalı bir sistem ve de öyle özel bi eğtim gerektiren bir yanını görememiştim hiç... 1-2 gün işin içinde pratik ve merak... 

Stok düzeltme, sipariş açma, satın alma talebi açma, stok hareketlerini inceleme, mevcut stokları görüntüleme, hangi koddaki malzemenin hangi tarihte hangi proseste olduğu vs bir çok farklı bilgiyi arayıp filtreleyebileceğin menüleri var. işyerinde max 1-2 haftada öğreneceğin türden birşey ve zaten her işyerinin sistemi kendine özgü olduğu için bu konuda kısa da olsa bi eğtim vermesi gerekir birisinin.  menü isimlerini bildikten sonra geri kalan herşey excel tablosuna veri girmek veya excelden veri filtrelemek ile aynı bence. SAP den çıkardığın bilgileri de %90 excel ile tablo, grafik OEE hesapları için kullandırırlar zaten.

excel biliyorsan SAP de biliyorum yaz geç CV ne... nerden öğrendin derlerse de kılıf olarak, "staj firmamda", "online eğtim"

internetten de birkaç yerden örnek kullanım videoları bulup izlemen yeterli olucaktır bence...

Hocam çok sığ bir cevap olmuş.

SAP dünyanın en büyük 3. yazılım şirketi ve bir işletim sisteminden kat kat daha geniş ve karmaşık bir yapıdır. İçersinde benim bildiğim 25 adet modül var ve her birini öğrenmek insanın yıllarını alır. O yüzden bir sap danışmanı maksimum iki modül bildiğini iddia edebilir.

İçersinde 300 000 işlem kodu var. Sen 10 tanesine girip bildiğini iddia ediyorsun. Bizim stajerlerden birisinin de geçenlerde cv'sini gördüm. Bizim şirkette sap erp öğrendiğini yazmış. Yaptığı sadece 1 işlem kodunda veri girişi yapmak. Ama ileri düzey sap bilgisi yazmış : )

11 modülü düzenli olarak kullanıyorum. Basis adminiyim, fiori ve abap tarafında da temel işlemler yapıyorum. Hana projesi yaptım, yüzlerce danışmanla çalışıyor ve çalıştırıyorum. Bana sorsala %5'ini ancak biliyorum diye bilirim. Ama bilmeyen insan için sikim sonik basit bir uygulama. İşte insan kaynakları da böyle yaklaştığı için ilanlara ihtiyaç bilgisi yerine sap erp bilen ilanı veriyorlar.

Aslında kişinin çalışacağı departmana uygun ilan olması gerekir. Misal:

Mali işler departmanında görevlendirilecek, SAP FI modülü konusunda bilgi sahibi.. gibi ilan verilmelidir.

@paparozzi hocam işinle ilgili modül için udemy de bulunan eğitim videolarını izlemeni tavsiye ederim. misal üretim tarafındasındır diye düşünüyorum, udemye yeni sap pp modülü eğitim videoları geldi, alıp izleyebilirsin. Birde istanbulda sap akademi diye bir yer var, kursları uygun, tavsiye ederim.

Sorun olursada, özelden yazabilirsin, elimden geldiğince yardımcı olurum.

.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Excel
    radres
    radres's avatar
    Erkek

Eidt: Neyse, gereksiz bişey başlatmak istemiyorum.

radres tarafından 01/Mar/22 09:33 tarihinde düzenlenmiştir

valar morghulis ...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    coLdPriNCe
    coLdPriNCe's avatar
    Erkek

SAP MM danışmanı ve aynı zamanda Satınalma Süreç Yöneticisi olarak şunu söyleyebilirim: Bir insan ben SAP'yi çok iyi biliyorum diyorsa yalandır. Maksimum 4-5 modül bilir ama arkadaşların yazdığı gibi şirketin heeeeeeeeeeeeeeeeeeer şeyini kaydeder. İK da SAP'de çalışabilir, satış da, satınalma da, bakım, da üretim de... Excel'de "formül çekme" konusunda iyiysen ya da genel olarak programlama biliyorsan iyi kötü mantığını anlaman kolay olur. Hangi veri nereden geliyor kurgusunu daha iyi anlarsın.

Sana tavsiyem udemy gibi bi yerlerden başla. Sonra da mecbur bir yerlere bir şekilde paralar yedirip onlarda deneyimleme şansı bul eğer kurs gibi bir şeye ok isen. Ne yazık ki evde yükleyip yapma şansın yok. Ben de aynı senin gibi evdeki pc'ye nasıl kurarım diye başlamıştım. Kursa girince de kurcalaya kurcalaya öğren. Kurs bakarken kesinlikle ve kesinlikle eline pdf çıktısı değil, deneyimleyebileceğin bir yer bak.

Temelleri öğrendikten sonra kendine şu tarz sorular sor (ben satınalma kısmını bildiğim için o minvalde örnek veriyorum) --> Falanca ürünü en son ne zaman satınalmışım. Falanca kategoride en büyük tedarikçiyi nasıl bulurum. Harcamalarımın ne kadarı hangi para birimi? 

başlangıçta bu tarz sorular senin en hızlı şekilde konsepti oturtmana faydalı olur ve daha fazlası için kurcalamana vesile olur. Hangi modül ilgini çeker bilmiyorum ama bir haftasonu teams/zoom ile uzaktan bağlantı ile olsa da demo yaşatabilirim.

Son olarak da hiçbir zaman SAP'nin anlamı System Against People değildir. Bizim insanımız SAP'yi kurumsallaşma sandığı için keriz gibi milyonlar bayılıp sonrasında da bizim eski sistem daha iyiydi yea diye söyler. Çalıştığım şirkette planlama yöneticisi var, SAP'de karışık aq ben excel'de düzenliyorum diyor. Hiç aklına SAP'deki veriyi temizleyerek doğru kurgulamak gelmemiş kadının. Sorarsan kurumsal.........

De genio e de louco, todos temos um pouco!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mutubilir
    Mutubilir's avatar
    Erkek
    EmiRReiS bunu yazdı
    radres bunu yazdı

SAP dünyanın en büyük 3. yazılım şirketi ve bir işletim sisteminden kat kat daha geniş ve karmaşık bir yapıdır. İçersinde benim bildiğim 25 adet modül var ve her birini öğrenmek insanın yıllarını alır. O yüzden bir sap danışmanı maksimum iki modül bildiğini iddia edebilir.

İçersinde 300 000 işlem kodu var. Sen 10 tanesine girip bildiğini iddia ediyorsun. Bizim stajerlerden birisinin de geçenlerde cv'sini gördüm. Bizim şirkette sap erp öğrendiğini yazmış. Yaptığı sadece 1 işlem kodunda veri girişi yapmak. Ama ileri düzey sap bilgisi yazmış : )

11 modülü düzenli olarak kullanıyorum. Basis adminiyim, fiori ve abap tarafında da temel işlemler yapıyorum. Hana projesi yaptım, yüzlerce danışmanla çalışıyor ve çalıştırıyorum. Bana sorsala %5'ini ancak biliyorum diye bilirim. Ama bilmeyen insan için sikim sonik basit bir uygulama. İşte insan kaynakları da böyle yaklaştığı için ilanlara ihtiyaç bilgisi yerine sap erp bilen ilanı veriyorlar.

Mali işler departmanında görevlendirilecek, SAP FI modülü konusunda bilgi sahibi.. gibi ilan verilmelidir.

@paparozzi hocam işinle ilgili modül için udemy de bulunan eğitim videolarını izlemeni tavsiye ederim. misal üretim tarafındasındır diye düşünüyorum, udemye yeni sap pp modülü eğitim videoları geldi, alıp izleyebilirsin. Birde istanbulda sap akademi diye bir yer var, kursları uygun, tavsiye ederim.

Ufkum açıldı hocam. Teşekkür ederim arkadaş vesilesi ile güzel ve donanımlı bir bilgi aldık sayende. Ben biraz SAP bakayım yarın öbürgün işimize yarar belki :)

Aslan bile atı görünce götünü saklar
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EmiRReiS
    EmiRReiS's avatar
    Erkek
    coLdPriNCe bunu yazdı

Son olarak da hiçbir zaman SAP'nin anlamı System Against People değildir. Bizim insanımız SAP'yi kurumsallaşma sandığı için keriz gibi milyonlar bayılıp sonrasında da bizim eski sistem daha iyiydi yea diye söyler. Çalıştığım şirkette planlama yöneticisi var, SAP'de karışık aq ben excel'de düzenliyorum diyor. Hiç aklına SAP'deki veriyi temizleyerek doğru kurgulamak gelmemiş kadının. Sorarsan kurumsal.........

Hocam kadının haklı olduğu noktalar olabilir. SAP sistemini ilk kurgularken, sap ilgili modüllerinde yıllarca çalışmış kişilerin key user olması çok önemli. Yoksa herkes kendince süreç istediği için hem sap standardından uzaklaşılır hemde ilerleyen yıllarda bu geliştirmeler talepleri karşılayamaz. Mevcut sistem planlamacının talebine karşılık vermiyordur ve excelde yapabildiği yapıyı sap da kurgulatmak için onay alamamıştır. Bizim şirkette de bu durum var. Sürekli yeni talepler geliyor, eğer excel ile yapılabilecek bir talep ise yapmıyorum. Çünkü bunun sonu yok ve herşeyi biz yapamayız, danışman ücretleride çok pahalı. 

Geçen sene satınalma süreci ile ilgili talep geldi. Adam diyor ki, ME51N de satınalma talebini oluşturduğum ekranda şu alana iki kere tıklıyorum, bunu bir tıka indirelim. Bunun gibi anlamsız talepler çok geldiği için, gerçekten ihtiyaç olmayan talepler ilgili IT birimi tarafından yapılmıyor.

.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nposeLx
    nposeLx's avatar
    Erkek
    paparozzi bunu yazdı

Hocalar merhaba. 

Hocam udemy'den tavsiye ederim. Henüz youtube'da temiz bir kaynak var mı bilmiyorum. Ben SAP Retail danışmanıyım, yoğunluğumun dışındaki vakitlerde toparlayabilirsem birkaç döküman da paylaşırım.   Evet SAP çok geniş, global bir program. Çok fazla modülleri ve işlem kodları var.  Bulabileceğin kaynaklarda en azından fikir yürütebilmek adına faydalanabilirsin, internetten SAP işlem kodlarına bakarak da bunları birleştirebilirsin. Kullanabileceğin alan yoksa pek anlamı olmuyor ama en azından şirkette kendini gösterebileceğin bir adım olabilir. 

ERP kısmı için kaynak vs bakarım. Bizim juniorlar için hazırladığımız dökümanlar oluyor. Bulabilirsem paylaşabilirim. 

+ s4 hana, Car için de bir kaç dökümanım olacaktı (ingilizce). İsteyen olursa onları da bulup toparladığımda paylaşayım.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Silvanus
    Silvanus's avatar
    Erkek

Merhaba hocam, bende talaşlı imalat yapan bir fabrikanın erp sorumlusuyum. Bir çok süreci buraya taşımış ve sürdürülmesini sağlıyorum. Yazılım SAP değil yerli bir yazılım ama merak ettiğin şeyler olursa yardımcı olmak isterim.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DeTr
    DeTr's avatar
    Erkek
    EmiRReiS bunu yazdı
    radres bunu yazdı

Katılıyorum SAP de halen öğrenemediğim  çok şey var  stok  takibi e-irsaliye mal girşi mal çıkışı ve  sat oluşturuyorum daha öncesi satın almada yapıyordum şimdi bıraktım.

Kelimeler Kanatır !
Toplam Hit: 1240 Toplam Mesaj: 14
erp sap