folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Şapka Kanunu Niçin Uygulanmıyor?

Şapka Kanunu Niçin Uygulanmıyor?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    elevator
    elevator's avatar
    Erkek

Demokrasi,özgürlük kominizm ,faşizm ,laiklik ,yasaklar ......

şapka kanunu türban kanunu başörtüsü kanunu.....

bunların hibiri hiçbir ülkede asla hakkıyla değerlendirilemez.

şeyh hazaretleri bir konu attı ve kayboldu .

şeyhlik te mi yasaklandı acaba?:)

nekadar anlatırsan anlat,anlattıkların karşındakinin anladığı kadardır... VAR OLDUĞUM İÇİN DÜŞÜNÜYORUM ...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    POLECAT
    POLECAT's avatar
    Erkek
    ReaL_KurD bunu yazdı:
    -----------------------------

Prometheus bunu yazdı:

POLECAT bunu yazdı:

Lanet olsn o şapkaya onun yüzünden zamanında binlerce adamı astılar neden girmiyor diye. İmamlar bu şapkayla namaz kılınmaz demişler. millet onların cenaze namazına durmus. madem bu kadar kişi öldürcek kadar önemli neden şimdi uygulanmıyor. çünkü o zmn modernliğin,çağdaşlığın,batılı olmanın gerekliliğini giyim kuşamda arıyolardı. Şapka takmakta bir modernlik simgesi olarak takılıyodu o zmnlar halka bunu zorla taktırmak istediler ee durum böyle oluncada binlerce kişi asıldı. ondan sonra M.Kemal ölünce halkta pek alışmadığı için yasak uygulanamaz hale geldi. uygulanmamasıda doğru karar isteyen taksın isteyen takmasın.

ne saçmalıyosun ya ne binlerce kişi asılması?

Yamulmuyorsam İstiklâl Mahkeme'lerini kastediyor.
    Aynn kurdo dostum onları kastediyorum ama prometheus adlı arkadas hiç araştırmadan konusup sacmaladığı için başkalarınıda saçmalıyo sanıyor.

"" Cümleler Doğrudur Sen Doğru İsen, Doğruluk Bulunmaz Sen Eğri İsen. P.S
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mektepli
    mektepli's avatar
    Erkek

Prometheus bunu yazdı:

ne dengesiz adamlar var ya hala şapka için adam asıldı deniyor

tarikat liderleri şeyhler asıldı asıldıysa ki onlar da binleri bulmuyor, lisede araştırdığım bi konu. ki şapkadan asılmak diye bişey yok.

yaşanmış bir olay anlatıyım.

ak sakallı hocanın birini şapka kanununa uymuyor diye mahkemeye çıkarırlar. Hakim der: dede, ha şu başındaki sarık ha şu şapka. İkisi de kumaş. Onun yerine bunu takıver ne var? Dede şöyle bir hakime bakar bir de orda asılı duran bayrağa. Ve der: evladım, şurda asılı olan türk bayrağını çıkarsak da bi gevur bayrağı assak olmaz mı? ikisi de bez parçası?

We can be more, we can be much more.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    POLECAT
    POLECAT's avatar
    Erkek

konpi güzelmiş dostum yazı dede doğru söylemiş. bnde bi olay anlatayım. bunla ilgili şapka devrimi gercekleştiği sıralarda erzurum,rize,maraş,konya,antep gibi illerde gösteriler yapılmaya başlanıyor. maraşta bu gösterilere katılanları yakalaypı cok pis bi yere atıyolar hatta köpek bile barınamaz diye söyleniyor. daha sonra maraşlılar milli müdafaa zamanında memleketlerine gelip yapmadıkları ikram kalmayan kılıç ali ye başvruyolar.

maraşlılar:

-biz memleketin belli başlı insanları olarak siz maraş a geldiğinizde basımıza tac ettik şimdi siz bize bu pislik kuyusunu nasıl reva görüyorsunuz ? diye soruyor

kılıc ali de

-sizi yakında kurtaracağım sabırlı olunuz diyo. fakat kurtarmaktan kastı '' asılıp kurtulacaksınız '' manasında söylüyor.. ve kurulan istiklal mahkemesi mahkumlarını hepsini sallandırıyor.

"" Cümleler Doğrudur Sen Doğru İsen, Doğruluk Bulunmaz Sen Eğri İsen. P.S
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mxsimgr
    mxsimgr's avatar
    Erkek
    Ne gerek var .
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HaYVaN
    HaYVaN's avatar
    Erkek

Aslında ben kel olsam uygulanmasını isterdim ha x|

Fes takalım daha seksi oluyo hem.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    itfaiyeci
    itfaiyeci's avatar
    Erkek
    şapka kanunu, penaltı atışı sırasında oyuncuların ceza sahasına girmemesi kuralı gibi. sorsanız böyle bi kanun/kural var ama uygulayan kimse yok. uygulamayanlara da hiçbir yaptırım yok. niçin uygulanmıyor? ben de bilmiyorum :D
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mont-blanc
    mont-blanc's avatar
    Erkek

İktisadi ve ictimai açıdan halkı dumura uğratan, gayrimüslim ve gayri-Türki halkları da refahı arttıran efsane kanundur..

Bugün kimseye faydası yok artık şapkanın..

Zaten daha sağlam bir malzeme var bugün..

yıkılma sakın !
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ShockMan
    ShockMan's avatar
    Erkek

Enteresan Bir Konu, Sanırım cevabı şu olabilir, Cumhuriyet Döneminin O Demir Zırh gibi Yasaları Döneminde, Halkın Bir Alışkanlıktan Farklı bir Alışkanlığa sevk edilirken, uygulattırılarn, Belli Bir Yol Alındıktan vede Belli bir Zaman Alındıktan sonrada Özgürlükleri inciteceği Bilindiğinden Görmezden Gelinen.

Ancak Kılık Kıyaf et Öngörümünü Simgeler Nitelik taşıdığı için Hala Yasalarda Adı Geçen Bir Uygulama olarak kalmıştır Diyebiliriz, Kanaatimce.

Net ortamı, tek tük de olsa iyi dostluklar sağlamışsa bile, vefasızlığı ile ünlüdür..!
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Thelordmax
    Thelordmax's avatar
    Erkek

Konuya nerden girdim bilmiyorum ama dikkatimi çekti. Olayın tamamen o zamanların siyasal ve avrupalılaşma döneminde fesin tarihe karışması için amaçlandığını düşünüyorum. Yapılan birçok yeniliklerin cumhuriyet adına modern bir yapıya dönüştürme aşamasıdır. Şapka Kanunu hukuken varlığını devam ettirmekte ise de,günlük hayatta artık fiili olarak kendisine uygulama alanı bulamamaktadır.

Uygulama kalıplaşmış bişeylerin silinmesi amacıyla uygulanmıştır kanımca. Çünkü fes Osmanlı devleti, şapka ise Türkiye cumhuriyeti demekti. .

Asıl çelişki burada; "Devlet dairelerinde baş daima açık bulundurulur" hükmü yasalarda bellidir. Fakat şapka kanunu halen yürürlükte. Sonuç : Yasa var uygulama yok. Bu inkılap cumhuriyetin kurulması aşamasında bir zemin taşıydı :)

Toplam Hit: 15855 Toplam Mesaj: 63