folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Schengen Vizesiyle Bulgaristan'a Giriş Hk

Schengen Vizesiyle Bulgaristan'a Giriş Hk

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

merhaba müridler.

bu konuda sik sok bir sürü bilgi dolanıyor ortalıkta. schengen ve bulgaristan yasasına göre (açıp arayıp bulup baktım) ben şimdi elimdeki schengen vizesiyle bulgara girebiliyorum. ama vizeyi yeni aldım. lakin insanlar diyor ki "önce vizeyi aldığın ülkeye girmen lazım yoksa Bulgara giremezsin" 

bu konuda tecrübesi olan mürid var mıdır ? 

atıyorum insanlar Almanya vizesi alıp Bulgaristan üstünden karadan gitmiyolar mı hiç ? 

https://bulgaristankonsoloslugu.eu/bulgaristana-schengen-vizesi-ile-giris-yapacaklarin-dikkatine.html

şöyle sikim sokum siteler var bir sürü kaynak yok bişey yok bıdı bıdı yazıyolar, bilet otel falan alıcam şimdi piç olcak diye korkuyorum.

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    xylgn_
    xylgn_'s avatar
    Homo

Bulgaristan schengen üyesi değil. Schengen vizesi ile Bulgaristan a giremezsin. Hangi ülke için aldıysan ona giriş yapabilirsin. Multinational schengen vizesini alabilirsen schengen ülkelerinin tümüne girebirsin 

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Schengen_Area

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    xylgn_ bunu yazdı

Bulgaristan schengen üyesi değil. Schengen vizesi ile Bulgaristan a giremezsin. Hangi ülke için aldıysan ona giriş yapabilirsin. Multinational schengen vizesini alabilirsen schengen ülkelerinin tümüne girebirsin 

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Schengen_Area

şengen üyesi değil ama 2012 den beri bulgaristana şengen ile girebilirsin knk. 

girdim daha önce. bulgar bakanlık sitesinden falan da bakabilirsin

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

Arkadasin dedigi gibi bulgaristan schengen üye ülkesi degil. AB vatandasi degilsen normalde bulgar vizesi gerekiyor. Onlar vizesiz AB'de dolasabilir ama schengen vizesi olan biri icin orada vize sart.

Ancak söyle bir durum mevcut

Geçerli kısa süreli Schengen vizesi (iki veya çok girişli olup, Schengen bölgesine giriş hakkını tamamlamamış geçerli vize) ile seyahat eden vatandaşlarımızın gidiş ve dönüşte ayrıca Bulgaristan vizesi almalarına ihtiyaç yoktur. Bu vatandaşlarımız transit geçişlerinde Bulgaristan güzergahını kullanabilecek, ayrıca bu vizenin geçerli olduğu süre ve koşullarda Bulgaristan’da ikamet edebileceklerdir.

https://www.mfa.gov.tr/bulgaristan.tr.mfa#:~:text=Ge%C3%A7erli%20k%C4%B1sa%20s%C3%BCreli%20Schengen%20vizesi,Bulgaristan%20vizesi%20almalar%C4%B1na%20ihtiya%C3%A7%20yoktur

edit: yanlis linki düzelttim

Bu bilgiye göre gidebilirsin.. 

Schengen üye ülkesi üzerinden örnek verirsem;

Atiyorum almanya'dan vize aldin, avusturya üzerinden almanya'ya gidebilir miyim diye soruyorsan evet gidebilirsin. 

Normalde vizeyi aldigin ülkeye ilk giris yapman gerek ancak pratikte herhangi bir schengen üye ülkeye girebilirsin. Avusturya'ya girdin diyelim, cikarken düsük ihtimal de olsa ilk giris yerin almanya olmali neden buraya geldin derlerse, avusturya-almanya aktarma yapacagin bileti/bilet rezervasyonunu göstermen lazim. Bahane olarak da fiyat pahaliydi avusturya üzerinden geldim dersin. Dedigim gibi cok problem olmuyor ama problem cikanlarla karsilastim. O yüzden kendisine sorulmadi diye "bir sey olmaz" diyenlere kulak asmayip isini garantiye alip, aktarma icin bilet rezervasyonlarini yaptir ve yaninda tasi.

unbalanced tarafından 22/Ağu/22 22:10 tarihinde düzenlenmiştir

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

Ben 3 kere ilk girişimi vizeyi aldığım ülkeden yapmadım kapıda sormadılar bile.

ispanyaya fransa vizesiyle gittim, macaristana avusturya, italyaya hollanda vizesiyle. Önemli olan vize süren dolmadan vizeyi aldığın ülkeye gitmek

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

Vize aldığın ülkeye eninde sonunda giriyorsan sıkıntı yok.

Diğer arkadaşların değindiği gibi

örnek hollanda için şengen aldın

sonra baktın ki istanbul amsterdam 500 euro

ama istanbul roma amsterdam 350 euro

ordan gidersin hem daha ucuza gelir

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

abilerim, şengen üyesi x ülkeden vize alıp y ülkeye girebileceğimi biliyorum. daha önce girdim.

lakin sorduğum o değil.

şengen üyesi ülkeden vize alıp, şengene henüz girmeden bulgara girmeyi planlıyorum.

bulgar sınırında sıkıntı yaşar mıyım ? tutup tek tek girişlerime bakar mı adamlar. bunu merak ediyorum.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    telekom
    telekom's avatar
    Erkek

Sıkıntı yok, eşim İtalya üzerinden Schengen vizesi aldı. İlk giriş ülkesi Bulgaristan oldu, sorunsuz geçiş yaptık. Hatta planda olmamasına rağmen 1-2 gün Bulgaristan'da takıldık.

vatandaşa kafam girsin!..
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    coLdPriNCe
    coLdPriNCe's avatar
    Erkek

bulgar problem etmez, şengeni aldığın ülke bi dahakine köpek çeker

De genio e de louco, todos temos um pouco!
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo

dostum schengen kurallarına göre bunda bi limitleme yok, ama büyük bir ülkeden vize alip küçük bir ülkeye gittiğinde o ülke sorun cikartmaz iken. Küçük bir ülke den vize alip büyük ülkeye gidersen o ülke benden neden vize almadin diye sorun cikartiyor (amk sonuc ta vize alirken ülkede para veriyorsun, bana ver ona verme modu oluyor heralde) italyadan vize alan arkadaslar almanyaya girerken 3-4 fazladan soru cevaplamasi gerekmişti. 

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sammy
    Sammy's avatar
    Erkek

Eski bir Dışişleri Bakanlığı mensubu olarak konu şu şekilde; normal şartlar altında Schengen Vizesi'ni hangi ülke temsilciliği üzerinden ita edilmişse o ülkeden giriş yapmanız gerekmektedir. Aksi halde ülkeye alınmayabilirsiniz. Ancak işin absürt kısmı şurada, Örneğin; Almanya temsilciliğinden aldığınız vizeyi önce Bulgaristan'da kullanmak istediniz. Aklı selim bir sınır polisi önce sizin Almanya giriş mührünüze bakar eğer mühür yoksa sizi ülkeye almaz. Bazı durumlarda aktarma dahi yapıyor olsanız sorun çıkabiliyor. Bu nedenle naçizane tavsiyem para ve zaman kaybı yaşamamk için vizenin alındığı ülkeden giriş yapın. 

ben sadece ben
Toplam Hit: 1116 Toplam Mesaj: 17
schengen vize