folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Şehir İsimlerinin Efsaneleri

Şehir İsimlerinin Efsaneleri

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Persebar
    Persebar's avatar
    Erkek

Selamun aleyküm mürid ve müridecanlar..

Çoğu zaman hep aklımda acaba buraya neden böyle denmiştir diye hep kafamı kurcalayan sorudur kendileri acaba şehirlerimize hangi

sebeplerden o isimleri almış şehirler için nette aslında var hem bilgi vermek için açmış hemde asıl merakım olan o şehirlerin içerisindeki 

semtlerin adlarının nereden geldiklerini öğrenmek sizde oturduğunuz semtin veya şehrin isim efsanelerini biliyorsanız cevaplarınızı 

merakla bekliyorum.. 

Örnek olsun diye nette karşılaştıklarımdan bir kaç alıntı yapıyorum ;

Konya

Bir zamanlar bu şehre 'Medüz' denen canavar musallat olmuş. İlahi Zeus'un kahraman oğlu Perse Medüz'ün başını keserek şehri kurtarmış. Halk da Perse'nin bir heykelini şehrin meydanına dikmiş. Bundan sonra şehrin adı heykel ya da put şehri demek olan 'İkonium' olmuş. Selçuklu Türkleri şehri zaptedip başkent yapınca 'İkonium' adı önce 'Kunniye' sonra da 'Konya' olarak değişmiş. 

Tekirdağ

Adını kıyı boyunca uzanan Tekirdağlarından almıştır.

Kahramanmaraş

Asıl adı Markasi'dir. Halk dilinde Maraş olarak değişmiştir. Kurtuluş savaşında Fransızlara karşı şehirlerini kahramanca savunduklarından Meclis tarafından 11 Şubat 1922'de "Kahraman" ünvanı verildi.

Sistemlerdeki güvenlik açıkları, onu üretenleri unutmamanız için üretenler tarafından bırakılan bir hatıradır.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo

Bursa, Prusa Kralığı'ndan geliyor diye biliyorum. efsane olmadı pek ama idare et.

İzmir muhtemelen Symira'dan geliyor.

________ inspired by love and guided by knowledge _______
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

İlçe  PENDİK

İlçenin bilinen en eski adı Pantikapeun'dur. Roma, Bizans, Doğu Roma ve Latin İmparatorluğu dönemlerinde her tarafı duvarla çevrili beş duvarlı anlamına da gelen Pantichion, Panlihion ve Tayni Tiyni isimleride kullanılmıştır. Bu isimler Osmanlı döneminden itibaren değişikliğe uğrayarak günümüzde olduğu gibi Pendik olarak kullanılmaktadır.

Minimalist Değilim Tembelim
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    uzengil
    uzengil's avatar
    Erkek

İzmir şehrinin adının nereden geldiği konusunda kanıtlanmış bir bilgi yoktur. Ancak, bir dönem Bugünkü İzmir yöresinde yaşamış Erektidler'in Amazonlarla savaşıp galip geldiği; önderleri These'nin de, Amazon kadını Smyrna ile evlenip ve yöresine onun adını verdiği, İzmir'in adının da Smyrna'dan geldiği en çok kabul edilen görüştür.

Konuyu yanlıs anlamısım :D

uzengil tarafından 02/Nis/14 23:10 tarihinde düzenlenmiştir

İmza nasıl atılıyor ?
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo

adam efsane istedi, ben up olsun diye bilgi yazdım böyle gidiyor. şimdi ne sövecek bana :D

________ inspired by love and guided by knowledge _______
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    piiiranha9242
    piiiranha9242's avatar
    Erkek

Konya demişken ülkenin en büyük mahallesi 100 bini aşmış nüfusa sahip Bosna Hersek mah lesi, ilerde efsane olarak alatılabilme ihtimali var diye yazdım 

Bir zamanlar bu şehre 'Medüz' denen canavar musallat olmuş. İlahi Zeus'un kahraman oğlu Perse Medüz'ün başını keserek şehri kurtarmış. Halk da Perse'nin bir heykelini şehrin meydanına dikmiş. Bundan sonra şehrin adı heykel ya da put şehri demek olan 'İkonium' olmuş. Selçuklu Türkleri şehri zaptedip başkent yapınca 'İkonium' adı önce 'Kunniye' sonra da 'Konya' olarak değişmiş. 

bunu gonyalı dedenin birine anlat belirtiğim yeri tamamlayamadan bastonu yersin kafana :D

piiiranha9242 tarafından 02/Nis/14 23:48 tarihinde düzenlenmiştir

..Morali hep bozuk olan insan..
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    calculator
    calculator's avatar
    Erkek
    Prometheus bunu yazdı

adam efsane istedi, ben up olsun diye bilgi yazdım böyle gidiyor. şimdi ne sövecek bana :D

Efsane oldu gitti :) o degilde

Nevşehir'in efsanevi bi muhabbeti varmı merak ettim.. 

Çok üşengec
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    whopper
    whopper's avatar
    Erkek

biri istanbulu burda açıklamaya başlasa burdan köye yol olur :D

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    calculator
    calculator's avatar
    Erkek

Aynen ben istanbul, istabul'un fetihi  hakknda makale yazmaya başladım şimdi telden yazmaya g. yemedi meraklı arkadaslara bırakıyorum :)

Çok üşengec
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kartalenes
    kartalenes's avatar
    Erkek

BOLU

Önceleri Bithynion Romalılar döneminde ise Claudiopolis adı verildi. Türkler burayı alınca Claudiopolis sözcüğünü kısaltıp sadece polis dediler. Daha sonra bu da halk dilinde değişerek Bolu oldu.

Polis değişerek nasıl bolu olur arkadaş anlamadım gitti :D

Olduğu kadar , Olmadığı kader ...
Toplam Hit: 2649 Toplam Mesaj: 28