folder Tahribat.com Forumları
linefolder Network - İnternet
linefolder Şehre Wireless Yayın Yapmak

Şehre Wireless Yayın Yapmak

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    lanetlicocuk
    lanetlicocuk's avatar
    Erkek

Giriş kademesindeki tavsiye sistemim (yaklaşık 500-1000 mt arası bu değerler alıcının çeşidine ve fiziki yapıya ve wifi gürültüsüne göre değişiklik  gösterebilir)

1. Pfsense: ücretsiz bir lin tabanlı firewaldır içindeki captive portal ile birlikte bir hot-spot yönetim yazılımına gönüşmektedir açık kaynaklı ve ücretsizdir. ve bildiğim kadarıyla loglama olayıda var ama sanırım tib bu log tutma oalyında extra özellikler istiyor resmi boyutunu bilmiyorum.

2. bullet 2 hp:wireles sistemleri ile uğraşanların mutlaka tanıdığı veya duyduğu bir cihaz kendisi outdoor bir ürün olup yağmur çamur vb durumlardan etkilenmez direkt olarak çatıya kurulur ama cihazın bence en büyük dezavantajı adaptörünün ve anteninin içinde gelmemesi ama en büyük avantajıda hem verici hem alıcı olarak kullanabiliyor olmamız. Ürünü tr şartlarında bulmanız biraz zor olabilir şansınız varsa  sahibindende felan  2. el olarak bulabilirsiniz. ve son olarak ürünü bullet m2hp ile karıştırmayın.

3. anten seçimi: burda yayınımızı nasıl yapacağımız anten seçimimiz için çok önemli eğer ağımızın her yöne dağılmasını istiyorsak benim tavsiyem 1 adet 15 dbi omni anten bu antani alırken lütfen ucuzuna kaçmayın hele hele tp-link ürünlerine hiç bulaşmayın içinden bildiğin bakır tel çıkıyor tavsiyem uygun ve iyi performans verebilecek alfa 15 dbi omni anten bu anten direkt olarak bullet 2hp mizede bağlanıyor yanılmıyorsam.

4.İşimizi görek bir internet bağlantısı.

5. yeteri kadar para:P

Şişirdi Beş-On Adam, Yaptı Balon Adam, Ötekşndende Basit, Vallahi Bu Son Adam.(Abdurrahim KARAKOÇ Kan Yazısı Kitabının Balon Adam Kısmının Giriş Kıtası)
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    senoyna
    senoyna's avatar
    Dişi

Wimax i arastir. Tr de lisanslar çıktı mı bilmiyorum ama gizli yapanlar var.

imza..
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pesimistzombie
    pesimistzombie's avatar
    Erkek

çizik lazım olacak değerli bilgiler.

:|
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    onbasi_yamtar
    onbasi_yamtar's avatar
    Erkek

hocam bunu yapabilmen için öncelikle ISP sertifikası sahibi olman lazım biraz cebinden bu sertifika veya lisans için para gider bütçen varmı bilmem

öncelikle  bu iş için kesinlikle omni kullanmayacaksın sinyal girişime uğrar kullanacağın cihazlar s*ktri b*ktan malzeme olursa hiç bişey anlamazsın gelelim  can alıcı yere wimax hala lisanları verilmiyor sen lisansız 5 ghz 10 ghz vs bantlarda yayın yapacaksın  buda demek oluyor ki mimo anten sayısı artacak ve aynı anda hem 5 ghz hemde 2.4 ghz çalışabilen bi ap ile bunu yapabilirsin .

Tecrübe olarak 2 yıl önce hem deniz aşırı mesafe yaklaşık 30-35 km arasında  bu işi yapıp bütün sahile internet vermiştim :) 

takıldığın bişey varsa yardımcı olabilirim 

Mey biter saki kalır, Her renk solar haki kalır. Diploma insanın cehlini alsada, Hamurunda varsa eşeklik; baki kalır...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FOXXLY
    FOXXLY's avatar
    Erkek
    pesimistzombie bunu yazdı

çizik lazım olacak değerli bilgiler.

bizim muhabbetin üstüne cuk oturdu konu :D

kelimeler albayım bazı anlamlara gelmiyor.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dos_Attach
    Dos_Attach's avatar
    Erkek
    onbasi_yamtar bunu yazdı

hocam bunu yapabilmen için öncelikle ISP sertifikası sahibi olman lazım biraz cebinden bu sertifika veya lisans için para gider bütçen varmı bilmem

öncelikle  bu iş için kesinlikle omni kullanmayacaksın sinyal girişime uğrar kullanacağın cihazlar s*ktri b*ktan malzeme olursa hiç bişey anlamazsın gelelim  can alıcı yere wimax hala lisanları verilmiyor sen lisansız 5 ghz 10 ghz vs bantlarda yayın yapacaksın  buda demek oluyor ki mimo anten sayısı artacak ve aynı anda hem 5 ghz hemde 2.4 ghz çalışabilen bi ap ile bunu yapabilirsin .

Tecrübe olarak 2 yıl önce hem deniz aşırı mesafe yaklaşık 30-35 km arasında  bu işi yapıp bütün sahile internet vermiştim :) 

takıldık onbaşım bileğimizi burktuk. tane tane anlatıversen 5 km'cik yayın için hangi mağazadan hangi edevatı almamız lazım diye :)

Dolar Ve Euro zulada elimde çek defteri, bir imzayla işin tamam arabanı çek serseri.!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    onbasi_yamtar
    onbasi_yamtar's avatar
    Erkek
    Dos_Attach bunu yazdı
    onbasi_yamtar bunu yazdı

takıldık onbaşım bileğimizi burktuk. tane tane anlatıversen 5 km'cik yayın için hangi mağazadan hangi edevatı almamız lazım diye :)

hocam mesela sen bu işi neden yapacaksın hayrına mı yoksa satmak için mi öncelikle böyle başlayalım.

Ben seni satacaksın diye farz ediyorum sen bunu yapmak için ISP sertifikanı TİB'den alıcaksın alan bi arkadaşla görüşmemde fiyat olayını 30-40 bin tl civarında demişti ama kesinliğini bilmiyorum öncelikle param var diyorsan alıcağın cihazda neleri arıyorsun bunları düşünelim kontrolü basit bişey istersen ( POWER BRIDGE M5 ) bu cihazlar benim kullandığım cihazlar tek handikapın uzun mesafede kuracaksan bi dürbün kullan derim :D  çünkü cihazın çıkış açısı 8-12 derece arasında değişiyor en büyük sıkıntı burada cihazlar arası şifreleme yaptığında yakalamış olduğun trafik düşer şifreleme olayını arkaya yerleştireceğin bi hotspotla çözerin,bunun dışanda kullanmadığım ama bunun üzerine çıkabilecek bir kaç cihaz daha var en iyi araştırdıklarım arasında nasip olursa yakında kıtadan kıtaya göndermeyi deneyeceğim bununla :D  Ubnt AirFiber şu anda en uzun trafik yükünü çekebilen tek ürün sınıfında rakipsiz buradan özelliklerini incele ama burdan alma çok sağlam geçiriyolar tecrübesi sabittir. bunun dışında Wavion,Ruckus,Aruba vs markalar var ama uzun mesafede UBNT kısa ama yoğun kullanımda kesinlikle ve kesinlikle ARUBA kullan derim başka takıldığın bişey varmıydı :)    http://www.avd.com.tr/doc/airfiber.pdf

He dediğim gibi eğer hotspot işi yapıcaksan mutlaka görüşelim kardeş yardımcı olurum.

onbasi_yamtar tarafından 04/Şub/14 08:51 tarihinde düzenlenmiştir

Mey biter saki kalır, Her renk solar haki kalır. Diploma insanın cehlini alsada, Hamurunda varsa eşeklik; baki kalır...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Metanet
    Metanet's avatar
    Erkek
    onbasi_yamtar 

hocam mesela sen bu işi neden yapacaksın hayrına mı yoksa satmak için mi öncelikle böyle başlayalım.

Ben seni satacaksın diye farz ediyorum sen bunu yapmak için ISP sertifikanı TİB'den alıcaksın alan bi arkadaşla görüşmemde fiyat olayını 30-40 bin tl civarında demişti ama kesinliğini bilmiyorum öncelikle param var diyorsan alıcağın cihazda neleri arıyorsun bunları düşünelim kontrolü basit bişey istersen ( POWER BRIDGE M5 ) bu cihazlar benim kullandığım cihazlar tek handikapın uzun mesafede kuracaksan bi dürbün kullan derim :D  çünkü cihazın çıkış açısı 8-12 derece arasında değişiyor en büyük sıkıntı burada cihazlar arası şifreleme yaptığında yakalamış olduğun trafik düşer şifreleme olayını arkaya yerleştireceğin bi hotspotla çözerin,bunun dışanda kullanmadığım ama bunun üzerine çıkabilecek bir kaç cihaz daha var en iyi araştırdıklarım arasında nasip olursa yakında kıtadan kıtaya göndermeyi deneyeceğim bununla :D  Ubnt AirFiber şu anda en uzun trafik yükünü çekebilen tek ürün sınıfında rakipsiz buradan özelliklerini incele ama burdan alma çok sağlam geçiriyolar tecrübesi sabittir. bunun dışında Wavion,Ruckus,Aruba vs markalar var ama uzun mesafede UBNT kısa ama yoğun kullanımda kesinlikle ve kesinlikle ARUBA kullan derim başka takıldığın bişey varmıydı :)    http://www.avd.com.tr/doc/airfiber.pdf

He dediğim gibi eğer hotspot işi yapıcaksan mutlaka görüşelim kardeş yardımcı olurum.

hayrina yapicaz mesela hocam? 

bu konu artik sadece acanin degil herkezin derdi oldu uzun uzadiya anlatirsan cok yararli olur :)

Burda cok felsefi bir yazi yazdigini dusun , ne sen yorul ne de ben yorulayım. İş yapılmayacaklar listem : hipokondriyak
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cicosz
    cicosz's avatar
    Erkek
    Nitrous bunu yazdı

Merhaba arkadaşlar,

Bir proje kapsamında mobil noktalardan takriben 5km çaplı wireless yayını yapmak istiyoruz.

Bunun için ne yapmamız gerek?

Ne tür antenler modemler vs kullanmalıyız? Teşekkürler.

hocam biraz daha detaylandırabilir misin konuyu? benim anladığım operatörlerden data hattı alıp modem ile 5 km lik alana yayın yapacaksınız, doğru mudur?

wsn le mi ugraşıyorsun yoksa hocam :) proje gizliyse açıklamayı pm atabilirsin.

son olarak mobil noktaların sabit konumda mı olacak yoksa gezgin mi?

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cicosz
    cicosz's avatar
    Erkek
    senoyna bunu yazdı

Wimax i arastir. Tr de lisanslar çıktı mı bilmiyorum ama gizli yapanlar var.

5 km için wimax e gerek yok. ayrıca alt yapı gerektirir. şu an pilot illerde var. ha şu da var birden çok modem bağlantısıyla çakallık yapıp wimax hızını yakaladık diyenler de mevcut.

Toplam Hit: 4530 Toplam Mesaj: 32