Semah Nedir?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ispanyol
    ispanyol's avatar
    Erkek

Dostlar. Konservatuvarda Yunus Emre ile ilgili bir oyun koymaya karar verdiler ve roller dagıtıldı çalışıyoruz ve ayrıca bizden semah dönmemiz istendi. İlk başlarda bana çok güel geldi. bence harika olur dedim ama sonra aklıma garpi sorlar geldi. tamam biz bişeyler çıkarıyoruzda bu çok derin bir konu öyle ha deyince çıkmaz eğer tiyatro yapıp bişeyler anlatıcaksak herşeyi tam olarak bilmemiz gerek. internetten araştırdım aklıma taklıan sorular. o soruları sorucak kişi bulamadım. Umarım burdan bana yardımcı olursunuz. 1. sorum Semah nedir? 2. sorum semah nasıl dönülür? 3. Samah ve Semah arasında ki fark tam larak nedir? çünkü bugün okulda kendini bilmezler konuştu ve biliyorum yanlış konuştular yardım etmezni bekliyorum teşekkürler.

Maksadınız Aşk Aşkınız Baki Kalsın
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    balbazar
    balbazar's avatar
    Erkek

ispanyol bunu yazdı:
    -----------------------------

Dostlar. Konservatuvarda Yunus Emre ile ilgili bir oyun koymaya karar verdiler ve roller dagıtıldı çalışıyoruz ve ayrıca bizden semah dönmemiz istendi. İlk başlarda bana çok güel geldi. bence harika olur dedim ama sonra aklıma garpi sorlar geldi. tamam biz bişeyler çıkarıyoruzda bu çok derin bir konu öyle ha deyince çıkmaz eğer tiyatro yapıp bişeyler anlatıcaksak herşeyi tam olarak bilmemiz gerek. internetten araştırdım aklıma taklıan sorular. o soruları sorucak kişi bulamadım. Umarım burdan bana yardımcı olursunuz. 1. sorum Semah nedir? 2. sorum semah nasıl dönülür? 3. Samah ve Semah arasında ki fark tam larak nedir? çünkü bugün okulda kendini bilmezler konuştu ve biliyorum yanlış konuştular yardım etmezni bekliyorum teşekkürler.

aleviyim ama pek ceme gidemediğim için bilmiyorum fakat samah ile semah arasında bir fark yok diye biliyorum ikiside aynı şeyler telaffuzda bazıları samah diyo diye biliyorum. cemleri izlersen öğrenebilirsin. ayrıca semah türleri vardır. kırklar semahı, pevraz semahı gibi v.s. gibi.  semah; dönerek Allah a ulaşma arşa çıkma göğe çıkma demekti yanlış bilmiyorsam:D istersen babam evde sorabilirim ne olup ne olmadığını:) 

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    balbazar
    balbazar's avatar
    Erkek

ve burda anlatmış semahın ne olduğunu burdan düzgün bilgiye sahip olabilirsin

http://www.aleviforum.com/showthread.php?t=185

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BosphorusPasha
    BosphorusPasha's avatar
    Erkek

hocam açıkçası samah diye birşey duymadım bilmiyorum.

Semah; Alevilerin yaptıkları bi hani elerinde mum olan kadınlar ortada dönüyor ya bağlama eşliğinde işte o semah. değişik bi ibadet türü

Sema dikkat sadece SEMA  ise Mevlevilerin dönerek yapptıkları zikir dir. Bu işi yapan kişiye SEMAZEN yaptığı işe SEMA Denir. Mevlana dan günümüze gelen bir zikir türüdür mevlevi dervişhanelerinde yada dünya çapında brçok programda bu zikir yapılır..

Şimdi senin istediğin semah ise yardım edemeyeceğim ama istediğim sema ise yardım edebilirim..

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    jawsap67
    jawsap67's avatar
    Erkek

T.C.
    HALİÇ ÜNİVERSİTESİ
    SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ
    TÜRK MUSİKİSİ ANASANAT DALI
    ANADOLU KÜLTÜRÜ VE SEMAHLAR
    YÜKSEK LİSANS TEZİ

linkte bu var hacı.içeriğinde nota falan filan bisürü şey var anlamam ben bi bak umarım aradığını bulursun

http://www.multiupload.com/D8YEM37E5M

Düzen hayatından memnun, düzülen ne zaman değişecek
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Jilet_Boris
    Jilet_Boris's avatar
    Erkek

Hocam 40lar meclisiyle hz muhammed olayına bi bak yardımcı olabilir

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ispanyol
    ispanyol's avatar
    Erkek

Evet Sema. biz oyuna göre Dervişiz ama taptuk emre hazlertlerinde sema dönüyoruz. Semah ile sema ayrı ise okulda şu anda bazı geri zekalı adamlar yanlış bilgiyle bizi günlerdir şişliyorlarmış. verilen videolara bakıcam ve aynı zamanda SEMA yı anlatırsan hocam sevinirim. VE şimdi bize düönmeyi öğretiyorlar ama bence yanlış dönüyoruz. çünki geçen TRT 1 de izledim onlar sanki başka biz başka dönüyoruz. !!!

Maksadınız Aşk Aşkınız Baki Kalsın
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    balbazar
    balbazar's avatar
    Erkek

Stargazer bunu yazdı:

Hocam 40lar meclisiyle hz muhammed olayına bi bak yardımcı olabilir

----------------------------

http://www.aleviweb.com/forum/showthread.php?t=34324 arkadaş bunu demek istedi bi göz at.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BosphorusPasha
    BosphorusPasha's avatar
    Erkek

hocam yerine geldin :D ben vakti zamanında semazen eğitimi aldım..

Size şu kadar söyleyeyim başınız çok dönecek :D

Siz rol icabı yapacağınız için sizde 1. selam 2. selam falan olmayacak..

sadece kısa bi sahne için döneceksiniz anladığım kadarı ile?

Ben dönüş kısmından bahsedeyim sen soruların olursa yazarsın veya pmlersin ben anlatırınm sana..

Şimdi öncelikle dönmeye başlanırken iki elin çapraz konumda omuzlarında olmalı yani sağ elin sol omzunda sol elin sağ omzunda olmalı.. ayakların kapalı ve ayağında mes olmalı (çorap gibi deriden yapılan bi çorapdiyelim.. Yanda efrmarı vardır sıcak tutar baya abdest bozulduğunda tekrar ayak yınamasına gerek kalmaz falan fonksiyonel bişey :)) ayakalrın yanyana ve sağ ayağının ucu yani parmak kısımları sol ayağının parmaklarının üstünde olmalı.. tabi dönmeye başlayonca ayaklarının birini açacaksın :) ellerin omuzlarında sağ ayağının ucu sol ayak ucunun üstünde ve yanyana duruyolar.. başın eğik duracak dede efendi başlama emrini verdiği anda siz sağ ayağınızı açacaksınız ve tur atmya başlayacaksınız ama öyle normal bi dönme değil bu,

Sol ayağın dabit duracak sol ayağın sadece olduğu yerde sönecek sağ ayağın ise bisiklet pedalı çevirir gibi tur attıracak vucuduna.. burayı anlatmak zor nasıl anlatsam :// bence burayı anlamak için bi sema gösterisi videosu izle anlarsın nasıl olamsı gerektiğini.. dönme kısmı böyle ben kabaca anlattım şimdi sen ince yerlerde takıldığın yerleri sorabilirsin.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    umit
    umit's avatar
    Erkek

Hü diyelim döne döne

yarabbi aşkın ver bana
    hü diyelim döne döne
    aşik olayım ben sana
    hü diyelim döne döne

koma hiç benliğin bende
    varlığım yok eyle sende
    seni görüp her mekanda
    hü diyelim döne döne

çaga düştüm yusuf gibi
    derde düştüm eyüp gibi
    ağlayayım yakup gibi
    hü diyelim döne döne
    heydost hey dost hey dost hey dost

yürü turnam yürü turnam

biz ümmeti naciler
    din yolunda duacılar
    kabede döner hacılar
    ya ben nice dönmeyeyim 

bu sırra münkirler ermez
    dost cemalin körler görmez
    çarki felekler döner durmaz
    ya ben nice dönmiyeyim
    ya ben nice dönmiyeyim

senden gayrısın al benden
    ayırma ben kulun senden
    sevdir bana seni candan
    hü diyelim döne döne

gönlümde ağyar kalmasın
    senden gayrı yar olmasın
    ne olduğum kimse bilmesin
    hü diyelim döne döne

şevkin ver bana döneyim
    ta kül olunca yanayım
    her gördüğüm sen sanayım
    hü diyelim döne döne
    hey dost hey dost hey dost hey dost 

yürü turnam yürü turnam
    aşk odu yürekte yanar
    beni gören mecnun sanar
    gök yüzünde ay gün döner
    ya ben nice dönmiyeyim

yeller eser deniz çosar 
    ırmaklar dağlardan aşar
    döne döne sular taşar
    ya ben nice dönmiyeyim
    ya ben nice dönmiyeyim

mevlam koma beni bana
    al gönlümü senden yana
    müştakın olam ben sana
    hü diyelim döne döne

seyyid nizamoglu kuldur
    gerek diri gerek öldür
    aşkınla gönlümü doldur

hü diyelim döne döne

le le le sakine
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BosphorusPasha
    BosphorusPasha's avatar
    Erkek

http://www.youtube.com/watch?v=S5z2Xh2JHQU

hocam videoda ayak hareketleri büyük oranda görünüyor.. Yürürken iki ayak dönmeye katkı saplıyor dururken tek ayak.. senin için önemli olan olduğun yerde4 dönmek.. Videoda yerinde dönenlerin ayaklarına bak anlarsın..

Toplam Hit: 4892 Toplam Mesaj: 18