folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Sigarayı Bırakmak / Bırakmayı Denemek / Tiryakiler...

Sigarayı Bırakmak / Bırakmayı Denemek / Tiryakiler...

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noel_baba
    noel_baba's avatar
    Erkek

Arkadaşlar şimdi ben 9 senedir sigara tiryakisiyim ..nargileden de bi o kadar feyz alıyorum. Şimdiye kadar hiç istekli olarak sigarayı bırakma çabasına girmemiştim ama bu sıralar bunu gerçekten düşünüyorum ve istiyorum.

Sebeplerine gelince;

1-Sevgilimin ısrarı.

2-Bünye biraz temizlensin.

3-Yüzümüze, gözümüme, biraz renk gelsin ..temiz kan bahsi geçsin::.

4-Halı saha maçlarında erken kesilme ..boğa gibi nefes alıp-verme olayı azalsın::.

5-Kilo almak isteğime yardımcı olsun::.

6-Ağız kokusu, diş ve diş eti problemleri ve cildin yapısını siktiği gerçeğine inancım::. 

7-Damar tıkanıklığına yol açtığı ve kısmi olarak bacaklarımda zaman zaman bunu hissetmem::.

8-Vücutta yorgunluk, uykusuzluk hali, stres, gerilim, performansta düşme ve reflekslerde azalmaya yol açması::.

9- Dilde; tat alma duyusunda, burunda ise koku alma duyusundaki  azalma vs vs etc.

İlk postta fazlaca uzatmayada gerek yok sanırım.. Sonuç olarak sigarayı bırakmaya karar verdim.

Şunu da belirteyim ki bu kararım sigarayı sonsuza kadar bırakmak kararı değildir. Şimdilik 4 Ay gibi bir bırakma süresi belirledim kendime.

Sonrasını ..sonrası gelince düşünürüz :))

Şimdi topic açma nedenime gelince ..Aramızda daha önce sigarayı bırakan ..bırakmayı deneneyen ..bu konuda bilgisi ..ilgisi ve tecrübesi olan müritlerden faydalanmak istemem ..ve eğer yine benim gibi düşünen ve belli bir süre yada kalıcı olarak bırakmayı düşünen mürit yada mürideler varsa onlara da vesile olmak istemem. Bu topic altında bırakma sürecini, gerekili bilgileri, motivasyonu, desteği vs vs etcleri konuşmak ..paylaşmak::.

Kişiler ilk postlarında; şu kadar senedir içiyorum ..?kaç kez bırakmayı denedim ..şu şekilde sonuçlandı bırakma denemelerim...

Şu yakınım şöle bırakmıştı ..şu yakınım şöle bırakamamıştı ..bırakanlarda şu şekil değişimler gözlemlendi...

Bırakanlara yada bırakmayı deneyenlere şu tavsiyelerde bulunabilirim...

Şu bilgileri bilmeniz fayda olduğunu düşündüğüm paylaşmak istedim....

vb benzeri formatlarda postlarlarsa postlarını hoş olur die düşünüyorum...  

Saygılar... 

--------------------------------------------------------------------------

Edit: ben sigarayı bırakma olayına bu elimde kalan son paketi tüketince start veriyorum yani akşamı bulur. Bunun sebebide sigaranın azaltılarak bırakılamayacağını düşünmem ve şu tavsiyeye inancım ..şu tavsiye dediğim de aha şu :) ;

'' Sigarayı bırakma tarihinden bir gün önce içebildiğiniz kadar çok sigara için. Ailenize , arkadaşlarınıza ve sevdiğiniz herkeze sigarayı bırakacağınızı ilan edin ''

Kral nerde diye Sorma. SENde ..BENde ..SİZde ..Onda Çıplak giyen kral olur ..Taç giyen oturur tahtına::. Emeğe Saygı ..kürtaja hayır!! Soruya bak: Dünyaya Tekrar Gelseniz Ne Yaparsınız ? E dedim ben; Eminim herkez yine aynı şeyi yapar aynı şeyi yaşardı... Hani sözüm ona; ..Ben siktiğim eşşeğin huyunu bilmem mi? die ...E sen söyle bilmem mi usta :)
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tuncaxxz
    tuncaxxz's avatar
    Erkek

bende bırakıcam dai bugn konser olayından sonra son vericem

koku ve diş rengim kahverengi olmasa sorun yok da :P

sırf bunları için bırakıcam ve aniden bırakmak en iyisi

bugün 12 civarı bırakmış olmayı ümit ediyorum =)

punto cero
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    amele_2
    amele_2's avatar
    Erkek

kafada bırakmadıktan sonra bırakamazsın arkadaş sigarayı :)

hele hele du şu paket bitsin ööle bırakayım, yazık-günah para verdim fln psikolojisindeysen hiç bırakamazsın..

ayrıca maçlarda kesilmen senin hamlığından tek suçu sigaraya yükleme..

ben ağzımda sigarayla günde 6 km koşuyodrdum (ama 3 hafta neler çektim bide bana sor. yavaş yavaş arttırdım tempomu) 

ha ama koku, tad alma, renk gelme fln demişin onlara katılıyom..

sana başarılar, umarım bırakırsın :) 

Ardından yüz köpek havlamayan kurt, kurt sayılmaz..
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noel_baba
    noel_baba's avatar
    Erkek
    amele_2 bunu yazdı:
    -----------------------------

kafada bırakmadıktan sonra bırakamazsın arkadaş sigarayı :)

hele hele du şu paket bitsin ööle bırakayım, yazık-günah para verdim fln psikolojisindeysen hiç bırakamazsın..

Hüseyincimm ..güzel kardeşim :)) _Çok öpüyorum seni::.

Son paket olayını şu sebeble icra ediyorum dedim ya :\

'' Sigarayı bırakma tarihinden bir gün önce içebildiğiniz kadar çok sigara için. Ailenize , arkadaşlarınıza ve sevdiğiniz herkeze sigarayı bırakacağınızı ilan edin ''

Kral nerde diye Sorma. SENde ..BENde ..SİZde ..Onda Çıplak giyen kral olur ..Taç giyen oturur tahtına::. Emeğe Saygı ..kürtaja hayır!! Soruya bak: Dünyaya Tekrar Gelseniz Ne Yaparsınız ? E dedim ben; Eminim herkez yine aynı şeyi yapar aynı şeyi yaşardı... Hani sözüm ona; ..Ben siktiğim eşşeğin huyunu bilmem mi? die ...E sen söyle bilmem mi usta :)
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BuZuL
    BuZuL's avatar
    Erkek
    ard ardına kafa iyi olana kadar bütün paketi iç hızla bitir sonra sigaradan tiksiniyorsun ağzın dilin yanıyor accık kafa iyi oluyor sonra bırakman kolaylaşıyor ama irade meselesi tabikide.

DAĞDA ÜÇ BEŞ KOYUN SÜRÜSÜ, TUTTURMUŞ BİR KÜRDİSTAN TÜRKÜSÜ, ELİNE ALMIŞ BAYRAK DİYE BİR MASA ÖRTÜSÜ, SATSAN BEŞ PARA ETMEZ NE DİRİSİ NE DE ÖLÜSÜ, SOYU SOYSUZ OLAN SENSİN TOPRAK SENİN NEYİNE, İTE İTLİK YAPIP KAFA TUTMA BEYİNE, ANLASA DEDİĞİMİ SOKAKTAKİ KÖPEK AĞLAR HALİNE, DUY ULAN SOYSUZ NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE.......
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    andidit
    andidit's avatar
    Erkek

Benimde son günlerde kafamı baya meşgul eden bir konu.  daha önce iki kez bırakmıştım. İkisinde de temelli bırakmıyorum canım isteyince başlarım yine diye bırakabıldım. Birisi 1 sene sürdü birisi 8 ay. Ama temelli bırakmak istiyorum bunun içinde  canım isteyince yeniden başlarım demek cok yanlıs oluyor. Aklının bı kosesınde kalıyor. En tatlı muhabbette uzatınca dayanamıyosun yakıyosun. Neyse bende evdeki paketi bitirince başlıyorum sigara içmemeye. Daha önce bıraktıgım için biliyorum.  İçen halimle içmeyen halim çok farklı. İçerken sürekli birşeyler eksikmiş gibi geliyor. Sigara paketi nerdeyse aklımda orda oluyor. İş zora bındımmı yakıyorum bıtane.  SAğlıklı düşünmeme engel oluyor. Sabahları ağzımın içi iğrenç kokuyor. Neyseki yavuklum yokta başkasını rahatsız etmıyorum :)  birde sigarayı tuttugum parmagın ucu çok pis kokuyor.  Bırakınca  ağzın boş kalmasın yemiş falan ye diyenlere  hiç aldırmamak lazım. Bıraktıgımda anlamıştım ki vücut nikotinden çok  sigaranın  varlıgına bağımlı oluyor. Ynaı elde tutma agza goturme vs. gibi. Birde bıraktıktan 4-5 gün sonra kendini ödüllendirecek bişey yap. Yeni elbiseler   alış veriş vs. iyi oluyor. Bunlara gerek kalmadan bırakınca da insanın  kendine güveni artıyor.  Hadi bakalım Allah utandırmasın. 

Boynumuz yiğit boynu, bükerse sevda büker.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    retrem
    retrem's avatar
    Erkek
    kanka bırak şu dalgayı bi zahmet  .

kalp krizi geçirip anjio olmanı istemeyiz bilirsin :|
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Realist
    Realist's avatar
    Erkek
    1 senedir sigara içiyorum çok güzel bırakmayı düşünmüyorum.

..
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noel_baba
    noel_baba's avatar
    Erkek

Realist bunu yazdı:
    1 senedir sigara içiyorum çok güzel bırakmayı düşünmüyorum.

8 Sene sonra benim gibi düşüneceğinden emin gibiyim :\

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tabela Fatihi
    kaygusuz
    kaygusuz's avatar
    Erkek

Hacım yapacağın tek şey şudur. içmediğim halde ustanın 2 cümlesi beni etkiledi.

Alacaksın paketi gözünün önünde kıracaksın hepsini büklüm büklüm edeceksin atacaksın. olay budur.

hım ben ilaç kullanmak istiyorum diyorsan bıktım diye varmış nikotini öldüren ilaç sanırım.

hergün çay içerken içtiğimiz yer fabrika borusu gibi. 1dk duramıyorum iğrenç.

Dipnot: İnsanoğlu akıllıdır. aklına hürmetmeyi bilir. edemiyorsa iki yüzlü duruma düşer.

Aldananlar aldanmaktan zevk aldıkları için hile ortaya çıkmıyordu Tolstoy
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    garga
    garga's avatar
    Erkek
    sigarayi birakmanin kolay yolu - allen carr, okuyun... birakin...

anca gidersin...
Toplam Hit: 6303 Toplam Mesaj: 59