folder Tahribat.com Forumları
linefolder İnternet Siteleri
linefolder Sitelerin Aşırı Yoğunluktan Çökme Nedeni ?

Sitelerin Aşırı Yoğunluktan Çökme Nedeni ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek

Bu yorumu yapıyorsunuz cahilsiniz.

Arkadaşım senede sadece 15 gün normalin 100 katı yoğunluk için hayvan gibi sunucu kiralamaya, onu ölçeklendirmeye nakit ayırmak saçmalık! Ayrıca ortada hayati bir durumda yok. AÖF deki sonucunu öğrendiğin süreye göre tercih filan mı yapıyorsun? Gün içinde elbet öğreneceksin.

Konuşmadan önce az biraz düşünün.

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sniperscope
    sniperscope's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    cordelian bunu yazdı

facebookta bu neden olmuyor hic peki? 

Facebook ta calisanlar cemaatin adamlari degil diye.

Sirf yandas diye ise alinmiyor. Cidden isi biliyorsa ise aliniyor, bilmedikten sonra istersen havada ucan mermiyi kulaklarinla yakala yinede ise alinmazsin. Bu sadece facebook veya youtube icin gecerli degildir. Gelismis, cagdas ulkelerde isler bu sekilde yapilir.

Bizim gibi geri kalmis, 3. dunya ulkelerinde ise yandas ve cemaatci ise isi kapar, isi bilip bilmemesi sorun degildir, kapagi bir attimi nasil olsa ogrenir.

"Acemi nalbant isi devlet kapisinda ogrenir" diye bir soz var, bu soz tam olarak bizim ne oldugumuzu anlatiyor.

"Yer yuzunde hic bir pislik yoktur ki; altindan bir yahudi cikmasin" Adolf Hitler... "Turkiye de hicbir pislik yokturki altindan cemaat cikmasin" SniperScope "Nerede yavşak, hırsız varsa hepsi Allahçı" Fazil Say
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Balyoz99
    Balyoz99's avatar
    Erkek
    sniperscope bunu yazdı
    cordelian bunu yazdı

Sirf yandas diye ise alinmiyor. Cidden isi biliyorsa ise aliniyor, bilmedikten sonra istersen havada ucan mermiyi kulaklarinla yakala yinede ise alinmazsin. Bu sadece facebook veya youtube icin gecerli degildir. Gelismis, cagdas ulkelerde isler bu sekilde yapilir.

Bizim gibi geri kalmis, 3. dunya ulkelerinde ise yandas ve cemaatci ise isi kapar, isi bilip bilmemesi sorun degildir, kapagi bir attimi nasil olsa ogrenir.

"Acemi nalbant isi devlet kapisinda ogrenir" diye bir soz var, bu soz tam olarak bizim ne oldugumuzu anlatiyor.

THY ve TT torpille işe girenler yüzünden zarar gördü ama cemaatle alakası yok bu işin. Geçende kısa dönem askerlerin nereye düştüğü açıklandığında saatlerce uğraşmıştı millet öğrenebilmek için. Koskoca TSK ve milyonlarca dolarlık projelerle uğraşan yazılım şirketi bu işi beceremiyor. Memur/devlet kurumu zihniyetinden kaynaklanan şeyler bunlar. Herhangi bir sistemde sorun oluştuğunda sistem yetkilisine giren çıkan birşeyler olmadıkça da devam eder.

arbeit macht frei
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cordelian
    cordelian's avatar
    Banlanmış Üye
    Homo
    sniperscope bunu yazdı
    cordelian bunu yazdı

Teknik olarak sordum ben hocam.Gerisi bana birsey katmaz/azaltmaz.Adamlarin kendi serverlari var biliyorum ama ozelligi ne detay olarak sitenin hep sorunsuz acik kalmasi.

cordelian tarafından 29/Oca/13 07:09 tarihinde düzenlenmiştir
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek
    cordelian bunu yazdı

Teknik olarak sordum ben hocam.Gerisi bana birsey katmaz/azaltmaz.Adamlarin kendi serverlari var biliyorum ama ozelligi ne detay olarak sitenin hep sorunsuz acik kalmasi.

Belki yüzlerce sunucu vardır:) Yük dengelemesi ile senin isteğin en uygun durumda olan sunucuya gidiyordur. Teknik: http://www.codeproject.com/Articles/3338/NET-Dynamic-Software-Load-Balancing

Tabi video, resim vs. hepsi CDN'de. Yani işi yapan zeka (bussiness logic) ile hammallığı çeken taraf (resim yolla, şunu yolla, bunu yolla, görece büyük veri paketleri) farklı yerlerde, birbirine bulaşmıyor. Sunucuların da kendilerine düşen görevi yapmaları dolayısıyla (grafik arabirimi bile olmayabilir sunucularda) bizim boşa harcadığımız çevrimlerden (MIPS, saniyede milyon tane komut) dibine kadar yararlanılıyor.

YeniHarman tarafından 29/Oca/13 07:21 tarihinde düzenlenmiştir

Olaylara karışmayın!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo
    cordelian bunu yazdı
    sniperscope bunu yazdı
    cordelian bunu yazdı

Facebook PHP - JAVA - C++'in harmanlandigi bir sekilde calisiyor hocam. Bizimkilerde universitede anlatilan kadar ile ite kaka ya asp.net ya php'ye dayatiliyor.

ASP.net C# uzerinden yazilim kismina bir ornek verecek olursak;

string strSql = "Select * From users Where 1=1";

if(txtUserName.text != "")
    strSql = strSql + " AND userName = '" + txtUserName.text + "'";

gibi bir sorgulama ile gidiyorsa ram kullanimi da islemci kullanimida tavan yapar. Sorgu parametrik olmadigi icinde SQL injection acigida portlar.

StringBulder, string.Format, string.isNullOrEmpty, SqlParameters gibi bilesenler ile yapilmali idi o yukardaki kod Hem guvenli hem daha az server gereksimine ihtiyac duysun.

Bunun yani sira FACEBOOK gibi sistemlerde Milyar dolarlik serverlar ve network alt yapilari var.

adamlar buzullara datacenter yaptilar sogutma maliyetide dusuk olsun diye; gecen gunki ankara bulusmasinda dalgasini gectik hatta kuresel isinma degil bu serverlar eritiyor diye.

Cemaatci veya degil kisilerin geldikleri nokta beni ilgilendirmez, suan cemaatci olmayan bircok firma ilede calisiyor benim is yaptigim bakanliklar ama isini adam gibi yapmayan firmalar ile calisiyorlar. direk isim vererek gitmek gerekirse suan cevre bakanligindan aldigim projenin kodlarini gostersem size yazan mukemmel yazmis tam obje tabanli hersey parametrik, ama algoritma problemli. Servislerde acik var. Web site kismini duzeltik simdi ankarada devam islere guclere.

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo

yaziyi yazarken bi dusa girdim ciktim filan zaman gecti YeniHarman nin yazisini gormeden yazmisim tabiki CDN vs olaylarda sistemde kullaniliyor ama ben yazilimci gozu ile suanki hatali sistemlerin devlete satildigini (kakalandigini) belirtmek istemistim.

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sniperscope
    sniperscope's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    cordelian bunu yazdı

Burada anlatilmak istenende isin oteki teknik tarafi.

Yani Turkiye'de isler hep cahillerin elinde, Hakeden kimse hakettigi mevkide olmadigi icin.

"Yer yuzunde hic bir pislik yoktur ki; altindan bir yahudi cikmasin" Adolf Hitler... "Turkiye de hicbir pislik yokturki altindan cemaat cikmasin" SniperScope "Nerede yavşak, hırsız varsa hepsi Allahçı" Fazil Say
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

Öncelikle sitelerin yüksek trafik altında çökmesinin bir çok sebebi var bunlardan en çok karşılaşılan 2 tanesi

• 10k problemi
    • Sunucunun fiziksel kaynağının yeterli gelmemesi

Öncelikle 10k problemini ele alalım bu sorun ilk Apache ile ortaya çıkmış bir problemdir. IIS ve Apache 10k kadar eş zamanlı anlık trafigi idare ederken 10k+1. kullanıcıyı kuyruga atmak zorundadır.Bu sebepten dolayı eğer sunucu t süre boyunca mevcut bağlantılarından birini sonlandırıp kuyruktaki bir başka kullanıcıyı almazsa böyle bir hata görebilirsin

İkinci problem ise sunucu donanımının dikey olarak genişletilemediği zamanlarda sunucular arasında yükün paylaştırılması gerekmektedir. Bunun için bir sürü teknik bulunmakta(Round-robin load balancer,Active/Active küme,Dağıtık hesaplama vs .....) bu tür çözümlerse daha çok aşırı trafigi veya aşırı kaynak tüketen uygulamalarda kullanılır.

Facebook,Google,Amazon gibi firmalar bir çok yöntemi karışık olarak kullanıyorlar. Hatta bu firmalar bir noktadan sonra kendileri için en ideal sunucu teknolojisini kendileri için geliştiriyorlar.

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek
    facebook her sene üniversite tercihlerinin açıklandığı gün geçici olarak geç açılıyor.hangi üniversiteye yerleştiğini öğrenen profilinden değişim yapmak için giriyor amk :)

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
Toplam Hit: 2690 Toplam Mesaj: 29