folder Tahribat.com Forumları
linefolder İnternet Siteleri
linefolder Sitelerin Aşırı Yoğunluktan Çökme Nedeni ?

Sitelerin Aşırı Yoğunluktan Çökme Nedeni ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek
    TeRRoR bunu yazdı

Bu yorumu yapıyorsunuz cahilsiniz.

Arkadaşım senede sadece 15 gün normalin 100 katı yoğunluk için hayvan gibi sunucu kiralamaya, onu ölçeklendirmeye nakit ayırmak saçmalık! Ayrıca ortada hayati bir durumda yok. AÖF deki sonucunu öğrendiğin süreye göre tercih filan mı yapıyorsun? Gün içinde elbet öğreneceksin.

Konuşmadan önce az biraz düşünün.

böyle yorumları okudukça sinirden kendimden geçesim geliyor <3

sadece aöf demi böyle oluyor ?

ösym nin yaptığı bütün sınavlarda tercih yapamayan sonucunu öğrenemyen adamların kaç gün konusu döndü burada haberin var mı senin ?

ha tabi üniversite okumuyorsan anlamaman çok normal.

zeybekustasi tarafından 29/Oca/13 15:41 tarihinde düzenlenmiştir

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Buremba
    Buremba's avatar
    Erkek
    sniperscope bunu yazdı
    cordelian bunu yazdı

facebookta bu neden olmuyor hic peki? 

Facebook ta calisanlar cemaatin adamlari degil diye.

Sirf yandas diye ise alinmiyor. Cidden isi biliyorsa ise aliniyor, bilmedikten sonra istersen havada ucan mermiyi kulaklarinla yakala yinede ise alinmazsin. Bu sadece facebook veya youtube icin gecerli degildir. Gelismis, cagdas ulkelerde isler bu sekilde yapilir.

Bizim gibi geri kalmis, 3. dunya ulkelerinde ise yandas ve cemaatci ise isi kapar, isi bilip bilmemesi sorun degildir, kapagi bir attimi nasil olsa ogrenir.

"Acemi nalbant isi devlet kapisinda ogrenir" diye bir soz var, bu soz tam olarak bizim ne oldugumuzu anlatiyor.

ilk cümleyi okuyunca güldüm baya bi. :)

şimd diyelim devlette bu iş için ayrılmış 10 sunucu varsa ve yoğunluk bir an için 20 sunucu gerektirecek kadar oluyorsa sitem kaldırmıyor belli bir kişiden sonrasını artık hatta bazı sunucular çökebiliyor filan sonuç olarak o sayfayı alıyorsunuz. facebook'da da atıyorum 10000 server varsa istediği kadar kişi girsin veya isteyen kişi ddos ile saldırsın 11000 12000'e çıkıyor o anki server gereksinimi ve adamlar her zaman bir pay bıraktıklarından o 2000'lik gereksinim 10000 server arasında paylaştırılıyor ve her server'da 0.2'lik bir bir yüklenme oluyor. ve sistemde bir aksama olmuyor sonuç olarak. halbuki bu bizde 2 kata kadar çıktığı için hem her isteğe cevap verilemiyor hem de sunucuların çökme ihtimali olabiliyor.

. . .. . ... .
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Muhalif Yorumcu
    SeRDaR
    SeRDaR's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    TeRRoR bunu yazdı

Arkadaşım senede sadece 15 gün normalin 100 katı yoğunluk için hayvan gibi sunucu kiralamaya, onu ölçeklendirmeye nakit ayırmak saçmalık! Ayrıca ortada hayati bir durumda yok. AÖF deki sonucunu öğrendiğin süreye göre tercih filan mı yapıyorsun? Gün içinde elbet öğreneceksin.

bu yorum banada mantıklı geldi açıkçası sınav sonuçlarının öğrenmede yaşanan yoğunluk her gün veya haftada bir yaşansa eyvallah ona göre gerekli yatırım harcama yapılır google ya da youtube değil hergün milyonlarca ziyaret alınsın yada sadece o gün öğrenilip tercih yapılacak bir şey olsa eyvallah yine yapılsın senede bir yada 3 ayda bir olan bir yoğunluk için bu masrafa bencede gerek yok diye düşünüyorum bugün öğrenmedin yarın öğrensen ne olacak onun haricindeki günlerde ben bu tarz bir sorunun yaşandığının görmedim
    ben gündüz öğrenemedim gece öğrendim çok fazla bir şey farketmedi açıkçası

Emekçiler ekmeklerini, emeklerinin karşılığı olarak ve önlenemez tarihi sürecin sonucu olarak mutlaka kazanacaklardır. Şüphesiz bu, zorlu bir dönemdir kısa vadeli ve göreceli yenilgilerden geçer.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek
    SeRDaR bunu yazdı
    TeRRoR bunu yazdı

bu yorum banada mantıklı geldi açıkçası sınav sonuçlarının öğrenmede yaşanan yoğunluk her gün veya haftada bir yaşansa eyvallah ona göre gerekli yatırım harcama yapılır google ya da youtube değil hergün milyonlarca ziyaret alınsın yada sadece o gün öğrenilip tercih yapılacak bir şey olsa eyvallah yine yapılsın senede bir yada 3 ayda bir olan bir yoğunluk için bu masrafa bencede gerek yok diye düşünüyorum bugün öğrenmedin yarın öğrensen ne olacak onun haricindeki günlerde ben bu tarz bir sorunun yaşandığının görmedim
    ben gündüz öğrenemedim gece öğrendim çok fazla bir şey farketmedi açıkçası

Hocam anlıyorumda her şeye eyvallah deseydik bu dünyada ne gelişebilirdi ki. İtiraz edeceğiz ki bir şeyleri düzeltsinler. 

AÖF evet sıkıntı değil. Ancak YGS LYS TUS KPSS gibi sınavların hepsinde bu sıkıntıyı yaşıyorsak bir çözüm getirmek gerekir.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cordelian
    cordelian's avatar
    Banlanmış Üye
    Homo
    YeniHarman bunu yazdı
    cordelian bunu yazdı

Teknik olarak sordum ben hocam.Gerisi bana birsey katmaz/azaltmaz.Adamlarin kendi serverlari var biliyorum ama ozelligi ne detay olarak sitenin hep sorunsuz acik kalmasi.

Belki yüzlerce sunucu vardır:) Yük dengelemesi ile senin isteğin en uygun durumda olan sunucuya gidiyordur. Teknik: http://www.codeproject.com/Articles/3338/NET-Dynamic-Software-Load-Balancing

Tabi video, resim vs. hepsi CDN'de. Yani işi yapan zeka (bussiness logic) ile hammallığı çeken taraf (resim yolla, şunu yolla, bunu yolla, görece büyük veri paketleri) farklı yerlerde, birbirine bulaşmıyor. Sunucuların da kendilerine düşen görevi yapmaları dolayısıyla (grafik arabirimi bile olmayabilir sunucularda) bizim boşa harcadığımız çevrimlerden (MIPS, saniyede milyon tane komut) dibine kadar yararlanılıyor.

Hazir bilen,adam gibi aciklama yapan bulmusken diger sorularimida sorayim (Aptalca gelebilir).

1) Diyelim ki 100 kisiyiz.Facebooktayken sayfayi saniyede 2 kez/kisi basi yapsak bu 200 kez yenilenme demek saniyede.

Bu trafikte yer alir mi yoksa bir IPden login oldugunda naparsan yap etki etmez mi ? Eger bu yenileme sayisini arttirirsak yazilimsal olarak bizi logout yaptirabilirmi site ? Ban gibi ?

2)Bu adamlar uluslarasi calisiyor,guncellemeyi nasil yapiyor olabilirler? Bizim gibi dur la FTPye baglanip sunu upload edeyim demiyorlardir ? Ya da dur la facebook.com/wp-login.php gibi felan :D Yani 1 saniye bile alsa o guncelleme illaha ki birine denk gelip bir hata verir heralde?

3)Mesela adam kodda guncelleme yaptiginda bunun 500 hesap ile test ettiginde calisiyor fakat 5M ile kasmayacagini nereden tahmin edip ihtimali sifira indirebiliyor? 

4)2 tane facebook.com domain olamayacagina gore,subdomainlerle mi test yapiyorlar ? oyle yapiyorlarsa ustte dedigim gibi 5M hesabin yaptigi uploadlar,statu updateleri v.b seyleri sanal yani suni olarak nasil gerceklesitiriyor? DB yedegini nasil kisa surede alabiliyorlar hizmeti aksatmadan ? 

diye abuk gelebilecek sorularim var :)

Ek : 5 dakika gecti gecmedi hata verdi haha :D baska sey deseydim keske olabilirmis :D

cordelian tarafından 29/Oca/13 17:45 tarihinde düzenlenmiştir
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek

http://egitim.milliyet.com.tr/acik-ogretim-karmasasi-ogrencileri-isyan-ettirdi/egitimdigersinavlar/haberdetay/29.01.2013/1661996/default.htm

Evet Hocam burada mağdur insanlara tek tek mesaj atarsak iyi olur beklesinler. Devletin işi gücü yoksa onların meselesiyle mi uğraşacak.

Beklesin enayiler. 

sınav sisteminde bütünleme sınavlarının kaldırılmış olması özellikle askerlikle ilgili bağlantısı olan açık öğretim öğrencilerini isyan ettirdi. Sosyal medyada tepkilerini dile getiren öğrenciler bütünleme sınavlarının geri getirilmesi için de imza kampanyası başlattı.

cordelian

İyi soru sormuşsun. Bende bekliyorum bu cevapları.

zeybekustasi tarafından 29/Oca/13 17:38 tarihinde düzenlenmiştir

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek
    cordelian bunu yazdı

Hazir bilen,adam gibi aciklama yapan bulmusken diger sorularimida sorayim (Aptalca gelebilir).

1) Diyelim ki 100 kisiyiz.Facebooktayken sayfayi saniyede 2 kez/kisi basi yapsak bu 200 kez yenilenme demek saniyede.

Bu trafikte yer alir mi yoksa bir IPden login oldugunda naparsan yap etki etmez mi ? Eger bu yenileme sayisini arttirirsak yazilimsal olarak bizi logout yaptirabilirmi site ? Ban gibi ?

2)Bu adamlar uluslarasi calisiyor,guncellemeyi nasil yapiyor olabilirler? Bizim gibi dur la FTPye baglanip sunu upload edeyim demiyorlardir ? Ya da dur la facebook.com/wp-login.php gibi felan :D Yani 1 saniye bile alsa o guncelleme illaha ki birine denk gelip bir hata verir heralde?

3)Mesela adam kodda guncelleme yaptiginda bunun 500 hesap ile test ettiginde calisiyor fakat 5M ile kasmayacagini nereden tahmin edip ihtimali sifira indirebiliyor? 

4)2 tane facebook.com domain olamayacagina gore,subdomainlerle mi test yapiyorlar ? oyle yapiyorlarsa ustte dedigim gibi 5M hesabin yaptigi uploadlar,statu updateleri v.b seyleri sanal yani suni olarak nasil gerceklesitiriyor? DB yedegini nasil kisa surede alabiliyorlar hizmeti aksatmadan ? 

diye abuk gelebilecek sorularim var :)

Ek : 5 dakika gecti gecmedi hata verdi haha :D baska sey deseydim keske olabilirmis :D

1) Protokol htt (hypertext transfer protocol), tcp-ip üzerinden çalışıyor. Sunucunun her yapılan isteği yakalaması, kabul etmesi, gereken cevabı vermesi gerekiyor. Long pooling'in de fb'de kullanıldığını göz önüne aldığımızda normalde sunucu tarafında sürekli yeni soket açılması, soketin kabul edilmesi ... işlemler gerekiyor. TCP'nin kendi mantığından dolayı da yazılımın normalde karışmadığı doğrulama bilgileri de sunucu-istemci arasında gidip-geliyor. Soket oluşturma-kaldırma işlemleri çok fazla zaman kaybına yol açtığı için bağlantı hep canlı tutulmak zorunda (connection alive). Kısaca her istekte olduğu gibi long pooling dolayısıyla da sunucuya bağlı kaldığınız her saniye bant genişliği kullanıyor.

Evet yazılımsal olarak sizi engelleyebilirler, logout yapmaya zorlayabilirler fakat bu da sunucu üzerine yük bindirecektir. Bunun yerine özel donanım kullanılması daha makbul. Tabi özel donanım da kullanılsa hiçbir cihaz belirli bir yükün üzerini kaldıramaz.

2) Emin olmamakla birlikte, birden çok sunucu olmasından dolayı, yazılım da dağıtıktır. Dağıtık yazılımlar da web servisler üzerinden haberleşiyor olmaları muhtemel. Kısaca sistemdeki a işlevini değiştirmek istiyorsunuz diyelim. a işlevinden sorumlu olan tüm sunucuların eş zamanlaması gerekli. Tabi bizim yaptığımız sitelerden daha ciddi olduğu için (dağıtık mimari) tüm sistemin kapanıp açılmasına gerek yok. Sadece gerekli kısımlar güncelleniyor.

3) Bu her zaman sıkıntı. Optimizasyon konusu en son önceliğe sahip. Eğer sistemde kasıyorsa ve optimizasyon ile düzelemiyorsa öyle bir özellik ortaya çıkarmazlar. Bu kadar:)

4) Bakınız 1, 2 ve 3. cevaplar:) Ayrı uygulama test sunucuları da vardır. Zaten yazılımların alfa, beta sürümleri kullanıcılara kapalıdır. RC (release canditate, dağıtmaya yakın sürüm) anında son kullanıcıya açılıyordur. Kısaca bizim gördüğümüz yenilikler belki 1-2 sene öncesinden beri uygulamaya geçirilmeye çalışılıyordur.

1. sorunun daha düzgün cevabını Tuğberk'e sorup, çok daha doğru ve doyurucu bilgiler alabilirsin. 2, 3. sorular için ise unbalanced yardımcı olabilir.

Olaylara karışmayın!
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Buremba
    Buremba's avatar
    Erkek

ilk sorun için genelde sayfayı bir kere açtığında sana gösterilecek olan bilgiler cache'e alınır sen sayfayı yenilediğin zaman direk cache'den bilgi aktarılır. yani sen timeline'ında son durumları güncellerken direk memory'den bilgi aktarıldığından yanıt süresi çok düşüktür ama 2009'dan bi durumun sayfasını açtığında eğer o sayfayı yakın zamanda ziyaret eden olmadığından diskten o bilgi çekilir bu da memory'den bilgiye ulaşma hızına göre oldukça yavaştır. dolayısıyla aynı sayfayı defalarca yenilediğinde sunucuya oluşan yük o bilgiyi çekmekten ziyade sana http bağlantısını açıp kapamadan dolayı oluşacaktır. bu da diğerine göre sunucuyu fazla zorlamaz, sen o an en uygun web server'a yönlendirilirsin load balancer'lar  sayesinde, o da memcached serverlarından (facebook cache için memcached kullandığı için onu söyledim) bilgiyi direk aktarır sana.

. . .. . ... .
Toplam Hit: 2687 Toplam Mesaj: 29