folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Sizce Başarılı Kişimi Daha Tecrübelidir Başarısız Kişimi?

Sizce Başarılı Kişimi Daha Tecrübelidir Başarısız Kişimi?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SaNaL_AjaN
    SaNaL_AjaN's avatar
    Erkek

Kafamı kurcalayan bir soruyu tam manası ile açığa kavuşturabilmiş değilim....Başarılı kişi dışardan her ne kadar belki tecrübeli görünsede tek doğru üzerinden risk almadan başarıya ulaşmış olanlar olabiliyor.

Diğer taraftan başarı için bir çok defa gemileri yakmış çok dalgalar görmüş bir kaptan var ama sonunda başarılı olamamış ve gemiyi batırmış..Size göre gelecek adına hangisi daha başarılı olabilir?

SaNaL_AjaN tarafından 10/Ağu/17 00:50 tarihinde düzenlenmiştir

Antalya'da Emlakçı parçası :)
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NaZi_
    NaZi_'s avatar
    Erkek

Neden kendini, sadece bir tanesi olmalı, şeklinde sınırlandırıyorsun ki ? Sadece seyircisi olduğun bir durum bile senin için tecrübe olabilir.

Kendimi bir akşam toplumun ete kemiğe bürünmüş hali ile yemeğe çıkarken hayal ediyorum şimdi; yemekler gelmiş ve çiğnemeye devam ediyoruz. Tam o sırada topluma doğru bakıyorum, ben aseksüel olmaya karar verdim, diyorum ve toplumun yüzü düşüyor. Başlıyor neden ve sonuçlarını sorgulamaya, felaket senaryoları anlatmaya ve yer yer yaftalamaya. Hayal ediyorum, yerimden kalkıyorum ve masanın etrafında bir yarım tur atıyorum, artık toplumun yanı başında, tabiri caizse ensesindeyim. Bir kolumu masaya dayıyorum ve kısa kollu tişörtümden uzanan kollarım yılların emeği sonucu bir kas yığını şeklinde, tam da toplumun bakacağı yerde duruyor. Kulağına doğru eğiliyorum ve şöyle diyorum; desene sen her bi sikimi çok iyi biliyorsun lan ?!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AlbayHardal
    AlbayHardal's avatar
    Erkek

başarılı biri şansa bala başarılı olmuyor, bildikleri doğrultusunda başarılı oluyor. bir sonraki işi de hiç bilmese dahi daha önceden bildiklerini kullanarak üstesinden gelebilir.

başarısız biri de bazı noktaları bilmeyen biri olduğundan deneme yanılmayla başarılı olur, bir sonraki işte de bilgisi yetersizse yine deneyip yanılacak.

şöyle düşün, bir A sınavı olsun. x kişisi ve y kişisi var. x kişisi sınava çalışmış çabalamış yüksek not ile geçmiş. y kişisi ise çok da çalışmamış kalmış, sonra bi daha almış yine kalmış 4. hatta 5. alışında geçmiş. ikisini de sonra tekrar sınava sokarsak A sınavını x kişisi bir tekrarla yine yüksek not ile geçer, y kişisi için durum muamma.

AlbayHardal tarafından 10/Ağu/17 01:04 tarihinde düzenlenmiştir

They are as numerous as ants in the earth, as fish in the water, as birds in the air. They are timid, brave, ignorant, dominating and they are children.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

güzel bir soru ancak çok ilginçte aynı zamanda :)

eğer birini örnek alacaksam yani tecrübelerinden faydalanacaksam HER İKİSİ nide dinlerim

çünkü devamlı kazanan  devamlı güzel puanlar alan kişilerde sezinlediğim bir şey var.  bunlar devamlı kaybedene göre daha zayıf karakterli oluyorlar.

mesela kazanmaya o kadar çok alışmış ki ufacık bir kayıp yaşadığında bunalıma depresyona giriyor sinirleniyor...

Ama devamlı kaybede kaybede gelen kişi :) aslında çok zaman kaybetsede karakteri:  sıkıya girme konusunda zayıf  olsada çok alışkın olduğundan

ne kadar kaybederse kaybetsin yine sıyrılıp çıkabiliyor.

bu yüzden hepsinin tecrübesi kendine.

ne demişer kendi tecrübelerinden ders alan AKILLI, başkalarının tecrübelerinden ders alan DAHA AKILLIDIR :)

Arkadaş uğruna ölmek kolaydır, ama uğruna ölünecek arkadaş bulmak çok zordur
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ejderkesh
    Ejderkesh's avatar
    Erkek

başarılı kişi yolu bitirmiştir diyebiliriz ,oysa başarısız kişi daha çok denemiştir ve denemeye devam edecektir.Dolayısıyla başarılı olmak için  tecrübe edinebileceği konular daha da artacaktır..

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NaZi_
    NaZi_'s avatar
    Erkek

Fernando Pessoa'nın bir işi tamamlamak, başarmak ile ilgili bir söylemi vardı. Ona göre bir işin sonlandırılması dayanılmaz derecede kötü bir durum. Çünkü hayatında tamamladığı her hedef, yerinde kocaman bir boşluk bırakıyor ve yeni amaçlar edinmek gerekiyor. Durumun hem zahmetli hem de kendi ideallerini, tutkularını öldüren bir durumu tetiklediğini düşünüyor.

Kendimi bir akşam toplumun ete kemiğe bürünmüş hali ile yemeğe çıkarken hayal ediyorum şimdi; yemekler gelmiş ve çiğnemeye devam ediyoruz. Tam o sırada topluma doğru bakıyorum, ben aseksüel olmaya karar verdim, diyorum ve toplumun yüzü düşüyor. Başlıyor neden ve sonuçlarını sorgulamaya, felaket senaryoları anlatmaya ve yer yer yaftalamaya. Hayal ediyorum, yerimden kalkıyorum ve masanın etrafında bir yarım tur atıyorum, artık toplumun yanı başında, tabiri caizse ensesindeyim. Bir kolumu masaya dayıyorum ve kısa kollu tişörtümden uzanan kollarım yılların emeği sonucu bir kas yığını şeklinde, tam da toplumun bakacağı yerde duruyor. Kulağına doğru eğiliyorum ve şöyle diyorum; desene sen her bi sikimi çok iyi biliyorsun lan ?!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AlpBTN
    AlpBTN's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

çoğu zaman bir şeyi doğru yapmanın bir veya birkaç yolu vardır. Ancak yanlış yapmanın sonsuz.

Hayatı boyunca yanlış yapan adam, büyük ihtimalle, hayatı boyunca doğru yapan adamdan daha tecrübeli olacaktır.

Tabi bu benim yorumum. Doğrusunu Allah bilir  

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tuzlu Kahve
    EricNorthman
    EricNorthman's avatar
    Erkek

Çok göreceli değil mi ? 

Başarılı kişi gittiği yolda hiç 10/1 tecrübe ile tek sefer de yolun sona gelmiş. 

Başarısız kişi gittiği yolda, yolun sonuna başarısız olarak 10/5'lik bir tecrübe ile hala gelememiştir 

Bu bağlamda, Başarılı kişi o 10/1'de ki 1'i en iyi şekilde değerlendirmiş olup tek celse de tek tecrübe ile yolun sonunu görmüş.

Bu bağlam da, Başarısız kişi o 10/5'de ki 5'i değerlendirip başarısız olmuş ve yolun sonu görmemiş ama yolu 5 kez gitmiş ve geri gönmek zorunda kalmış .

-- Başarısız kişi 5 kez gidip geri dönmek zorunda kaldığı bu yolda yağmuru ve doluyu vede fırtınayı gördü. 

++ Başarılı kişi 1 kez tecrübe edip hedefe ulaştığı yolda sadece yağmuru gördü. Dolu ve fırtınayı görmedi. 

Bana kalırsa değerlendirme de hata mı var ? 

Acemi şansı bir gol atıyoruz ya, topa vurmayı bilmeyen biriyiz, Futbolu çok iyi bilen arkadaşta kaleye geçiyor. 
    Ve çektiğimiz şut binlerce olasılıktan biriyle bir şekilde iyi futbolcu arkadaşı kalede golü yemesine sebep oluyor. 
    + Acemi Şansı denildi. Hiç bilmeyen biri bir kez gol atarak maçın seyrini değiştirdi. 

Daha sonra professional o arkadaş, Kalkıyor ve topun başına geçiyor, Bizde kaleye futbolu bilmiyoruz. 
    Ve professional arkadaş, Acemi olan oynamayı bilmeyen arkadaş kaledeyken şut çektiğinde top dışarı çıkıyor
    + Professional arkadaşın 10 yıl futbol, 10 yıllık süreçte binlerce etkili vuruş ve azim çabası söz konusu. 
    Bir atışta ve bundan önce ki bazı deneyimler de gerçekleştirdiği yüzlerce atışta gol atamadığı diye 
    Onun tecrübesiz, Bir kere de futbolu bilmeyen hem de hiç bilmeyen birinin şansa bala gol atmasıyla da acemiyi tecrübeli kılmaz mı ? 
    " Şansa " = Olasılıkları tercih ederim, şansta çok göreceli anlatım kolay olsun diye şans diye ifade ediyorum. 

Terazi de bana kalırsa bir şekilde kişilerin şartları imkanları deneyimleri değerlendirilip ölçülmelidir. 

Steve Jobs Apple'den atılmıştı. ( Üstün körü bir örnek ) Başarısız ve işe yaramaz adam görüldü farz edelim belki öyle belki değil tam vakıf değilim şuan. 
    Kişi daha sonra başka bir kurum açtı büyüdü daha sonra atıldığı kuruma geri döndü ve günümüz akıllı telefon markalarından 
    Sayılı isimden biri haline getirdi. 

Olaya böyle baktığımız da, Steve Jops'u başarısızlığı yüzünden atanlar mı daha tecrübeli ? 
    Steve Tecrübesiz ?

Yoksa Steveyi başarısız görüp atanlar mı tecrübesiz ?
    Steve Tecrübeli ? 

Benim görüşürüm
    " Olsun daha fazla kaybet daha fazla yenil, Her başarısızlık bir tecrübedir, Her bir kaybediş bir öncekinden 
    Tecrübe, Bir sonraki için bir ileri de adımdır " 

Diyerek bys kib :* 

Edit ; imla 

EricNorthman tarafından 10/Ağu/17 01:42 tarihinde düzenlenmiştir

Bu plandan niye profil resmi değişmiyor
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek

Başarısız adam yeterince tecrübeli değildir. 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nautilus
    Nautilus's avatar
    Erkek

İnsanlar muallak konular hakkında konuşmayı sever demiş Descartes.

Çünkü taraflar kesin doğru olmadığını bilir, bildikçe sallar atıp tutar.

Şimdi atıp tutmamız lazım : ) 

şizofren olabilirsiniz yardım alın!
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ayhun
    ayhun's avatar
    Erkek

Tecrube hayatta yedigin kaziklarin bileskesidir.

delimiyim ben?
Toplam Hit: 1653 Toplam Mesaj: 12
tecrübe başarı