Sizce Hangi Meslek ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Hocam diplomasızların da yapabildiği mesleklerden uzak dur. Örn yazılımcı olma. Ha seviyorsan zewk için yap, sevince para da kazanırsın ama aynı çabayı diğerlerine göstersen 1000 kat az uğraşırsın.

Mimarlık'dan bence uzak dur çok yığılma var.

Makina mühendisliğide iyi 3d çizim gerektirir ona yönelebilirsin.

Dietetik eğer yoldan geçen herkezin öğrenince yapabileceği bişeyse girme.

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    Atakan
    Atakan's avatar
    Erkek
    HolyOne bunu yazdı

Hocam diplomasızların da yapabildiği mesleklerden uzak dur. Örn yazılımcı olma. Ha seviyorsan zewk için yap, sevince para da kazanırsın ama aynı çabayı diğerlerine göstersen 1000 kat az uğraşırsın.

Mimarlık'dan bence uzak dur çok yığılma var.

Makina mühendisliğide iyi 3d çizim gerektirir ona yönelebilirsin.

Dietetik eğer yoldan geçen herkezin öğrenince yapabileceği bişeyse girme.

Makina Mühendisliği, inceliyorum 

Diyetetik sağlıklı beslenen insan için önemli değilde,  seker hastası, kanser hastası, hormonal bozukluklar bunlarda diyetisyen lazım oluyor 

Çılgın şeyh Müritleri coşturuyor...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    S0KR4T3S
    S0KR4T3S's avatar
    Erkek

Hocam ben işinden pişman olan biriyim ve sana söyleyebileceğim tek şey kendini gerçekleştirebileceğin bir alanda çalış. Ömür boyu yapılan birşey iş denen lanet ve kötü seçim yaparsan hayat kaliteni %70 düşürürsün, para değil mesele mutluluk.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek

bilgisayar dan uzak dur. belirli bir yaşa geldinmi sosyal hayat aramaya başlıyorsun. boynuna ipi geçiriyorlar gece gündüz neredesin çekip çekiştiriyorlar. bundan kaçış yok. Mimarlık bana cazip geliyor. hem bişeyler üretiyrsun hem fiziksel bir iş yaptıgın şeyler el ile tutulur gözle görülür. ne biliyim daha fiziksel uğraş isteyen bir iş zevkli gibi. lazım oldugunda aranan adam olmak kadar kötüsü yok.

Yapmadıklarınıza pişman olmaktansa, Yaptıklarınıza pişman olun...Yapın pişman olun, yada yapmayın yine pişman olun.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Austen
    Austen's avatar
    Erkek

Bilgim dahilinde olanları ya da ilk elden dinleme fırsatım olanları yazayım;

Bilgisayar Mühendisliği: Bulaşma. Yazdıklarına bakarsak yalnızca bilgisayar sever birisisin. Senin yazdığın şekilde düşünüpte bu işe giren pişman olup bölüm değiştiren insanlar biliyorum. Bazıları da hala daha devam ettirmeye çalışıyor fakat ittire kaktıra. O da ezbere. Diplomayı aldı mı yapacağı en fazla şey wordpress kurmak olacak. Yazılımı tanıman anca 2 yılını alacak. Hele bir de okula bağlı kalırsan kısa sürede ne yapıyorum ben diyeceksin. Sonra piyasadaki ortalama mezunlar gibi hiçbir şey bilmeden piyasada iş kovalayacaksın. Sonra alaylılarla amatörlere söveceksin. Çünkü senden çok şey biliyor olacaklar.

Mimarlık: Bölüme girmeden 1 yıl boyunca çizim dersi alan, anca öyle rahat eden insanlar biliyorum. Bu iş biraz sanat işi. Yatkınlık ve tecrübe çok önemli. Çizim işini gerçekten seviyorsan bulaşmakta fayda var.

Fizyoterapi: Devlet çok alıyor olaylarını kenara bırak. Efsane onlar. Arkadaşım son senesinde bıktı başka bölüm okumayı planlıyor. Öyle bir bölüm ki doğru dürüst ders çalışmadıklarını, sıkılmadıklarını biliyorum. Garip bir bölüm. Rahat bir bölüm. O bölümdeki kime sorsam neden bir şey yapmıyorsuna bizim bölüm böyle diyor. Gevşek bir bölüm anlayacağın. Bu bahsettiğim İzmir 9 Eylül Üniversitesinde gerçekleşiyor. Bunun dışında iş garantisi her geçen gün eriyor. 2 yıllıklara tamamlama fırsatı vs. gelecek şeklinde yaygın söylenti var. İmzalar toplanıyor, tepki gösteriliyor. Meslek ayak altına alınmak üzere. 

Devlete kapağı atmayı planlayarak bölüm seçme. Sen bölümünde iyiysen başka kapılar açılır. FOrumlardaki şehir efsanelerine çok takılma. Mümkünse okullardaki hocalarla irtibata geç. Okuyan insanların ders yoğunlukları ve okulun yeterliliğini araştır. Yoksa internette herkes her şeyi yazıyor. Özellikle iş "kolay meslek"v oldu mu herkesin illaki bir fikri vardır. Ya da duyum almıştır. Pek çoğu palavra. Okula geçince kendin anlayacaksın. 

Ek:

Adı garip gelen bölümleri de iyi araştır. Ekonometri vb. bölümleri ilk defa duymuş olabilirsin. Fakat hem iş bakımından hem de entelektüel birikim bakımından iyi bölümler var. Mühendislik, mimarlık, tıp üçgenine girip kendini hapsetme. Piyasada onlarca bölüm ve meslek var.

Austen tarafından 01/Tem/15 10:52 tarihinde düzenlenmiştir
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    spawm
    spawm's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

kafan karışmasın fakat günümüzde meslek aldığında mezun olduğunda kimse sana gel 3000 tl işe başla demiyor (tanıdık olmadan)

Beslenme ve diyetitik : eşim bu bölümden yeni mezun sabah 8 akşam 6 cumartesi günleri dahil aylık 1500 tl maaşa çoğu arkadaşı razı bile 

birde şöyle birşey var güzellik merkezi , sağlık merkezi özel hastahane ile anlaşıyorsun gelen hasta üzerinden yüzde 50 -60-70 gibi para alıyorsun 

kampanya yapmadan çoğuda gelmiyor 

Bilgisayar Mühendisliği :  kuzen bu bölümü bitirdi özelden başlayıp devlete geçti sevdin mi iyi para kazanırsın en son paypal kartları basıcaklardı bankamatik gibi ama ne yazıkki bu bölümde şu hastalık var şeyh bahsetmiş 

mimarlık okuyacaksanda şantiyeye gelme derim 

Ölümün bizi nerde bekledigi belli degil, iyisimi biz onu her yerde bekleyelim.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ozgunlu
    ozgunlu's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Devlet = Torpil

Para = Gerçekten çalışıp da para kazanamayan birini görmedim.

Meslek = Gerçekten sevmezsen her gün işe küfrederek gidersin.

Sonuç = Bahsettiğin bölümlerdeki derslere bak, mesela bilgisayar mühendisliğinde calculus de var, fizik de var, dif de var. 

Hangi bölümün dersleri ilgini çekiyorsa ona yönel ve seveceğin olsun :)

Hello, i am nothing. I come from Neverland.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kız Babası
    kuytul
    kuytul's avatar
    Erkek

sen aldığın puana göre beslenme diyetetiği gidersin. mümkünse yüksek lisans da yap. farkın olsun piyasadakilerden. o zaman iş kaygın da olmaz. mesleğin saygınlığı seni mutlu etmesi ve mesleğinle ilgili ekstraları yapma arzun varsa hem mutlu olur hem de geçinirsin bu hayatta. yazdıkların seni zaten diyetisyenliğe itiyor. işletme iktisat değilki bu işsiz kalıcam diye korkuyorsun.

instagram.com/yks.rehberlik >> YKS Rehberlik ve Eğitim Koçluğu için takipte kalın ;)
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    Atakan
    Atakan's avatar
    Erkek

görüşleriniz için teşekkür ederim 

sanırım sevdiğin kendini geliştirebileceğin bir mesleği şeçin diyorsunuz 

zaten seversen gerisi kendiliğinden gelir diyorsunuz anladığım kadarı ile

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    Atakan
    Atakan's avatar
    Erkek

Arkadaşlar yakın doğu FTR yazacağım sanırım bunun hakkında fikri olan görüşü olan varmı ?

Toplam Hit: 3418 Toplam Mesaj: 38
meslek kafa karışıklığı hayatım bok gibi