folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Şizofreni Teşhisi Koyan Doktor Şizofren Midir?

Şizofreni Teşhisi Koyan Doktor Şizofren Midir?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    visualeffects
    visualeffects's avatar
    Banlanmış Üye
    Homo

Kırık çıkıktan damar tıkanıklığına, tumorden kansere, beyin kanamasindan bobrek tasina, her turlu hastalik gozle gorulebilir ve ispatlanabilir bir durumda. Ornegin kolunuz kiriksa filmlerde bunu gorebilirsiniz. Peki ya şizofreni? Nasil oluyor da şizofreni teşhisi koymak bir "şizofreni" belirtisiyken tum dunyada kabul goruyor?

Şizofreni herhangi bir sekilde, bir filmde ya da baska bir yerde gorulebilir bir sey degildir. 

Ünlü matematikci John Nash'in hayatini ele alalim. Nash yillarca "hayali" arkadaslariyla birlikte yasar. Bu arkadaslari goremeyen doktor goremedigi bir seye karar verir, şizofreni! Peki ortada bir seyler gorebilen bir Nash varken neden hicbir sey goremeyen bizler, beyinde şizofreniyi de goremedigimiz halde goremedigimiz bir seye sirf belirtilerinden oturu var diyoruz? Bu durum da bizler de şizofreni olmuyor muyuz? 

visualeffects tarafından 18/Kas/17 11:31 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Vergilius
    Vergilius's avatar
    Erkek

Herkes şizofren olsaydı bu durumda ''normal'' insanlara hastalıklı muamelesi yapacaktık. Yani onu tanımlamaktan daha çok farklılığı ortaya koyuyoruz. Kimisine göre eşcinsellik bir hastalık (tür üreyemez), kimisine göre de bir tercih. Herkes eş cinsel olsaydı bu sefer de bunu normal kabul edecektik. Hafif şizofreni gayet güzel bile oluyor kendi kendine felsefi sohbet :) 

Nec mora, nec requies
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    visualeffects
    visualeffects's avatar
    Banlanmış Üye
    Homo
    Vergilius bunu yazdı

Herkes şizofren olsaydı bu durumda ''normal'' insanlara hastalıklı muamelesi yapacaktık. Yani onu tanımlamaktan daha çok farklılığı ortaya koyuyoruz. Kimisine göre eşcinsellik bir hastalık (tür üreyemez), kimisine göre de bir tercih. Herkes eş cinsel olsaydı bu sefer de bunu normal kabul edecektik. Hafif şizofreni gayet güzel bile oluyor kendi kendine felsefi sohbet :) 

evet fakat benim merak ettigim bilim bu isin neresinde? yani sizofreninin beyinde etkisi gozle gorulebilir/ gozlemlenebilir mi? bunlar yapilamazsa bu nasil bilim oluyor?

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antivir-US
    antivir-US's avatar
    Erkek
    visualeffects bunu yazdı
    Vergilius bunu yazdı

evet fakat benim merak ettigim bilim bu isin neresinde? yani sizofreninin beyinde etkisi gozle gorulebilir/ gozlemlenebilir mi? bunlar yapilamazsa bu nasil bilim oluyor?

Doktorrlar genelde nasıl yapıyorlarsa bir şekilde sorgulamayı ve konuşturmayı başarıyorlar. Eğer kısa vadede anlayamazlarsa bir süre gözlem altında tutup hareket ve konuşmalarını takip ediyorlar.

Eşim bir süre manisa ruh sağlığında çalışmıştı. Orada bir kadının hasta olup olmadığına kara veremediler(sanırım kocasını öldürmüştü). Bir süre kadını hastanede yatırdılar, rehabilite etmeye çalıştılar ve gözlemlediler. Baktılar kadın namazını kılıyor aklı başında hooop cezaevine gönderiverdiler. Ayrıca bazı psikolog ve psikiyatristler de hasta olabiliyor fakat hastalığının teşhisini kendisi koyuyor ve işin içinde olduğundan belirtilerini de etraftan gizleyebiliyor. İşte en tehlikelileri bunlar ve tedavi de olmak istemiyorlar.

Şunu da izleyin o zaman anlarsınız nasıl bişey şizofren(Denizliden çivici katil) bu adam hala manisada hastanede yatıyor iyice yaşlanmış halde;

https://www.youtube.com/watch?v=FablmsW1ujA

Camınızı kırar, duvarınıza işer, bisikletinize biner, tekerini keser, arabanızı çizer, zilinize basar kaçarım. Kısacası ben annenizin sokağa çıkarken uzak dur dediği çocuklardan biriyim.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    visualeffects
    visualeffects's avatar
    Banlanmış Üye
    Homo
    antivir-US bunu yazdı
    visualeffects bunu yazdı
    Vergilius bunu yazdı

Doktorrlar genelde nasıl yapıyorlarsa bir şekilde sorgulamayı ve konuşturmayı başarıyorlar. Eğer kısa vadede anlayamazlarsa bir süre gözlem altında tutup hareket ve konuşmalarını takip ediyorlar.

Eşim bir süre manisa ruh sağlığında çalışmıştı. Orada bir kadının hasta olup olmadığına kara veremediler(sanırım kocasını öldürmüştü). Bir süre kadını hastanede yatırdılar, rehabilite etmeye çalıştılar ve gözlemlediler. Baktılar kadın namazını kılıyor aklı başında hooop cezaevine gönderiverdiler. Ayrıca bazı psikolog ve psikiyatristler de hasta olabiliyor fakat hastalığının teşhisini kendisi koyuyor ve işin içinde olduğundan belirtilerini de etraftan gizleyebiliyor. İşte en tehlikelileri bunlar ve tedavi de olmak istemiyorlar.

Şunu da izleyin o zaman anlarsınız nasıl bişey şizofren(Denizliden çivici katil) bu adam hala manisada hastanede yatıyor iyice yaşlanmış halde;

guzel bir cevap, videoyu da izleyecegim fakat kast ettigim sey tam olarak bu degildi. 

demek istedigim gozlemle belirlenen bir "hastalik" bu. beyindeki etkisini goremiyoruz bir kirik ya da bir kanser gibi. doktorlarin gozlemle verdigi bu karar kabul ediliyorken "hastalarin" gozlemledigi/ gordugu seyler neden kabul edilmiyor? ikisi de gozleme dayaliysa bir de? ve bu "hastalardan" biri de nobel odullu john nash iken. 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Böcüklerin Efendisi
    krypt
    krypt's avatar
    Erkek
    visualeffects bunu yazdı

Kırık çıkıktan damar tıkanıklığına, tumorden kansere, beyin kanamasindan bobrek tasina, her turlu hastalik gozle gorulebilir ve ispatlanabilir bir durumda. Ornegin kolunuz kiriksa filmlerde bunu gorebilirsiniz. Peki ya şizofreni? Nasil oluyor da şizofreni teşhisi koymak bir "şizofreni" belirtisiyken tum dunyada kabul goruyor?

Şizofreni herhangi bir sekilde, bir filmde ya da baska bir yerde gorulebilir bir sey degildir. 

Ünlü matematikci John Nash'in hayatini ele alalim. Nash yillarca "hayali" arkadaslariyla birlikte yasar. Bu arkadaslari goremeyen doktor goremedigi bir seye karar verir, şizofreni! Peki ortada bir seyler gorebilen bir Nash varken neden hicbir sey goremeyen bizler, beyinde şizofreniyi de goremedigimiz halde goremedigimiz bir seye sirf belirtilerinden oturu var diyoruz? Bu durum da bizler de şizofreni olmuyor muyuz? 

Ya dünyanın önemli bir kısmı belirtileri bile olmayan göremedikleri şeylere var diyor sen buna mı takıldın. 

while (1<2)
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

Şizofreni Akıl Oyunları filmindeki gibi bir hastalık değil. Hepsi John Nash gibi üstün zekalı, beyefendi gibi insanlar değiller.

İnsan öldürmeye kadar gidenleri var bu hastalığın. Kafamda bir ses duydum öldür dedi tarzında. Bazıları da Tanrı ile konuştum öldür dedi bana diyorlar.

Şu haberlere bakın mesela;

http://www.mynet.com/haber/haberler/sizofren-13128/

Çeşitli yöntemlerle de anlaşılıyor illa doktorun da şizofreni olmasına gerek yok hocam.

Yani şizofreni toplum normlarının dışında kaldığı için 'hastalık' olarak kabul edilmiyor. Gerçekten bir hastalık. Temennimiz teknolojinin/tıbbın daha çok gelişmesi ve tedavi yöntemleri bulmasıdır.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi
    antivir-US bunu yazdı
    visualeffects bunu yazdı
    Vergilius bunu yazdı

Koyu kisim icin diyorum. Bunu bir doktorun ailesinden duymuştum. Sen ne kadar sağlam olursan ol. Bu kadar problemli insanla  görüşünce insanda bir kayma oluyor. Ben kafası yerinde bir tane psikolog görmedim :)

Psikolojinin çok önemli olduğunu ve herkesin aile doktoru gibi bir psikiyatrisi olması gerektiğini düşünüyorum. 

Psikiyatrise gitmenin mimlenen bir şey olmaması lazım.  

Öyle insanlar tanıdım ki dışardan 10 numara,  hayallerinizi süsleyen,  bende böyle olsam dediğiniz biri. İçine girip tanıyınca narsist, sosyopat tarzı birşey görüyorum. Çok zeki ve Çok tehlikeli.

Başkasına söylesem beni suçlu çıkaracaklarına eminim. Ama onca gariban onlari takip ediyor uyaramiyorum kahroluyorum. 

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    saybirs
    saybirs's avatar
    Erkek
    visualeffects bunu yazdı

@fireX hocanın sitesinde yazdığı dökümanı okuyup PET yöntemi ile nasıl şizofreni teşhisi koyduklarını öğrebilirsin.

http://www.bilimsehri.com/makaleler/beynin-gizemi-ve-pozitron-emisyon-tomografisi.html 

saybirs tarafından 18/Kas/17 13:05 tarihinde düzenlenmiştir
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    1234567B
    1234567B's avatar
    Erkek

https://youtu.be/FablmsW1ujA?t=48

piskopata bak aq bildiğin tahtaya çakar gibi çakmış.

arbeit macht frei
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    acikistihbarat
    acikistihbarat's avatar
    Erkek

yanılıyorsun hocam belirtilerin fizyolojik kökenlerini biliyorlar ve teşhiste kullanıyorlar. yani psikiyatrik hastalıkların tamamında beyin kimyasındaki bazı bozukluklar yer alıyor. örneğin depresyon hastalığında beyinde serotonin nörotransmitteri seviyesi büyük bir düşüş halinde. şizofreni de ise dopamin nörotransmitteri büyük bir artış gösteriyor. klinik araştırmalar gösteriyor ki uygun ilaçlar kullanıldığında belirtiler kısmen yada tamamen kayboluyor. bu da tedavi edilmiş olduğunu gösteriyor.

sen şimdi şunu söyle. bir yakınına şizofreni teşhisi mi koyuldu da ona mı anlam veremedin ?

Toplam Hit: 2291 Toplam Mesaj: 18
psikoloji şizofren john nash