folder Tahribat.com Forumları
linefolder Elektronik / Embedded / Mobil Cihazlar
linefolder Şofben Bağlantısında Kafama Takılan 2 Soru (Elektrik Bağlantısı)

Şofben Bağlantısında Kafama Takılan 2 Soru (Elektrik Bağlantısı)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roronoa
    Kreyzi
    Kreyzi's avatar
    Erkek
    pizot bunu yazdı

bağlantılar doğru hocam eğer 3 kablo geliyorsa topraklama vardır ve genelde sarı yeşil olur şohbende C20 32 amper sigorta(şalter)  kullanılır bunun dışında prize veya buata gidecek kablonun 3*2.5 olması yararına olur bide sigortayı kaidesiyle yani kutusuyla takarsan herhangi bir çarpılmadan kurtarırsın kendini kolay gelsin dikkati elden bırakma :) Takarken kaçak akım rolesini kapatmayı unutma :)

eyv hocam o zaman o sarı kabloyu takıyorum ben yerine. ya diğer evde topraklama olmadığı için takmamıştı eleman yada unutmuş. şalter üzerinde c32 yazıyor tamamdır o iş. son olarak diğer kablo için prize giden yani 3*2.5 kablo bulursam takarım bulamazsam bunla idare edip merkezden alırım kabloyu. yarın 3 3 buçuk gibi konuya yazmazsam kömüre dönmüşüm demektir :F

Eğer hayatım bir film olsaydı, ya uyuyakalır ya da yarısında çıkardım.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    watervay
    watervay's avatar
    Erkek

Hocam yanlış anlama sevdiğim bir arkadaşım sırf kendi yapacam diye ceryana kapıldı gitti. Sanada tavsiyem ver 3 kuruş işi bilene yaptır.

Syntax error..
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tnrsk
    Tnrsk's avatar
    Erkek

Kontrol kalemi yada olcu aleti varsa topraklamayida kontrol et kacak var mi diye

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pizot
    pizot's avatar
    Erkek
    Kreyzi bunu yazdı
    pizot bunu yazdı

bağlantılar doğru hocam eğer 3 kablo geliyorsa topraklama vardır ve genelde sarı yeşil olur şohbende C20 32 amper sigorta(şalter)  kullanılır bunun dışında prize veya buata gidecek kablonun 3*2.5 olması yararına olur bide sigortayı kaidesiyle yani kutusuyla takarsan herhangi bir çarpılmadan kurtarırsın kendini kolay gelsin dikkati elden bırakma :) Takarken kaçak akım rolesini kapatmayı unutma :)

eyv hocam o zaman o sarı kabloyu takıyorum ben yerine. ya diğer evde topraklama olmadığı için takmamıştı eleman yada unutmuş. şalter üzerinde c32 yazıyor tamamdır o iş. son olarak diğer kablo için prize giden yani 3*2.5 kablo bulursam takarım bulamazsam bunla idare edip merkezden alırım kabloyu. yarın 3 3 buçuk gibi konuya yazmazsam kömüre dönmüşüm demektir :F

hocam dikkat et sen yine de elektrikçi varsa arkadaşların dediği gibi ver 3 5 kuruş riske atma kendini :)

Veleye...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pompaci
    pompaci's avatar
    Erkek

faz nötür al götür hocam bağla gitsin

hayat boş pompala çoşşş :):)...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rahmandaburda
    rahmandaburda's avatar
    Homo

Evdeki prızlerı sök, her birine U şeklinde ufak bi tel yap, notr ve toprağın uclarını birlestir, evde toprak olup olmadığına emin değilsen en iyisi budur, benim kayınco elektrikçi, evdeki prızlerımı kontrol ederken öyle olduklarını gördü, Kayınco bunu gorunce "bu evin tesisatını usta elektrikçi yaptı" demişti çünkü "usta elektrikçi böyle yapar" demişti bana hep aklımda. 

Detaylıca anlatmak gerekirse, prızlerı sök içindeki bağlantılara, bi teli işaret parmağının ucunu kavrayacak şekilde U yap, sonra bu U nun bir ucunu toprağa diğer ucunu notre bağla. 

1 mkyb gitsin yerine 20 Pakistanlı'nın bu ülkeye gelmesini kabul ediyorum. Pakistanlılar terbiyeli insanlar ayrıca da kültürümüze ayak uydurmaya çalışıyorlar, bu konuda oldukça çaba gösteriyorlar. Misal Afganlar öyle değil, yine Afganlar da terbiyeli insanlar 1 mkyb gitsin 2 Afganlı gelsin. Ama bu Afganlar darülharpcı yinede inanıyorum ki, kültürümüzden kısa sürede etkilenip ayak uydurucaklar. 1 mkyb gitsin 25 Moğol gelsin, şu budist olanlardan, çok saygılı insanlar, şimdiye kadar bir terbiyesizliklerine şahit olmadım. 1 tane yamyam gelsin, 1 tane mkyb gitsin ülkeden. Niyet önemli benim için; Yamyamların insanları yemesine karşı değilim. Ama insanların anasına, bacısına sövülmesine karşıyım. O yüzden mkyb gitsin. Yerine her millet den en az 1 kişiyi kabul edebilirim.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pompaci
    pompaci's avatar
    Erkek
    rahmandaburda bunu yazdı

Evdeki prızlerı sök, her birine U şeklinde ufak bi tel yap, notr ve toprağın uclarını birlestir, evde toprak olup olmadığına emin değilsen en iyisi budur, benim kayınco elektrikçi, evdeki prızlerımı kontrol ederken öyle olduklarını gördü, Kayınco bunu gorunce "bu evin tesisatını usta elektrikçi yaptı" demişti çünkü "usta elektrikçi böyle yapar" demişti bana hep aklımda. 

Detaylıca anlatmak gerekirse, prızlerı sök içindeki bağlantılara, bi teli işaret parmağının ucunu kavrayacak şekilde U yap, sonra bu U nun bir ucunu toprağa diğer ucunu notre bağla. 

aferim çocum iyi şeyler öğretiyonuz a.m.k

len sen o usta elektrikçine sor bakim hayat koruma noluyo öyle yaparsan+ bi elektrik kaçağında çarpıl bakim kaç voltla çarpılıyon ustana bide benden selam söle hıııımına

o kadar yangın oluyo elektrik kontağı diye boşunamı diyolar hep nu bişey olmazcı ustalarınız yüzenden.

sen benim dediğimi yap faz nötr al götür.

hayat boş pompala çoşşş :):)...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rahmandaburda
    rahmandaburda's avatar
    Homo
    pompaci bunu yazdı
    rahmandaburda bunu yazdı

aferim çocum iyi şeyler öğretiyonuz a.m.k

len sen o usta elektrikçine sor bakim hayat koruma noluyo öyle yaparsan+ bi elektrik kaçağında çarpıl bakim kaç voltla çarpılıyon ustana bide benden selam söle hıııımına

o kadar yangın oluyo elektrik kontağı diye boşunamı diyolar hep nu bişey olmazcı ustalarınız yüzenden.

sen benim dediğimi yap faz nötr al götür.

Edit: 

Sordum:

Elektrik çarpması konusunda size katıldığını söyledi, ama toprak olup, olmadığı belli değil dedi, burası gece kondu mahallesi sağlıksız topraklama olabilirdi ve bu da esas yangına sebep olan durum imiş. Biz dedi işi riske atmadık "sıfırlama" dediğimiz yöntemi uyguladık dedi. O bahsettiğim yöntemin adı "sıfırlama" imiş.

Konuyu açan arkadaş da evde topraklama olup olmadığını bilmediğini söyledi, diğer durumları bilmiyorum ama ben sadece o söylediği şeye hitaben yazdım bunları. Evde topraklama olup olmadığı belli değilse yapılması gereken buymuş.

-Sıfırdan toprak hattını kontrol etmek veya döşemek isterse o başka (sadece bu satır benim yorumum, Diğer bilgileri kayın biraderim tazeledi az önce.)

Edit 2:
    https://bilgifenerim.com/elektrikte-sifirlama-nedirzararlari-nelerdir/

kaynakta buldum buyrun okuyun, anlattığım yöntem doğru
    Saygılar :)

rahmandaburda tarafından 27/Ara/18 12:25 tarihinde düzenlenmiştir

1 mkyb gitsin yerine 20 Pakistanlı'nın bu ülkeye gelmesini kabul ediyorum. Pakistanlılar terbiyeli insanlar ayrıca da kültürümüze ayak uydurmaya çalışıyorlar, bu konuda oldukça çaba gösteriyorlar. Misal Afganlar öyle değil, yine Afganlar da terbiyeli insanlar 1 mkyb gitsin 2 Afganlı gelsin. Ama bu Afganlar darülharpcı yinede inanıyorum ki, kültürümüzden kısa sürede etkilenip ayak uydurucaklar. 1 mkyb gitsin 25 Moğol gelsin, şu budist olanlardan, çok saygılı insanlar, şimdiye kadar bir terbiyesizliklerine şahit olmadım. 1 tane yamyam gelsin, 1 tane mkyb gitsin ülkeden. Niyet önemli benim için; Yamyamların insanları yemesine karşı değilim. Ama insanların anasına, bacısına sövülmesine karşıyım. O yüzden mkyb gitsin. Yerine her millet den en az 1 kişiyi kabul edebilirim.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pizot
    pizot's avatar
    Erkek

@kreyzi hocam ne oldu kömür olmadın inşallah merak ettik 

Veleye...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusdogan
    yunusdogan's avatar
    Erkek
    rahmandaburda bunu yazdı

ben o usta elektrikçinin cebine işeyeyim..

madem toprak var neden sıfırlama yaptırıyor olduda faz değişirse hem nötr faz a dönüşecek hemde topraklama faz olmuş olacak toprak varsa nötr ü işin içine katmayın eğer topraklama yoksa ya güçlü cihazlara ayrı topraklama çekeceksin yada sıfırlama işine bulaşmayacaksın.

yani dediğim olay yapılırsa topraklı prize baktığında topraklama tellerinde de faz değişimi halinde elektrik olacak. yani çılgınlık :) şimdi siz bunu kendisine iletseniz diyecekki ulan monofazede nasıl faz değişecek.. 3fazda hatlar değişirse sıralama değişir ama riske atmak aptallık olur. bu olay ancak müstakil evlerde bilinçli olarak bunu bilenlerin kontrolünde aktif takiple yapılması gereken birşeydir.. yani oradaki durumu bilmeyen biri işe elini sokarsa nanay.. evde çocuk olur elini priz içine sokamaz ama topraklama teline değerle tel açıkta zaten.. elektrik çarpar.. ayrıca evdeki yetişkinlere de çarpabilir. saçlara beleş fön çekmiş olursunuz.

ayrıca konuyu açan arkadaş için 3lü 5li uzatıp çekeyim demiş direk buattan elektrik almak en sağlıklısı olacaktır. 3lü uzatma kablo kalitesi ve fiş kafasının ısınmasından dolayı erime ve yangın durumları allah göstermesin olabilir.

yunusdogan tarafından 27/Ara/18 16:00 tarihinde düzenlenmiştir