Sql Serverla Alakalı Bir Kaç Soru ...

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BuZuL
    BuZuL's avatar
    Erkek

hacı diyelimki 1.000.000 üyem var ve hepsi aktif işlem yapıyor.

bu databaseyi 1 tanede tutmammı daha yararlıdır yoksa

50 tane ayrı ayrı parçaya bölmemmi daha iyidir ?

DAĞDA ÜÇ BEŞ KOYUN SÜRÜSÜ, TUTTURMUŞ BİR KÜRDİSTAN TÜRKÜSÜ, ELİNE ALMIŞ BAYRAK DİYE BİR MASA ÖRTÜSÜ, SATSAN BEŞ PARA ETMEZ NE DİRİSİ NE DE ÖLÜSÜ, SOYU SOYSUZ OLAN SENSİN TOPRAK SENİN NEYİNE, İTE İTLİK YAPIP KAFA TUTMA BEYİNE, ANLASA DEDİĞİMİ SOKAKTAKİ KÖPEK AĞLAR HALİNE, DUY ULAN SOYSUZ NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE.......
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pesimistzombie
    pesimistzombie's avatar
    Erkek
    BuZuL bunu yazdı:
    -----------------------------

hoca bana kalırsa tek 1 db de tutman daha hayırlı olur gibi geliyor aksi halde

50 tane parça için ayrı ayrı kayıt açtırcaksın işlem yaptırcaksın kapattırcaksın vs.. 

bence daha sağlıksız olur gibime geliyor.. :/

ama bi de şu var ben mesela access db kullanıyorum bi sistemimde

anlık 100 üye işlem yapıyor her saniye.

yaklaşık 40 a yakında tablo var. ben bunları mecburen 2 ye böldüm

çünkü işlemler çakışınca sistem hem hata veriyor, hemde access db boyutu büyüyor ve bozuluyor

mssqlda veya mysqlda bölmene gerek yoktur diye düşünüyorum çünkü

bu benim access sistemin mssql db versiyonlusuda var onda hiç bu şekil problem almıyorum 

:|
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek
    BuZuL bunu yazdı:

dostum sorunu tam anlamadım eğer sordugun şey clusster yani kümeleme işlemiyse tabiiki tek bir veritabanına yüklenmek yerine işlemi bölmek daha yararlı...Hatta 

MSSQL2005 bu konuda beni inanılmaz derecede sevindiren bir kolaylıga sahiptir.....Birde kişisel not 1.000.000 üyelik yeri nerde buldun söyle bende oraya gidim :P 

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rbtx
    rbtx's avatar
    Erkek
    50 veya daha fazla parçaya bölmen daha mantıklı çünkü tek tabloda oluşturacağın sorguda tablodaki tüm gerekli gereksiz veriler gelicek ve bu sorgunun uzamanasına yol açacaktır. Büyük bir sistem söz konusuuysa zaman aşımı, sistemin yorulması gibi şeyler söz konusu olabilir. Değişik tablolara bölmek her zaman en mantıklısıdır. Nerden biliyorum bununda algoritmik incelemesini yaptık a.k. boş işlerin adamıyız biraz.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pesimistzombie
    pesimistzombie's avatar
    Erkek

robotix bunu yazdı:
    50 veya daha fazla parçaya bölmen daha mantıklı çünkü tek tabloda oluşturacağın sorguda tablodaki tüm gerekli gereksiz veriler gelicek ve bu sorgunun uzamanasına yol açacaktır. Büyük bir sistem söz konusuuysa zaman aşımı, sistemin yorulması gibi şeyler söz konusu olabilir. Değişik tablolara bölmek her zaman en mantıklısıdır. Nerden biliyorum bununda algoritmik incelemesini yaptık a.k. boş işlerin adamıyız biraz.

hoca 50 tane db zaten başlı başına yormaz mı serveri? 50 tane farklı kayıt seti oluşturmak vs vs  

tutki 50 üye 50 ayrı işlem 50 ayrı db yi çalıştırdı sanmıyorum server dayanırmı?

buzul db bazından sormuş tablodaki hücre bazından deil :/ 

sandman bunu yazdı:

dostum sorunu tam anlamadım eğer sordugun şey clusster yani kümeleme işlemiyse tabiiki tek bir veritabanına yüklenmek yerine işlemi bölmek daha yararlı...Hatta

MSSQL2005 bu konuda beni inanılmaz derecede sevindiren bir kolaylıga sahiptir.....Birde kişisel not 1.000.000 üyelik yeri nerde buldun söyle bende oraya gidim :P

hoca kümeleme işleminden biraz bahsedermisin nasıl bişey o ? 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

sadece veritabanlarında degil servis saglayan her tür bilgisayar sisteminde olabilir.....Olay bir kısacana RAID mantıgına benzetebilirsin.Bir işi birden fazla bilgisayara yaptırıyorsun yani aralarında iş bölümü oluyor...aynı zamanda sistemlerden biri devre dışı kaldıgı zaman diyerleri servis kesintiye ugramadan devam ediyorlar....

şöyle düşün hotmail binlerce bilgisayardan oluşuyor orda mesela web-sunucu işlevini 1000 pc veritabanındaki verileri 40.000 pc felan tutuyor böylelikle hem iş bölümü yapılıyor hemde içlerinden biri bozulursa hizmet kaldıgı yerden devam

ediyor 

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tagext
    tagext's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Başarı Madalyası
    Erkek
    express versiyonu bedava tabi bazı ram cpu ve disk sınırlaması var

ftw
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rbtx
    rbtx's avatar
    Erkek
    buzul benim anladığım kadarıyla 1 dbyi tek parça halindemi tutmam gerek diye sormuş ben o yüzden parçalamasını önerdim. 50 farklı db zaten tek amaç için kullanılan bir program için yersiz. Ama işlemci mimarisine göre bir seferde getirilen veri ne kadar fazlaysa zaman kaybıda o kadardır. O yüzden bence profosyonel bir süreç takip edilecekse ERM formatında bir şablon hazırlanmalı, ilişkiler iyi incelenmeli fonksiyonel bağıntılar mevcutsa ayrı tabloya alınmalı, en sonunda istenilen ana tablo inşaa edilmeli. Parçalama işlemini insan olarak düşündüğümüzde bize çok uzun bir süreçmiş gibi geliyor tek bir yerden almak daha mantıklıymış gibi.Ama bilgisayar açısından incelendiğinde parçalanması, süreçlerin ayrı bir modellemeye oturturlması her zaman daha mantıklı.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pesimistzombie
    pesimistzombie's avatar
    Erkek

robotix hocam şimdi mesela kendi açımdan söylüom buzul abü kusura bakma konunu dağıtcam :D:D

bi chat sistemi yazdım büyük bi proje.. kiralıyorum filan kodu vermiyorum.

şimdi bu sistemlerde anlık 100 üye kimisi odalarda sohbet ediyor kimisi foruma deftere şiir bölümüne itiraflara yazı yazıyor

kimisi özel odalarda kimisi mesaj kutusunda kimisi kişisel ayarlarını değiştirio kimisi aktif üyelere bakıo

adminler siteden üye atıyo kitliyo vs .. :D bunların hepsi aynı anda oluyor.

uyeler tablosu zaten sürekli işlem altında çünkü üyelerin sitede kaç dk kaç saniye online olduğu, sitede banlı üye varmı, browser banlı, ip banlı üye varmı üye

nerde hangi işlemi yaptığı vs çekiliyor, güncelleniyor..

şimdi benim db de üyeler, forum,odalar,özelodalar vs vs tablolarım var tek bi db..

tek bi db nin açılması, ve üyenin o tek db de işlem yapmasımı iyi ?

yoksa uyeler tablosu farklı db, odalar tablosu farklı bi db olarak varsayarsak

2 tablo üstünde mi aynı anda işlem yapması iyi ? 

sonucta 2 db de birden iş yapacak. 2 farklı bağlantı açılıyor, 2 farklı bağlantıya ait iş yapılıyor.

diğeride tek bi db üzerinden bir kaç iş yapıyor. 

tek bi db 100% kullansa, ben bunu 2 db ye böldüğümde %70 uyeler db sine %30 diğer dblere ayırcak

hele bi de 10 15 db oldugunu varsayalım %30 luk değer 10 a 15 e paylasacak  

boşu boşuna gibi geliyor bana tabi bilmiyorum bilgim yok ama genel olarak düşününce öyle geliyor. :/

Toplam Hit: 3909 Toplam Mesaj: 20