Telefonlara TRT Vergisi Zammı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Caliber
    Caliber's avatar
    Homo
    rakkoc bunu yazdı
    Caliber bunu yazdı
    mkyb bunu yazdı
    Caliber bunu yazdı

Bu ayki maaşını komple telefona yatıracak bir mürid vardı bi konuda gördüm ismini hatırlamıyorum, yani tarikattaki o mürid bile çok güzel bir örnek. Biz millet olarak tasarruf etmeyip ota boka para harcamayı çok seviyoruz. Tamir işi bizde yoktur, bozulur ya da arıza mı verir? Yenisi al yahu, ne gerek var! Elin ecnebisi tamir etmeye çalışırken biz yenisini alırız. Gel gelelim telefon manyaklığı hat safhada. Ha vergilerin bu kadar ağır olması taraftarı değilim ama bize müstehak ve bence çok güzel bir yere vergi koymuşlar. Madem 3bin lira veriyorsunzu telefona, 210 lira da devlete ateşleyin, bişey olmaz.

Telefon için konuşmak gerekirse tamir olduktan sonra hiç bir cihaz eskisi gibi olmuyor dikiş tutmuyor. Senin mantığın her benzin zammına ben hep 50 liralık benzin alıyorum diyenlerle aynı. 3 bin lira veren 210 lirada verir, 210 lira veren 100 lirada verir bu böyle gider. Yurtdışında 600 dolarlık telefon burada 3.500 lira ise oturup düşünmek gerekir.

Benzin ne alaka hocam? Yani şimdi kusura bakma da hocam mantık kurmak yerine düpedüz alaksız bir şey söylemişsin. Ben fark ettiysen başlangıçta mürid örneği verdim ve orada tasarruf yapmayıp gereksiz şeylere para harcamamıza gönderme yaptım. Biz milletçe elimize para geçtiği zaman hemen harcıyoruz ve bu harcama da özellikle son zamanlarda telefona doğru oluyor. Öyle ki tüm maaşımızı telefona yatırıyoruz? Neden? Burada mantık aramamak gerekir. Gel gelelim paramız daha mantıklı şekilde değerlendirilemez mi? Değerlendirilir ne bileyim döviz alınır altın alınır vs. yani tasarruf yapılır.

Şimdi benzin örneğin dediğim gibi çok saçma. 210 veren 100 daha verir demeye de getirmedim ben lafı ama dediğinde haklısın. Devlet, özellikle talep esnekliği düşük olan şeylere vergiyi dayar. bkz. benzin, alkol, sigara ve bizim için özel ürün olan telefon. Sen istediğin kadar vergiyi benzine koy o millet s*ke s*ke o benzini alacak, o alkolü o sigarayı alacak. Gel gelelim bizim memleketin telefon manyaklığına bak sen istediğin kadar vergi koy o adam yine gider tüm maaşını o telefona gömer! Benim demek istediğim yani eleştirdiğim nokta burası.

Hocam senin hayatında herşey yolunda dir arkadas vs cevren ile mutlusundur para harcamadan tasarruf yaparak gününü geciriyorsun ama herkes günümüzde senin gibi değil. Para harcayarak bu telefonu kendine statu olarak da gören, bununla vakit geçiren de mevcut. Alan var ise zam yapalım demek tamamen yanlış olmasının yanı sıra bu cihazın fiyati amerikada 600$ hollanda da 670$ almanyada 630$ türkiyede 1200$. bu matematikte zaten benim 3500 tl lik telefonda 1740 tl özel tüketim, iletisim vs vs adı altındaki bir çok verğiyi ödediğimi biliyorum. üzerine %8 lik yani 208tl TRT payı ödemek bana mantık sınırları içinde gelmiyor.

Ayriyetten TRT nin niye özel kanallardan farkı var onuda anlamıyorum. ATV vergi talep etse oda mi alacak. TRT bir televizyon veya radiyo kanalı kendi gelir kalemlerini reklam üzerinden yapması gerekir kullanmayan halktan zor ile para toplaması kadar mantıksız bir şey yok. Bu verginin vakti zamaninda çıkış şekline bakmak gerek. Tv ve Radiyo kanalı olarak bir tek TRT vardi ve insanlar buna reklam veremiyorlardı. gelir kalemi olarak radiyosu olan herkez seve seve TRT dinliyecekti o zmn vergi ödemesi mantikli idi. Yani kullanıyordun.

İşte benim de yakındığım noktalardan birisi bu hocam. Bizde anormal bir tüketim manyaklığı var bu son zamanlarda telefon üstüne oldu. İnsanların hatlarında inanır mısınız bakiye yok ancak son model telefon kullanıyorlar. Yahu adam asgari ücretle çalışıyor ama 3 bin liralık telefonu cebinde taşıyor. Adam bir ay köpek gibi çalışıyor, yemesinden içmesinden giyinmesinden kısıyor ama telefona para bulmaya gelince trink yatırım yapıyor.

Gel gelelim vergi hususuna ben de zaten ayarım ben vergi koyulsun devlet bizi düzsün demiyorum, devletin çok doğru bir şey yaptığını söylüyorum. Devlet bizim insanımızın mallığını görüyor ve ona göre müdahalesini yapıyor. Ben de bu bağlamda devletin bunu yapmasının bizim salakça tüketimimizin önüne geçeceğine inanıyorum ve bu davranışı haklı buluyorum. Telefonlar yeri gelirsen 4 bin 5 bin olsun ki bu millet şu salakça huyunu bıraksın. Aşağıdaki eleman da çıkıp demiş ki sana ne? Alakasız şey yazıyorsun diyor? Yahu senin mantıksız harcamaların beni de etkiliyor. Sen ülkenin cari açığını büyüten bir kalemi akılsızca kullanıyorsan bu beni de etkiliyor. Ne demek bana ne?

ozgunlu bunu yazdı
    Caliber bunu yazdı
    mkyb bunu yazdı
    Caliber bunu yazdı

Bu ayki maaşını komple telefona yatıracak bir mürid vardı bi konuda gördüm ismini hatırlamıyorum, yani tarikattaki o mürid bile çok güzel bir örnek. Biz millet olarak tasarruf etmeyip ota boka para harcamayı çok seviyoruz. Tamir işi bizde yoktur, bozulur ya da arıza mı verir? Yenisi al yahu, ne gerek var! Elin ecnebisi tamir etmeye çalışırken biz yenisini alırız. Gel gelelim telefon manyaklığı hat safhada. Ha vergilerin bu kadar ağır olması taraftarı değilim ama bize müstehak ve bence çok güzel bir yere vergi koymuşlar. Madem 3bin lira veriyorsunzu telefona, 210 lira da devlete ateşleyin, bişey olmaz.

Telefon için konuşmak gerekirse tamir olduktan sonra hiç bir cihaz eskisi gibi olmuyor dikiş tutmuyor. Senin mantığın her benzin zammına ben hep 50 liralık benzin alıyorum diyenlerle aynı. 3 bin lira veren 210 lirada verir, 210 lira veren 100 lirada verir bu böyle gider. Yurtdışında 600 dolarlık telefon burada 3.500 lira ise oturup düşünmek gerekir.

Benzin ne alaka hocam? Yani şimdi kusura bakma da hocam mantık kurmak yerine düpedüz alaksız bir şey söylemişsin. Ben fark ettiysen başlangıçta mürid örneği verdim ve orada tasarruf yapmayıp gereksiz şeylere para harcamamıza gönderme yaptım. Biz milletçe elimize para geçtiği zaman hemen harcıyoruz ve bu harcama da özellikle son zamanlarda telefona doğru oluyor. Öyle ki tüm maaşımızı telefona yatırıyoruz? Neden? Burada mantık aramamak gerekir. Gel gelelim paramız daha mantıklı şekilde değerlendirilemez mi? Değerlendirilir ne bileyim döviz alınır altın alınır vs. yani tasarruf yapılır.

Şimdi benzin örneğin dediğim gibi çok saçma. 210 veren 100 daha verir demeye de getirmedim ben lafı ama dediğinde haklısın. Devlet, özellikle talep esnekliği düşük olan şeylere vergiyi dayar. bkz. benzin, alkol, sigara ve bizim için özel ürün olan telefon. Sen istediğin kadar vergiyi benzine koy o millet s*ke s*ke o benzini alacak, o alkolü o sigarayı alacak. Gel gelelim bizim memleketin telefon manyaklığına bak sen istediğin kadar vergi koy o adam yine gider tüm maaşını o telefona gömer! Benim demek istediğim yani eleştirdiğim nokta burası.

Sanane hocam, isteyen tüm maaşını gider sakıza yatırır. Herkesin paraya bakış açısı farklıdır.

Ayrıca bu hiçbir şekilde devletin bu kadar vergi almasında haklı kılmaz.

1000 liralık telefon vergilerle 2000 lira oluyor ve sen kel alaka birşey yazıyorsun. 

Ne demek bana ne? Dış ticaret açığı ve cari açık kavramlarından haberin var mı? Senin mantıksız harcamalarını kitleler yaparsa ekonominin anası bellenir. Biz neden vergi ülkesiyiz hiç düşündünüz mü? Çünkü hazır tüketen milletiz de ondan. Yüksek teknolojili ürün üretiyor muyuz? Hayır ithal ediyoruz ve ithalat kalemi bu kadar fazla olan bir ülkede vergi olmayacak da ne olacak, söyler misiniz? Herkesin paraya bakış açısı farklı olamaz, bir ülkenin ekonomisinin güçlü olması gerekiyorsa kitleler ortak hareket etmelidir. Bakınız Çin'de öyle kafanıza göre at koşturamazsınız, devlet son derece müdahalecidir. Bizde neden yok, çünkü herkes seninle aynı görüşte ve serbest piyasa ekonomisi işler demekte. Yok öyle dünya! Kitlelerin akıldan yoksun harcamaları ülkenin ekonomisi etkiler ve bu da tüm yaşayanları etkiler. Gel gelelim herkesin paraya bakış açısı farklı ise suya bakış açısı da farklıdır. O zaman şöyle diyeyim, su benim değil mi kardeşim istersem boşa akıtım. Yok öyle dünya!

Devlet her zaman haklıdır, özellikle bizim memlekette sonuna kadar haklıdır. İstersen %100 yapar ki arabalar üzerinde ÖTV miktarlarına bak bakalım oranlar ne alemde. Ben araçlar üzerindeki ÖTV olayına da olumlu bakıyorum çünkü bir tane bile yerli marka gösteremezsiniz ve arabalar son derece temel bir ihtiyaç ve bizim memlekette sıfır araç talebi almış yürümüştü bir aralar. Yahu sana zarar veren şeyi neden bu kadar tüketiyorsun? Senin cari açığını artırıyor ve paranı değersizleştirip ekonomine kısmî anlamda zarar veriyor. Geçmişte arabanın yerini şimdi telefon aldı ve bakın insanlara her gün 2000-2500 lira arası telefon önerisi, telefon önerisi, Note 5 Mi iPhone 6S mi gibisinden konular açılıyor. Ulan bizim memlekette kişi başına gelir ne kadar ki bu kadar konu açılıyor? Beyler asgari ücret 1300 lira, 2500 liralık telefon nedir? İnsanlar yemiyor içmiyor telefona para yatırıyor.

Kimin ne b*k yediği herkesi ilgilendirir, senin yediğin hurmalar yarın öbürgün başkasının götünü tırmalar. Dediğim gibi vergilerden yana değilim, gönül ister ki en iyi ürünlere en ucuz şekilde ulaşalım ama burası Katar değil. Petrol kuyuların yok, off-shore bankacılığın yok, ucuza çalışan işçilerin var, yüksek oranlı vergilerin var ve dünyanın en pahalı benzini ile nispeten pahalı elektriğin, internetin var. Kendinizi Kanada'da yahut Singapur'da, Katar'da yaşıyor diye zannetmeyin. Madem ki isteyen istediğini yapar diyorsunuz o zaman devlet de istediğini yapar. Birey özgürse devlet de özgürdür, burada kendinle çelişme bari. Sen tüm maaşını bir telefona yatırabiliyorsan devlet de tüm vergiyi telefona yatırabilir. Eğer o telefonu üretmiyorsan ve ithal edip ülkenin ekonomisinden çıktı yaratıyorsan devletin buna müdahalesi doğaldır.

Tedbirsiz abdest bozmaya oturan, domala domala taş arar.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DarkSkull
    DarkSkull's avatar
    Erkek

Devlet vergiyle uğraşacağına okulları imam hatipe çevirmeyi bırakıp biraz bilime yönelik şeyler yapsa gelecek nesiller belki birşeyler yapardı. Tubitak duayla büyüyen bitkilerle uğraşsın ondan sonra da devlet iyi yapıyor paramız yurt dışına çıkmasın diye vergi koyuyor. Sokarım öyle devlete.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Austen
    Austen's avatar
    Erkek
    Caliber bunu yazdı

İsteyen istediği malı istediği fiyata satmakta özgürse, isteyen istediği malı istediği ücrete almaya da özgürdür. 

Çok devlet meraklısıysanız maaşınızın yarısını her ay devlete hibe edebilirsiniz. Bir dakika, zaten maaşın yarısını devlet vergi diye işin başında hüpletiyordu değil mi?

Bence meyve sebzeye de vergi konsun, malum onların tohumları da ithal. 2 liralık domatese 4 lira verip 2 lirasını da devlete ateşleyiverin ne olacak? 

O tamir işi eskisi gibi değil. 3310 zamanında telefon kırılırsa bozulursa götürür parçasını değiştirtir, yamatır gelirdin. Akıllı telefona gelecek en temel hasar bile birkaç yüz lira masraf çıkartıyor. Firmalar servis kapsamından da para kazanıyor. Elimde diyelim 800 liralık telefonum var. Bunun başıan bir hal geldi ve tamir için bana 400 lira fatura edildi. Neden o parayı tamire vereyim ki? Tamir edilen cihazların dikiş tutmadığı da malum. Elimizdeki cihazlar aşırı hassas cihazlar. İsterseniz karbon kaplama kılıf kullanın büyük bir hasar anında telefon pert oluyor. Ha dersen ki mahalle telefoncusuna git 50 lira ateşle sana halleder. Kusura bakma da o kadar para verdiğim cihazı ne üdüğü belirsiz, nereden öğrendiği veya öğrenip öğrenmediğini bilmediğim, imei numarasını falan çalıp çalmayacağını, parça değiştirmeyeceğini bilmediğim adama emanet edemem, kusura bakma.

Bana yerli üretim mavali okumayın. 500 lira ederi olan telefona sırf yerli diye 1000 lira çeken adamın ürününü almam. Zaten gıdım gıdım kazanıyoruz. Yok devlet politikasıymış, yok bekaymış vs. bunlar hava civa. Ayda boş beleş şeylerle yüz binlerce lirayı götüren, milyonlarca lira iç edenler desteklesinler. Ben aldığım üç kuruşla kimsenin üretimini desteklemek zorunda değilim. Dış politikaları, cari açığı da ben düzeltmek zorunda değilim. Ben bozmuyorum, ben düzeltmem. Yerli üretime destek çıkması gereken ama o parayı betona yatıran devlet destek çıksın. Yüksek teknoloji üretimi yapmaktansa hacı hocaya, dogmaya yatırım yapan devlet politikalarını düzeltsin, sonra halktan medet umsun.

Austen tarafından 29/Haz/16 13:02 tarihinde düzenlenmiştir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Caliber
    Caliber's avatar
    Homo
    Austen bunu yazdı
    Caliber bunu yazdı

İsteyen istediği malı istediği fiyata satmakta özgürse, isteyen istediği malı istediği ücrete almaya da özgürdür. 

Çok devlet meraklısıysanız maaşınızın yarısını her ay devlete hibe edebilirsiniz. Bir dakika, zaten maaşın yarısını devlet vergi diye işin başında hüpletiyordu değil mi?

Bence meyve sebzeye de vergi konsun, malum onların tohumları da ithal. 2 liralık domatese 4 lira verip 2 lirasını da devlete ateşleyiverin ne olacak? 

O tamir işi eskisi gibi değil. 3310 zamanında telefon kırılırsa bozulursa götürür parçasını değiştirtir, yamatır gelirdin. Akıllı telefona gelecek en temel hasar bile birkaç yüz lira masraf çıkartıyor. Firmalar servis kapsamından da para kazanıyor. Elimde diyelim 800 liralık telefonum var. Bunun başıan bir hal geldi ve tamir için bana 400 lira fatura edildi. Neden o parayı tamire vereyim ki? Tamir edilen cihazların dikiş tutmadığı da malum. Elimizdeki cihazlar aşırı hassas cihazlar. İsterseniz karbon kaplama kılıf kullanın büyük bir hasar anında telefon pert oluyor. Ha dersen ki mahalle telefoncusuna git 50 lira ateşle sana halleder. Kusura bakma da o kadar para verdiğim cihazı ne üdüğü belirsiz, nereden öğrendiği veya öğrenip öğrenmediğini bilmediğim, imei numarasını falan çalıp çalmayacağını, parça değiştirmeyeceğini bilmediğim adama emanet edemem, kusura bakma.

Servis konusuna diyeceğim bir şey yok ancak benim esasen başlangıç mesajımda eksiklik var ben tamir olayına değinirken her mala olan yeni talebini vurgulamak istemiştim. Mesela çamaşır makinesi bozulur hop yenisi, buzdolabının kapısı kırılır ya zaten bu şimdi verimli olmaz hop yenisi... Tamirden kastım buydu. Gel gelelim kullanılamaz hâle gelmiş bir ürünün de zaten tamiri olmaz onu da biliyoruz herhalde. Komple perte çıkmış bir arabayı tamir edin kullanın diyen yok size.

Ben serbest piyasa ekonomisi taraftarı değilim ve bu görüşün tamamen saçmalık olduğunu düşünüyorum. Eğer alanda vasıflı biri de varsa dibine kadar bilimsel olarak da tartışabilirim ancak müridim yorumlarından öyle biri olmadığını görüyorum. Devlet maaşının yarısına el koyar evet ve benim sana önerim devletin gelir kaynaklarına bakmandır. Devlet para basıp kendine gelir yaratır evet ama bu 1950'lerde kaldı, şimdi işler değişti ve vergi bir devletin en önemli gelir kaynağıdır. İspanya'nın futbolculardan aldığı gelir vergisi oranı nedir biliyor musun? %52 idi geçmiş rakamlara göre. Messi'nin hatta vergi kaçırdığı ortaya çıkmıştı vs. Türkiye'de ise futbolcular işçi sayıldığı için %15 gelir vergisi alınır. Sizce Nani, Van Persie gibi oyuncular FB'nin kara kaşına kara gözüne mi geliyorlar buraya? Hayır tabi ki para için geliyorlar. İspanya'nın en önemli araçlarından biri futboldur ve adamlar futbola dayamışlar vergiyi. Hadi bağıralım, İspanyaaa! Ronaldocuğumun parasınının yarısını almayı keser misin?

Şimdi ben evet devlet meraklısıyım, devletin müdahale etmesini isterim çünkü işi insanların aç gözlülüklerine bıraktığınız zaman sömürü güdüsünün işlediğini görürsünüz. Hatta sömürü güdüsü esasen şu anda içinde bulunduğumuz dönemin yöneticisidir. İnsanlar daha fazla kâr için birbirlerini sömürüyor ve ben buna karşıyım. Gel gelelim devletin taraftarı olmam şu anki mevcut hükûmeti desteklediğim ve yüksek vergiler ile vatandaşı kırmayı tuttuğum anlamına gelmez öncelikle olayları çarpıtmayalım. Ben kaç kere yorum attım çoğunda yorumlarım çarpıtıldı ve resmen yandaş TV kanallarına katılmış muhalif konumuna düştüm. Mesela ben milletçe zihniyetimizin tüketim üzerine olduğunu söyledim, yüksek teknolojili ürün üretmediğimizi, üretemediğimizi söyledim ve bu sebepten vergi devleti olduğumuzu söyledim. Eğer çok güzel çıktıların varsa devlet zaten gelir kapısı yaratır ve senden vergiyi çok almaz ama biri çıkıp o zaman imam hatip açmayın da destekleyin dedi. E tabi ki müridim haklı ancak zihniyet bu, imam hatip ya da fen lisesi bunu değiştirmez. Almanya'yı Almanya yapan mühendislerinin kalitesinin olması yanında bunu destekleyen ara elamanlarının da bolluğudur. Sizce bu kompozisyon gökten zembille mi indi? Hayır devlet bunu bilerek ona göre dizayn etti ve kendisine gelir kapısı yarattı. Sizin tek gelir kaynağınız diğer ülkelere ne sattığınızdır bunu unutmayın ve eğer sattığınızın getirisi yani geliriniz aldıklarınızın götürüsünden yani giderinizden fazlaysa yani toplam anlamda cari açığınız varsa fakirleşiyorsunuz demektir. Biz de meslek liselerinin açılması yerine imam hatipler açılıyor, insanlar bilime teşvik edilmek yerine hurafeler ile kandırılıyor. Sizce bu şimdi mi sadece var? Türkiye tarihine bakın bu hep vardı. Bu insanlar hep sömürüldü, hep yükümlülüklerle ezildiler. Osmanlı'nın son zamanlarının hastalıklı olmasının nedeninde de bu vardı, çağı yakalayamamak.

Osmanlı çağı yakalayamadı ve çöktü, bu kafayla devam ettikçe bizim de sonumuz yakındır. Ekonomik büyümenin temellerinden birisi tasarruflardır. İsterseniz size bunu ekonomik büyüme modelleriyle de anlatırım, iç problem değil. Siz tasarruflarınızı artırmadığınız sürece, bunları yatırımlara dönüştürmediğiniz sürece, tüketimi artırdığınız ve dışa bağımlılığınızı yoğunlaştırdığınız sürece fakirleşecek ve bir seviyeden sonra patlayacaksınız. Bunun lamı cimi yoktur. Bizim ülkede katma değeri yüksek ürünler üretilmiyor ve giderimiz gelirimizden fazla. Hâl böyle olunca e tabi ki hükûmetin de israflarını hesaba katarsak para lazım ve bu yük insanların yaratmış olduğu organ olan devlet ile yine insanlar üzerine yükleniyor. Siz tükettiğiniz sürece yani üretmediğiniz ve satın aldığınız şeyi tükettiğiniz sürece mabadınıza daha çok vazelin süreceksiniz. Hatta takviye solüsyonlar da öneririm zira çap da genişleyecek.

EK: @Austen müridim, sana katılıyorum, serzenişte bulunmakta haklısın da ama bunlar gerçekler. Sistemin yanlış yönetilmesi sistemin tamamen gereksiz olduğu anlamına gelmez. Mesela birileri adaleti sağlamıyor diye adalet kötü değildir, devlet birilerinin çıkarına çalışıyor diye devlet kötü değildir, vergi optimum düzeyde ayarlanmıyor ve milleti eziyor diye vergi kötü değildir. Genelleme yapmak insanı yanlışa sürükler, olayı makro ölçekte görmekte fayda var. Ben dediğim gibi vergileri artırın da kırılsın ibneler taraftarı değilim, sadece hazırcı zihniyetimizin sonucu olduğunu söylüyorum.

Caliber tarafından 29/Haz/16 13:24 tarihinde düzenlenmiştir

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ozgunlu
    ozgunlu's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    Caliber bunu yazdı
    rakkoc bunu yazdı
    Caliber bunu yazdı
    mkyb bunu yazdı
    Caliber bunu yazdı

Hocam senin hayatında herşey yolunda dir arkadas vs cevren ile mutlusundur para harcamadan tasarruf yaparak gününü geciriyorsun ama herkes günümüzde senin gibi değil. Para harcayarak bu telefonu kendine statu olarak da gören, bununla vakit geçiren de mevcut. Alan var ise zam yapalım demek tamamen yanlış olmasının yanı sıra bu cihazın fiyati amerikada 600$ hollanda da 670$ almanyada 630$ türkiyede 1200$. bu matematikte zaten benim 3500 tl lik telefonda 1740 tl özel tüketim, iletisim vs vs adı altındaki bir çok verğiyi ödediğimi biliyorum. üzerine %8 lik yani 208tl TRT payı ödemek bana mantık sınırları içinde gelmiyor.

Ayriyetten TRT nin niye özel kanallardan farkı var onuda anlamıyorum. ATV vergi talep etse oda mi alacak. TRT bir televizyon veya radiyo kanalı kendi gelir kalemlerini reklam üzerinden yapması gerekir kullanmayan halktan zor ile para toplaması kadar mantıksız bir şey yok. Bu verginin vakti zamaninda çıkış şekline bakmak gerek. Tv ve Radiyo kanalı olarak bir tek TRT vardi ve insanlar buna reklam veremiyorlardı. gelir kalemi olarak radiyosu olan herkez seve seve TRT dinliyecekti o zmn vergi ödemesi mantikli idi. Yani kullanıyordun.

İşte benim de yakındığım noktalardan birisi bu hocam. Bizde anormal bir tüketim manyaklığı var bu son zamanlarda telefon üstüne oldu. İnsanların hatlarında inanır mısınız bakiye yok ancak son model telefon kullanıyorlar. Yahu adam asgari ücretle çalışıyor ama 3 bin liralık telefonu cebinde taşıyor. Adam bir ay köpek gibi çalışıyor, yemesinden içmesinden giyinmesinden kısıyor ama telefona para bulmaya gelince trink yatırım yapıyor.

Gel gelelim vergi hususuna ben de zaten ayarım ben vergi koyulsun devlet bizi düzsün demiyorum, devletin çok doğru bir şey yaptığını söylüyorum. Devlet bizim insanımızın mallığını görüyor ve ona göre müdahalesini yapıyor. Ben de bu bağlamda devletin bunu yapmasının bizim salakça tüketimimizin önüne geçeceğine inanıyorum ve bu davranışı haklı buluyorum. Telefonlar yeri gelirsen 4 bin 5 bin olsun ki bu millet şu salakça huyunu bıraksın. Aşağıdaki eleman da çıkıp demiş ki sana ne? Alakasız şey yazıyorsun diyor? Yahu senin mantıksız harcamaların beni de etkiliyor. Sen ülkenin cari açığını büyüten bir kalemi akılsızca kullanıyorsan bu beni de etkiliyor. Ne demek bana ne?

ozgunlu bunu yazdı
    Caliber bunu yazdı
    mkyb bunu yazdı
    Caliber bunu yazdı

Sanane hocam, isteyen tüm maaşını gider sakıza yatırır. Herkesin paraya bakış açısı farklıdır.

Ayrıca bu hiçbir şekilde devletin bu kadar vergi almasında haklı kılmaz.

1000 liralık telefon vergilerle 2000 lira oluyor ve sen kel alaka birşey yazıyorsun. 

Ne demek bana ne? Dış ticaret açığı ve cari açık kavramlarından haberin var mı? Senin mantıksız harcamalarını kitleler yaparsa ekonominin anası bellenir. Biz neden vergi ülkesiyiz hiç düşündünüz mü? Çünkü hazır tüketen milletiz de ondan. Yüksek teknolojili ürün üretiyor muyuz? Hayır ithal ediyoruz ve ithalat kalemi bu kadar fazla olan bir ülkede vergi olmayacak da ne olacak, söyler misiniz? Herkesin paraya bakış açısı farklı olamaz, bir ülkenin ekonomisinin güçlü olması gerekiyorsa kitleler ortak hareket etmelidir. Bakınız Çin'de öyle kafanıza göre at koşturamazsınız, devlet son derece müdahalecidir. Bizde neden yok, çünkü herkes seninle aynı görüşte ve serbest piyasa ekonomisi işler demekte. Yok öyle dünya! Kitlelerin akıldan yoksun harcamaları ülkenin ekonomisi etkiler ve bu da tüm yaşayanları etkiler. Gel gelelim herkesin paraya bakış açısı farklı ise suya bakış açısı da farklıdır. O zaman şöyle diyeyim, su benim değil mi kardeşim istersem boşa akıtım. Yok öyle dünya!

Devlet her zaman haklıdır, özellikle bizim memlekette sonuna kadar haklıdır. İstersen %100 yapar ki arabalar üzerinde ÖTV miktarlarına bak bakalım oranlar ne alemde. Ben araçlar üzerindeki ÖTV olayına da olumlu bakıyorum çünkü bir tane bile yerli marka gösteremezsiniz ve arabalar son derece temel bir ihtiyaç ve bizim memlekette sıfır araç talebi almış yürümüştü bir aralar. Yahu sana zarar veren şeyi neden bu kadar tüketiyorsun? Senin cari açığını artırıyor ve paranı değersizleştirip ekonomine kısmî anlamda zarar veriyor. Geçmişte arabanın yerini şimdi telefon aldı ve bakın insanlara her gün 2000-2500 lira arası telefon önerisi, telefon önerisi, Note 5 Mi iPhone 6S mi gibisinden konular açılıyor. Ulan bizim memlekette kişi başına gelir ne kadar ki bu kadar konu açılıyor? Beyler asgari ücret 1300 lira, 2500 liralık telefon nedir? İnsanlar yemiyor içmiyor telefona para yatırıyor.

Kimin ne b*k yediği herkesi ilgilendirir, senin yediğin hurmalar yarın öbürgün başkasının götünü tırmalar. Dediğim gibi vergilerden yana değilim, gönül ister ki en iyi ürünlere en ucuz şekilde ulaşalım ama burası Katar değil. Petrol kuyuların yok, off-shore bankacılığın yok, ucuza çalışan işçilerin var, yüksek oranlı vergilerin var ve dünyanın en pahalı benzini ile nispeten pahalı elektriğin, internetin var. Kendinizi Kanada'da yahut Singapur'da, Katar'da yaşıyor diye zannetmeyin. Madem ki isteyen istediğini yapar diyorsunuz o zaman devlet de istediğini yapar. Birey özgürse devlet de özgürdür, burada kendinle çelişme bari. Sen tüm maaşını bir telefona yatırabiliyorsan devlet de tüm vergiyi telefona yatırabilir. Eğer o telefonu üretmiyorsan ve ithal edip ülkenin ekonomisinden çıktı yaratıyorsan devletin buna müdahalesi doğaldır.

Şimdi sana kanunlar, devletler falan ne için vardır diye sormayacağım. 

Sadece e bu kadar konuştun, bu ülkede ödenen bu kadar vergi nereye akıyor, biraz da işin o tarafından bahsetsene ?

Biz hazır tüketen millet değiliz, bizi bu hale zorla getirdiler. Birazcık gözünü aç da gör. 

Günde kaç tane projenin tübitakın kapısından sırf dini, ırkı, dili, geçmişi yüzünden döndüğü hakkında bi fikrin var mı ?

Üretmiyormuşuz, e be arkadaş senin o devletin ürettiriyor mu ki ?

Devletin işine geliyor bu durum, sen de burda inek gibi sağılırken hala devletim de devletim diye geziniyorsun.

Sizin kafa yapınıza birşey anlatılmaz. Zevk alıyorsunuz belli ki

Hello, i am nothing. I come from Neverland.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Caliber
    Caliber's avatar
    Homo
    ozgunlu bunu yazdı

Sadece e bu kadar konuştun, bu ülkede ödenen bu kadar vergi nereye akıyor, biraz da işin o tarafından bahsetsene ?

Biz hazır tüketen millet değiliz, bizi bu hale zorla getirdiler. Birazcık gözünü aç da gör. 

Günde kaç tane projenin tübitakın kapısından sırf dini, ırkı, dili, geçmişi yüzünden döndüğü hakkında bi fikrin var mı ?

Devletin işine geliyor bu durum, sen de burda inek gibi sağılırken hala devletim de devletim diye geziniyorsun.

Konfüçyüs'ün bir sözü vardır: "Karanlığa küfredeceğine bir mum yak!" Bu söz bizim milletin tembelliğini ve bahanesini de gözler önüne seriyor ayrıca söze örnek olduğun için teşekkür ederim. Devletin ürettiriyor mu ki demişsin. :) Yani bıraksalar üreteceksin de devlet engel oluyor. Şaka bi yana destekten öte köstek olduğu doğru ama bu tembel olduğumuzu değiştirmez. İnovasyonun olmadığı bir ülkede yaşıyoruz ve bunu nerden mi biliyorum?

Bana dokunmayan yılan bin yaşasın.

Akşam akşam icat çıkarma.

Eski köye yeni adet getirme.

Böyle gelmiş böyle gider.

Bu sözler sana bir şey çağrıştırıyor mu? Bu sözlerin yer ettiği bir kültürden inovasyon çıkar mı? Sen de çok güzel demişsin işte, devlet ürettiriyor mu ki? İşte bi' bıraksa öyle güzel atomu parçalayacaksın ki ama işte bırakmıyor. Senin bu söylediğin çift senelerde üniversite sınav sorularını TÜBİTAK'ın hazırlandığı söylemiyle aynı. Tamamen kendi kusurlarını başkasına yığma hareketidir. Biz hazır tüketen bir milletiz, akıllı olsaydık da bu hâle getirmeselerdi o zaman. Bahane aramaya gerek yok! Benim gözlerim açık, asıl siz şu ön yargılarınızı bir yıkın da gerçekleri görün. Kimsenin bir bok bildiği yok, herkes bildiğini sanıyor. Bir işi bilmek başkadır, bildiğini sanmak başkadır, hele hele o işi yapmak bambaşkadır.

Bundan sonra da facebook ağzıyla tartışmak istemiyorum müridim, kusura bakma. Tartışma ilerleme için yapılır yani bir konu hakkında ön yargıların bir kenara bırakılıp evrensel çerçevede ilerleme sağlamak amacıyla yapılır ama öyle görüyorum ki geriye gidiyoruz ve ben birazdan göt kılı ilân edileceğim.

Evet zevk alıyorum.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Panxer dostumun bi lafı vardı : Gün içinde çükünüzden daha fazla ellediğiniz telefona verilen paraya acımayın.

Ha iPhone 6S alıp senesi dolmadan satıp iPhone 7 alanlara lafım yok. Zira o kendini öyle tatmin ediyor. Telefonun arkasındaki elma logosuyla havasını atıyor, sosyal statü kazanmak istiyor. Eskiden sosyal statü arabayla alınırdı. Millete araba ile hava atılırdı. Günümüzde telefon alınabilecek en ucuz şey olduğu için çok tutuluyor.

2013'te en pahalı amiral gemisi Galaxy S3 1.600 liraydı. Şimdi ise 2.600 liralardan satılıyor S7. Türk parası dolar karşısında değersiz bunu kabullenmek gerek. Niye telefon pahalı diye sormayın. Senin cebindeki paran değersiz.

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ozgunlu
    ozgunlu's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    Caliber bunu yazdı
    ozgunlu bunu yazdı

Konfüçyüs'ün bir sözü vardır: "Karanlığa küfredeceğine bir mum yak!" Bu söz bizim milletin tembelliğini ve bahanesini de gözler önüne seriyor ayrıca söze örnek olduğun için teşekkür ederim. Devletin ürettiriyor mu ki demişsin. :) Yani bıraksalar üreteceksin de devlet engel oluyor. Şaka bi yana destekten öte köstek olduğu doğru ama bu tembel olduğumuzu değiştirmez. İnovasyonun olmadığı bir ülkede yaşıyoruz ve bunu nerden mi biliyorum?

Bana dokunmayan yılan bin yaşasın.

Akşam akşam icat çıkarma.

Eski köye yeni adet getirme.

Böyle gelmiş böyle gider.

Bu sözler sana bir şey çağrıştırıyor mu? Bu sözlerin yer ettiği bir kültürden inovasyon çıkar mı? Sen de çok güzel demişsin işte, devlet ürettiriyor mu ki? İşte bi' bıraksa öyle güzel atomu parçalayacaksın ki ama işte bırakmıyor. Senin bu söylediğin çift senelerde üniversite sınav sorularını TÜBİTAK'ın hazırlandığı söylemiyle aynı. Tamamen kendi kusurlarını başkasına yığma hareketidir. Biz hazır tüketen bir milletiz, akıllı olsaydık da bu hâle getirmeselerdi o zaman. Bahane aramaya gerek yok! Benim gözlerim açık, asıl siz şu ön yargılarınızı bir yıkın da gerçekleri görün. Kimsenin bir bok bildiği yok, herkes bildiğini sanıyor. Bir işi bilmek başkadır, bildiğini sanmak başkadır, hele hele o işi yapmak bambaşkadır.

Bundan sonra da facebook ağzıyla tartışmak istemiyorum müridim, kusura bakma. Tartışma ilerleme için yapılır yani bir konu hakkında ön yargıların bir kenara bırakılıp evrensel çerçevede ilerleme sağlamak amacıyla yapılır ama öyle görüyorum ki geriye gidiyoruz ve ben birazdan göt kılı ilân edileceğim.

Evet zevk alıyorum.

5 aydır çalıştığım yerle birlikte tübitaktan hakem bekliyoruz. İtü teknokentteki hiçbir firmaya hakem ataması yapılmadı, ilk kez bu kadar uzun sürdü.

Neden ? Çünkü baştakiler komple değişti.

Bizim yapacağımız projenin, macaristanda benzeri yapan firmaya devlet bütün olanaklarını sunmuş (milyon dolarlardan bahsediyorum).

Bizim ise hala geçmişimiz araştırılıyor, cemaatten miyiz yoksa değil miyiz diye. 

Yaptığımız projede kanser araştırmaları üzerine yazılım, düşün buna bile destek alamıyoruz ! 

Sağlık bakanlığı falan hak getire zaten...

Bir sürü tanıdığım adam var, sırf lisede cemaatin dersanesinde okudu diye tübitakın 1.aşamasında projesi geri çevrilen.

1. aşama diyorum bak, sadece projenin adını yazıyorsun. Ve bu bahsettiğim kişi İTÜ çekirdek de projesi 1. oldu.

Tübitakla diyanete ayrılan bütçeleri duysan gülersin. Geçen sene tübitakın firmalara inovasyon için arge geliştirmeleri için vermesi gereken 450 milyon lirayı tübitak kimseye vermedi.

Sence nereye gitti o para ?

Bunlar benim gördüklerim; üstüne haberlerde de çıktı 2 kere türkiyeden hiçbir destek alamayıp nasa tarafından destek gören türkler.

Yani tam olarak birşeyler üretmemize engel oluyorlar, inan ya da inanma. Ama bu olay...

Olay yerli araba, yerli telefon yapmak değil. Onları devlet istese 1 yılda yapar ama niye yapsın ki ? Satış fiyatı 25 bin € olan bmw 3.20d den 35 bin € vergi alıyorken.

ozgunlu tarafından 29/Haz/16 19:09 tarihinde düzenlenmiştir

Hello, i am nothing. I come from Neverland.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    joe_black
    joe_black's avatar
    Erkek

Şimdi peki hocam Akıllı Tvden iki kere mi vergi alacaklar o zaman :)

zaten vardı trtpayı (kaldı ki heralde trt payı olmayan bi wc kağıdı kaldı) akıllı tv bi de internete giriyo diye 2kere mi alacaklar acaba.

haktır daha fazla alsınlar.

sen bir şeyi alıyorsan o çok satılıyordur. devlette nerden para kazanacak? çok satılandan.

herkes sadece 1 haftalığına sadece ekmek yese etin kilosu 5 liraya düşer.

herkes sadece 2 yılda 1 defa telefon alsa eminimki şuanki fiyatların yarısına düşer..

@Caliber hocam dediklerine harfiyen katılıyorum. 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek
    joe_black bunu yazdı

Şimdi peki hocam Akıllı Tvden iki kere mi vergi alacaklar o zaman :)

zaten vardı trtpayı (kaldı ki heralde trt payı olmayan bi wc kağıdı kaldı) akıllı tv bi de internete giriyo diye 2kere mi alacaklar acaba.

haktır daha fazla alsınlar.

sen bir şeyi alıyorsan o çok satılıyordur. devlette nerden para kazanacak? çok satılandan.

herkes sadece 1 haftalığına sadece ekmek yese etin kilosu 5 liraya düşer.

herkes sadece 2 yılda 1 defa telefon alsa eminimki şuanki fiyatların yarısına düşer..

@Caliber hocam dediklerine harfiyen katılıyorum. 

Ne alaka amk ? Ak Partili olduğunu illaki göstereceksin. Fiyatı pahalı dediğin telefonlar yıllardır yurtdışında 600 dolarda sabit fiyata satılyor. Senin paran sürekli dolar karşısında değer kaybettiği için pahalı fiyatlar. Kaldı ki yurtdışından telefonu alıp getirip, pasaport kaydı yaptırsan yinede buradakinde ucuz oluyor.

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
Toplam Hit: 6938 Toplam Mesaj: 68
vergi zamcık