Telefonlara TRT Vergisi Zammı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Mağazalar kafalarına göre zam yapmaya başlamış. Mesela lg g4 geçen teknosa'da 1.500 liraydı şuan 1.800 lira. Vergiyle fiyatının 1.620 lira olması gerekiyordu. Vergi bahaneleri oldu. 

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

Şnel şnel.. zer gut zergut!!!

("vurdulu kırıdılı" Alman filimlerinde kadının repliğii")

ltcelik tarafından 30/Haz/16 10:47 tarihinde düzenlenmiştir

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Apple Online Store TRT vergisini fiyatlarına yansıtmış. 2000 TL’ye alınabilen iPhone SE şuan 2100 TL’ye alınıyor bu vergi iPhone 6S’lere ise 150 TL olarak yansımış.

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Caliber
    Caliber's avatar
    Homo
    mkyb bunu yazdı
    joe_black bunu yazdı

Şimdi peki hocam Akıllı Tvden iki kere mi vergi alacaklar o zaman :)

zaten vardı trtpayı (kaldı ki heralde trt payı olmayan bi wc kağıdı kaldı) akıllı tv bi de internete giriyo diye 2kere mi alacaklar acaba.

haktır daha fazla alsınlar.

sen bir şeyi alıyorsan o çok satılıyordur. devlette nerden para kazanacak? çok satılandan.

herkes sadece 1 haftalığına sadece ekmek yese etin kilosu 5 liraya düşer.

herkes sadece 2 yılda 1 defa telefon alsa eminimki şuanki fiyatların yarısına düşer..

@Caliber hocam dediklerine harfiyen katılıyorum. 

Ne alaka amk ? Ak Partili olduğunu illaki göstereceksin. Fiyatı pahalı dediğin telefonlar yıllardır yurtdışında 600 dolarda sabit fiyata satılyor. Senin paran sürekli dolar karşısında değer kaybettiği için pahalı fiyatlar. Kaldı ki yurtdışından telefonu alıp getirip, pasaport kaydı yaptırsan yinede buradakinde ucuz oluyor.

Orası yurt dışı burası yurt içi hocam. Yurt dışı dediğin yerlere örnek ver. Katar mı? Japonya mı? ABD mi? Avrupa ülkeleri mi? Ayrıca verdiğin ülkelerin para birimlerinin satın alma gücü paritesine bir bakmanı tavsiye ederim. Ayrıca ve ayrıca o devletlerin paralarının diğer paralara göre değerine bakmanı tavsiye ederim. Ayrıca ve ayrıca ve ayrıca o ülkelerin ticaret dokularına bakmanı isterim. Bizim gibi domates satıp mikroçip mi alıyorlar yoksa domates alıp mikroçip mi satıyorlar? Öncelikle bunların ayırdını yapalım ondan sonra başka ülkelerde bu fiyat diyelim. Ben anlatamıyorum ki, diyorum ki bizim memleket vergi ülkesi başka geliri herhalde vergi koyacak ki onu da en çok tüketilene koyuyor millet niye koyuyor başka ülkede bu fiyat diyor. E o zaman git o ülkeye hocam, ne yapabiliriz. Bizim memleket fakir, vergi ülkesi, milleti fakir ve fakirliğine bakmadan hâlen milyarlarca dolarlık telefon ithal ettiriyor. Ben ne diyorum? Sen asgari ücretine bakmadan hâlen 2000 liralık telefonu alıyorsan az bile sokuyorlar diyorum daha da soksunlar diyorum. Adamın telefon hattında aramak için bakiye yok ama nedense iphone türevleri kullanıyor.

ozgunlu bunu yazdı
    joe_black bunu yazdı

zaten vardı trtpayı (kaldı ki heralde trt payı olmayan bi wc kağıdı kaldı) akıllı tv bi de internete giriyo diye 2kere mi alacaklar acaba.

sen bir şeyi alıyorsan o çok satılıyordur. devlette nerden para kazanacak? çok satılandan.

herkes sadece 2 yılda 1 defa telefon alsa eminimki şuanki fiyatların yarısına düşer..

ulan bu millet her hafta ekmek yemek için mi yaşıyor ?

bu kadar mı dar bakıyorsun olaya.

Asgari ücret dediğin rakam 450 dolar. Amerikada en boktan işte saatlik 8 dolar kazanıyordun 2011 yılında. Günde 64 dolar yapıyor.

Amerikadaki 8 günlük boktan işle bile ayda 2 tane iphone alabilirken, burda 3 ay çalışıyorsun 1 tanesi için.

Devlet insanların refahı, mutluluğu için var. 

Egemenlik kayıtsız şartsız devletin değil milletindir amk.

Sen vergisiyle 50 liralık elektrik faturanı (normalde 25 lira falandır) ödücem diye kılı kırk yararken herifler tepede hiçbir boka para ödemeyip üste bir de senin vergilerin zevki sefa yapıyor.

Sizin aklınız bulanmış. Konuyu piç etmicem daha fazla, özür diler @mkyb den de.

Devletin varlığı Platon'dan beri tartışılan bir şey bizim burada konuşmamız tekrardan ve zırvadan öteye gitmez. Devlet insan topluluklarının oluşturduğu bir kurumdur ve bu topluluk eğer malsa devlet de mal oluyor. Bakınız Türkiye. Amerikada kimin kaç dolara ayfon aldığının bir önemi yok senin ne yaptığının önemi var çünkü amerikanın parası dünyada tekel ve matbaa da onda istediği kadar basar ve biz köpek gibi çalışır öderiz. Sana şimdi kurları etkileyen unsurların, bir memlekette hayatın neden pahalılaştığının anlatılması gerek ama uzun şeyler, özet geçeceğim.

Senin kaç dolara ne alacağını yine senin yaptıkların belirler. Malı seçersen devlet de mal olur. Bu yönetim ayağıdır. İkincisi ekonomi ayağı vardır ki burada sürüler de işin içine girer. Sen eğer gelirine bakmadan harcarsan ve cüzdanında en az 2 tane kredi kartı ile dolaşırsan kusura bakma dolar 3 lirayı da geçer 4'e de yaklaşır. Bu günler iyi günler daha bok günler gelecek, inşaat sektörü de artık yetişemiyor ve Suriyelilere vatandaşlık çıktı ki bu da özel yasa ile ucuz işgücü demek ama çözüm değil. İşsizlik sorunu ortaya çıkacak ki zaten dolaylı yoldan işsizlik var. Gerçek rakamlar TÜİK'in dedikleri değil. Türkiye'de en az %15-17 arası işsizlik var ve genç işsizliğe bakınız.

Ben tasarruf yapmıyoruz diyorum, ota boka para harcıyoruz diyorum ve cari açığı artırıp hayatımızı pahalılaştırıyoruz diyorum. Ya paranız değersiz olacak ihracat yapacaksınız ama Avrupa'nın kaliteli ürünleri kullanmayacaksınız ya da paranız değerlenecek ve ithalat yapacaksınız kaliteli ürünleri kullancaksınız ama fakirleşeceksiniz. TL'nin şu anki değer olması gereken değerin üzerinde yani çok değerli. TL değer kaybetmeli ki bizim insanımız anlasın. Bir iPhone en az 6-7 bin lira olmalı ki denge yerine gelsin. Herkes krediyle hayatını geçiriyor bir kredi kartından kapatıp öbüründen kredi açıyor kendine ve böyle devam ediyor bu düzen yürümez. Tasarruf yapacaksınız, elinizdekinin kıymetini bileeksiniz çünkü siz üretmiyorsunuz başkasından alıyorsunuz ve o da sizi fakirleştiriyor. İthalat ve ihracat kavramlarına bir bakın, ödemeler dengesi kavramlarına bir bakın. Devlet de haklı olarak vergi koyuyor ama bizim devletin yaptığı başka. Ben devletin s*kmesi taraftarı değilim, isterim ki en kaliteli ürünü en ucuza alayım ama gerçekler bunlar. Sen eğer s*kinin boyuna bakmadan zenci karıya gidiyorsan kendinden pek birşey bekleme. O s*k o karıya yetmez! Daha kibar tabirle ayağını yorganına göre uzat diye bir atasözümüz var. Devlet az bile yapıyor; birincisi seçenlere her şey müstehak, ikincisi fütursuzca harcama yapanlara her şey müstehak, üçüncüsü tüm bunlar olurken sesini çıkarmayanlara her şey müstehak.

Altın Standardı dönemine bir bak. Ne kadar altın o kadar zenginlik demekti ve herkes altın stokluyordu. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra dengeler değişti ve ABD tekel oldu. Şimdi ise ne kadar dövizin varsa o kadar zenginsin demektir. Döviz ise ihracat demektir ve senin ihracat kalemin ithalatta azsa fakirsin demektir. Sen milyarlarca dolarlık ithalat yapacaksın, dövizini başka ülkeye vereceksin ondan sonra vay efendim Azerbaycan'da ayfon şu para bizde niye bu para diyeceksin. Azerbaycan'ın satacak enerji kaynakları var senin neyin var? Domates mi satıp alacaksın? Demiri, çeliği burdan gönderip şekillendirilmiş olarak yani mesela araba olarak alarak mı zenginleşeceksin? Kendin üretmedikçe ve bunu satmadıkça zenginleşemezsin. İkincisi tek bu yetmez insanlarının da beynini kullanması gerekir. Tutarlı olacak, tasarruflu olacak. Ota boka para harcamayacak, tasarruf yapıp bu üretimi sağlayacak olan yatırımları teşvik edecek. Bizde nerdeeee? Eline adamın para geçsin hemen ayfona gömer, başka şeye gömer. Bu kafayla az bile, biri demişti ya su veren itfaiyenin hortumunu ...

Caliber tarafından 03/Tem/16 19:59 tarihinde düzenlenmiştir

Tedbirsiz abdest bozmaya oturan, domala domala taş arar.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    myblackworldweb
    myblackworldweb's avatar
    Erkek

Buyurun yazımı okuyun..

http://ercansahin.net/internete-baglanan-telefonlara-trt-vergisi.html

myblackworldweb tarafından 04/Tem/16 09:15 tarihinde düzenlenmiştir

¯\(ツ)/¯ ฏ๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    watervay
    watervay's avatar
    Erkek
    ozgunlu bunu yazdı
    joe_black bunu yazdı

ulan bu millet her hafta ekmek yemek için mi yaşıyor ?

bu kadar mı dar bakıyorsun olaya.

Asgari ücret dediğin rakam 450 dolar. Amerikada en boktan işte saatlik 8 dolar kazanıyordun 2011 yılında. Günde 64 dolar yapıyor.

Amerikadaki 8 günlük boktan işle bile ayda 2 tane iphone alabilirken, burda 3 ay çalışıyorsun 1 tanesi için.

Devlet insanların refahı, mutluluğu için var. 

Egemenlik kayıtsız şartsız devletin değil milletindir amk.

Sen vergisiyle 50 liralık elektrik faturanı (normalde 25 lira falandır) ödücem diye kılı kırk yararken herifler tepede hiçbir boka para ödemeyip üste bir de senin vergilerin zevki sefa yapıyor.

Sizin aklınız bulanmış. Konuyu piç etmicem daha fazla, özür diler @mkyb den de.

+1

Syntax error..
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Caliber
    Caliber's avatar
    Homo
    myblackworldweb bunu yazdı

Demişsin ki:
    "Ve bu vergileri savunan insanlar da var. Sen 1300 tl Asgari ücret alırken tasarruf yapmayıp alışveriş çılgınlığı yapıp her yıl yeni model telefon alirsan devlet te bunu yapar. Arkasındayız diyorlar.

Yahu adam çalışmış didinmis ve kendini rahatlatacak bir şey olarak girdiği telefonu kendine hediye olarak almış. Para onun istediği şeyi istediği zaman alır. Borca girince sanki borcunu devlet mi odeyecek?"

Diyorum ki:
    Bunu kim demiş bilmiyorum ama aynısı olmasa benzerini demişimdir ve doğru da demiş kim demişse. Gel gelelim "Arkasındayız" lafı biraz usülsüz olmuş zira ben vergileri koyun anamız ağlasın taraftarı değilim zira kendni bilen ve yorganına göre ayağını uzatan biriyim. Başkalarının yaptığın akılsızca hareketlerin beni etkilemesini istemem ama akılsızların çok olduğu yerde maalesef kurunun yanında yaş da yanıyor. Ben şahsen arkasında filan değilim ama madem bu millet böyle az bile diyorum. "Arkasında olmak" tabiri farklı birşeydir. Anlatıyoruz, açıklıyoruz anlamıyorlar ve tarikatın bir mottosu vardır. Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir. Bu dilden anlıyorsunuz arkadaşım.

Karnın açken götüne pantolon takmak lükstür, öncelikli olan temel ihtiyaçların karşılanmasıdır ki buradaki mecaz kafa karıştırmasın. Öncelikli olan karnın doymasıdır sonra giyinme gelir. Önce temel ihtiyaçları karşıla sonra 4,5G hızında internete bağlan ya da ne bileyim kevlarlı kot pantolon giyin ne bileyim GeFore 1080 kullan... Türetilebilir. Yoksulluk ve açlık sınırına yakın seviyelerde yüzerken en pahalı telefonlara yatırım yapmak lükstür. Üstünü üstlük para benim değil mi karşim demek de karşıdakiyle dalga geçmektir. Hem yoksulluk diyeceksin hem de en pahalı telefonları alırken vay efendim diyeceksin. Dalga mı geçiyorsunuz? Yukarıda defalarca söyledim hâlen de söylüyorum. 1300 TL alan adamın 2000 liralık telefon alması lükstür ve (senin tabirinle) bir insanın kendini böyle rahatlatması (benim tabirimle) dildo ile kendini rahatlatmasından farksızdır. Herkesin parası kendisinindir laf eden yok ama herkes aynı hareketi yaparsa durum bu olur. Para dediğiniz şey devletin tahvil çıkararak sizi borçlandırdığı şeydir. Devlet faiz vererek tahvil çıkarır ve karşılığında para basar. Bu parayı kim öder? Sen ben öderiz yani vatandaş öder. Devlet parayı neden basar? E onu da akıl edebiliriz sanırım. Bu tahvili kim alır? Araştırın bakalım bizim faiz oranlarımı neden bu kadar yüksek, neden borsalarımız dünyadaki en çok kazandıran borsalardan biri ve neden döviz pariteleri (TL'ye karşı) uçuk? Azıcık ekonomi bilgisi lütfen. Kahvehane bilgileri ile olmaz bu işler.

-#-

Demişsin ki:
    "Asgari ücret 1300 tl iken 3000 lik telefonu alirsan böyle olur diyorlar da.

Birisi de çıkıp demiyor ki kardeşim o halde neden kişi başına düşen milli gelir siralamasinda 64. Sırada olan Türkiye de ortalama kişi başı milli gelir 13500 dolar iken açlık sınırı Haziran ayında 1350 tl iken bu işi bulduğuna şükreden üniversite mezunları bile neden 1300 tl Asgari ücret alıyor demiyor?"

Diyorum ki:
    Zaten o kişi başına geliri, açlık sınırını oralara getiren senin yaptığın o hareketlerdir. Tutarsızca ve fütursuzca hareketlerin dengeleri bu hâle getiriyor. Üretmeden tüketirsen böyle olur ve yukarıdaki şeye tekrar geliyorum. Azıcık ekonomi bilgisi lütfen. Kahvehane bilgileri ile olmaz bu işler. Ben size kişi başına geliri ne etkiler, gelişmişlik seviyesi nedir vs. anlatacak değil, yığınla doküman var öğrenin ondan sonra konuşun lütfen.

-#-

Demişsin ki:
    "Daha diyor ki 1300 tl maaş alırken tasarruf yapıpmayip harcama yaparsan böyle olur diyorlar.. devlet harcamalarında tasarruf yapıyor mu?"

Diyorum ki:
    Bunun konuyla ne alakası var? Bak buradaki tespitin çok doğru farkında mısın? Bizim tasarruflu olmadığımızı sen de biliyorsun ve yazmışsın da ki bunu da devlete b*k atarak anlıyoruz ve senin serzenişin aynen şöyle oluyor ve ben kendi cümlelerimle için bulunduğun durumu cümleni değiştirerek anlatacağım: "Ya tamam biz tasarruf yapmıyoruz ama devlet de yapmıyor."

Bakınız bizim sorunumuz bu; biz hep başkasının götüyle ilgileniriz. Önce kendi götümüze bakalım. Sınavdan düşük alırız ya herkes düşük almış. Lan sen kendine bak önce sen de düşük aldın ne yapacaksın milleti. Kendisi tasarruf yapmaz sonra der ki peki devlet yapıyor mu?

Bakınız efendim para siyasete benzemez, onu kandıramazsınız son derece olmasa da mâkul ölçüde mantıklı hareket eder. Tayyip amcanın öyle palavralarına kanmaz, yanlış politika kaldırmaz ve götüm götüm ilerlemez. Yaptığınız bir yanlışta sizi affetmez. Ekonomi, daha önce de dedim, devletin politikalarıyla belirlendiği gibi sürülerin hareketleriyle de şekillenir. Yani sadece devlet bunu yaptı şu oldu demek ahmaklıktır! Sizin ne yaptığınız da etkiler. Dövizlerin fiyatını, altının fiyatını devlet mi belirliyor? Azıcık kavram bilgisi yahu.

-#-

Son olarak diyorum ki:
    Böyle konuşanlar, kendilerinden olmayanı dışladığı, bilmeden konuştuğu ve saçmaladığı için göt kılı ilân ettiği AKP'li ve türevlerinden farklı değiller. Bilmeden konuşuluyor, saçmalanıyor, doğru bildiğini biliyor ama daha bilmediğini bilmiyor. Abuk sabuk kahvehane jargonuyla yine dişe dokunur tek bir kavram ve veri sunmadan tutarsız saldırmalar yapılıyor. Açlık sınırı diyor ama kavramın neden oluştuğundan bihaber. Ama açlık sınırı kavramını kullandı ya, kişi başına gelir kavramını kullandı ya o yazısı kabul edilebilir oldu. Kişi başına gelir kullanıyorsanız önce ne olduğunu, nelerden etkilendiğini bilmeniz gerekir ve ondan sonra tutarlı yerde bunu kullanmanız gerekir. Siz Türkiye gibi bir ülkede yani tasarruf oranlarının yerlerde olduğu, dışa bağımlı olduğu, kronik ödemeler dengesi açığının olduğu bir ülkede cari açık niye böyle, kişi başına gelir niye şu sırada, açlık sınırı şöyle böyle diyorsanız afedersiniz ama ciltlerce kitap da yazsanız boş yazmış olursunuz.

Mesela 17-25 Aralık operasyonlarından sonra örneğin Dolar'da feci artış yaşandı ve biliyoruz ki siyasi durum ekonomiyi etkileyen birşey ki doğal olarak dolar da etkilendi. Şimdi doların ve borsanın nasıl etkileşime girdiğini anlatamam ama şunu demeliyim ki bizim borsalarımız yabancılar tarafından işgal edilmiş durumda. Borsa nasıl mı çalışır? Tasarruf edersin ve o paranla gider hisse senedi vs. alırsın borsa özetle budur. Peki neden hep yabancılar var da yerli yatırımcı yok? Yerli yatırımcıda para mı var amk? Adam ayfon alacak da kim s*ksin ASELSAN hisselerini. Hâl böyle olunca ufak bir siyasi istikrarsızlıkta bile yabancılar parasını alıp kaçar ve dolar ta anasının nikahına kadar yükselir. Özetle sıcak para ya da kısa vadeli finansman kavramlarına bakın ve Türkiye ile bir analizini yapın ondan sonra konuşun. Sizin kredi çektiğiniz bankalar bile uluslararası piyasalardan kredi sağlayın size finansman sağlıyor. Yani anlayacağınız dilde söyleyeyim: Adam gidip ecnebiden faizle para alıyor sonra daha yüksek faizle sana o parayı veriyor ve para kazanıyor. Niye dışrıdan alıyor çünkü yurtiçindeki tasarruf sahiplerinin sayısı yetersiz, onlar ayfon almakla meşgul ya da başka şey almakla meşgul. Gel gelelim diğer tarafta talep çok fazla yani bana para ver diyen çok fazla.

Yazını okudum çoğunlukla benim dediklerime değiyor diye kendime cevap verme görevi biçtim. Bizim insanımız (aydın geçinen ya da göt kılı olmayan) afedersiniz ama eleştirdiği göt kıllarından daha da bilgisiz. Hükumetin her yaptığı şeye muhalif oldukları zaman doğruyu yaptığını sanıyorlar, gel gelelim biri kral çıplak dediği zaman her iki taraftan saldırıyorlar. Konuşuyorsunuz bari tutarlı konuşun, arkasını doldurun konuşun. Melih Gökçek gibi belgelerle konuşun, kahvehanedeki Hüseyin Amca gibi konuşmayın.

Hüseyin Amca böyle konuşur: Ya memleketin am*na koydular. Cari açık, kişi başı gelir bak. Of bunlar hep İsrail'in oyunları. Bizim gelişmemizi istemiyorlar.

Bundan bence(!) hiçbir farkınız yok.

Müridim diyalog şeklindeki yerleri sana ithafen yazdım ama son kısımları genele ithafen yazdım.

Son olarak öğrenmek talep işidir. Bilgiyi talep edersiniz ve öğrenirsiniz. Beyin menekşe saksısı değildir ve hayat (suni olan, ekonomi vs.) öyle çok karmaşık fizik kuralları ya da başka kurallar içermez, gayet basittir bazı şeyler. Dediğim gibi bilgiyi talep edersiniz ve öğrenirsiniz ve bir menekşe saksınız da yoksa kafanızın üstünde çok da güzel analiz yapabilirsiniz. Akıl/Bilgi ya*ak değildir, zorla millete sokamazsınız, milletin kendi talep etmesi gerekir.

Caliber tarafından 04/Tem/16 13:08 tarihinde düzenlenmiştir

Tedbirsiz abdest bozmaya oturan, domala domala taş arar.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

Bu mu oluyor yoksa bu ayrı bir zammı 

http://m.mynet.com/akilli-telefonlara-zam-geldi-finans-121121/

Minimalist Değilim Tembelim
Toplam Hit: 6937 Toplam Mesaj: 68
vergi zamcık