folder Tahribat.com Forumları
linefolder Elektronik / Embedded / Mobil Cihazlar
linefolder Temel Elektronik Bilgisi Nasıl Edinilir? Tavsiye?

Temel Elektronik Bilgisi Nasıl Edinilir? Tavsiye?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Metanet
    Metanet's avatar
    Erkek

Temel elektronik bilgisinden kastın nedir hocam tam olarak? 

Burda cok felsefi bir yazi yazdigini dusun , ne sen yorul ne de ben yorulayım. İş yapılmayacaklar listem : hipokondriyak
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    YeniHarman bunu yazdı

Hâlâ ben de öğreniyorum. önce Doğru Akım(D'irect C'urrent) devreleri ,sonra Alternatif Akım(A'lternat'ive Current) devrelerini(circu'it) öğrenmek gerekiyor. bundan sonra, Yarı İletken'lerin(SemiConduc'tor) Uygulamaları geliyor.

3310'lar zamanında telefon tamircisinde çalıştım.

Orada olay şu: Belli hatalar, belli parçaların değişmesi ile çözülür. Örneğin nokia'ların kronik problemi şebeke gidip/gelme sorunu için bir şeyi değiştirirsin (adını hatırlamıyorum, aktif bir eleman bile olmayabilir). Örneği şurada: https://repair-mobiles.com/3310-no-network-problem/ Dükkana haftada bir yedek parçacı gelirdi vs. Güzel zamanlardı.

Şimdi ise BGA lehimleme. Tamirci bir arkadaş vardı, mükemmel iş çıkarırdı o konuda. Soğuk Lehim düzeltme konusunda on numaraydı. Ben el titreme probleminden dolayı lehim işini beceremem:)

Arıza Tespiti konusunda pek söylenecek bir şey yok. Normalde Servis Kılavuzları vardır. TP'ler vardır. TP'lerden Sinyal'i ya da Gerilimi ölçersin, kılavuzdaki değer'lerle karşılaştırırsın. Orada yazar zaten R20342423... patlaktır, IC3'ü değiştirip kontrol et. Örneğin https://elektrotanya.com/samsung_lcd_tv_le27t51b.pdf/download.html#dl    PCB Üzerindeki Yolları incelersin, Kopuklukları saptamaya çalışırsın. Çok Isınan Parçaların bozulduğunu varsayarsın vs. İleriki aşamalarda sanıyorum JTAG kullanılıyor (o aşamaya geçemedim). O kılavuzlar, o Test Cihazları, o Test Yazılımları bizlerde olmadığı için ,ustalar birliğinin deneyimlerini download etmen gerekli kendine, çünkü apple senin ustana burada sayılan şeyleri vermemiştir/vermeyecektir.

Ufak bir tüyo: Problemlerin %99'u kablolardan ortaya çıkmaktadır. O yüzden bakman gerekenler sırasıyla:

1. Gerilim var mı?

2. Gerilim olması gereken değerde mi?

TP, neyin kısaltması, bulamadım. devre üzerinde, devre üreticisi tarafından belirlenmiş klavuzlar üzerinden gösterdiği Test Noktaları(p'oints ) filân mı?

~@~

konu haricinde, bi'de bu PCB'lerde "daima" bir Saat(yani bildiğimiz (saniye veya) zamanı tutan yada sağlayan eleman ) ve Osilatör(sinyal sağlayan/başlatan) olarak, devre elemanı bulunuyor mu? 

Gerilimi ölçüyoruz da, devre'nin neresinde DoğruAkım, neresinde DeğişkenAkım olduğunu belirtir işaretler oluyor mu, kara düzende yada çıplak gözle baktığınızda? 

hiç Osilo'skop kullandın mı? (senin mesajlar çok hoşuma gidiyor bu arada.)

RitmFarbRacourci tarafından 14/Haz/20 02:59 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    _PesimisT_
    _PesimisT_'s avatar
    Erkek

Hocam seviyeniz nedir ve tam olarak ne istiyorsunuz bilmiyorum ama MEGEP'in kitapları var... Belki işinize yarar...

Bu dahil; tüm genellemeler yanlıştır! Yolcu; Kendi Yolunda.... Şükür biz Allahtan başka sahibi olmayanlarız!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LaNCeLoT
    LaNCeLoT's avatar
    Erkek
    Metanet bunu yazdı

Temel elektronik bilgisinden kastın nedir hocam tam olarak? 

Hocam vallahi ben de anlamadım ilk 2 3 cevaba baktım çıktım konudan. 

Zira ''temel dediğin'' benim gözümde kondansatör nedir , flip flop devre , zener diyot , devre değerleri / ölçümü , devre gerilimi okuma , devre renk kodlarını anlayabilme filandır falandır. :D

Kurtlar tasma takmaz....
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek
    RitmFarbRacourci bunu yazdı

TP, neyin kısaltması, bulamadım. devre üzerinde, devre üreticisi tarafından belirlenmiş klavuzlar üzerinden gösterdiği Test Noktaları(p'oints ) filân mı?

~@~

konu haricinde, bi'de bu PCB'lerde "daima" bir Saat(yani bildiğimiz (saniye veya) zamanı tutan yada sağlayan eleman ) ve Osilatör(sinyal sağlayan/başlatan) olarak, devre elemanı bulunuyor mu? 

Gerilimi ölçüyoruz da, devre'nin neresinde DoğruAkım, neresinde DeğişkenAkım olduğunu belirtir işaretler oluyor mu, kara düzende yada çıplak gözle baktığınızda? 

Evet, test point'in kısaltması. Probun rahat dokunması için yeterli çapta ve işaretlenmiş olurlar.

Saat jeneratörü, tamamen devrenin gereksinimine bağlı. Mikrodenetleyici varsa (bazı mikroişlemcilerde dahili vardır, bazılarında yoktur, bazılarında vardır ama çeşitli sebeplerden ötürü harici olanı kullanılır) vardır. Saat ya da RTC diyelim biz buna, genelde olmaz. Ne iş için yapıldığına bağlı.

Genelde devreler hep doğru akımla çalışır. Tüketici elektroniğinde gördüğümüz alternatif akım elemanları, alternatif akımı doğru akıma çeviren bileşenlerdir genelde.

Evet, üniversitedeyken eski katot tüplü bir osiloskop ile ufak bir maceramız oldu. O kadar. Hala özlerim kendisini. Elimde bir tane olsa, bir sürü problemi çok daha rahat çözebilirdim diye aklıma gelmiyor değil.

Olaylara karışmayın!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    Erkek
    YeniHarman bunu yazdı
    RitmFarbRacourci bunu yazdı

~@~

Evet, test point'in kısaltması. Prob'un rahat dokunması için yeterli Çapta ve İşaretlenmiş olurlar.

Saat Jeneratörü, tamamen devrenin gereksinimine bağlı. MikroDenetleyici varsa (bazı Mikroİşlemcilerde dahili vardır, bazılarında yoktur, bazılarında vardır ama çeşitli sebeplerden ötürü Harici Olanı kullanılır) vardır. Saat ya da RTC diyelim biz buna, genelde olmaz. Ne iş için yapıldığına bağlı.

Genelde devreler, hep Doğru akımla çalışır. Tüketici elektroniğinde gördüğümüz Alternatif Akım Elemanları, Alternatif akım'ı Doğru akım'a Çeviren bileşenlerdir genelde.

Evet, üniversitedeyken eski Katot Tüplü bir osiloskop ile, ufak bir maceramız oldu. O kadar. Hala özlerim kendisini. Elimde bir tane olsa, bir sürü problemi, çok daha rahat çözebilirdim diye aklıma gelmiyor değil.

Tşk'ler. şahânesin cidden, tam merâk ettiğim cevaplar bunlar. (bunu da dâhâ sonra profil'ine ekleyeceğim.)

RitmFarbRacourci tarafından 14/Haz/20 18:09 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    Erkek

Şu konuyu keyf'ten bir daha Up'layasım geldi. bre, @KroaR CoF. RLC,mC 

Toplam Hit: 2064 Toplam Mesaj: 18
elektronik elektrik temel