Tıp Kazanan Meslek Liseli

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KarakartaL
    KarakartaL's avatar
    Erkek

Katsayı engelinden kurtuldular, kimi doktor olacak kimi mühendis
    28 Şubat sürecinde getirilen katsayı sebebiyle üniversite kapıları yüzlerine kapanan meslek liseliler, engelin önemli oranda kalkması üzerine büyük başarılara imza atıyor.

12 yıl aradan sonra yeniden umutla girdikleri üniversite sınavını kazanan meslek liseli sayısı 30 bin arttı. Binlerce öğrenci alan dışı tercihlerinde bile istediği okula girmeyi başardı. Bahçelievler Erkan Avcı Meslek Lisesi mezunu Furkan Gökçe, bu başarıyı yakalayanlar arasında yer alıyor. Alan dışı tercih yapmasına rağmen Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni kazanan Furkan, şimdi hayalini kurduğu mesleğin eğitimini alacak olmanın heyecanını yaşıyor. Kendi tabiriyle 'Meslek lisesinden doktor çıkabildiğini tüm Türkiye'ye gösterdiği' için gururlu. "Arkadaşlarım şokta, öğretmenlerim çok sevindi." diyor. Maltepe İmam Hatip Lisesi öğrencisi Ebru Beyza da 500 puanla, alan dışı tercih yapıp Boğaziçi Üniversitesi İngilizce Matematik bölümünü kazandı. Ebru, İstanbul Barosu ve CHP eliyle açılan 'iptal davaları' sürecinde ciddi gelgitler yaşamış: "Vazgeçmeyi çok düşündüm. Engel kalkınca derslere sarıldım."

Meslek liselilere ait puan türü YGS 1'den 450, LYS'de alan dışı puan türü MF 3'ten ise 460 puan alan Furkan Gökçe, alan dışı MF 3 puanıyla Türkiye'de 3 bin 500'üncü olarak derece yaptı. Tercihlerde meslek liselilerin puanı da diğer liseler gibi alan içi tercihte 0,15 ile, alan dışı tercihte 0,12 ile çarpılıyor. Furkan ise hayalindeki bölümü kazanmak için alan dışı tercih yaptı ve bu nedenle diğer liselere göre 15 puan geriden yarışa katılmak zorunda kaldı. Ancak buna rağmen açıklanan üniversite yerleştirme sonuçları onu hayallerinin mesleğine taşıdı. O, artık meslek liseli bir tıpçı olarak anılacak. Kendi tabiriyle 'Meslek lisesinden doktor çıkabildiğini tüm Türkiye'ye gösterdiği' için de gururlu. Bu durum onu olduğu gibi, arkadaşları ve ailesini de sevince boğmuş. "Arkadaşlarım şoktalar. Okulda öğretmenlerim çok sevindi. Meslek lisesinden doktorluğa adım attığım, tıp fakültesini kazandığım için." diyor.

Furkan'ın eğitim macerası aslında pek iyi başlamamış. Kendi deyimiyle biraz tembellik yaptığı için ilköğretimden sonra liselere giriş sınavlarına hazırlanmamış. Annesi onu "En azından bir mesleği olur." dileğiyle Bahçelievler Erkan Avcı Meslek Lisesi'ne yazdırmış. Ancak katsayı engeli yüz binlerce meslek liseli gibi Furkan'ın da umutlarını kırmış. Bu nedenle son sınıfa kadar üniversiteye hazırlanma gereği duymamış. "Son sınıfa kadar üniversiteye dair bir umut taşımıyordum. Zaten bölümüm bilgisayar olduğu için en fazla bilgisayar öğretmeni olacaktım. Çalışmama gerek yoktu." diyen Furkan için son sınıfta katsayı engelinin kalkması, üniversite hayalinin de başlangıcı olmuş. "Sonradan aklım başıma geldi. Katsayı kalkınca 'neden olmasın' dedim. Ardından ailemin de desteğiyle çalışmaya başladım." şeklinde konuşuyor. "Katsayı kalkmadan önce tıp fakültesini hayal bile edemezdim." ifadelerini kullanan Furkan sözlerini şöyle sürdürüyor: "Sonra birden yollar açıldı. Hep birlikte inandık ve başardık. Çok mutluyum. İlk zamanlar hedefimde alanımdan dolayı bilgisayar öğretmenliği varken sonra bilgisayar ve uçak mühendisliğini düşündüm. Puanlarım arttıkça da tıp fakültesini kazanacağıma inancım pekişti. Başarımda son sınıfta gittiğim FEM Dershanesi'ndeki hocalarımın da payı büyük."

Meslek liselilerin başarıları bir örnekle sınırlı değil. Bu yıl üniversiteyi kazanan 230 bin meslek liseli arasında yer alanlardan biri de Maltepe İmam Hatip Lisesi öğrencisi Ebru Beyza. O da LYS MF 1 puan türünden aldığı 500 puanla alan dışı tercihle Boğaziçi Üniversitesi İngilizce Matematik bölümünü kazandı. Zorlu katsayı sürecinde çok karışık duygular yaşadığını söyleyen Ebru, İstanbul Barosu ve CHP eliyle açılan 'katsayı iptal davaları' sürecinde çok ciddi gelgitler yaşamış. "Bazen vazgeçtiğim oldu. Bir süre ilahiyat fakültesine gitmeyi düşündüm. Ama katsayı kalkınca bir ümit oldu benim için." diyor. Matematiği çok sevdiğini belirten Ebru, neden Boğaziçi'ni tercih ettiği sorusuna ise, "Özgür bir üniversite olduğu için." cevabını veriyor. Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Malzeme ve Metalürji Mühendisliği'ni kazanan Samet Kurt ise Tekirdağ Endüstri Meslek Lisesi mezunu. "Katsayı kalkmasaydı üniversite için ders çalışmazdım." diyen Samet, meslek liseli mühendis olarak akademik kariyerine ilk adımı atıyor. Meslek liselilerin başarı hikâyelerinden biri de Tuzla Endüstri Meslek Lisesi öğrencisi Ömer Faruk Çam. O ise Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünü kazandı. Hayalindeki mesleği tercih ettiğini söyleyen Ömer de alan dışı tercihle üniversite kazandı.

Katsayı engelini çözme gayretlerini önce CHP ve İstanbul Barosu, sonra Mimar ve Mühendisler Odası Danıştay'a açtığı davalarla engellemeye çalışmıştı.

kaynak: http://www.zaman.com.tr/wap.do?method=getMansetHaber&haberno=1016010&sirano=13&sayfa=0

___

olabilirmi yau böyle bişey? son 1 sene çalışmaya başlayıp tıp kazanan meslek liseli :s:s??

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FCN
    FCN's avatar
    Erkek

ne katsayısı kalkması bölüm dışı yine tercih yapanlardan 30 puan falan kırılma söz konusu

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roronoa
    Kreyzi
    Kreyzi's avatar
    Erkek

olur hocam niye olmasın adam zekidir eşşşek gibi kasar 470 filan alır 30 kırılır 440 ile yerleşir.

ayrıca zaten tercihlerin içine sıçtıkları için 400 ile yerleşse yine şaşırmam :|

Eğer hayatım bir film olsaydı, ya uyuyakalır ya da yarısında çıkardım.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KarakartaL
    KarakartaL's avatar
    Erkek

30 değil o 15 puan kırıyolar artık. 5 soru farkı

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Gizem
    sLeymN
    sLeymN's avatar
    Erkek

puan falan kırılmıyor hocam. ygs puanı uzerınden teknoloji fakültelerinin m.t.o.k ( mesleki ve teknik orta öğretim kurumu ) kontenjanına yerleşiyorlar.

zaten bu mtok bölümler sadece meslek lisesi alıyor. normal liseler yerleştirilse bile kayıtları yapılmıyor.

Cehennemin dibine kadar yolum var daha.. || Nasılsa her yalnız kendine sürgündür Asmera unutma.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LizardKing
    LizardKing's avatar
    Erkek

meslek lisesinde okuyan bilir, meslek lisesinde öss'ye yönelik herhangi bir ders verilmez mesleki derslerdir.

bu adamın tıp kazanması için gece gündüz ders çalışması lazımdır. yani bu şekilde olabilir.

ki zaten adam sihirli cümleyi söylemiş :) olan ortada.

Başarımda son sınıfta gittiğim FEM Dershanesi'ndeki hocalarımın da payı büyük.

"Din en büyük rpg.dir.." arsiv.ozgurdusuncehareketi.org - evrimagaci.org
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unix
    Andrei
    Andrei's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

pessimist bunu yazdı:
    -----------------------------

meslek lisesinde okuyan bilir, meslek lisesinde öss'ye yönelik herhangi bir ders verilmez mesleki derslerdir.

bu adamın tıp kazanması için gece gündüz ders çalışması lazımdır. yani bu şekilde olabilir.

ki zaten adam sihirli cümleyi söylemiş :) olan ortada.

harbi yuh. böyle bir haberde bile kendilerinin reklamını yapıyorlar.

tabii ya kaynak zaman simdi gördüm :D

%40 indirimli olarak "Centos Sistem ve Sunucu Yönetimi" adlı kitabımızı satın alarak, Linux üzerine yapılacak olan devam projeleri icin destekte bulunabilirsiniz : http://www.hepsiburada.com/centos-sistem-ve-sunucu-yonetimi-oku-izle-dinle-ogren-p-KKODLAB01579
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    whopper
    whopper's avatar
    Erkek

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antikorTBT
    antikorTBT's avatar
    Dişi

FEM farkı budur!!

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    anarsistherif
    anarsistherif's avatar
    Erkek

imam hatipli bi kızdan bahsediliyor, kaynak zaman :D

=)
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hermes
    abdullahazad
    abdullahazad's avatar
    Erkek

sLeymN bunu yazdı:

puan falan kırılmıyor hocam. ygs puanı uzerınden teknoloji fakültelerinin m.t.o.k ( mesleki ve teknik orta öğretim kurumu ) kontenjanına yerleşiyorlar.

zaten bu mtok bölümler sadece meslek lisesi alıyor. normal liseler yerleştirilse bile kayıtları yapılmıyor.

mal sülo adam tıpa girmiş :D tıp'ın mtoku var mı :D ne içtin gene sen :D

az insan çok huzur.
Toplam Hit: 8089 Toplam Mesaj: 22