folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Toplum Hakkında Bir Soru ?

Toplum Hakkında Bir Soru ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Blackjack
    Blackjack's avatar
    Erkek

Modern toplumların en büyük reklamı,bireye güvenli bir hayat ve kral olma şansı tanımasıdır.Hepimiz kral olamayız ancak hepimiz kendimizi güvende hissetiğimizi düşünürüz.Bunu,küçük boyutta,hava kirliliği,gıda sahterkârlığı gibi mikro boyutlara indirip bu hissiyat yok demeyin.Daha genel daha kavrayıcı bir şekilde düşünün.Bizlere inandırdığı güven hissiyatı olmasa biz isyan ederiz.Hem kral olamıyoruz hemde güvende değiliz diye.Demek ki en büyük reklam "Güven" nedir güven ? Sıradan bir bireye ev,iş,aile vererek ömrünün sonuna kadar yaşama şansı.Bu tablo mutluluk ile çevçeveletilip önümüze konur.Bu mutluluk kavramıda bizlerin değil,sistemin hali vakti yerinde olanlarınca içi doldurulan bir mutluluk kavramıdır.

Şimdi sen,sıradan bir insansın.Ve tek hayalin iyi bir iş aile ve mutlu bir hayat.Sen okulunda işinde ilerlerken birileri devamlı bir yerlerde bokun içinde sürünüyor olur.Devamlı sürünür o orda.Onlar insalık tarihi boyunca bitmez tükenmezler.Sen hayatına devam ederken,onlara bakıp kendini şanslı hisseder onuda kaybetmiş olarak görürsün.Çocuklarına öğüt verirken onları gizli özne olarak kullanırsın.

Yeniden şimdi,o kaybetmiş adam sikerim hayatın ızdırabını diyerek silahına sarılıp onu senin kafana dayarsa....

Polis,asker,güvenlik kurumları bir işe yarar mı ? Hepsi kağıttan bir aslan gibi yerle bir olur.

Adam seni gebertip cesedinin başında alem yapıp,cebindeki paranı ve ev anahtarını alıp,karına tecavüz ederek senden aldığı paraları ile güzel bir kaç şişe içki içip kendi kafasına sıkıyor.Ve bunu yaparken,zaten kaybetmiştim böyle sürünerek yaşamaktansa bir fiil ölmeden tatmalıyım hayatı diyip intihar ediyor.Adamın düşüncesi bu.

Şimdi bu adamlar varken,senin modern toplumun,senin artı değerlerin,senin kariyerin,senin diploman ne işe yarar.? Bunların hepsi hayatta kalman için değil mi arkadaş.Adam çekip vuruyor seni ölüyon.Uzak durduğun şiddet ile daha önceden kutsallığını kabul ettiğin emek,çaba vb tüm kavramları sikip atıyor.Üstünlük bu yüzden şiddettir diyo adam.

Ve bu adamlar birbirinden habersiz,hiçbir idelojiye bağlı olmadan rastgele tanımadıkları adamları gebertip intihar ediyorlar.Ve bu bitmek bilmiyor.Sürekli bu adamlardan çıkıyor etrafa.Şimdi bunu düşünce olarak ele al.Bu düşünce olsun sistemin bir yerinde bir hata var.Ve sürekli bu tip adamları üretiyor bu adam.Hadi durdur bu adamı.Kurtar modern toplumunu ?

Her artı değer hayatta kalmak içindir.İnsannın temel dürtüsü yaşamda kaldır.Toplumlar bunun için kurulur,bilim bunun içindir yasa,hukuk,devlet,düzen.Hepsi şiddetten üstündür diye öğretilir.Hadi buyrun,bu adam şiddet en üstün erdemdir diyor.Aksini iddia et.Ama bunu yaparken,dışarı ekmek almaya yada sevgilinle buluşmaya giderken yolda hiç tanımadığın bir adam tarafından öldürülüme tehlikenide göze al.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Blackjack
    Blackjack's avatar
    Erkek

Soruyu daha detaylı yazmıştım,sonra herkesin anlayıp fikir belirtmesi için sadeleştirdim.Bakıp geçmeyin sallayın bir şeyler yanlız matıklı olsun.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Çömez
    underzero
    underzero's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

bu dunyanin duzeni siddet ve korku uzerine kurulmus.

reklamlar, haberler, gazeteler, internet hep korku, siddet pompalayarak seni sinirlamaya kendi icine hapsetmeye calisiyor.

-

reklamlar bile habire birseyleri almaya zorlar;

bu sigortayi yaptirmazsan sen olursen geride kalanlar ac kalir onlara birsey birak

bu arabayi almazsan duvara carptiginda ölürsün,

bu dis fircasini almazsan gulumseyemezsin,

bu telefonu almazsan havali olmazsin

hayat ise hep seni baski altina almaya calisir,

abd de yasiyorsundur bir abd vatandasisindir; devlet habire sana korku pompalar;

saglik reformu olursa kominizm gibi olur onlar bizi isgal eder,

ekmek bedava olursa sosyalizm gibi olur onlar bizi isgal eder oldururler,

veya kominist rusyada yasiyorsundur,

habire bir abd korkusu emperyalizm korkusu pompalanir.

-

sonuc baski altinda kalan insanlar ne yapacagini bilmeden habire daha iyi olmak icin cabaliyor senin yazdigin gibi birileri cikiyor birileri iniyor.

inenler bir gun cinnet geciriyor tum duzenini alt ust ediyor.

-

ben biraz acele ile yazdim ama senin anlatmak istediklerin gayet acik guzel bir yazi olmus eline saglik.

pist bak bi ! - Ban Golu Canavari
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cevik
    cevik's avatar
    Erkek

Bir nevi doga kanunlari denen olaya girer anlattiklarin.. kimseye, yasaminin sonuna kadar mutlu mesut yasabilir diye bir güvence, garanti verilmemistir. Modern toplumların güvenlik gücleri, ilgili halkinin güvencesini tabiiki sonuna kadar koruyamaz.. korumak ister ama koruyamaz. Eger bizler; düsünen hayvanlar olarak adlandiriliyorsak, cinnet geciren insanlarda bu toplum da peknormal olacaktir.Yani sözün özü şu ki bizler düsünebilen varlıklarız, hayatımıza yada baskalarinin hayatina sirf kendi egolari için zarar verebilen tek canlı türüyüzde denilebilir. Buradan yola cikildiginda toplumda bu kisma değinerek ele aldığın insanlarin yaptiklari normaldir diye düşünüyorum.

Parlayan bizi paylar...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cicuta-douglasii
    Cicuta-douglasii's avatar
    Erkek

Bu tehlikeyi tamamen ortadan kaldırmak söz konusu değil tabi ki ama sosyal devlet olmanın gereğini tam olarak uyguluyabilirsek azaltabiliriz. Devlet insanların barınma, eğitim, sağlık, iş gibi ihtiyaçlarına cevap verebilmelidir. Bu sokakta daha az dilenci, balici, hırsız, katil görmek demektir. Benim düşüncem bu.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Çömez
    underzero
    underzero's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

attack bunu yazdı:
    -----------------------------

Bu tehlikeyi tamamen ortadan kaldırmak söz konusu değil tabi ki ama sosyal devlet olmanın gereğini tam olarak uyguluyabilirsek azaltabiliriz. Devlet insanların barınma, eğitim, sağlık, iş gibi ihtiyaçlarına cevap verebilmelidir. Bu sokakta daha az dilenci, balici, hırsız, katil görmek demektir. Benim düşüncem bu.

tehlikeyi ortadan kaldirmak mumkun dur. halki cahil birakmayacaksin, halk koyun gibi olmayacak.

halk arastiracak, herseye ustunkoru inanmayacak.

her b.ka kolay kanmayacak.

bunun tek yolu egitimdir.

pist bak bi ! - Ban Golu Canavari
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    karakutu
    karakutu's avatar
    Erkek

Malcom X demişki : eğer dikkatli biri değilseniz. Gazete, Televizyon ve radyolarda  geçen haberlerde Zulüm edenden haz zulüm görenden ise  nefret  duyarsınız.

meali : bizi uyutmaya çalışıyorlar.

Mevzu derin | Papikolas Planet
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NmC
    NmC's avatar
    Erkek

underzero bunu yazdı:

attack bunu yazdı:

tehlikeyi ortadan kaldirmak mumkun dur. halki cahil birakmayacaksin, halk koyun gibi olmayacak.

Hocam o kadar basit değil ya... Adam'ın mizaç'ı derler ya.. Bazısının yapısında var bu, doğuştan gelmiş en fazla bastırabilirsin..

Herkese eşit hakları sunsan, en sağlam eğitimi sağlasan, mükemmel bi hayat vermeye kalksan bile, ufacık bi kıvılcımla tekrar ateşleyebilir şiddet eğilimini... :S

There are 10 types of people in the world. Those who knows binary and those who dont...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    opensource2009
    opensource2009's avatar
    Erkek

Hiçbirşeyin garantisi yok.Suçun olmaması, toplumsal barış sadece idealarda var olacaktır.Kapitalizm sana istediğin güvenliği onun istediği yer ve zamanlarda verecektir.Korupark gibi bir alış veriş merkezini düşün ,içinde olduğun sürece en kötü ihtimal biriyle tartışırsın  2 yumruk yersin görevliler ayırır.Başkasının sağladığı huzur ortamlarına bir başlayınca devamo gelir.

Arkadaşlarınla alış-veriş merkezinde gezer olursun sadece veya başka korumalı bölgelerde.SOnra özel güvenlik görevlilerinin olduğu yerlerde yaşamak istersin.Araba olmadan dışarı çıkmak istemezsin omuz atmanın cinayet nedeni sayıldığı bir toplumda.Tek gezmek istemezsin.Boş vakitlerini tatillerini paran varsa otellerde,tatil köylerinde geçirmek istersin.Bunun sonu gelmez.

ÖNceden insanlar tek başlarına ülkelerden ülkelere yürüyerek gidiyor güvenli hissettiği (çöl akreplerinin vs. olmadığı) yerlerde,camilerde,kervanlarda kalıyordu.Modern insan,bari beni oturma odamda rahat bırakın diyecek kadar korkutulmuş.Oturma odalarımıza sıkıştırılmış durumdayız.Topluma katkısını yalnızca bedensel gücüyle sağlayabileceğine inandırılan insanlar arttıkça bu tehlikeler artacaktır.(Yanlış anlaşılmasın).Sırf bu yüzden dinler zorunludur toplumusallığın devamı için.

Şuan polis arabaları geldi evin önüne pencereyi kapatayım bir dakika...

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    xxx_ersan
    xxx_ersan's avatar
    Erkek

dünyada her yıl reklamlar için harcanan para 500 milyon dolar artıyor ve 3 sene önce yanlış hatırlamıyorsam bu miktar 100 milyar dolardı. yani reklam herşeydir. dünyanın en uyduruk ürününü bile iyi pazarlama teknikleriyle insanlara satabilirsiniz. bence dünya için söylenebilecek en güzel sözlerden biri ( ayrıca reklamcılık üzerine olan çok beğendiğim bir filmden alıntı )  Her şey satılıktır: aşk, sanat, bu dünya, sen, ben. özellikle de ben...

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cicuta-douglasii
    Cicuta-douglasii's avatar
    Erkek

underzero bunu yazdı:

attack bunu yazdı:

Haklısın hocam. Bizim maliye bakanlığı da bunun farkına varmış olmalı ki anadolu üniversitesinin kasasında biriken 500 milyon tl ye ve sgk nın kasasında ki 6 milyar tl ye el koyuyor. Bu para öğrencilere burs olarak verilebilirdi. Engelli vatandaşlar için birşeyler yapılabilirdi. Kobilere kredi ve teşvik verilebilirdi. Hadi onu geçtim grev yapan işçilere saygı duymayanlar var. Yunanistan sürekli çalkalınıyor. Grev üstüne grev. İspanya, Hollanda hepsi haklarını aramak için sokaklara dökülüyor. Tepkisiz kalmamalıyız.

Toplam Hit: 2149 Toplam Mesaj: 12