folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Türkce Ezanın Öyküsü....Türkce Ezanın Öyküsü....

 1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  deli_gaffur
  deli_gaffur's avatar
  Kayıt Tarihi: 08/Eylül/2005
  Erkek

  Ezanın;
           Tanrı uludur;Tanrı uludur
           Şüphesiz bilirim bildiririm
           Tanrıdan başka yoktur tapacak
           Şüphesiz bilirim bildiririm
           Tarının elçisidir Muhammed
           Haydin namaza, haydin felaha
           Namaz uykudan hayırlıdır
           Haydi namaza, haydi namaza


   Ezan Türkçeye çevrildi de niçin "felah" kelimesi türkçeye çevrilmedi ? Türkçe anlamı olmadığından demeyin felah kurtuluş anlamına geliyor.


  Niçin ezanla ve namazla alkası olmayanlar, ezan Türkçe okunsun namazda sureler Türkçe okunsun diye ısrar ediyorlar. Amaç eğer bazı arkadaşalrın dediği gibi "kendi kültürmüze dönmek" isteğiyse niçin  computerwolf. vs gibi takma adlar kullanılıyor.


  Batı kültürü iliklerimize kadar işlemiş durumdayken niçin sadece Ezanın Arapça okunasına tepki gösteriliyor.


  Ezan namaza çağrıdır. Bu çağrının, cemaatin anlayabileceği dilde yapılamsı daha eftal olabilir.


  Ama ezan dünyanın her tarafında Arapça okunur.


  ve bu topraklarda da 1500 yıldan beride Arapça okunmaktadır.


  Ayrıca bir kadının nasıl giyineceği ( türban, baş örtüsü, çarşaf, bikini vs) sadece onu ilgilendirir. Onu giyiniş tarzına bakarak gerci olarak nitelendirmek, nitelendirmeyi yapanın gericiliğini açıkça ortaya koymasından başka bir şey değildir.


   


  Ülkücüler için "sokak ortasında adam dövüyor" diyorlar. Yalan hoca, inanma sen! Bizim adam olanı dövdüğümüz nerde görülmüş?
 2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  scuderia
  scuderia's avatar
  Kayıt Tarihi: 03/Aralık/2005
  Erkek
  madem okadar kendi kültürümüzü istiyoruz latin harflerini bırakıp göktürk veya uygur alfabelerine dönelim.

  l enfer c est les autres Sartre ...
 3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  AnTiSoZeL
  AnTiSoZeL's avatar
  Kayıt Tarihi: 23/Ağustos/2005
  Erkek

  Herkes SusSUUUUNNNN


  TÜRKÇE EZAN YASAĞINI KALDIRIP


  OKUNMASINI HAYATA GEÇİREN VE BU GÜNE KADAR SÜRDÜRESİ Bİ GİRİŞİM YAPAN HERİF


  MENDERESDİR

 4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  İnce Memed
  ComputerWolf
  ComputerWolf's avatar
  Üstün Hizmet Madalyası
  Kayıt Tarihi: 26/Mart/2003
  Erkek

  Del_gafur forma bakarsan benim sürekli batı emperyalizmine karşı olduğumu görürsün...Takma ad meselesine gelince bu kadar basit bir karşıdüşünce atılamaz ortaya komik madem öyle windows falan kullanma sen otur kendi işletim sistemi çekirdeğini falan yaz istersen arapça yaz herşeyi sana ait olsun :))....Göktürk alfabesinden bahsetmişsin...arap harfleri kullanmıyoruz göktürke geçelim cumhuriyet devriminin getirisi latin harfleri....Kendi özünü kaybetmeden dünyaya ayak uydurmalısın ne batılı olarak nede araplaşarak Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olarak çağdaşlaşmalısın....Ezanla namazla işim yok 3.kez Kuran ı okudum inceledim okuyup araştırıyorum..Benşahsen inanmıyorum ancak memleketimin büyük çoğunluğu inanıyor saygı duyuyorum ancak kendi dilinde neden ibadet yapmıyor şaşılır?...Ki Türkçe ibadet yapılsa insanlar anlar neyin ne olduğunu camide inaa miyka aytenne kelimne şerika denip geçiliyor yüzlerce namaz kılandan kaçı anlıyor sence iyi şeyler söylense bile adamlar anlamadan gidiyor böyle birşey olamaz....1500 yıldır değil cumhuriyet kurulduktan sonra türkçe ibadete geçiş başladı ancak menderes gibi amerikan uşakları ve arap şakşakçıları karşı devrimle atatürk devrimlerini kestiler...gözünüz aydın olsun...Üstelik ezan dünyanın heryerinde arapça okunmuyor birçok yerde anadilde yad farklı dilde okunuyor bakınız iranda farsça okunur kuran bile farsçadır orda adamların kendi dili...Yani gözüm şimdi seninle zamannda meclis önlerine valiliik önlerine kadar dayanıp şeriat isteriz diyen karşı devrimciler arsında birfark yok..Biz islamı karalamıyoruz..hakaret etmiyoruz...saygı duyuyoruz ancak siz neden araplaşmaktan zevk alıyorsunuz... Madem Allah Türkçede biliyor o zaman halkımın anladığı konuştuğu dilde ibadet edilsin be gözüm.


  Hep denedin. Hep yenildin. Olsun yine dene , yine yenil ama daha iyi yenil !
 5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  kokainman
  kokainman's avatar
  Kayıt Tarihi: 22/Ocak/2006
  Erkek

  hojam farzedelimki bir yabancı arkadaş ülkemize geldi tatile.namazında niyazında bi turist.adam türkçe ezanı duyunca sizce onun ezan olduğunu anlar mı?gider namazını kılarmı?


  bana göre hayır.ezan evrensel birşeydir kardeşim.dünyanın her yerinde Arapça olmalıdır ki herkes duydumu anlasın ezan olduğunu.her ülkede farklı dilde okunsa ne evrenselliği kalır ne başka bir şeysi.git gide anlamı değişime uğrar.bence böle hajım.


  ... sorcerer & musket ...
 6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  İnce Memed
  ComputerWolf
  ComputerWolf's avatar
  Üstün Hizmet Madalyası
  Kayıt Tarihi: 26/Mart/2003
  Erkek
  zaten bi siz başka ülkeden gelecekleri düşünün aman onlara bişe olmasında bizim 70 milyon anlamadan namazı falan idare etsin..

  Hep denedin. Hep yenildin. Olsun yine dene , yine yenil ama daha iyi yenil !
 7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  kokainman
  kokainman's avatar
  Kayıt Tarihi: 22/Ocak/2006
  Erkek
  hojam ne alakası var Allah'ını seversen...Adam ezan olduğunu anlamayıp namazını kılamazsa.vakiti kaçırırsa günahı ezanı türkçe yapanın olmucak mı?

  ... sorcerer & musket ...
 8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  İnce Memed
  ComputerWolf
  ComputerWolf's avatar
  Üstün Hizmet Madalyası
  Kayıt Tarihi: 26/Mart/2003
  Erkek
  Tamam ibadet türkçe yapılsın ben bütün günahları üstüme alacam...Hacı bu kadar olunmaz...Çok iyi kalplisiniz bea :))

  Hep denedin. Hep yenildin. Olsun yine dene , yine yenil ama daha iyi yenil !
 9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  deli_gaffur
  deli_gaffur's avatar
  Kayıt Tarihi: 08/Eylül/2005
  Erkek
  computerwolf bunu yazdı:  Del_gafur forma bakarsan benim sürekli batı emperyalizmine karşı olduğumu görürsün...Takma ad meselesine gelince bu kadar basit bir karşıdüşünce atılamaz ortaya komik madem öyle windows falan kullanma sen otur kendi işletim sistemi çekirdeğini falan yaz istersen arapça yaz herşeyi sana ait olsun :))....Göktürk alfabesinden bahsetmişsin...arap harfleri kullanmıyoruz göktürke geçelim cumhuriyet devriminin getirisi latin harfleri....Kendi özünü kaybetmeden dünyaya ayak uydurmalısın ne batılı olarak nede araplaşarak Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olarak çağdaşlaşmalısın....Ezanla namazla işim yok 3.kez Kuran ı okudum inceledim okuyup araştırıyorum..Benşahsen inanmıyorum ancak memleketimin büyük çoğunluğu inanıyor saygı duyuyorum ancak kendi dilinde neden ibadet yapmıyor şaşılır?...Ki Türkçe ibadet yapılsa insanlar anlar neyin ne olduğunu camide inaa miyka aytenne kelimne şerika denip geçiliyor yüzlerce namaz kılandan kaçı anlıyor sence iyi şeyler söylense bile adamlar anlamadan gidiyor böyle birşey olamaz....1500 yıldır değil cumhuriyet kurulduktan sonra türkçe ibadete geçiş başladı ancak menderes gibi amerikan uşakları ve arap şakşakçıları karşı devrimle atatürk devrimlerini kestiler...gözünüz aydın olsun...Üstelik ezan dünyanın heryerinde arapça okunmuyor birçok yerde anadilde yad farklı dilde okunuyor bakınız iranda farsça okunur kuran bile farsçadır orda adamların kendi dili...Yani gözüm şimdi seninle zamannda meclis önlerine valiliik önlerine kadar dayanıp şeriat isteriz diyen karşı devrimciler arsında birfark yok..Biz islamı karalamıyoruz..hakaret etmiyoruz...saygı duyuyoruz ancak siz neden araplaşmaktan zevk alıyorsunuz... Madem Allah Türkçede biliyor o zaman halkımın anladığı konuştuğu dilde ibadet edilsin be gözüm.  Sana ikinci defa söylüyorum bana "gözüm" deme


  Ben, windows gibi bir program çekirdeği yazmama yetecek bilgi ve beceriye sahip değilim! Eğer bunu sen yaparsan seve seve kullanırım nede olsa sende batı emperyalizmine enaz benim kadar karşısın!!


  Takma ad meselesi niçin basit oluyor anlamadım. Bu, forumda seni herkesin tanamsını istediği isim değil mi? Madem batı emperyalizmine karşısın bunu fillerinden de göster! seni belki bu denli güldüren: Bu kadar basit bir meseleye karşı bile yapacak bir şeyenin olmamasıdır. ( bakınız; küçük adımlar ilkesi) İnanmadığın halde İbadet Türkçe olsun, Ezan Türkçe olsun diye zıplamasını biliyorsun! Eğer emperyalizmle gerçekten karşıysan, işe önce kendindne başalman lazım! Ama amaç inanamyanların kullandığı tipik stratjiyle inanca saldırysa orasını bilemiycem.


  Türkçe ibadet konusuna gelince: Bir Fatiha Suresini anlatmak  için bile sayfalarca kitap yazılırken; biz Kuran-ı Kerimle tam anlamıyla örtüşecek kelimeleri nasıl bulcaz ( nede olasa Allah kelamı) Namazda Türkçe anlamını okumak buna kifayet edecek mi? Ezan Türkçe okuna bilir (?) belki ama aynı şeyi Kuran-ı Kerimdeki sureler için yapamayız. Arapçasını okumamız lazım ki buda inanan bir insan için çok zor bir şey olmasa gerek!! ( inanacı için vakit ayırıp, Allahın emirlerini birincil kayanağından öğrenmek) 


  İnanca saygı gösterdiğinse , inancı için örtünen bayanlara yakıştırdığın sıfatlardan anlaşılıyor.


  İnanmıyorsun, ama islamın senin istediğin gibi yaşanmasını istiyorsun! inanmadığın bir konuda nasıl tavsiyede bulunuyorsun buda tartışılır!!


  Ülkücüler için "sokak ortasında adam dövüyor" diyorlar. Yalan hoca, inanma sen! Bizim adam olanı dövdüğümüz nerde görülmüş?
 10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  ragmendous
  ragmendous's avatar
  Kayıt Tarihi: 18/Ağustos/2005
  Erkek
  computerwolf bunu yazdı:  Del_gafur forma bakarsan benim sürekli batı emperyalizmine karşı olduğumu görürsün...Takma ad meselesine gelince bu kadar basit bir karşıdüşünce atılamaz ortaya komik madem öyle windows falan kullanma sen otur kendi işletim sistemi çekirdeğini falan yaz istersen arapça yaz herşeyi sana ait olsun :))....Göktürk alfabesinden bahsetmişsin...arap harfleri kullanmıyoruz göktürke geçelim cumhuriyet devriminin getirisi latin harfleri....Kendi özünü kaybetmeden dünyaya ayak uydurmalısın ne batılı olarak nede araplaşarak Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olarak çağdaşlaşmalısın....Ezanla namazla işim yok 3.kez Kuran ı okudum inceledim okuyup araştırıyorum..Benşahsen inanmıyorum ancak memleketimin büyük çoğunluğu inanıyor saygı duyuyorum ancak kendi dilinde neden ibadet yapmıyor şaşılır?...Ki Türkçe ibadet yapılsa insanlar anlar neyin ne olduğunu camide inaa miyka aytenne kelimne şerika denip geçiliyor yüzlerce namaz kılandan kaçı anlıyor sence iyi şeyler söylense bile adamlar anlamadan gidiyor böyle birşey olamaz....1500 yıldır değil cumhuriyet kurulduktan sonra türkçe ibadete geçiş başladı ancak menderes gibi amerikan uşakları ve arap şakşakçıları karşı devrimle atatürk devrimlerini kestiler...gözünüz aydın olsun...Üstelik ezan dünyanın heryerinde arapça okunmuyor birçok yerde anadilde yad farklı dilde okunuyor bakınız iranda farsça okunur kuran bile farsçadır orda adamların kendi dili...Yani gözüm şimdi seninle zamannda meclis önlerine valiliik önlerine kadar dayanıp şeriat isteriz diyen karşı devrimciler arsında birfark yok..Biz islamı karalamıyoruz..hakaret etmiyoruz...saygı duyuyoruz ancak siz neden araplaşmaktan zevk alıyorsunuz... Madem Allah Türkçede biliyor o zaman halkımın anladığı konuştuğu dilde ibadet edilsin be gözüm.
  +1;)

  serseriyim,icerim,dagıtırım bar bar gezerim soranlara kaportacıyım derim kimseyi kafaya takmam sekil yapmaya bayılırım
Toplam Hit: 4807 Toplam Mesaj: 25