folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Türklerdeki İşi Son Güne Bırakma Özelliği

Türklerdeki İşi Son Güne Bırakma Özelliği

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

hocam o bahsettiğin olay türkiyede geçerli, çünkü eğitim sistemi cidden basit, ben hala anlayamıyorum insanlar nasıl dersten kalıyorlar :) ama y.dışınd iş öyle değil, öyle yapayım dedim yamulttular beni :) o yüzden adamlar ön hazırlık zamanı veriyorlar, sınavlarda genelde açık kaynak, eğer oral exam olacaksa hoca önceden soracağı soruyu sana söylüyor ve 10 dk süre veriyor çalışman için :) o ara kendine not v.s. çıkarıyorsun, sonra sen o konuyu anlatıyorsun onlar arada bir soru soruyor o konuyla ilgili. Ondan sonra söylemedikleri farklı bir konudan soru soruyor.. 

planlı sistemli çalışmak başarıya götürüyor insanları. Burada gördüğüm hemen hemen herkes ajanda kullanıyor. Hocasından öğrencisine kadar hepsinin ajandaları var ya da telefondaki uygulamaları kullanıyor..

Senin kafadaki ülke zaten türkiye, planlı programlı ilerleyen ülke ise isviçre .. ha ne fark dersen bu iki ülkeyi karşılaştır bakalım farkları görürsün :) Sen geçeyim yeter mantığındasın bu adamlar ise bir iş yapınca en iyisini yapayım mantığındalar. O yüzden her ürünleri kalitelidir bizim de her ürünümüz dandiktir.

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Retro
    by_Tet
    by_Tet's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

hocam o bahsettiğin olay türkiyede geçerli, çünkü eğitim sistemi cidden basit, ben hala anlayamıyorum insanlar nasıl dersten kalıyorlar :) ama y.dışınd iş öyle değil, öyle yapayım dedim yamulttular beni :) o yüzden adamlar ön hazırlık zamanı veriyorlar, sınavlarda genelde açık kaynak, eğer oral exam olacaksa hoca önceden soracağı soruyu sana söylüyor ve 10 dk süre veriyor çalışman için :) o ara kendine not v.s. çıkarıyorsun, sonra sen o konuyu anlatıyorsun onlar arada bir soru soruyor o konuyla ilgili. Ondan sonra söylemedikleri farklı bir konudan soru soruyor.. 

planlı sistemli çalışmak başarıya götürüyor insanları. Burada gördüğüm hemen hemen herkes ajanda kullanıyor. Hocasından öğrencisine kadar hepsinin ajandaları var ya da telefondaki uygulamaları kullanıyor..

Senin kafadaki ülke zaten türkiye, planlı programlı ilerleyen ülke ise isviçre .. ha ne fark dersen bu iki ülkeyi karşılaştır bakalım farkları görürsün :) Sen geçeyim yeter mantığındasın bu adamlar ise bir iş yapınca en iyisini yapayım mantığındalar. O yüzden her ürünleri kalitelidir bizim de her ürünümüz dandiktir.

Ozaman cevabı bulduk hocam. İşi son güne bırakma özelliği bir zorunluluktur. İsviçredekilerin hepsi türk olsa sistem aynı sistem olsa son güne bırakmayız ozaman. Ama böyle bi sistem varken neden son güne bırakmayım sorusunun cevabını kimse veremiyor.

Bu durumda bu genetik bir özellik psikolojik bir karakter vsvs değil gayet nabza göre şerbetin getirdiği bir durum. Yani büyütülecek pek de birşey yokmuş. 

Okul bukadar basitken nasıl kalınacağına bile şaşırıyorsan falan ben doğru yoldayım demektir :D Üniversiteyi kazanınca yine bildiğimi yani doğru olanı yapıcam :)

iyibu! yeniden..
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blackglove
    blackglove's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı
    blackglove bunu yazdı

Atalet ; başka açıklması yok maalesef yıllardan beri dikte edilen saçma eğitim yüzünden bu haldeyiz . 

bi ara tahribata konu açmıştım bunla ilgili sanırım ordan gelmişti atalet cevabı ben de kitap aldım :) 200 sayfalık kitabı 2 yıldır okuyamadım :) 23. sayfasında kalmışım

Hocam bende okudum ilk başta bende he ulan adam ne kadar haklıymış dedim ama bu tür kitaplar yüzünden megaholding denilen saadet zincirleri kuruldu tavsiyem mentalist izle bundan daha iyi :)

İts My Life. NOW or NEVER
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    by_Tet bunu yazdı
    unbalanced bunu yazdı

Ozaman cevabı bulduk hocam. İşi son güne bırakma özelliği bir zorunluluktur. İsviçredekilerin hepsi türk olsa sistem aynı sistem olsa son güne bırakmayız ozaman. Ama böyle bi sistem varken neden son güne bırakmayım sorusunun cevabını kimse veremiyor.

Bu durumda bu genetik bir özellik psikolojik bir karakter vsvs değil gayet nabza göre şerbetin getirdiği bir durum. Yani büyütülecek pek de birşey yokmuş. 

Okul bukadar basitken nasıl kalınacağına bile şaşırıyorsan falan ben doğru yoldayım demektir :D Üniversiteyi kazanınca yine bildiğimi yani doğru olanı yapıcam :)

ilerde farklı bir hayat sürmek istiyorsan bu mantıktan vazgeç hocam :) elini taşın altına koy, kendini geliştirmeye bak..

ayrıca sistemi oluşturan da insan olduğu için bu bizim karakteristik özelliğimiz. Ben burada zor da olsa sisteme adapte olmaya çalışıyorum aksi halde dışlanırım. Mesela bir afrikalı eleman var, hep birilerinden yardım istiyor, ödev istiyor, sınavda bile kopya istiyor.. ben bilmiyordum tabi böyle olduğunu ama farkettim ki bir sürü insan onun arkasından konuşuyor, hepsi ondan uzak durmaya çalışıyor :) sebebi de herkes gibi çalışmaması, başkalarının emeğinden geçinmeye çalışması v.s. türkiyede ekseri böyle olduğu için çalışkanlar dikkat çeker, burada ise ekseri çalışkanlar olduğu için, tembeller dikkat çeker :)

@blackglove, baktım hocam da güzel bir diziye benziyor, izleyeceğim sağolasın

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roronoa
    Kreyzi
    Kreyzi's avatar
    Erkek

rahatlık işte hocam. Aslında hep son güne bırakıp bir şekil altından kalktığımız için ister istemez bu davranış pekişiyor ve böyle devam ediyor. okulun ilk yıllarından beri aynı şeyi deniyoruz böylece oturuyor sistem üzerimize.

birde gen olarak öyleyiz tabi sistematik davranmak kanımızda yok maalesef. 

misal üni'de sınava son 30dk kala kızdan notları alıp bi göz attık arkadaşla sınava girdik 72 aldık kız 68 aldı ki 3-4 gün önceden köpek gibi çalışıyordu. iş böyle olunca hemen bilinç altına işleniyor "olm bak 30dk sana yeter 4 gün nedir sen halledersin çaktırma" gel de önceden işleri hallet. o günden sonra bi daha not vermedi tabi orası ayrı :F

not: birde bi ara yine bu çalışan kızlardan biri şey demişti " zaten bu sınıfın en rahat kişilerisiniz yata yata geçiyonuz ama rahatında rahatını arıyorsunuz insan hayret ediyor -_-"

yani diyelim x yolu var biz bunu y yolu ile kestirmeden yapmayı öğrendik bak iyi oldu y daha kısa demiyoruz z yolunu bulalım daha da kısalsın derdindeyiz. bunu bilime, sanata, iş kazalarına, hırsızlığa, meşhur olma sevdasına filan uyarlayabilirsin abi o yüzden sıkıntımız var memleketce.

Eğer hayatım bir film olsaydı, ya uyuyakalır ya da yarısında çıkardım.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    literatur
    literatur's avatar
    Erkek

@unbalanced Niyetinin kötü olduğunu düşünerek yazmadım hocam onları, yanlış anlaşılmasın. İyi niyetinden şüphem yok. Konu dallanıp budaklandığı için o meseleyi geçiyorum. Benimkisi bir tavsiyeydi.

Atalet meselesine gelecek olursa, benim yazdıklarım işini severek yapanlardaki atalete dair değildi açıkçası :) Onlar için de öğrenme isteğinin bir noktadan sonra azalması etken faktördür diyebiliriz sanırım. Bilgi birikimi adına belirli bir noktaya gelince, ya da sosyal statü anlamında ortanın üzerinde bir mevki elde edince insan eski hırs ve gayretini kaybediyor olabilir. Ama eğitim sistemi ve hocalar konusunda söylediklerine katılıyorum. İsviçre'de şahit olduğun o hoca - öğrenci etkileşimi Türkiye'de birkaç yer dışında maalesef yok.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    endenius
    endenius's avatar
    Erkek

sizi millet olarak bilmem ama işe abanır zamanında yaparım

birtek huyum vardır illa bitirmem

mesela bir dairenin tesisasını çektim son buata bant vurmam

tarlamı ekiyorrum herzaman 1 mezar alanı kadar yerine dokunmam

fındık bahçemi temizliyorum son ocağa dokunmam

og şebeke hattında günün son klemensini sıkmam 

bunun gibi örnekleri çoğalta bilirim

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ulquiorra
    ulquiorra's avatar
    Erkek

Bana sorarsanız ahlaksızlıktan. Eğitim sistemi son dakika çalışana da aynı sonucu veriyor, 2 hafta önceden başlayana da. E bizim çakallıkla zekiliği ayırt edemeyen toplumumuz da bu ahlaksızlığa düşüp son güne bırakıyor çalışmayı. Halbuki son ana bırakmak hem bilgilerin akılda kalıcılığını büyük ölçüde düşürüyor (bunun sonucu olarak kişisel gelişim törpülenmiş oluyor) hem de kritik bir sorun çıktığında geç kalınmasına sebep oluyor. Yapılan her sınav derste anlatılanın aynısı olursa, hiç bir yenilik içermezse bundan başka bir sonuç beklemek de saçmalık olur. Yaratıcılığı tetikleyecek bir eğitim anlayışımız yok malesef, varsa yoksa ezber odaklılık. 

Bir de biz çok kederli bir toplumuz. Sebebi ekonomideki sorunlar, hurafeyle iç içe geçmiş din, politik ahlaksızlık olabilir tam olarak birşey söyleyemem ama Pragda erasmustayım, örneğin Amerikalı öğrencilerle konuşurken resmen 10 yıllık arkadaşımla konuşurmuş gibi eğlenebiliyorum. Adamlar gerçekten eğlence zamanı eğlencenin, iş/ödev zamanı ise o işin hakkını vererek yapıyorlar. Türklerle konuşurkense eğlenebilmem için ya ortamda hiç türk kızın olmaması (baskıcı toplumumuzun amk =) ) ya da alkollü olmam gerekiyor. Bir derste Türk biriyle aynı projeye girme acemiliğini yaptım, daha ara sunumların birine 2 gün önceden bakmışlığımız yok. Herşey son güne kalıyor. Perşembe sunum varsa çarşamba saat 15.00 gibi anca başlanır, kritik bir sorun çıkarsa da gerekirse sabaha kadar o proje üstünde çalışılır. Perşembe günü olan sunuma Pazartesi çalışmaya başlamak? Allah yazdıysa bozsun. 

Ailelerin yaklaşımı da çok etkili tabi bu konuda. Oyun oynamak gibi bir alternatif varken çoğu çocuk ders çalışmayı seçmez tabi ki. Ebeveynlerin bu hususta çocuklarına emeksiz kazancın olmayacağını, hayatta her istediklerinin sınırsız şekilde sağlanmayacağını, bazı isteklerine ulaşmaları için özel çaba sarfetmeleri gerektiğini öğretmeleri lazım. Bunu da çocukların algılayabileceği seviyede yapmaları lazım. 

Kısaca demek istediğimi özetlersem, evet yapısal sorunlar var ama büyük sorunun kaynağı sadece bu yapısal sorunlar değildir. Aynı zamanda bu yapısal sorunları oluşturan toplumun ahlakı da çürük vaziyette. Aile yapılarımız kusurlu, insanlar çocuk yapmanın getirdiği sorumluluğun bilincinde değiller. 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

bu soru basit olabilir ama cevap çok karmaşık

çünkü bir kısır döngüden bahsedebiliriz.

genelleme yapacağım istisnalar var tabi:

üşenmedim worda yazdım :)

bu eğitimimizin düzlmeme  sebebi kısaca tabi

kısır%20döngü

ve çark şöyle dönüyor

çark

sen yanlış şeye takmışsın ben daha acısını söyleyim

ben hayatımda kopya çekmişl adam değilim. belki bir iki oda kesin yine çalıştığım ama öylesine baktığım ufak tefek şeyler olsun

yani 60 alacaksam kopya ile 65 yada 70 olmuştur.

kesinlikle 30 alacağımdan 70 lik kopya çekmedim

bu durumda lise notum 3.80 geldi

ama anadolu lisesinde olup ingilizce de I are şeklinde yazan birinin,

programlama bölümü olup bir satır kod yazamayanın notu 4.50  üstü geldi

çünkü hayatında bir sayfa okumayıp bütün enerjisni kopyaya verdiğinden

varsın son gün çalışırsın yeterki çalışsınlar ben bunada razıyım

futurist tarafından 19/Nis/15 15:29 tarihinde düzenlenmiştir

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek

edit

u235 tarafından 19/Nis/15 19:29 tarihinde düzenlenmiştir
Toplam Hit: 7129 Toplam Mesaj: 55