folder Tahribat.com Forumları
linefolder Webmaster ve Yazılım Geliştiriciler
linefolder Ülkemizde Neden Büyük Web Projeleri Çıkmıyor ?

Ülkemizde Neden Büyük Web Projeleri Çıkmıyor ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    flybatwin
    flybatwin's avatar
    Erkek

Bu yazıyı bir blogda gördüm hoşuma gitti paylaşıyım dedim......

.…..…

Türkiye’de neden büyük web projesi çıkmıyor diye kendime hep soruyorum. Neden Türk insanı büyük proje üretemiyor ?

Problem Türk İnsanının zeki insanlarının olmaması mı ? Yoksa teknik bir problem mi var ?

Mesele Türk insanının zeki olmaması değil. Elbette çok büyük projeler yapabilecek çok büyük beyinler mevcut. Fakat bir kaç tespitim var. Bu tespitlerimden dolayı büyük web projeleri çıkmadığını düşünüyorum.

Mesela sunucu kiralamak oldukça pahalı 1 Mbit hat çıkışlı sunucu 250 TL civarı aylık. Oysa aynı fiyata Avrupa ve Amerika’da 1 Gbit hat çıkışı kiralanabiliyor. İşte bu da Türk Telekom’un alt yapısını çok pahalıya kullandırmasından kaynaklanıyor. Yani Youtube’u yazacak bir beyin de olsa bunu barındıracak bir serverı tahsis etmek Youtube’un şu anki server maliyetinin 100 katına belki 1000 katına denk geliyor. Hal böyle olunca Türkiye büyük proje üretemiyor.

Bir başka mesele de üniversitelerimizin internet teknolojilerine çok yabancı kalması. Benim bir çok bilgisayar mühendisi arkadaşım var. Bir çok okulda web sitesi üzerine pek çalışma yapılmıyormuş. Geliştirilmiş teknolojilerde çalışılmıyor. Hal böyle olunca ülkemizde bu tarz proje yapan da pek olmuyor.

Umarım bir gün ülkemizde de Google, Facebook veya Youtube gibi devasa projeler görürüz. Mesela bir Facebook GSMH’yı katlayabilecek kadar ciddi bir proje. Türkiye’de bu kadar kazanan şirketler yok. İnternetin gücünü devletin de idrak edip bu tarz yatırımlara teşvik etmesi gerekiyor

flybatwin tarafından 20/Eyl/15 01:18 tarihinde düzenlenmiştir

www.tekno50.com
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

yazan adam iki satır yazı yazmış ona da çok dar bakış açısıyla bakmış :) emekçi'nin bir lafı var, ormanı görmedik ağacı gördük diye.. o misal.. biz nerede büyük proje çıkardık ki web kaldı? yani iş sadece web ile alakalı değil ki, nasıl böyle bir konuyu küçük bir alana sığdırmış, gitmiş sunucudan v.s. den bahsetmiş.. bütçe falan problem değil bana göre hocam, çok daha fazla şeyler var. bunla ilgili çok şeyler yazdım zamanında, ama forumdan bazı arkadaşlar lafı başka yerlerinden anladıkları için artık yazma ihtiyacı duymuyorum

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RockZs
    RockZs's avatar
    Erkek

sunucuyu başka ülkede tutmak projeye engel değil ki, sunucu ABD de olsun, alan adı seninse, para senin kasana giriyo'sa sorun yok. gerekirse gider en ucuz yerde datacenter kurarsın vs..

üniversitelerdeki hocalardan da bişey beklememek lazım. derin konu. adamın içinde varsa ve ortam da izin verirse her türlü projesini çıkarır.

olmuyorda da zaten olmuyordur.

bence başka nedenleri var bunun..

https://www.mserdark.com/turkiyede-internet-girisimcisi-olmak/

burda değiniyor biraz.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DanLev
    DanLev's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

sBu bahsettiğin iş Türkiye'de olmaz. Start-up şirketler vardır yurtdışında. En fazla start-up şirket şuan Amerika'da değil İsrail'dedir. Bu küçük şirketlerin büyük bir çoğunluğu web projesine odaklanmıştır. En bilindik olanı wix.com'dur. Daha bir sürü örneği var. Mesele sadece beyinle bitmiyor. Ekonomik güç ve vatandaşların ürettiği katma değer de devreye giriyor. Örneğin Türkiye'de en büyük web projesini yap; alacağın ilk tepki ''Dünyayı sen mi kurtaracaksın'' olacak. Sen yaptın ve başarılı oldun diyelim. Bir anda sayısız taklidin çıkar. Facebook ilk geliştiğinde arkadaşlık sitelerinin hemen hepsi çakma facebook oluverdi.

Altyapı anlamında yerlerdeyiz. Üniversiteler de verilen eğitim bizim zamanımızda ki lise seviyesinde resmen. Böyle bir durumda bu memleketten nasıl mucit çıksın? Kaldı ki senin bilim ve teknoloji bakanın ''bizim ülkeden mucit çıkmaz'' dedi mi demedi mi? Dedi demi? O zaman başka sorum yok sayın yargıç....

kontrol edebilir olduğum savaş, kontrolüm dışında ki barıştan her zaman daha iyidir...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Mynet var mesala Türkiye'nin Google'ı olabilecek kapasite varken kendini zorla intihar etti. Sahibinden.com, yemeksepeti, ekşi sözlük vs bunlar büyük projeler. Youtube benzeri ise izlesene.com ve alkislarlayasiyorum.com örnek gösterilebilir.

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    g2k
    g2k's avatar
    Erkek

Mesela sunucu kiralamak oldukça pahalı 1 Mbit hat çıkışlı sunucu 250 TL civarı aylık. Oysa aynı fiyata Avrupa ve Amerika’da 1 Gbit hat çıkışı kiralanabiliyor. İşte bu da Türk Telekom’un alt yapısını çok pahalıya kullandırmasından kaynaklanıyor. Yani Youtube’u yazacak bir beyin de olsa bunu barındıracak bir serverı tahsis etmek Youtube’un şu anki server maliyetinin 100 katına belki 1000 katına denk geliyor. Hal böyle olunca Türkiye büyük proje üretemiyor.

büyük proje çıkmasıyla bunun en ufak bir alakası yok. büyük projeler illa kendi ülkelerinde barınmak zorunda değil. çoğu site zaten yurtdışındaki sunucularda barınıyor.

Elbet Türkiye'den de büyük projeler çıkacak ama facebook, youtube, google gibi projelerin çıkması çok çok çok zor. Bu tarz şirketlerin belli bi noktaya gelebilmesi için çok fazla yatırım gerekiyor. Şu an Türkiye'de bu tarz projelere çok para yatıran kimse yok birkaç tane melek yatırımcı birkaç tane venture capital şirketi var. Yurtdışından Türkiye'deki projelere yatırım da yapılıyor ama çok değil tabi. 

Biz öncelikle youtube, facebook, google gibi büyük şeyler yapmayı hedeflememeliyiz bence. biraz daha ufak şeyler hedeflemeliyiz mesela udemy, airbnb, slack falan gibi. he tabi bunlar da ufak şeyler değil tabi ama google ile kıyaslayınca ufak kalıyorlar :)

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    g2k
    g2k's avatar
    Erkek
    Rabinski bunu yazdı

sBu bahsettiğin iş Türkiye'de olmaz. Start-up şirketler vardır yurtdışında. En fazla start-up şirket şuan Amerika'da değil İsrail'dedir. Bu küçük şirketlerin büyük bir çoğunluğu web projesine odaklanmıştır. En bilindik olanı wix.com'dur. Daha bir sürü örneği var. Mesele sadece beyinle bitmiyor. Ekonomik güç ve vatandaşların ürettiği katma değer de devreye giriyor. Örneğin Türkiye'de en büyük web projesini yap; alacağın ilk tepki ''Dünyayı sen mi kurtaracaksın'' olacak. Sen yaptın ve başarılı oldun diyelim. Bir anda sayısız taklidin çıkar. Facebook ilk geliştiğinde arkadaşlık sitelerinin hemen hepsi çakma facebook oluverdi.

Altyapı anlamında yerlerdeyiz. Üniversiteler de verilen eğitim bizim zamanımızda ki lise seviyesinde resmen. Böyle bir durumda bu memleketten nasıl mucit çıksın? Kaldı ki senin bilim ve teknoloji bakanın ''bizim ülkeden mucit çıkmaz'' dedi mi demedi mi? Dedi demi? O zaman başka sorum yok sayın yargıç....

yanlışın var hocam. İsrail'deki startuplar tek başına silikon vadisindeki startuplardan bile daha az. amerika dışında en çok startup olan şehir tel aviv. bu tarz birşeyle karıştırıyorsundur.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    akmarky
    akmarky's avatar
    Erkek

bizde "birşeyler" öğrenme yaşı çok geç olduğu için belli bir süre sonra insanlar için iş işten geçmiş oluyor, iyi bilen adamımızında hayat kurma derdi oluyor
    faraziye söylüyorum  20 yaşında programlama öğreniyor 25 yaşında fabrika-sanayi ye gidiyoruz 25 lerimizde dev motorlar görmeye başlıyoruz 23 yaşlarımızda mühendislik hesaplamalarını idrak ediyoruz
    25 te evlilik falan giriyor bir yandan gene bir şeyler öğrenmek için koşuşturuyoruz 13-20 arası tamamen karambol ya zilyon tane dizi ya online oyun ya bi kız arkadaş ya arkadaş ortamı bişeyler var ama hiçbiri para etmiyor
    bence 14 yaşlarında artık teknik olarak eğitim gerekiyor teknisyenlik-kalfalık diyebiliriz artık 16-17 de matematik-fizik mühendislikle, biyoloji kimya tıp ile verilmeli... ki adam 18-19 unda üniversitede araştırma yapacak kafası olsun düşünebilecek bilgisi olsun proje geliştirecek hayal gücü olgunlaşsın buradan işte üniversiteli girişmci doğar
    yoksa hergün sağdan sola konferansa giden adamların hatta diksiyon konferansların 5 sertifikalı konferansların girişimcilerin geldiği konferansların dolup taştığı salonlardaki adamlarla olmaz bu iş tamam bunlar dinlenecek üzerine düşünülecek ama ustalık bilmiyorsan hesaplama bilmiyorsan ne bu adamı eleştirebilirsin ne hayal kurup projelendirebilirsin anca birilerinin fikrini bilinç altındaki yansımalarını kendi fikrin gibi satarsın... yanlış olduğunu sylemiyorum olgun ve özgün değil.
    bence sorun para falan değil sorun insan kaynağı; insanımız kendine yalancı, çok geç öğreniyor öğrendikleri çok geç olgunlaşıyor sorun bu.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

Mesela koding (www.koding.com), gplus.to. Çok güzel işler çıkıyor da işte, değerini bilemiyoruz.

Olaylara karışmayın!
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Meczup
    1049
    1049's avatar
    Homo
    akmarky bunu yazdı

bizde "birşeyler" öğrenme yaşı çok geç olduğu için belli bir süre sonra insanlar için iş işten geçmiş oluyor, iyi bilen adamımızında hayat kurma derdi oluyor
    faraziye söylüyorum  20 yaşında programlama öğreniyor 25 yaşında fabrika-sanayi ye gidiyoruz 25 lerimizde dev motorlar görmeye başlıyoruz 23 yaşlarımızda mühendislik hesaplamalarını idrak ediyoruz
    25 te evlilik falan giriyor bir yandan gene bir şeyler öğrenmek için koşuşturuyoruz 13-20 arası tamamen karambol ya zilyon tane dizi ya online oyun ya bi kız arkadaş ya arkadaş ortamı bişeyler var ama hiçbiri para etmiyor
    bence 14 yaşlarında artık teknik olarak eğitim gerekiyor teknisyenlik-kalfalık diyebiliriz artık 16-17 de matematik-fizik mühendislikle, biyoloji kimya tıp ile verilmeli... ki adam 18-19 unda üniversitede araştırma yapacak kafası olsun düşünebilecek bilgisi olsun proje geliştirecek hayal gücü olgunlaşsın buradan işte üniversiteli girişmci doğar
    yoksa hergün sağdan sola konferansa giden adamların hatta diksiyon konferansların 5 sertifikalı konferansların girişimcilerin geldiği konferansların dolup taştığı salonlardaki adamlarla olmaz bu iş tamam bunlar dinlenecek üzerine düşünülecek ama ustalık bilmiyorsan hesaplama bilmiyorsan ne bu adamı eleştirebilirsin ne hayal kurup projelendirebilirsin anca birilerinin fikrini bilinç altındaki yansımalarını kendi fikrin gibi satarsın... yanlış olduğunu sylemiyorum olgun ve özgün değil.
    bence sorun para falan değil sorun insan kaynağı; insanımız kendine yalancı, çok geç öğreniyor öğrendikleri çok geç olgunlaşıyor sorun bu.

Hocam öyle bi noktadan girdin ki.. Bu noktada bahsettiğin şeyler kesinlikle doğru olmakla beraber, sadece okul eğitimiyle önüne geçilebilecek şeyler değil maalesef. Hani iş toplumu eğitmekte. Bunun meyvesini de ancak 2-3 nesil sonra toplarsın.

Nedenine gelirsek bugün atıyorum web dalında 100 kişiye verilen kaliteli eğitimi 90 çocuk başarıyla algılıyor ve idrak ediyor diyelim. Geriye kalan 10 çocuk biz neden idrak edemiyoruz, uygulayamıyoruz düşüncesinden ziyade huzur kaçırma, diğerlerini de yanına çekme çabası güder. İyi kötü bu şekilde 15-20 çocuğu etkilerler. Bunların topluca yarattığı baskı bir şekilde çok etkili olmasa da bir 10 kişiyi daha silse gruptan, geriye kalan kişi sayısı 60-65 eder. Bu çocukların ailelerinden eğitim seviyesi vb etkenlere orantılı olarak değişim göstermekle beraber 20-25 tanesi baskı uygulasa -hayır boşver onu sen bunu yapacaksın gibi- geriye kalan çocuk sayısı 40 civarı olur mu? Olur. Ya sonra? Gerçekle ütopyayı ayıran gerçek yaşam girer hayatın bir noktasında. Bu geriye kalan 40 tanesi süper donanımlı olsa da yanlış, hatalı staf ve iş başvuruları sayesinde bu sayı yine aşağı yukarı yarı yarıya düşer. Sosyal anlamda kendini ifade etme becerisi olmayanlar herhangi bir mülakat aşamasında -büyük şirketleri saymıyorum- uygulamalı olarak sınava tabi tutulmadıklarından elenme ihtimaliyle yüzyüzeler. Toplumun yarısından fazlasının kendini ifade etmede yetersiz olduğu konusunu göz önüne almamız gerek ama bu konuda iyimser davranıp yarı yarıya düşürelim yine rakamı. Geriye kalan çocuk sayısı 10. Prestij sahibi şirketlere girebilmiş çocukların sayısı 100 kişide 10. Bir de bunların kendini ispat edip başarılı projelerde yer alma şansı elde etme ihtimalleri var tabii. Artık gerisini de siz düşünün.

Not: Rakamlar farazidir. Maksat olayın vahametini özetlemektir. Kıssadan hissedir.

dudaklarına değen yağmur bir parça rujundan çalar. dudaklarına değen yağmur bile, bir parça rujundan çalar. benim değemediğim o dudaklarına değen yağmur, bir parça rujundan çalar. // bi gün buralarda yeni bir ağaç yeşerecek ve biz gölgesinde mürekkepler tüketeceğiz //
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    slanger
    slanger's avatar
    Erkek

connected2.me de yerliydi sanırım, yemeksepeti yurtdışında da çalışıyo yerliydi 589 milyon dolara satıldı. yapan yapıyo yine bence

Toplam Hit: 2198 Toplam Mesaj: 22
blog yazi