folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Üniversite Eğitimi Orta Sınıfın Düştüğü Bir Tuzak Mıydı?

Üniversite Eğitimi Orta Sınıfın Düştüğü Bir Tuzak Mıydı?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    affetmez
    affetmez's avatar
    Erkek

Günümüzde üniversite mezunu olmanın eskisi gibi bir anlamı kalmadı. Özellikle orta sınıf üniversite eğitimiyle bir şeyler yapabileceğini sanıyordu. Alt sınıf hiç okumadan meslek öğrendi, zengin zaten zengindi.

Bu durumda üniversite eğitiminin orta sınıfın düştüğü bir tuzak olduğu söylenebilir mi? Ne düşünüyorsunuz?

affetmez tarafından 12/Haz/22 03:32 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek

Üniversite sadece işsizliği geciktiren bir araç.

Hayattaki en önemli eğitim lise çağındaki eğitimdir.

Makine mühendisiyim,

2. sınıfta okulu bırakıp sektöre girdim. Kendimi sektörde geliştirdim. Sınavlara girerek 10 senede mezun oldum.

Okulu bıraktığım gün için kendimi her gün kutluyorum. Mezun olmamak hiç problem olarak karşıma çıkmadı.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kutengri
    Kutengri's avatar
    Erkek

Şu anda yaptığım işi mevcut lise bilgimle de yapabileceğim düşünülürse, evet mümkün.

Üniversite belirli alanlarda olmali ve bu işe gerçekten gönül vermiş kişiler bu alanlarda okumalı. 

Yaşadığım mahallede bir çocuk var, böcek koleksiyoneri gibi. Sürekli böcekleri topluyor, türlerini biliyor, araştırıyor. Eminim ki bu çocuk iyi bir böcek-bilimci, zoolog vs. olur. Ancak çocuğun buna ulaşabilmesi için geometriden tut, tarih dersine kadar belirli alanlarda sınavda başarı göstermesi gerekiyor. Çok saçma.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek

Mevcut iktidarın işsizliği geciktirme ve eğitimde reform yaptık herkesi üniversite mezunu ettik demek için yürüttüğü politikaydı. Tuzak denmese bile yanlış bir politikaya düşüldü.

Bir ülkede bir adam mavi yakalı olarak da ailesini geçindirecek parayı kazanabilmeli, çalışma saatleri insani şartlara uygun olmalı.

Şimdiki durumda öyle bir hale geldi ki adam fakülte bitirmiş Osmanlı dünyanın yarısına hakimdi diyor, ingilizce biliyorum demek için 3 tense bilmek yeter diyor falan. Yani kafa hiç gelişmemiş. Üniversiteler 4 senelik extra lise gibi bişey oldu.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    makets
    makets's avatar
    Erkek

Konu sadece para ise üniversite para kazanmayı geciktirir.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roark
    Roark's avatar
    Erkek
    Kutengri bunu yazdı

Şu anda yaptığım işi mevcut lise bilgimle de yapabileceğim düşünülürse, evet mümkün.

Üniversite belirli alanlarda olmali ve bu işe gerçekten gönül vermiş kişiler bu alanlarda okumalı. 

Yaşadığım mahallede bir çocuk var, böcek koleksiyoneri gibi. Sürekli böcekleri topluyor, türlerini biliyor, araştırıyor. Eminim ki bu çocuk iyi bir böcek-bilimci, zoolog vs. olur. Ancak çocuğun buna ulaşabilmesi için geometriden tut, tarih dersine kadar belirli alanlarda sınavda başarı göstermesi gerekiyor. Çok saçma.

Maalesef toplumsal olaylar ve yıllardır süregelen ülkemizde ki düşünce yapısı ile bu çocuğun " zoolog ne demekmiş öğretmen, mühendis olsana " gibi çevre ve sosyal yaşayacağı baskılarıda göz önünde bulundurmak gerekiyor. :) kendi öz anne ve babası bile " saf mısın böceğin bilimimi olur " diye baskı yaptıkça bu ülke halkının genel kalıpların dışına çıkamayacak olduğunu düşünüyorum :) 

Direkt şahit olduğum bir olayı anlatmak istiyorum 

Üniversite okumayan yaşıtım arkadaşım sanayide motor ustası yanında işe başlamıştı aynı dönemde ben üniversite sınavına hazırlanırken o motor ile ilgili işleri öğreniyordu, ben üniversiteye başladım oda dükkanda devam ediyordu tabii seneler geçti ben 4-5 yıl üniversite eğitimimi tamamladım oda işi öğrendim kendi iş yerimi açacağım dedi hayırlısı olsun dedik iş yerini açtı.

Bende mezun oldum staj yaptım sonrasında olumsuz sonuçlanan birkaç iş görüşmesi, asgari ücret teklifleri, mülakatlarda karşı tarafın böyle üstten bakma değişik değişik tavırları vs asgari ücret bir tık üstü ile işe başladım. 

üniversite 4-5 yıl eğitim ve 1 yıl iş hayatı sonucunda gün itibari ile sonuç şöyle ; 

Ben okulu derece ile bitirdim : işe girdim heves ettim dedim bir iphone alırım, 6 yıldır kullandığım her gün bir arıza veren telefonumu değiştiremedim, işe başladığım tarihten itibaren heves ettiğim iphone markasına 3-4 kere zam geldi. Hala aynı telefonumu kullanıyorum :D 

Motor ustası dükkanı açan arkadaşım : Geçen hafta 885.000₺'e spor bir araba aldı, 0,99 faiz kampanyası  ile evini aldı. 

şimdi bu adamın üniversite ya da bunun etrafındaki kişilerin buna üniversite bile okumadı deme şansı var mı? :) bir mercedesten iniyorsanız kimse nereden mezun olduğunuzu önemsemez. 

Not : Kimsenin kazandığı ya da kazanacağı para benim cebime girmiyor ve umurumda da değil allah daha  çok versin, sadece konu üniversite-okuma-kazanç gibi keywordler içerdiği için hayatımda şahit olduğum olaydan bir kesit paylaştım

Ek olarak 81il 81üniversite kampanyası ile zaten herkes artık üniversite mezunu oldu, adama soruyorum hangi bölümü okuyorsun Van'da Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği okuyor. Yani kime kızacaksın? denizi olmayan van'a mı? yoksa nasıl deniz yok van gölü varya diyen öğrenciye mi? amacı zaten 4 yıl bitirip subay ya da polis olmak. 

4 yıl bitireyim diplomayı alıp "lisans" mezunu asker polis alımında gidip asker ya da polis olacağım çok güzel para alıyorlar diyor. Bugün 1milyon üniversite öğrencisi varsa 800.000 tanesi bu mantıkta, mühendis olunca 10.000₺ alırım asker olunca 20.000₺ diyor. 

Bu durumda da teknoloji üretme, ülkece gelişme, hedef 2023 falan işte :D 

Roark tarafından 12/Haz/22 13:10 tarihinde düzenlenmiştir
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nick6
    0x656e
    0x656e's avatar
    Homo
    affetmez bunu yazdı

Günümüzde üniversite mezunu olmanın eskisi gibi bir anlamı kalmadı. Özellikle orta sınıf üniversite eğitimiyle bir şeyler yapabileceğini sanıyordu. Alt sınıf hiç okumadan meslek öğrendi, zengin zaten zengindi.

Bu durumda üniversite eğitiminin orta sınıfın düştüğü bir tuzak olduğu söylenebilir mi? Ne düşünüyorsunuz?

Üniversite eğitim için bence çok iyi bir yer değil ama herkesin gitmesi gereken bir yer. Çünkü sen orada eğitimi değil mentaliteyi alıyorsun, fikirlerini geliştiriyorsun, bir çok kültürle/insanla/fikirle tanışıyorsun. Bakış açın her şeyin değişiyor. 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    affetmez
    affetmez's avatar
    Erkek
    0x656e bunu yazdı
    affetmez bunu yazdı

Üniversite eğitim için bence çok iyi bir yer değil ama herkesin gitmesi gereken bir yer. Çünkü sen orada eğitimi değil mentaliteyi alıyorsun, fikirlerini geliştiriyorsun, bir çok kültürle/insanla/fikirle tanışıyorsun. Bakış açın her şeyin değişiyor. 

Bu mentaliteyi her yerde almak mümkün değil. Yozgat'ta ne gibi mentalite alacaksın?

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek

editğ

zeybekustasi tarafından 12/Haz/22 19:04 tarihinde düzenlenmiştir

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    break
    break's avatar
    Erkek

Üniversite sırf eğitim değil bence. Okumak gerekli tabi ki mantıklı yerlerde.

Agronomist + Yaprak Tütün Uzmanı
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    telekom
    telekom's avatar
    Erkek

Eşeğin önüne konan havuç misali işte..

Yinede okumak iyidir.

vatandaşa kafam girsin!..
Toplam Hit: 2546 Toplam Mesaj: 26
eğitim