folder Tahribat.com Forumları
linefolder Eğitim & Ödev & Bilimsel Döküman
linefolder Üniversite Tercihi - [Tıp] Mı [Bilgisayar Mühendisliği] Mi?

Üniversite Tercihi - [Tıp] Mı [Bilgisayar Mühendisliği] Mi?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Naruto
    Naruto's avatar
    Erkek

bir kağıt al kalemle ikiye böl bir tarafına müh. bir tarafına doktorluk yaz.iyi taraflarına +(artı) kötü taraflarına -(eksi) yaz hangisinin + sı yüksekse onu sec.

la geldik bi fırtına gidiyoruz bi fırtına
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Fatih54
    Fatih54's avatar
    Erkek
    Palerider bunu yazdı

Öncelikle hayırlı olsun. 

Bilg müh ve atıyorum elektrik elektronik desen bunların arasında kalsan neyse de sence de bilg müh ve tıp çok uzak bölümler değil mi nasıl oluyor da bu ikisinin arasında kalabiliyorsun ben burasını anlamadım. Ben şahsen tıp derim tıpı seçersen ve kariyer yapmak ilerlemek istiyorsan ameliyat falan her şeyi yapacaksın yani doktor oldum deyip de oturamazsın ama gördüğüm kadarıyla bilg müh sana daha cazip geliyor içinden ne geçiyorsa hangisini yapabileceğine inanıyorsan onu seç derim. 

Teşekkür ederim hocam.

Hem kod yazmayı çok seviyorum hem de biyolojiyi seviyorum. Ama kod yazmak bilindiği gibi çok sınırlı yani mühendis olan adam algoritma olasılık vb. bir sürü şey de görecek. Bunlar benim ilgi alanım değil fakat iyi kod yazmak için gerekli şeyler.

Benim şuan düşüncem bu sizce olamaz mı? Aile hekimi olup bilgisayar işleriyle hobi olarak uğraşmak.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mrkps
    mrkps's avatar
    Erkek
    Fatih54 bunu yazdı
    mrkps bunu yazdı

bende yaklaşık bundan 12 yıl önce aynı ikilemdeydim. ben tıp seçtim. pişman değilim. senin gibi bende olursam normal doktor olurum diyordum ama o öyle olmuyor. normal doktor olunca büyük  ihtimal acillerde çalışacan. herkes burada oradaki doktorlara sövüyor ama harbiden orada doktorluk yapmak çok sıkıntılı. ben 4 ay yaptım perişan oldum.  böyle bir yerden kurtulmak için de uzmanlık şart bunun için 4 yıl asistanlıkla geçiyor sonra bölümüne göre uzmanlık daha rahat geçiyor.  yani şimdi başlasan 10-11 yıl sonra uzman doktor oluyorsun. 

doktorluğun avantajı:  iş bulma gibi bir sıkıntı yok. (ama artık o kadar tıp fakültesi açıldıkı 10 yıl  sonra felan kpss gibi bir sistemle alabilir), maaşı fena değil :)

tıp okumayı da o kadar sıkıntı etme kimler bitiriyor bi görsen,

yani ben tıp derim.

Güzel bilgilendirme oldu hocam teşekkür ederim.

Yani diyorsunuz ki işi rahat yapabilmek için tus şart. Peki ben aile hekimi olamaz mıyım eğer tıp okuyup tus a girmezsem? (Para çok önemli değil düzenli olarak kazanayım yeterli)

kesinlikle tus şart. tusta aile hekimliği yazarsan aile hekimi olarak atanman rahat olur. direkt tıbbı bitirip de olabilirsin ama orada da şöyle birşey var önce acile atanırsın bir süre çalışıp puan toplarsın sonra puana göre orada bir yerde ihtiyaç varsa aile hekimi olabilirsin.(ben muşun bir ilçesinde çalıştım. 4 ay acilde çalıştıktan sonra aile hekimi olabiliyordum.)

bu arada tustada şöyle birşey var kadın doğum, beyin cerrahi, pediatri gibi bölümler asistanlıkları ve uzmanlıkları yoğun olduğu için puanları çok düşük rahatlıkla olursun. uzmanlıkları rahat olan bölümlerin ise puanları yüksektir dermatoloji, fizik tedavi gibi. şimdiden ben şu olacam şeylerine girmeye gerek yok. okurken zaten 100 defa fikrin değişiyor.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kofcu
    kofcu's avatar
    Erkek
    Fatih54 bunu yazdı

Herkese kolay gelsin,

Bildiğiniz gibi sınav sonuçları açıklandı ve benim de bir karar vermem gerekiyor.

Karşılaştırdığım şeyler elma ve armut gibi ama Türkiye'de mantık aranmaz bildiğiniz gibi.

Kısaca,

Yıl 2016 ve ben bu iki mesleği de yapabileceğimi düşünüyorum. Bilgisayar mühendisliğini daha çok sevdiğimi ve halihazırda bu işlerle uğraştığımı göz önüne alırsanız, hangisini seçmek daha mantıklı olur?

Memurlar.net e baktım hepsi mühendisliği yerin dibine batırmış.

İstediğim şey, meslek, bana sağlıklı bir hayat yaşatmalı iş konusunu düşündürmemeli yani işsiz kalmayayım (Para çok önemli değil fakat gelirin kararlı olması bir gereklilik, zengin olmak gibi bir amacım yok) ve çok fazla yıpratmamalı. Kafa siken bir meslek istemiyorum.

Eğer tıp ile uğraşırsam, ameliyat yapmayı asla istemiyorum ve olursam sıradan bir doktor olurum.

Eğer mühendislik ile uğraşırsam, mevcut olarak birtakım bilgilerim var ve bunların beni bir adım önde başlatacağına inanıyorum.

Bu işlerle ilgilenen biri veya hakkında bilgi sahibi biri olan size, tavsiyeniz için teşekkür ediyorum...

ben sıradan doktor olcam yaa çok kasmıcam diye bi durum yok hocam. tıp her türlü hayatını adaman gereken bir süreç, yoksa çok sıkılırsın, sıkıntı çekersin.

ha sevmeyip de hayatını adarsan da bu kez sevmediğin bir şey için hayatını harcadığına üzülürsün. (ama bu durumdaysan da yapacak bir şey yok: sevdiğin işi yapamıyorsan, yaptığın işi sevmelisin.)

bence mümkünse sevdiğin işi yap, ne seviyorsan onu yap. hayatını tümden etkileyecek bir seçim o yüzden iyi düşün.

ayrıca tıp tercih edeceksen şunu söyleyeyim: hekimlik büyük sorumluluk. okul boyunca bu sorumluluğu üzerinde hissetmelisin ki, mezun olduğunda korku ve panik içinde olmayasın. hayatında başarılar dilerim.

ben de sevgiden yanayım...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pineapplemen.
    sercoo
    sercoo's avatar
    Erkek

kardesim senin cozumun bende 

tıp muhendisligi

https://www.google.com/search?client=ms-android-asus&q=tıp+mühendisliği+nedir&sa=X&ved=0ahUKEwiE7sTK0_3NAhUKiywKHeqoC10Q1QIIRigA&biw=360&bih=615&dpr=3

i might be a pineapple but you're a fineapple baby
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    biri
    biri's avatar
    Erkek

Tıp okumak istersen sorularını cevaplayabilirim.

Bana sorarsan: tıp

¯\(ツ)/¯ ฏ๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ozgunlu
    ozgunlu's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

selam

tıp

iyi akşamlar

Hello, i am nothing. I come from Neverland.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek

Açılın ben kız arkadaşı tıp okuyan bilgisayar mühendisiyim.

Kız arkadaşım tıp okuyor, 6 yıldır beraberiz 5 e geçti.

Benim arkadaşlarım ki buna bende dahilim 4 ila 5,5 K 'lık işlerde çalışıyoruz. Bunlar giriş maaşı.

2 senede zam ıvır zıvır ortalama doktor maaşına denk olacaktır.

Şimdi 1500 ' e çalışan mühendiste var ama tıp kazanacak kadar kafası çalışan adam o işlere zaten gitmez.

İtibar olarak tıbbın önüne hiç bir meslek geçemiyor.

Bilgisayar Müh. 'de saygın bir meslek ama doktorken paşa sensin ama mühendisken paşa patron :)

Herhangi bir sorun olursa yazabilirsin. 

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

Tıp seç hocam.

Herhangi bir mühendislikle başka bir mesleği karşılaştıran kişiye zaten mühendislik önermem ben.  Doktor ol parası da iyi zaten.

------

Dünyayı  değiştiren kişiye mühendis denir. 

Memur kafasında, mühendis olduğunu zanneden kişilerin laflarını dikkate almamak lazım. Çevremde var, adam İngilizce bilmiyor. Mühendisim diye geçinip, neden doktor olmadım diyor beynin s*ktiğim.

https://www.youtube.com/watch?v=GD-poUbZ9CA

https://www.youtube.com/watch?v=iMDcVgGPGTk

Umarım bende birgün gerçek bir mühendis olabilirim.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bosluk
    Bosluk's avatar
    Erkek

tıp okursan ; uzun bir eğitim seviyesinden dolayı gec para kazanmaya baslarsın ama ömur boyu guzel garanti para kazanırsın sıradan bır doktor olacam demıssın zaten cok bısey yazmaya gerek yok bol bol ders calıscaksın 10 sene kadar.
    bilg.muh okursan ; az cok actıgın konulardanda bakacak olursam aklın ve hevesin yetiyor bilg muh olmak ıcın sevdiği işi yapmış olursun para kazanmaya calısırsan tıptan daha fazlasınıda kazanırsın ama tıptan daha cok emek harcayıp hayatından cok çalarsın saglık problemlerın bıle olabılır sureklı uzun sure oturmak zorunda kalacagından, sıradan bir muhendıs olursan paran olmaz çok çalışırsın yıne paran olmaz biryerden sonra zeka seviyesi önemli ilerlemen için sıradanlıkta turkıyede ozellıkle hıcbır zaman yüzün gülmez gerçekten alıp başını gidebilcegnı dusunuyorsan okumalısın. 

kısacası sevdiğin işi yapmanı öneririm sadece hangisini seviyorum ve bir ömür boyu yapmaya gücüm yeter diye bakmalısın gerisi teferruat her bölüm için ot bok zorluk güzellik vardır . 6 sene bilg muh okuyup bırakmıs biri olarak yazdım bunları . 

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________