Üretim Takip Sistem Önerisi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    italyan
    italyan's avatar
    Erkek

Çalıştığım firma proje bazlı üretim yapıyor. Bazen bir proje altında 100-200 parça oluyor. Bu parçalara farklı farklı işlemler yapılıyor (torna , freze , ısıl işlem , ıvırzıvır) Bu işlemlerin bazıları kendi bünyemizde bazıları dışarıda yapılıyor. Bu 100-200 parçalık projeler yanında daha ufak çaplı projelerde eş zamanlı olarak üretilmeye devam ediyor.

Planlanan projeler var , Aktif projeler var... Hangi projenin hangi parçası şuan nerede ? hangi durumda ? Bunun takibini yapacağımız bir yöntem arıyoruz. Şuan bu işler excel üstünde yapılan gannt şemalarıyla devam ediyor.Fakat kullanışlı değil.

(İşin kapasite planlama ve maliyet boyutlarıda var. )

Üretim sektöründe olup , konuya aşina olan arkadaşlar ne öneriyorsunuz ? Bildiğiniz herhangi bir program var mı ? [Esasında firmada mikro fly var , tüm işimizi halledebilir gibi geliyor ama programa hakim değilim,ne yapabilir ne yapamaz bilemiyorum-garip şekilde firmada hiçkimse tam hakim değil.... almışlar duruyor öyle]

Gerçek yoktur.Herşey yorumdur. - KKK - Düşünürseniz, acı çekersiniz. Şüphe ederseniz, delirirsiniz. Hissederseniz, yalnız kalırsınız. O yüzden koy goethe
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MuhammeT
    MuhammeT's avatar
    Erkek

https://www.mikro.com.tr/yazilim-programlari/teknik-servis-programi

bu adamlar işini görür sanırım. teknik servis için her ürün için bi servis açarsınz. ürünün son durumunu yazarsınız. her ürüne bi kod tanımlarsınız gibi... sadece fikir. firma sanırım net çözümler üretecektir.

Hangi Cennetten Geldik Bu Cehenneme
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EmQceR
    EmQceR's avatar
    Erkek

Buna da bi bakabilirsiniz sanki hocam 

https://www.kapasitematik.com 

...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Trelloyu kurcalasana

...said addicted.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    italyan
    italyan's avatar
    Erkek
    noname bunu yazdı

Trelloyu kurcalasana

Kendi işlerimi Trello panoları üzerinden organize ediyorum. Kapanan projelere bakabilmek veya 145 numaralı projenin 13.parçasının durumunu görmek gibi şeyler trelloda pek mümkün değil. Excel daha iyi fakat excelde çok hantal kalıyor... 

Gerçek yoktur.Herşey yorumdur. - KKK - Düşünürseniz, acı çekersiniz. Şüphe ederseniz, delirirsiniz. Hissederseniz, yalnız kalırsınız. O yüzden koy goethe
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek
    italyan bunu yazdı
    noname bunu yazdı

Trelloyu kurcalasana

Kendi işlerimi Trello panoları üzerinden organize ediyorum. Kapanan projelere bakabilmek veya 145 numaralı projenin 13.parçasının durumunu görmek gibi şeyler trelloda pek mümkün değil. Excel daha iyi fakat excelde çok hantal kalıyor... 

Oluşturduğun parça şeysini takip isimli bir pano açıp oraya kopyaladığında diğer kopyanın nerde olduğunu görebiliyorsun bizimkiler öyle yapıyor. Ama ufak bir işletme çok karışık değil. Yine de daha iyi sistem önerileri gelebilir diye takipteyim ben de 

...said addicted.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    taekwondo
    taekwondo's avatar
    Erkek

İyi bir muhasebe bilen olmadığını mikroyu tam olarak kullanamadıgınızı anlamaktayım 

Muhasebe de 150 151 152 710 711 720 721 731 nolu hesap kodlarına ısıl işlem vsre dışarda içerde proje numaraları isimleri alt hesaplar şeklinde açılıp malzemenin ilk ham demir halı 150 hesaptan mamül olma haline 152 kadarki tüm aşamaları takip edilebilir maliyet muhasebesi ne hakim biri lazım size

Belamı bulmusum bulduqum kadar..
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    italyan
    italyan's avatar
    Erkek
    taekwondo bunu yazdı

İyi bir muhasebe bilen olmadığını mikroyu tam olarak kullanamadıgınızı anlamaktayım 

Muhasebe de 150 151 152 710 711 720 721 731 nolu hesap kodlarına ısıl işlem vsre dışarda içerde proje numaraları isimleri alt hesaplar şeklinde açılıp malzemenin ilk ham demir halı 150 hesaptan mamül olma haline 152 kadarki tüm aşamaları takip edilebilir maliyet muhasebesi ne hakim biri lazım size

2234 numaralı projenin A.1234.F kodlu parçasının hangi aşamada olduğunu nasıl görücem ? 
    Veya 
    9422 numaralı projenin B.9434.E kodlu parçasının bir sonraki işlemini nasıl görücem ? 

Maliyet Muhasebesi ve Gannt olayını bağdaştıramadım. Ama mikroda var bişeyler muhasebe kısmı dışında ERP modülleri falanda var , bakalım mikrodan destek alıcaz gibi görünüyor. 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    taekwondo
    taekwondo's avatar
    Erkek

Bahsettiğim hesap kodlarının anlamını bilmedigin için bu soruyu sormaktasın buradan muhasebe anlatsamda anlaşılmaz 

150 ilk malzeme 151 yarı mamülleri 152 mamül 710 720 730 gider kalemleri yani senin parçayı sağ sola yada kendin tarafından yaptığın giderleri bindirebileceğin 711 721 731 işi biten parçayı 151 yarı mamüle yansıtacağın hesaplar, parçalar proje tamam 151 hesap bakiyen 152 mamülleri aktaricaksin ve projenin bittiğini kaça patladığını göreceksin

İş kolayda anlatmak zor muhasebe de yabancı lisan gibi 

Uyumam gerekli erorr  erorr :)

Belamı bulmusum bulduqum kadar..
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    italyan bunu yazdı
    noname bunu yazdı

Trelloyu kurcalasana

gençler adam üretim diyor, her parça bir sürü işlemden geçiyor diyor trello yemez.

odoo ya bak içinde belki işine yarayacak modül vardır. 

bir de yandex trackera bak belki yaptığın işin senaryosuna uydurabilirsin

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    italyan
    italyan's avatar
    Erkek
    taekwondo bunu yazdı

Bahsettiğim hesap kodlarının anlamını bilmedigin için bu soruyu sormaktasın buradan muhasebe anlatsamda anlaşılmaz 

150 ilk malzeme 151 yarı mamülleri 152 mamül 710 720 730 gider kalemleri yani senin parçayı sağ sola yada kendin tarafından yaptığın giderleri bindirebileceğin 711 721 731 işi biten parçayı 151 yarı mamüle yansıtacağın hesaplar, parçalar proje tamam 151 hesap bakiyen 152 mamülleri aktaricaksin ve projenin bittiğini kaça patladığını göreceksin

İş kolayda anlatmak zor muhasebe de yabancı lisan gibi 

Uyumam gerekli erorr  erorr :)

Muhasebe biliyorum , maliyet muhasebesine aşinayım. Bu kadar çok proje ve parçayı bahsi geçen hesap kodlarına işlemek içinde yine bir yol haritasına ihtiyacımız var. Kaldı ki Torna - Freze - Kaynak - Boya gibi işlemleri bu hesaplarda nereye işlicem ? Sadece tek bir parça için akış hazırlayayım.

1 - Torna Kaba İşlem 
    2 - Freze 1.Operasyon
    3 - Isıl İşlem (Fason)
    4 - Freze 2.Operasyon
    5 - Taşlama (Fason)
    6 - Boya
    7 - Montaj 

Bu sadece 1 tip parça için yol haritası , bir projede buna benzer , birbirinden farklı işlem adımlarına sahip 100 adet parça var. 
    Birbiriyle eş zamanlı devam eden aktif 80-90 proje var. 
    Sahada uyduruyorum yaklaşık 1000 adet farklı parça var. 

Dersen ki "mikro tüm bu yol haritalarını çıkarabilir. Gantt şeması vs var , biz de kullanıyoruz." o zaman tamamdır. Yoksa sadece bu hesaplara bişeyler işlemek işimi görmez. Çünkü herşeyi muhasebeleştirebilsek bile sıradaki işlemleri göremeyiz.Projenin satın alınması gereken çeşit çeşit civatası,somunu , valfi , hortumu var.  Önceden bir yerde tüm akış planlanmalı ki dönüp baktığımızda projenin valfleri alınmış , somunları bekliyor A , B , C parçası montaj için D parçasının işlenmesini bekliyor. D ye ait D1 Parçası ısıl işlemde D2 parçası fasonda D3 parçasında problem var yeniden işlenecek. Hepsini tek seferde görebilelim.

Tek bir proje olsa MSProject le falan hallederdik bunu fakat proje sayısıda fazla.(Bütün bu projelerin , süreçlerin planlama ve takibiyle ilgilenecek kişi sayısıda az... ) 

Toplam Hit: 2709 Toplam Mesaj: 33
üretim planlama