folder Tahribat.com Forumları
linefolder Hukuk & Muhasebe & Sigorta Soru - Cevap
linefolder Üretim Ve Hizmette Maliyeti Nasil Hesapliyorsunuz?

Üretim Ve Hizmette Maliyeti Nasil Hesapliyorsunuz?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

Isin icinden bir cikamadim.

Al sat kismen kolay birsey sabit gideri ve fiyati var.

Fabrika gibi sabit bir uretim bandimiz varda oda kolay. Isci hammedde... masrafindan gunde ne kadar ürün cikiyor gormek mümkün

Gunluk 1000 masraf var 2000 urun kapasitesi var diyebiliriz sabit bir urunse.

Ancak benim ogrenmek istedigim:

Birden fazla ürünün uretilmesi ve gun icinde uretimin degiskenlik gostermesi halinde nasil bir yol izlenmeli.

Örneğin marangoz isem

Bugun buyuk bir dolap yaptim ve butun gun ugrastim.

Ertesi gun 50 tane bardak alti yaptim. 2 saatimi aldi. 

Ertesi gun is yoktu hicbirsey yapmadim.

Bunu nasil yansitmaliyim?

Tahtanin maliyetini hesaplarim ama aylik dukkan ve vergiler gibi sabit giderimi  30 gune boldugumde gunluk 50 tl masraf cikti diyelim

Ilk gunku dolaptan 500 tl kar yaptim 50 yi kenara koydum.

Ama ertesi gunku bardak altindan 50 tl kazandim. Masrafla ayni rakam? 

O masrafi o urune yansitmak olmaz. 

Aylik vernik, civi , boya aliyorum diyelim ve bunun hangi urunde ne kadar kullanildigini bilmiyorum bitince aliyorum

Bilmem anlatabildim mi

Pratik kolay bir yonteminiz var mi?

Yada al oku yada izle dediginiz kaynak?

futurist tarafından 28/Mar/21 19:53 tarihinde düzenlenmiştir

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blackhammer
    blackhammer's avatar
    Erkek

gunluk degil aylik yapabilirsin. onceki aylari referans alabilirsin benzer isler olacaktir. zaten hammadde haric diger giderler asagi yukari her ay ayni olacaktir.

ph"nglui mglw"nafh cthulhu r"lyeh wagh"nagl fhtagn
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    xxjokerxx
    xxjokerxx's avatar
    Erkek

Bu gibi ticaretlerde bence günlük maliyet hesabı zor ve giderlerini ürünün üzerine eklemek zor onun için aylık gider hesabı yapılır ürünlere fiyatlandırma piyasa ile üç aşağı bes yukarı aynı fiyatlarda tutup karı satarken değil alırken yapmak lazım ürünlerin satışı piyasadan çok yukarı olmayacak ama alırken alabileceğiniz en ucuz fiyata alıp karlılığı artırmak en mantıklısı aylık olarakta kazanç hesabı yapılır 

Yada söyle sorayım hayırdır ticarete mi atiliyorsun 

okmam yazmam yok möhür yada barnak bassam olmamı
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek

Yöneylem Araştırması ve Karar modelleri ile yapılıyor bu işler... istersen kitap pdf lerini bir ara gönderebilirim. Bu ikisde sayısal ağırlıklı matematikle aran varsa öğrenirsen bu iki dersi altın bilezik hemde saf altın.

Yapmadıklarınıza pişman olmaktansa, Yaptıklarınıza pişman olun...Yapın pişman olun, yada yapmayın yine pişman olun.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PathfindeR00
    PathfindeR00's avatar
    Erkek

Aylık yapabilirsin onu. 

(Sabit masraflar + değişken maasraflar)/ üretilen ürün miktarı= miktar başı maliyet

Toplam Satış tutarı /(Sabit masraflar + değişken masraflar) = toplam karlılık oranı. yani 1 tl girdiyi kaç liraya çevirdiğiniz oran 

bir de mesela borcun kaldıraç etkisi vardır. borç ile yapılan işin getirisi / alınan toplam borç. kaldıraç oranı 1 den büyükse karlı bir yatırımdır mesela. 

gibi gibi

teker teker tutacağım dersen de ürünlere maliyet analizi yapman lazım. bir masa 3 tahta + 4 saat emek aldı. 4 saat emek verirken 2 saat elektrik harcadı kw değeri şu gibi. bunları toparlayıp toplam emek saati ve toplam elektrik harcaması içerisinde o ürüne ait olanları yazmak gibi. 

sonrasında da elinde şöyle bir veri oluşacak;

bir masa 4 saat emek 20 kw elektrik 3 tahta harcarken getirisi 400 tl

ama bir sandalye 1 saat emek 4 kw elektrik 1 tahta harcarken getirisi 250 tl

sandalye üretmek masa üretmeye göre daha karlı oraya yönelmeliyiz gibi. ama buradaki örnekte de pozitif dışsallık vardır. bir işletme sandalye üretir ama masa üretmezse müşteri hem sandalye hem masa üreten yerden alım tercihinde bulunur. ürünlerin dışsallık ilişkileri ön plana da çıkar bu durumda masanın getirisi sadece 400 tl değil aynı zamanda sandalyelerinde satılmasını kolaylaştırmaktır gibi gibi. 

tabi bu hesaplamalar ve işlemlerde ayrı bir emek ürünüdür bunları da maliyet saymak gerekir. 

Senin yerinde olsam bir excel açarım. 

sattığım 10 kalemi alt alta yazarım. sağa doğru da masraf kalemlerini yazarım. 

1. sütun                             2. sütun               3.sütun                  4. sütun            5. sütun 

malzemelerin adı              Satma adedi         elektrik masrafı    emek masrafı    boya masrafı

Sonra satma adedini X 3-4-5-6-7-8-9 sütunlar = malzemenin değişken maliyeti

her ürünün değişken maliyet unsurlarını üretirken/alırken hesaplayarak bu sütunları satırları oluşturacaksın. en son 10. sütun ürün değişken maliyetini çıkartacak. sonra 10. sütunun en altındaki tutara sabit maliyetleri bir tl başı ekletirsiniz. bir basit maliyet hesabınız oluşur. 

PathfindeR00 tarafından 28/Mar/21 21:33 tarihinde düzenlenmiştir
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek

Malzeme Maliyeti + İşçilik Maliyeti + Genel Gider (Elektrik, su vs) + Mühendislik/Emek/Bilgi/Tecrübe/Tasarım/KnowHow Ücreti + Kazanmak istediğin miktar(Kar)  + İndirim Miktarı = Satış fiyatı

Sen yine marangoz olarak çivini aylık 10 kilo al, dükkanına koy. Masa yaparken 1 kilo harcıyorsan onun fiyatını maliyetine yansıt. Bir kutu verniik harcıyorsan onun fiyatını yaz, harcadığın tahtanın alış fiyatını ekle. O usta masayı 3 saatte yapıyorsa, adamın saatlik ücreti * 3 yapıp maliyetine koy. Masayı tasarlamak için harcadığın vaktin de bir ücreti varsa onu da koy. Sonra bu işten ne kadar kar etmek istiyorsan onu ekle. Burası türkiye, herkes indirim istiyor. bir miktara da indirim yapacak pay koy. Satış fiyatı çıkıyor.

Her yaptığın standart imalat için bir excel hazırla. Masa.xls Sandalya.xls vb.
    Masa boyutlarını girince bu hesaplamaları yapsın.

Edit: Nakliye gibi maliyetleri toplam imal edilecek ürüne göre bölerek birim fiyatına ekleyebilirsin. 1 masa için gereken tahtayı dükkanına getirtmeye tuttuğun araç 100 liraya geliyorsa. Bir masadaki nakliye bedeli 100 lira olacak. Ama 5 masa yapıyorsan, birim fiyatın içindeki nakliye ücreti 20tl olarak eklenecek.

NoktaliVirgul tarafından 28/Mar/21 22:12 tarihinde düzenlenmiştir

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

Sagolun sakin kafayla guzelce okuyacagim yarin

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    trooper
    trooper's avatar
    Erkek
    futurist bunu yazdı

Isin icinden bir cikamadim.

Al sat kismen kolay birsey sabit gideri ve fiyati var.

Fabrika gibi sabit bir uretim bandimiz varda oda kolay. Isci hammedde... masrafindan gunde ne kadar ürün cikiyor gormek mümkün

Gunluk 1000 masraf var 2000 urun kapasitesi var diyebiliriz sabit bir urunse.

Ancak benim ogrenmek istedigim:

Birden fazla ürünün uretilmesi ve gun icinde uretimin degiskenlik gostermesi halinde nasil bir yol izlenmeli.

Örneğin marangoz isem

Bugun buyuk bir dolap yaptim ve butun gun ugrastim.

Ertesi gun 50 tane bardak alti yaptim. 2 saatimi aldi. 

Ertesi gun is yoktu hicbirsey yapmadim.

Bunu nasil yansitmaliyim?

Tahtanin maliyetini hesaplarim ama aylik dukkan ve vergiler gibi sabit giderimi  30 gune boldugumde gunluk 50 tl masraf cikti diyelim

Ilk gunku dolaptan 500 tl kar yaptim 50 yi kenara koydum.

Ama ertesi gunku bardak altindan 50 tl kazandim. Masrafla ayni rakam? 

O masrafi o urune yansitmak olmaz. 

Aylik vernik, civi , boya aliyorum diyelim ve bunun hangi urunde ne kadar kullanildigini bilmiyorum bitince aliyorum

Bilmem anlatabildim mi

Pratik kolay bir yonteminiz var mi?

Yada al oku yada izle dediginiz kaynak?

Farklı ürün üreten bir üretim tesisi önce planlanan maliyet hesabı çalışıyoruz.Üretim tamamlandıktan sonra ise gerçekleşen maliyet hesaplayıp kıyaslamasını yapıyoruz.Burda asıl önemli olan maliyet hesaplarındaki operasyon(iş istasyonları) birim maliyetlerini hesaplayıp değişken ürünler için operasyonlar için kaç birim harcanacağı tahmini ile çarparak planlanan maliyet belirliyoruz.Üretim aşamasında gerçekleşen maliyetler için birim maliyetler X operasyonların gerçekte kaç birim kullanıldığı ile operasyon giderlerini belirliyoruz. Bu maliyetlere hammadde maliyetlerini ekleyip hurda maliyetlerini düşerek net maliyet hesaplıyoruz.

En kaba hali ile birim maliyet hesabında: ((Personel Giderleri + GenelGiderler(Enerji vs) + Sarf Giderleri  + AylıkBakımOnarımGiderleri  + Yeniİşistasyonları için (Aylık Amortisman Bedeli) )* DüzeltmeKatsayısı)  / AylıkÇalışmaSüresi(Saat)

üstteki kaba maliyet bir iş istasyonun saatlik maliyetini belirtmekte.

Üretilen Ürün için :

PlanlananMaliyet = (saatlikMaliyet * PlanlananKullanım(Saat) )+ HammaddeGiderleri

Üretim Sonrası Saha Verisi ile

GerçekleşenMaliyet= (saatlikMaliyet * GerçekleşenKullanım(Saat) ) + HammaddeGiderleri - HurdaGeliri

Biraz dağınık oldu idare edersin:)

ZzZzZzZ...!
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

Kabaca, proses, iş akışı, reçete oluşturacaksın, iş akışına prosesleri tanımlayacaksın, her proseste giriş ve çıkış tarih-saat tutacaksın en son o işe ne kadar ne yapmışssın ortaya çıkacak. Tabi proseslere fiyat vs. vereceksin ki en son toplam bişi çıksın ortaya. 

next next next install
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

Guzelce hepsini okudum yorumlar icin tesekkur ederim.

@blackhammer evveli yok. Daha dogrusu kapsamli ciddi hic bakmamistim.

@xxjokerxx evet niyetleniyorum uzun zamandir. 

@siyahbereli  valla cok iyi olur.

@PanthfindeR00 u hesabi kabaca yapiyordum sadece alttaki sutundaki gibi hic not almadim. Mantikli aslinda .

@noktalivirgul sen indirim ucreti diyorsun ben ona pazarlik payi diyorum :)

Nefret ediyorum pazarliktan ben olsam 5 tlye saticam sorf turk milletinin bu huyundan 25 demek zorunda kaliyorum.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

@trooper yoo sagol hic daginik olmamis.

Hatta once ve sonrasi olarak guzel bir karsilastirma.

Amortisman ve narim ve yeni is istasyonu da katmak tam muhasebe olmus. 

@dcpromo ne kadarda yapiliyor evet onu kabaca ne kadar zaman biliyorum. 

Simdi ek aciklama yapayim :

Aslinda onceden muhasebe gordum. Bu dediklerinizi az cok biliyorum gerci unutmusum biraz guzel bir guncelleme oldu.

Marangoz ornegini tabi kolay olsun diye verdim.

Sanatsal islerde oyle maliyete bakilmiyor ama ben yinede  uctetlendirme konusunda kim nasil yol izliyor kafama takilmisti.

Bazen ürün para oluyor bazen emek.  Bizim bir hoca vardi tezhip yapan. O yaptigi tabloyu saatlik ucretle  belirliyordu.  Boylece ayni büyüklükte  iki tablonun biri 5 saat biri 10 saat almissa fiyati farkli oluyordu.

Yada tam tersi ikiside 5 saat surmusse ama iki ürün kalitesi farkliysa bu sefer o noktada degisiyor.

Bende sizinkilere ek birseyler gelistirdim.

(Sabit giderler )/30 :  gunluk gider. Mesela 100 tl olsun

Gunde 10 saat calisiyirsan saatlik 10 tl kesin kazanmak gerekiyir ki sabit giderini  karsilasin. 

Bu yuzden urunu x zaman  : y

Y + ( hammadde+ ambalaj+ tasima+ komisyon+ indirim birim fiyat  )  : maliyet bulunur.

Bunun uzerine kar+ 5/1kar kadar vergi konup

Son satis fiyati bulunur.

Bunda karar kildim :) 

futurist tarafından 30/Mar/21 02:05 tarihinde düzenlenmiştir

Toplam Hit: 1673 Toplam Mesaj: 14
ticaret uretim hizmet hesaplama maliyet