folder Tahribat.com Forumları
linefolder Hukuk & Muhasebe & Sigorta Soru - Cevap
linefolder Üretim Ve Hizmette Maliyeti Nasil Hesapliyorsunuz?

Üretim Ve Hizmette Maliyeti Nasil Hesapliyorsunuz?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek
    futurist bunu yazdı

Guzelce hepsini okudum yorumlar icin tesekkur ederim.

@blackhammer evveli yok. Daha dogrusu kapsamli ciddi hic bakmamistim.

@xxjokerxx evet niyetleniyorum uzun zamandir. 

@siyahbereli  valla cok iyi olur.

@PanthfindeR00 u hesabi kabaca yapiyordum sadece alttaki sutundaki gibi hic not almadim. Mantikli aslinda .

@noktalivirgul sen indirim ucreti diyorsun ben ona pazarlik payi diyorum :)

Nefret ediyorum pazarliktan ben olsam 5 tlye saticam sorf turk milletinin bu huyundan 25 demek zorunda kaliyorum.

niye o an indirim payı yazmışım şimdi okuyunca bende şaşırdım :D:D

pazarlık payı o :D

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mchacker
    mchacker's avatar
    Erkek

Bir işletmenin sabit giderleri vardır. o işletmenin kapısı açılmasada sabit kesin gelen. Birde değişken giderler ( elektirik vb. gibi).

Değişken olarak üretilen ürün varsa her ürün için ayrı ayrı birim maaliyet çıkartmalısın ne kadar tahta kullandın ne kadar çivi kullandın vb gibi. 

Burada değişken maaliyetlerini hesaplayabilmen çok önemli. Bu değişken maaliyetlerinde sana referans olacak şey geçmiş aylardaki maaliyetlerin.

.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    joe_black
    joe_black's avatar
    Erkek

Ben günlük hesap tutar kafam rahat eder dedim. 1 hafta sonra acayip karıştıç. Haftalık tuttum gene olmadı.

aylık tuttum bu sefer bazı aylarda değişken giderler oldu. azı aylar arttı bazı aylar azaldı.

En iyisi dedim 5 6 ay çalışıp bi bakayım duruma.

mevsimsel şartların etkileyeceği bir sektörse ve günlük olarak üretim yapmııyorsan zor hesaplarsın hocam :D

mesela bazı ürünler oluyordu bizim maliyet 100 tl,işçilik 300. satış fiyatı:800

ama bazı ürünler oluyor maliyet 20 işçilik 5 satış fiyatı 30 - 40.

örnekte veridğin gibi minik ürünlerde bardak altlığı mesela maliyeti yansıtamazsın. bardak altlığını 100 liraya falan satman lazım.

ben o şekildeki küçük ürünlere ürün hammadde masrafı artı %50işçilik yazıp veriyodum.

Toplam Hit: 1698 Toplam Mesaj: 14
ticaret uretim hizmet hesaplama maliyet