Ürün Çekimleri Nasıl Olmalı?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusdogan
    yunusdogan's avatar
    Erkek

eticaret sitelerinin kendi ürün çekim hizmeti var hocam. incele

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    DarkSkull bunu yazdı

Makinen ve Objektifin çok iyi değil, o yüzden çok güzel fotoğraflar bekleme. Mesela bana gel çek desen, Nikon D810 + Sigma 35 mm 1.4 Art ile geleceğim. Sadece Lens, senin Flaş'lar dahil ekipmanın tamamı değerinde. Lensin, arkadaşlarının da dediği gibi çok kötü.

Fotoğrafları, Yatay çekmen yanlış. Dikey çekmen gerek.

Çektiklerinden 1 Adet atarsan Hatalı yaptığın şeyleri söylerim.

Çok Uzak çekme, Kişi kadraj'a sığsın, kenarlarda çok az Boşluk kalsın.**

İso'yu 100 yap, Flaşın var İso'ya gerek yok. Gereksiz İso yükseltmek, fotoğraf kalitesini düşürür.

Enstantene() de 200'ü geçmesin, flaşlar en fazla 250'de patlar. Sen 160 yap.(flash'ın patlama(yada ışık verme) an'ını seçebiliyor muyuz? @@. )

Diyafram'ı 8 yap çek bak, koyu olursa Flaşların Gücünü aç ya da yakınlaştır. Açık olursa da tam tersi.

Flaşın birini sol çaprazdan ver, yaklaşık 45 derecelik açı ile. Diğeri de modelin diğer tarafına az vurup, Fona da gitsin. Fonu beyazlatırken daha iyi olur. Modelin Omzuna biraz vurup fona da düşmesi gerekiyor.

İki tarafan 45derecelik açı ile, flaş kullanmak amele işi oluyor fotoğrafta Derinlik olmaz.

Düz Beyaz Fon kullanmayacaksan aşağıdaki sitedeki gibi sarı tonlarda, mavi - füme tonlarda birkaç sonsuz fon al. Arkayı beyazlatmakla uğraşmazsın. Beyaz fonda da çekiyorsan uğraşmamak için en az 1 tane sadece fona ışık vurman gerek.

https://www.meristore.com.tr/

Manzara Fotoğraflarını gayet iyi çekiyorum, Hikâye de yakalıyorum. 

ama, Portre Fotoğraf çekiminin dandik çıkmasının bir nedeni var mı? Obje de güzel, Foto çok dandik çıkıyor.(örnek atamam, birde ısrar üzerine çektiklerim, daha da kötü çıkıyor. @@, )

bir de Manzara Fotoğraflarında insanları da Tam olarak Kadraj'a almadığımda Foto bana bir garip görünüyor. özellikle insanları Yarım Beden aldıklarımda.(foto atmadan da çok anlamsız oldu ama, işte böyle.)(acaba Elleri ve/veya Ayakları almadığımdan mıdır nedir. )

(ışık,lens,kamera  kalitesi hariç tutuyorum.)

yukarıdan çekmekle, göz hizasından çekmek arasında bir fark var mı, yada diz hizasından.?

genelde bir Kulağın gözükmemesine dikkat ediyorum da, Çene çok az aşağıya inik filan.

3'e 1 kuralının bir benzeri de Portre Çekiminde var mıdır?

bir'de, bu Geniş Açı'lı lens'ler çekilen bütün fotoğraflarda fark yaratır mı?

RitmFarbRacourci tarafından 09/Mar/21 10:36 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DarkSkull
    DarkSkull's avatar
    Erkek
    RitmFarbRacourci bunu yazdı

Manzara Fotoğraflarını gayet iyi çekiyorum, Hikâye de yakalıyorum. 

ama, Portre Fotoğraf çekiminin dandik çıkmasının bir nedeni var mı? Obje de güzel, Foto çok dandik çıkıyor.(örnek atamam)

bir de Manzara Fotoğraflarında insanları da Tam olarak Kadraj'a almadığımda Foto bana bir garip görünüyor. özellikle insanları Yarım Beden aldıklarımda.(foto atmadan da çok anlamsız oldu ama, işte böyle.)(acaba Elleri ve/veya Ayakları almadığımdan mıdır nedir. )

yukarıdan çekmekle, göz hizasından çekmek arasında bir fark var mı, yada diz hizasından.?

genelde bir Kulağın gözükmemesine dikkat ediyorum da, Çene çok az aşağıya inik filan.

3'e 1 kuralının bir benzeri de Portre Çekiminde var mıdır?

Örnek atamam diyorsun o zaman neye göre değerlendirme yapalım :) Işık lens kamerayı hariç tutmuşsun. Geriye kötü arka plan, yanlış kadraj ve çekilen kişinin çirkinliği ihtimalleri kalıyor :)

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    Erkek
    DarkSkull bunu yazdı

...

ama, Portre Fotoğraf çekiminin dandik çıkmasının bir nedeni var mı? Obje de güzel, Foto çok dandik çıkıyor.(örnek atamam)

3'e1 kuralının bir benzeri de Portre Çekiminde var mıdır?

Örnek atamam** diyorsun o zaman neye göre değerlendirme yapalım :) Işık, lens, kamerayı hariç tutmuşsun. Geriye kötü Arka Plan, yanlış Kadraj, ve çekilen kişinin Çirkinliği ihtimalleri kalıyor :)

**bu konuda haklısın.

ama, kişilerde böyle Çirkin değil. gayet de Güzeller. lâkin kötü çıkıyor Portre çekimlerim (kişiler güzellik bakımından mükemmel de değiller, ama, yani,)

elim de titremiyor, fotoğraf da bulanık değil. Ama foto, kötü görünüyor. anlamadım gitti. ^^` kişi fotoyu beğenmediğini belli ediyor da,tamam ama, ben de çektiğim foto'dan memnun olmuyorum, bu da önemli.

şu yukarıdaki mesajımda koyu yaptığım yer gibi başka tüyo'lar da var mıdır, bunu merâk ettim.(dille ifade edilebilen.)

bir de, bu Geniş Açılı lens konusunu merâk ettim, hiç kullanmadım. 

yanısıra, manzara fotoğraflarında Yarım Beden insanları da eklediğim fotolar da iyi çıkmıyor. @@,  (Uzuv'ların  yada Nesne'lerin, yarım çıkmamasına özen gösteriyorum.)

öyle Genel Olarak yazmak isteyebileceğin birşeyler  var mıdır? (fotoğraf çekimi üzerine bir kitap okudum(bol fotoğraflı), ama yine de bir eksiklik var.

şimdi aklıma geldi, yemek masasındaki çekimlerim de kötü. @@,)

RitmFarbRacourci tarafından 09/Mar/21 11:35 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DarkSkull
    DarkSkull's avatar
    Erkek

Kullandığın lensle alakalı olabilir. Ucuza iyi fotoğraf çekebileceğin en iyi lens 50 mm 1.8 diyafram. Alabiliyorsan 1.4 diyafram alacaksın. Bir yerden bulursan bu objektifle de dene. Dandik lenslerde ya da yanlış ayarlarda arka taraf da öndeki nesne ile aynı netlikte olunca telefon çekiminden farkı kalmıyor.

DarkSkull tarafından 09/Mar/21 12:07 tarihinde düzenlenmiştir
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek
    DarkSkull bunu yazdı

...

3'e1 kuralının bir benzeri de Portre Çekiminde var mıdır?

Örnek atamam** diyorsun o zaman neye göre değerlendirme yapalım :) Işık, lens, kamerayı hariç tutmuşsun. Geriye kötü Arka Plan, yanlış Kadraj, ve çekilen kişinin Çirkinliği ihtimalleri kalıyor :)

**bu konuda haklısın.

ama, kişilerde böyle Çirkin değil. gayet de Güzeller. lâkin kötü çıkıyor Portre çekimlerim (kişiler güzellik bakımından mükemmel de değiller, ama, yani,)

elim de titremiyor, fotoğraf da bulanık değil. Ama foto, kötü görünüyor. anlamadım gitti. ^^` kişi fotoyu beğenmediğini belli ediyor da,tamam ama, ben de çektiğim foto'dan memnun olmuyorum, bu da önemli.

şu yukarıdaki mesajımda koyu yaptığım yer gibi başka tüyo'lar da var mıdır, bunu merâk ettim.(dille ifade edilebilen.)

bir de, bu Geniş Açılı lens konusunu merâk ettim, hiç kullanmadım. 

yanısıra, manzara fotoğraflarında Yarım Beden insanları da eklediğim fotolar da iyi çıkmıyor. @@,  (Uzuv'ların  yada Nesne'lerin, yarım çıkmamasına özen gösteriyorum.)

öyle Genel Olarak yazmak isteyebileceğin birşeyler  var mıdır? (fotoğraf çekimi üzerine bir kitap okudum(bol fotoğraflı), ama yine de bir eksiklik var.

şimdi aklıma geldi, yemek masasındaki çekimlerim de kötü. @@,)

1-2 örnek at biz de feyz alalım, belki de sen çok mükemmelliyetçisin? :D

next next next install
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    Erkek
    dcpromo bunu yazdı
    ..

Yok be bre. Ürün Foto'su çekmedim.

yemek masasından fotoları, bir arkadaşın yemekli nikâhında masaları tek tek dolaşarak çekmiştim.  

merkezinde insan olan fotoların güzel çıkması bence biraz şans,spontane,kendiliğinden gelişen birşey gibi. zaten deklanşöre basana kadar an'ı kaçırabiliyorsun.

Çok zorlayınca da Çok yapay bir Foto çıkıyor.(tabi bence.)

detây vermeyim, diğeri de biraz zorladı, öyle yapay çıktı fotolar. o da başkasını gıcık etme peşindeydi. ^^` milliyetini de vereyim Azeri'ydi. ^^`

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek
    dcpromo bunu yazdı
    ..

Yok be bre. Ürün Foto'su çekmedim.

yemek masasından fotoları, bir arkadaşın yemekli nikâhında masaları tek tek dolaşarak çekmiştim.  

merkezinde insan olan fotoların güzel çıkması bence biraz şans,spontane,kendiliğinden gelişen birşey gibi. zaten deklanşöre basana kadar an'ı kaçırabiliyorsun.

Çok zorlayınca da Çok yapay bir Foto çıkıyor.(tabi bence.)

detây vermeyim, diğeri de biraz zorladı, öyle yapay çıktı fotolar. o da başkasını gıcık etme peşindeydi. ^^` milliyetini de vereyim Azeri'ydi. ^^`

Beğendiğin fotoları olan sanatçıları takiple çektiği fotoları nasıl çekmişse aynılarını çekmeye çalış yapısal olarak, belki birşeyler aydınlanır heeee dersin bu böyle olmalıymıi falan

next next next install
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ozzzz
    Ozzzz's avatar
    Erkek

Hocam öncelikle hayırlı olsun, bol kazançlarının olmasını dilerim. E ticaret sitelerinin görsellerle alakalı kurallarını bir araştır derim. Örneğin; Trendyol' da 72-96 dpi, 1200*1800 max çözünürlük. Kategoriye göre kapalı alan çekimi yasak vb gibi bir çok kriterler var bunlarıda bir sorgulamalısın sadece bir hatırlatma,  başarılar dilerim. 

Ben bu insanları anlamıyorum.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek
    Ozzzz bunu yazdı

Hocam öncelikle hayırlı olsun, bol kazançlarının olmasını dilerim. E ticaret sitelerinin görsellerle alakalı kurallarını bir araştır derim. Örneğin; Trendyol' da 72-96 dpi, 1200*1800 max çözünürlük. Kategoriye göre kapalı alan çekimi yasak vb gibi bir çok kriterler var bunlarıda bir sorgulamalısın sadece bir hatırlatma,  başarılar dilerim. 

Teşekkür ederim hocam, bakayım kurallara

next next next install
Toplam Hit: 2526 Toplam Mesaj: 21
e-ticaret ürün fotograf dijital mağaza girişim