folder Tahribat.com Forumları
linefolder Elektronik / Embedded / Mobil Cihazlar
linefolder Vga Kablo Paslı - Bunu Nasıl Pratikçe Giderebilirim

Vga Kablo Paslı - Bunu Nasıl Pratikçe Giderebilirim

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antivir-US
    antivir-US's avatar
    Erkek

kırallar kıralı; max. 50 liralık bir malzeme için 20-30 liralık sprey zart zurt kullanma ne olursun. Masrafsız en hızlı ve geçici çözüm dersen tuz ruhu idare eder şimdilik. Kalitelisinden (istanbul piyasasında tetik marka ossuruktan olan var sanki) bul bir tane sadece pinlerin dibine kadar daldırıp birkaç dk. beklet, takip et pas iyice çözülünce o kısmı suya daldır(asiti temizle) ve kurulayıp alkol/kolonya ile sil(suyu temizle) bir daha paslanmasın uzun süre. Seni bir süre idare eder. Tuz ruhu dandik olursa işlem uzun sürer ve hiç olmaz.

Camınızı kırar, duvarınıza işer, bisikletinize biner, tekerini keser, arabanızı çizer, zilinize basar kaçarım. Kısacası ben annenizin sokağa çıkarken uzak dur dediği çocuklardan biriyim.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    antivir-US bunu yazdı

kırallar kıralı; max. 50 liralık bir malzeme için 20-30 liralık sprey zart zurt kullanma ne olursun. Masrafsız en hızlı ve geçici çözüm dersen, tuzruhu idare eder şimdilik. Kalitelisinden (istanbul piyasasında Tetik marka ossuruktan olan var sanki) bul bir tane sadece pinlerin dibine kadar daldırıp birkaç dk. beklet, takip et pas iyice çözülünce o kısmı suya daldır(asiti temizle) ve kurulayıp alkol/kolonya ile sil(suyu temizle) bir daha paslanmasın uzun süre. Seni bir süre idare eder. Tuz ruhu dandik olursa işlem uzun sürer ve hiç olmaz.

bana bu koyu kısım, hep yanlış geliyor.

Paslanmadan kurtarmak için, alkol'le veya tuzruhu'yla silerek temizledikten sonra, yüzeyi Yağlamak lâzım ki, Demir nem'le buluşup, tekrar Pas'lanmasın. 

ama yağlama, iletken yüzeylerde sıkıntı tabii, izolasyon sağlıyor gibi. vga'daki iletim iğneleri için sıkıntı tabi.

~@~

Sirke'nin , özelde de Beyaz Sirke'nin, elektronik aletlerde temizlemek için kullanıldığını yeni duydum. genelde de Sebze'lerin ve Meyve'lerin  temizliğinde kullanılıyor.  aklıma Dr. FeridunKunak ile Erkan bi'şey geliyor ^^D` ki sirke de Zayıf Asit'lerden.

RitmFarbRacourci tarafından 19/Şub/21 04:02 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hypnot1c
    hypnot1c's avatar
    Erkek
    RitmFarbRacourci bunu yazdı
    antivir-US bunu yazdı

kırallar kıralı; max. 50 liralık bir malzeme için 20-30 liralık sprey zart zurt kullanma ne olursun. Masrafsız en hızlı ve geçici çözüm dersen, tuzruhu idare eder şimdilik. Kalitelisinden (istanbul piyasasında Tetik marka ossuruktan olan var sanki) bul bir tane sadece pinlerin dibine kadar daldırıp birkaç dk. beklet, takip et pas iyice çözülünce o kısmı suya daldır(asiti temizle) ve kurulayıp alkol/kolonya ile sil(suyu temizle) bir daha paslanmasın uzun süre. Seni bir süre idare eder. Tuz ruhu dandik olursa işlem uzun sürer ve hiç olmaz.

Bana bu koyu kısım, hep yanlış geliyor.

Paslanmadan kurtarmak için, alkolle veya tuzruhuyla silerek temizledikten sonra, yüzeyi yağlamak lazım ki demir nem'le buluşup, tekrar paslanmasın. 

Yağlama iletken yüzeylerde sıkıntı tabii. izolasyon sağlıyor gibi. VGA'daki iletim iğneleri için sıkıntı tabi.

~@~

Sirke'nin özelliklede beyaz sirke'nin, elektronik aletlerde temizlemek için kullanıldığını yeni duydum. Genelde sebzelerin ve meyvelerin temizliğinde kullanılıyor. Aklıma Dr. Feridun Kunak ile Erkan bi'şey geliyor ^^D` ki sirke de zayıf asit'lerden.

Sirke deyince aklımda yemeğin yanında baharat ya da soslar canlanıyor. Ne zaman bir şeyi temizlemek için bir yöntem, bir kimyasal çözüm arayışında bulusam direkt olmasada alternatif olarak hep karşıma çıkıyor sirke. Kullanım alanının çok geniş olduğunu düşünüyorum. 

Bu işlem için kullanılan beyaz sirkenin asidik oranına göre daha iyi ve hızlı sonuçlar veriyor. Benim kullandığım beyaz sirkedeki asit oranı 5 ya da 7 olması lazım. Uzun sürdü ve 2 kere yeniledim. Daha sonradan aklıma "tuz atıp asit oranı atar mı ?" diye düşündüm ama sonuç almıştım zaten.

Bu arada sirkeyle temizleme işlemini yaparken, paslı metalleri beyaz sirkenin içine koyduğumda hemen paslı bölgelerden küçük küçük baloncuklar ortaya çıktı. Kimyasal reaksiyon sonucu zararlı bir gaz mı diye araştırıken forumlarda Hidrojen olduğu yazılıyordu.

Asit + Metal → Metal Tuzu + Hidrojen Gazı

Hidrojen yanıcı patlayıcı bir madde ama eser miktarda çıktığı için hava da karışıp bize zararı olmadığı söyleniyor. Tedbir amaçlı küçük ya da sürekli durulan bir oda da temizlemeye bırakmamak lazım.

@LaNCeLoT

Aklıma takıldı lehimli derken nasıl lehimli ? bu vida kısımları mı lehimli ? Farklı bir çözüm olarak o lehimleri makinasıyla ısıtıp çıkartmada denenebilir. 

Kablo lehimliyse hareket açısından bir kısıtlama var mı ? Örnek veriyorum bir kabın içersinde belli bir açıda belli bir süre durabilir mi ? 

Tavsiyem, geçici bir çözüm aradığın için demir tel fırça ya da zımparayla göz kararı temizlemen olacak. Şu an çalışıyor görüntü veriyorsa oynatılmadığı sürece 20-25 gün sorun çıkarmaz diye düşünüyorum.

Yine de temizlemek istersen herhangi bir asitin(Asetik asit, Strik asit vb.) içinde metal kısımları bekletilip sonra tel fırça ya da zımparayla temizlemek sorununa çözüm olur. Plastik ve kauçuk yerleri aside değmesin. Erir, bükülür birşey olursa sokete takamayabilirsin bu sefer.

Nerde o eski minecraftçılar. Unutulmadın X3uqM4 - Tahribatın yanlışlıkla banlanmış en bahtsız müridi. Böyle bir şans nasıl olabilir ? Banlanmış bir üyenin login olmaya çalıştığındaki IP sini sen kalk 1 gün sonra tahribata girerken nasıl denk geldiyse onun IP siyle gir. Bunu bir admin görsün fark etsin ve AB ban ı al şaka gibi :|
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusdogan
    yunusdogan's avatar
    Erkek

Sadece 2 pin nasıl oksitlenmeyi becermiş.

İnce düz tornavida ile nazikçe kazı etrafını

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek

wd40, benzin veya kola içerisinde bi süre bekletin, sonrasında bulaşık süngerinin yeşil kısmı gibi tırtıklı bi yüzeyle temizleyin, ben genellikle o şekilde kurtuluyorum paslardan.

goo.gl/qBNZmW
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    hypnot1c bunu yazdı
    RitmFarbRacourci bunu yazdı
    antivir-US bunu yazdı

Bana bu koyu kısım, hep yanlış geliyor.

Paslanmadan kurtarmak için, alkolle veya tuzruhuyla silerek temizledikten sonra, yüzeyi yağlamak lazım ki demir nem'le buluşup, tekrar paslanmasın. 

Yağlama iletken yüzeylerde sıkıntı tabii. izolasyon sağlıyor gibi. VGA'daki iletim iğneleri için sıkıntı tabi.

~@~

Sirke'nin özelliklede beyaz sirke'nin, elektronik aletlerde temizlemek için kullanıldığını yeni duydum. Genelde sebzelerin ve meyvelerin temizliğinde kullanılıyor. Aklıma Dr. Feridun Kunak ile Erkan bi'şey geliyor ^^D` ki sirke de zayıf asit'lerden.

Sirke deyince aklımda yemeğin yanında Baharat ya da Sos'lar canlanıyor. Ne zaman bir şeyi temizlemek için bir Yöntem, bir Kimyasal Çözüm arayışında bulusam direkt olmasa da alternatif olarak hep karşıma çıkıyor Sirke. Kullanım Alanının çok geniş olduğunu düşünüyorum. 

Bu işlem için kullanılan Beyaz sirkenin Asidik Oranına göre daha İyi ve Hızlı sonuçlar veriyor. Benim kullandığım Beyaz Sirke'deki asit oranı 5 ya da 7 olması lazım. Uzun sürdü ve 2 kere yeniledim. Daha sonradan aklıma "tuz atıp asit oranı atar mı ?" diye düşündüm ama sonuç almıştım zaten.

Bu arada Sirkeyle Temizleme işlemini yaparken, Paslı Metal'leri, Beyaz Sirke'nin içine koyduğumda hemen paslı bölgelerden küçük küçük Baloncuklar(@@,) ortaya çıktı. Kimyasal reaksiyon sonucu Zararlı bir Gaz mı diye araştırıken forumlarda Hidrojen olduğu yazılıyordu.

Asit + Metal → Metal Tuzu + Hidrojen Gazı

Hidrojen yanıcı-patlayıcı bir madde ama, eser(az) miktarda çıktığı için Hava'da karışıp bize zararı olmadığı söyleniyor. Tedbir amaçlı küçük ya da sürekli durulan bir oda da temizlemeye bırakmamak lazım.

@LaNCeLoT

Aklıma takıldı lehimli derken nasıl lehimli ? bu vida kısımları mı lehimli ? Farklı bir çözüm olarak o lehimleri makinasıyla ısıtıp çıkartmada denenebilir. 

Kablo lehimliyse hareket açısından bir kısıtlama var mı ? Örnek veriyorum bir kabın içersinde belli bir açıda belli bir süre durabilir mi ? 

Tavsiyem, geçici bir çözüm aradığın için demir tel fırça ya da zımparayla göz kararı temizlemen olacak. Şu an çalışıyor görüntü veriyorsa oynatılmadığı sürece 20-25 gün sorun çıkarmaz diye düşünüyorum.

Yine de temizlemek istersen herhangi bir asitin(Asetik asit, Strik asit vb.) içinde metal kısımları bekletilip, sonra Tel Fırça ya da Zımparayla temizlemek, sorununa çözüm olur. Plastik ve Kauçuk yerleri aside değmesin. Erir, Bükülür birşey olursa Soket'e takamayabilirsin bu sefer.

Metal Tuzu, iyi dedin. buna bir bakayım. Metal Tuzu deyince  kafada bir'şey canlanmıyor. ^^`

bu Kuvars da bir tür Tuz, değil mi? 

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    snooper
    snooper's avatar
    Erkek

Tel fırça, zımpara kağıdı ile geçici olarak temizlenebilr. Dremel fırçaları içine girebilir. 

Asitli temizleme sonrası oksitlenme artacaktır. Bujileri tuz ruhuyla temizlemiştim. Sonra daha beter olmuştu.

sana çirkin dediler düşmanı oldum güzelin...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hellboy4tr
    hellboy4tr's avatar
    Erkek

metal paslarini gidermek icin en iyi yontem benzinde bekletmektir. 10 saat bekletme sonucu yaglarsan eger iyi sonuc alirsin.

ekleme az isgucu kullanmis olursun hemde. zimpara vs vs orada hassas teller var onlara zarar vermemis olursun

hellboy4tr tarafından 20/Şub/21 14:08 tarihinde düzenlenmiştir

https://www.youtube.com/c/hobitadilat
Toplam Hit: 1827 Toplam Mesaj: 19
oksit yarak kürek pas wd-40 pas sökücü