folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Vize Muafiyetinden Sonra Rotamızı Paylaşalım.

Vize Muafiyetinden Sonra Rotamızı Paylaşalım.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

TBT de kocaman konusu var suriyelileri bize gömüyorlar , bizede ( artık kaç yıl işe yarar bilmiyorum ) ab ye vizesiz 3 aya kadar seyahat hakkı variyorlar.

şimdi aşağıda  http://www.hurriyet.com.tr/avrupa-birligine-vizesiz-seyahatte-iste-bunlar-degisecek-40074540  vizesiz gidebileceğimiz ülkeler var , 

illaki vardır tbt den eşimi çocuklarımı alayım gezdireyim yada şimdiye kadar yurt dışı yapamamıştm bi hatun düşürürüm belki veya sevgilim ile romantik bir gezi vb.

bir sorun cıkmaz ise para biriktirmek için şimdiden hedef koymak şart ve bu konuda iyi bir planlama gerekiyor , iyi bir planlama ile 1 ülke fiyatına belki 2-3 ülke gezebiliriz.

öncelikle gidebileceğimiz ülkelere bakalım.

HANGİ ÜLKELERE GİDİLEBİLECEK? Vize muafiyetiyle, biyometrik pasaport sahibi tüm vatandaşlar, Schengen bölgesindeki Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İtalya, İspanya, İsveç, İsviçre, İzlanda, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya ve Yunanistan'a 3 aylık vizesiz giriş yapabilecek.

listedeki 26 ülkeye gidebilme gezebilme şansımız olacak , peki ilk defa yurt dışına çıkanlar nelere dikkat etmeli ? 

1. olarak çok iyi ingilizceniz olmasa bile gerçekten kendi derdinizi anlatacak kadar inglizceniz olmal veya şimdiden pratik yapmaya başlamalısınız , gittiğiniz ülkede derdinizi anlatamazsanız bırakın özgür gibi gezmeyi havalimanından sonra ne yağacağınızı bile karar veremezsiniz. 

2. olarak tabiki yeni uyumlu pasaportunuz oldugunu varsayıyorum booking veya benzeri bir siteden gideceğiniz ülkere ait otelleri keşfetmiş rezervasyon yaptırmış odanızı hazır ettirmiş olmanız gerekiyor.

3. en önemli kısım pahalı bir ülkeye mi gideceğim yoksa bir kaç ülke mi gezeceğim , norveç finlandiya fransa gibi bir ülkeye ulaşım yemek konaklama ve gezme masrafınız inanın malta yunanistan italya macaristan gibi ülkelere birden yapacağınız seyahatlere eşdeğer bir masraf çıkartabilir , bu yüzden gerçekten neye ihtiyacınız oldugunu düşünün örnek zeten blidiginiz akdeniz kültürünü tekrar keşfetmek mi yoksa hiç tanımadıgınız kuzey kültürüne yol almak mı ?  tamamen içinizde doldurmak istediğiniz boşluğa ve cebinizdeki paraya göre değişiyor yapacağınız masrafları o ülkelerin kişi başı milli gelirine göre hesaplayabilirsiniz bir ülkede 10 dolara hayvani doyarken bir diğerine 30-40 dolar ödemeniz gerekebilir.

4. o ülkeyi daha önce gezmiş bir arkadaşınız varsa ondan yoksa internetteki yorumlardan ulaşım vb. için yorumlar alın örnek olarak hiç kuzey kıbrısa gitmemş ve zamanı kısıtlı biri girneden diğer illere gitmeyeblir, ancak dipkarpazı bir kere duysa belki oteline eşyalarını bırakır bırakmaz ilk gideceği yer orası olacaktır bu sadece örnek başkalarının tecrübeleri sizin için çok önemi.

5. her zaman banka hesabınızda ve cebinizde + olarak bavulunuzda bir miktar para bulundurun , ben çocukken okul gezileri oldugunda annem harçlıgımı 3 e böler birini kaybedersem diğeri veya diğerleri ile idare edebileceğimi söylerdi (örnektir) 5 lira cebinize 5 lira bavulunuza 5 lira da banka hesabınızda hazır olacak şekilde bu hem çok para harcamanızı engelleyecek hemde ihtiyaç halinde acildurumda kolay para bulmanızı sağlayacaktır.

6. mümkünse kendi başınıza gezmeyin , tamam huzuru arıyor olabilirsiniz ancak biryerleri arkadaşınız veya yakınınız ile gezmek veya yanlız gezmek arasında çok büyük bir keyif farkı var , birinde kendinize koydugunuz hedefi gerçekleştirirken diğerinde gezerken eğlenebilirsiniz.

7. o bölgede gittiğiniz takvime iit feltival etkinlik ve konserleri araştırın bu belkide türkiyeye hiç gelmeyen veya gelmeyecek bir etkiniği kanlı canlı tatmanızı sağlayacaktır.

eminim ki tbt de bir çok gezgin daha güzel yorumlara sahiptir ve tecrübelerini buraya aktarabilir , iş nedeniyle yaptıgım bütün planlar yalan da olablir gerçekleşedebilir. 

ekonomik olarak çok bir masrafa giremeyeceğim için kendi adıma Bodrum-Yunanadaları ve para yetiştirebirsem italya düşünüyorum. özellikle italyada bir ömür gezebilecek okadar şehir varki ( şehir devleti tarihinden dolayı ) sanırım kuzeyine mi yoksa güneyine mi gideceğimi zaman gösterecek.

qGgfMm5.png (631×661)

PanxeR tarafından 24/Mar/16 00:06 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    vav etikete bak. 190 kusur ülkeyi saymış gibisin. @_@

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zande
    Zande's avatar
    Erkek

Hocam;

Parayi, pulu dert etmiyorsun. Pegasus vb ucuz bilet firsatlarini takip ediyorsun. 3-5 ay onceden bileti kapattigin anda; booking'ten de hosteli yapistiriyorsun. Sonra devam ediyorsun.

Avusturya pahalicana; uzak durun. Fransa, ozellikle Paris'te eski binadan baska bir cacik yok. Ben kendime gore gidilecekler diyeyim: Barcelona, Amsterdam, Berlin, Prag, Roma, Portekizin kuccuk kasabasi (adini hatirlayinca editlerim).

Buralar hem ucuz, hem hostel avantaji var, hem de yabancilik cekmessiniz.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    O Şimdi Astek
    deja-vu
    deja-vu's avatar
    Erkek
    Zande bunu yazdı

Hocam;

Parayi, pulu dert etmiyorsun. Pegasus vb ucuz bilet firsatlarini takip ediyorsun. 3-5 ay onceden bileti kapattigin anda; booking'ten de hosteli yapistiriyorsun. Sonra devam ediyorsun.

Avusturya pahalicana; uzak durun. Fransa, ozellikle Paris'te eski binadan baska bir cacik yok. Ben kendime gore gidilecekler diyeyim: Barcelona, Amsterdam, Berlin, Prag, Roma, Portekizin kuccuk kasabasi (adini hatirlayinca editlerim).

Buralar hem ucuz, hem hostel avantaji var, hem de yabancilik cekmessiniz.

bookingten yapmayın bana yazın parasını basıp sistem aldık daha ucuza kapatırık hosteli :*

Booking yok israil malı yahudi onlar türke verin parayı hadi bakam :D

Almanya Fatihi
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tabela Fatihi
    kaygusuz
    kaygusuz's avatar
    Erkek

çok olumlu paylaşım. fransaya hazirana kadar vizem vardı ingiltere 2 sene vizem var.

fransada türk lokantasında yarım döner 15 euro verdiğimi bilirim.

Aldananlar aldanmaktan zevk aldıkları için hile ortaya çıkmıyordu Tolstoy
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    C10H15N
    C10H15N's avatar
    Homo
    kaygusuz bunu yazdı

çok olumlu paylaşım. fransaya hazirana kadar vizem vardı ingiltere 2 sene vizem var.

15 Euro dönere versem adam bıçak çekerim. bizim burada 1.5 lira yanında ayran hediyeli 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tabela Fatihi
    kaygusuz
    kaygusuz's avatar
    Erkek
    C10H15N bunu yazdı
    kaygusuz bunu yazdı

15 Euro dönere versem adam bıçak çekerim. bizim burada 1.5 lira yanında ayran hediyeli 

hocam TL değeri düşük para avrupada kredi kartınla cash alırken bankadan tr deki banka bile faiz koyuyor. o yüzden asgari ücretli aileler avrupa skilme yeri eğer paranız yoksa boşa tatil düşünmeyin. kenarda paranız olsun mutlaka.

günlüğü 100 euro olan oteller var. 3 günde 1000 TL düşününce çıldırası geliyor insanın.

o ülkenin insanı olmadığınız için tren biletleri akbil geçmiyor bizdeki gib istanbulkart vermiyorlar. haşırt diye en pahalı bileti alıyorsunuz.

pasaport kontrolde 3.dünya ülkesi statüsü kontrolüne tabii olacaksınız.1. UK Yani ingiltere 2. EUROPE yani avrupa 3. asya ortadoğu afrika.

kaygusuz tarafından 24/Mar/16 00:43 tarihinde düzenlenmiştir

Aldananlar aldanmaktan zevk aldıkları için hile ortaya çıkmıyordu Tolstoy
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    WarHead
    WarHead's avatar
    Erkek
    kaygusuz bunu yazdı

yuhbe ciğerci hasanda masayi donatirim o paraya ben.

Emekli
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    hiç bakmadım fiyatlarına filan ama gezip görmenin tarih ve kültür dışında neden iç deniz ve okyanuslardaki "adaları" tercih etmiyorsunuz? mesela kanarya, Madagaskar, puket vb gibi. sanırım maliyeti aşıyor herhalde. öyle mi?

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ar0fer
    Ar0fer's avatar
    Erkek

Mesajım bulunsun düzenliyeceğim.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek

Geçen ayki Paris maceramın başlangıcını anlatıyorum.

2 kişi Orly'e indik.

Shuttle'a bindik. Dogol'de indik. 12.5€'dan 25€ ödedim.

Metroya bindik, 1.5€'dan 3€, neyse ki aktarmalar ücretsiz.

Otele vardım.

Cebimden çıkan para 90TL...

Otelde su yoktu, marketler kapalıydı.

Susuzluktan bayılmak üzereydim.

Girdim sıradan bir pub'a , 7€ suya verdim sonra.

İcim cız etti ama yapacak birşey yoktu.

Siz TL kazanıp parite 3.3 olduktan sonra vize serbest olsa nee olmasa ne?

Vizelerin serbest olması hiç iyi olmadı.

Pasaport kontrolünde polislerin size boka bakar baktıklarını göreceksiniz.