folder Tahribat.com Forumları
linefolder Elektronik / Embedded / Mobil Cihazlar
linefolder Western Digital Elements Alacakların Dikkatine - Sakın Almayın

Western Digital Elements Alacakların Dikkatine - Sakın Almayın

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ombra
    ombra's avatar
    Erkek

Daha önceden Western Digital Elements 4 TB Harici Hard Disk Almıştım, 2.5 sene kullandım, memnundum. Ancak daha sonra yeni bir HDD alıp önemli fotoğraf,video ve dökümanlarımı vs. koyup çok kullanmadan ayrı bir yerde kullanmak için yeni bir HDD almaya karar verdim. Daha önce WD element aldığımdan başta WD My Passport alacaktım. Ancak yeni çıkanların eskiye göre yavaş olduğunu yada zamanla yavaşladığını yabancı kaynaklardan okudum. Bende bildiğim WD Elements almaya karar verdim. 28.11.2020 de sipariş verdiğim HDD 3.12.2020 elime geçti.

Kullandığımda sıkıntı yoktu. Bende zamanla önemli dosyalarımı PC yada diğer Harici disklerden yavaş yavaş atmaya başladım. Çok sık kullanmıyordum. Daha önce başıma gelen PC çökmesinden dolayı dosya yedeklerini buraya atmaya başladım. Dosya atarken harici disk kablosu takılı olduğu halde birkaç kere bağlantısı koptu. En son bağlantı koparken cızırtılı sesler çıkarırken bağlantı koptu ve bir daha açılmadı. 27.01.2021'de harici diskim bozuldu. 2 ay bile olmadan bozuldu.

Garanti kağıdında garanti için İndex Bilgisayar ile iletişime söylediler. Bende garanti için 29.01.2021'de firmaya yolladım. 03.02.2021'de HDD bana geri gönderilmiş. Cihaza fiziksel müdahele yapıldığından dolayı garanti kapsamı dışında olduğu yazıyordu. Cihazı 2 ay bile kullanmadan bozuldu ve fiziksel müdahele bahanesiyle geri yolladılar.

2 ay bile kullanamadığım ve 899 lira verdiğim ve halen taksitlerini ödediğim cihazım kullanılamaz hale geldi. Evet kullanmadığım bozuk cihazın taksitlerini ödüyorum. İçindeki verilerimi saymıyorum. Neyseki birçoğunun kopyası vardı.

Bende başta sikayetvar.com'a başta yazdım. Site beni otomatik olarak Western Digital'in şikayet sayfasına yönlendirdi. Ancak orada hiçbir şekilde mesajım bile görülmedi. Daha sonra farkettim ki. Western Digital hiçbir şikayete bakmıyor. Bende İndex Bilgisayar'ın şikayet sayfasına yazdım. Benimle ilgilendiler. Cihazın fotoğraflarını çekip mail atmamı firma ile görüşecekleri söylediler. Ancak bugün sikayetvar.com alttaki mesaj ile karşı karşıya kaldım.

Eski Hard Diskim Malezya üretimi gerçekten taş gibiydi. Kaç kere düşürdüm. Halen çalışıyor. Zaten buna istinaden Yine WD Elements hard diskimi aldım. Ancak yabancı kaynaklarda da Tayland üretimlerinin kalite olarak daha düşük olduklarını okudum.

Soldaki Malezya üretimi halen çalışan daha yıpranmış. Sağdaki Tayland üretimi yeni gibi durup çöp olan.

Markadan uzak durun hem paranız hem de belki paha biçilemez fotoğraf, anılarınız vs çöp olmasın.

Dipnot: Ekşi sözlük yazarı var ise orada yayınlayabilecek arkadaş var mı acaba???

ombra tarafından 15/Nis/21 15:56 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek

Hocam öncelikle geçmiş olsun. Büyük talihsizlik yaşamışsın.

Ben iş nedeniyle bunları çok sık kullanıyorum. 20-30 tane WD, Seagate, Toshiba... gibi karma bütün markalardan var ve hepsinin bozulma oranları malesef aynı. Hatta 8-10 defa veri kurtarma merkezlerinden yüksek ücretlerle kurtarma hizmeti aldığımız zamanlar oldu. Onlarada sordum, en iyi bozulmayan marka hangisi, ona göre alım yapalım dedik ama onlarda hepsi aynı cevabını verdi.

Bu biraz şans işi. Gümrükte/kargoda veya firmada depolanması/taşıması sırasında 100 Luk disk paketini 30 cm havadan yere serbest bırakması bile diskin ömrünü yer, çok güvenmemek gerekiyor.

Üretici firma disk kutusunun açılıp açılmadığını, hatta board sökülüp sökülmediğini anlayabiliyor Senin durumda distribütor içine bakmak açmış olabilir ve sonra göndermişlerdir. Çözüm olarak online tüketici hakem heyetine başvur. Şikayet etmek bir işe yaramıyor çünkü.

Birde kabul etmemelerinin sebebi; adamın elinde bozulan diski var, verileri kurtarmak için aynısını alıp, board'unu eski hdd takiyor ve tabiki işe yaramıyor bu yöntem. Sonra bozulan yeniyide bozuk çıktı diye iade ediliyormuş. Çok fazla olduğu için üretici firma müdahale edilmiş diskleri kabul etmiyor.

cukurova tarafından 15/Nis/21 16:42 tarihinde düzenlenmiştir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ombra
    ombra's avatar
    Erkek

Haklısın ne yazık ki hepsinde bu risk var.  Ben cihaza hiçbir şekilde müdahele etmediğim halde firmanın gereksiz yere garantiyi iptal edip beni madur etmesi ve bunun 2 aylık bir süre içerisinde gerçekleşmesi sinir bozucu.

Tüketici hakem heyetine de başvurdum. Belki şikayetvar ile çözerim diye düşünüyordum. Ancak olmadığı için hakem heyetine de başvurdum.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek

Eskiden veri kurtarma işi yapardım. Fi tarihinde.

O zamandan beni tanıyanlar haricidekileri kurtarır mısın diye arıyor.

Yarısı bu hdd.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    koray
    koray's avatar
    Erkek

Hocam benimki de malezya üretimi.Uzun yıllardır kullanıyorum sorun olmadı.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    skyvalet
    skyvalet's avatar
    Erkek
    Kaan bunu yazdı

Yarısı bu hdd.

İlk defa sana katılıyorum. .d Benim hdd arkadaşın hdd aniden raw oldular.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek
    skyvalet bunu yazdı
    Kaan bunu yazdı

Yarısı bu hdd.

iyide bu ölçüt değil ki. Bunun nedeni Türkiyede ve dünyada en fazla satılan usb hdd disk WD. Doğrudan sata arabirimi olmadan usb olarak, kapatı kutu disk üreten ilk firma.

Bu istatistiğe göre, Türkiyeye gelmeyen seagate modeller var, en iyisi onlar o zaman, çünkü hiç arızalı gelmemiş olur.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    skyvalet
    skyvalet's avatar
    Erkek
    cukurova bunu yazdı
    skyvalet bunu yazdı
    Kaan bunu yazdı

Yarısı bu hdd.

iyide bu ölçüt değil ki. Bunun nedeni Türkiyede ve dünyada en fazla satılan usb hdd disk WD. Doğrudan sata arabirimi olmadan usb olarak, kapatı kutu disk üreten ilk firma.

Bu istatistiğe göre, Türkiyeye gelmeyen seagate modeller var, en iyisi onlar o zaman, çünkü hiç arızalı gelmemiş olur.

Çok haklısın.Belki teknik olarak bilmediğimiz bir sürü sınır koşulu var.Ama benim maddi olarak hdd'ye ayıracak fazla bütçem yoktu.Tek istediğim raw olmamasıydı.Buda benim ölçütüm..d

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    Deleted001
    Deleted001's avatar
    Erkek
    cukurova bunu yazdı

Hocam öncelikle geçmiş olsun. Büyük talihsizlik yaşamışsın.

Ben iş nedeniyle bunları çok sık kullanıyorum. 20-30 tane WD, Seagate, Toshiba... gibi karma bütün markalardan var ve hepsinin bozulma oranları malesef aynı. Hatta 8-10 defa veri kurtarma merkezlerinden yüksek ücretlerle kurtarma hizmeti aldığımız zamanlar oldu. Onlarada sordum, en iyi bozulmayan marka hangisi, ona göre alım yapalım dedik ama onlarda hepsi aynı cevabını verdi.

Bu biraz şans işi. Gümrükte/kargoda veya firmada depolanması/taşıması sırasında 100 Luk disk paketini 30 cm havadan yere serbest bırakması bile diskin ömrünü yer, çok güvenmemek gerekiyor.

Üretici firma disk kutusunun açılıp açılmadığını, hatta board sökülüp sökülmediğini anlayabiliyor Senin durumda distribütor içine bakmak açmış olabilir ve sonra göndermişlerdir. Çözüm olarak online tüketici hakem heyetine başvur. Şikayet etmek bir işe yaramıyor çünkü.

Birde kabul etmemelerinin sebebi; adamın elinde bozulan diski var, verileri kurtarmak için aynısını alıp, board'unu eski hdd takiyor ve tabiki işe yaramıyor bu yöntem. Sonra bozulan yeniyide bozuk çıktı diye iade ediliyormuş. Çok fazla olduğu için üretici firma müdahale edilmiş diskleri kabul etmiyor.

HGST, RAID 1/10 ve off site backup ile hocam :)

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nick üstü yazısı.
    uguraba
    uguraba's avatar
    Erkek

Konu yüksek ihtimalle tüketici mahkemesi ile çözülecektir. Geçmiş olsun.

Vir sapit qui pauca loquitur.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek
    cukurova bunu yazdı
    skyvalet bunu yazdı
    Kaan bunu yazdı

Yarısı bu hdd.

Samsung, Sandisk en az 50 tane var. 64gb SSD harici disk var en az 9-10 yıllık. Hiç bozulana denk gelmedim neredeyse.

Toplam Hit: 2689 Toplam Mesaj: 24
hdd western digital hard disk elements digital western