Windows'a Bash (Linux Terminali) Geliyor

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaviEkran
    MaviEkran's avatar
    Erkek

Linux ve diğer unix türevlerinde gördüğümüz komut ekranı Bash, Windows'a native olarak geliyor.  Sanal makine değil, native.

Microsoft bunun için ubuntu'unun şirketi Canonical ile partner olmuş. Bash'i windows'a kurduktan sonra bash içinde apt-get ile farklı araçlar da kurabiliyor olacağız.

Artık bash scriptlerimizi windows ortamında da çalıştırabileceğiz, bence hoş olacak, elveda cygwin!

Ubuntu programları yeniden derlemeye ihtiyaç olmadan, oldukları gibi, binary olarak oldukları gibi windowsta çalışabilecek.

Linux sistem çağrılarını Windows sistem çağrılarına çevirecek bir teknoloji yapmış Microsoft. Yani Linux'teki Wine'ın windows muadili gibi.

http://www.hanselman.com/blog/DevelopersCanRunBashShellAndUsermodeUbuntuLinuxBinariesOnWindows10.aspx

http://www.theverge.com/2016/3/30/11331014/microsoft-windows-linux-ubuntu-bash

Bash

DosyaSistemi

Gerçek ubuntu programları doğrudan Windows altında çalışıyor. Programlar ubuntuda çalışanlarla bit seviyesinde bile aynı

Abimiz ubuntu dosya sistemini Windows Store'a yükleyebilmek için appx paketi olarak paketlemiş.

It’s native Ubuntu binaries running directly in Windows. we’re talking about bit-for-bit, checksum-for-checksum Ubuntu ELF binaries running directly in Windows

So as part of the engineering work, I needed to wrap the stock Ubuntu root filesystem into a Windows application package (.appx) file for suitable upload to the Windows Store.  That required me to use Microsoft Visual Studio to clone a sample application, edit a few dozen XML files, create a bunch of icon .png’s of various sizes, and so on.

https://insights.ubuntu.com/2016/03/30/ubuntu-on-windows-the-ubuntu-userspace-for-windows-developers/

MaviEkran tarafından 31/Mar/16 09:58 tarihinde düzenlenmiştir

Blue Screen of Death
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ozgunlu
    ozgunlu's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

bu gelirse tadından yenmez, ısırılır 

Hello, i am nothing. I come from Neverland.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ccaglayan
    Ccaglayan's avatar
    Erkek

şuan inanılmaz mutlu oldum dört gözle bekliyorum normalde geliştirmelerde windows makinadan uzak dururdum ama bu son hamleleriyle ısınmaya başladım microsoftta sql sunucularınıda getiriyor linux a

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

Peki o zaman bir Linux dağıtımı kullanmanın ne mantığı kalacak? 

Linux 'un  masaüstünde hiç olmadığı kadar kullanım oranları düşecek. 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    bunun, komut satırı yada powershell`den farkı ne?

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek

bash'a gelen çekilir

--

metasploit, aircrack falan çalışırsa tadından yenmez

NoktaliVirgul tarafından 31/Mar/16 11:27 tarihinde düzenlenmiştir

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    S2kucuk
    S2kucuk's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Muhtemelen performans ve davranış farklılıkları oluşacaktır. Bunları gidermek için de programcılar windowsa ayrı linuxta ayrı davrananan programlar yazacaklar. Bence tutmaz bu iş.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKill
    DrKill's avatar
    Erkek

bash a windows'a geldi diye linux'u bitirmek nedir hacı. Linux ü millet sadece bash için kullanmıyor.

İyi olmuş ama. Common scripting için bash'ı öğrenmek lazım.

Bu imzayı her gördüğünüzde 4gb kotanızın 0,00000358559191226959228515625 azalmaktadır. Bilerek ve istenerek bu imza yapılmıştır. Amaç kotanızı sömürmektir
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Linux uygulamalarını winde kullanmak gerçekten güzel olacak gibi duruyor.

özellikle sistemciler için ayrı bir keyifli olacaktır.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek

aradan Yorumlayıcıyı kaldırıyorlar sanırım. @_@

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nvidia
    Nvidia's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    NoktaliVirgul bunu yazdı

bash'a gelen çekilir

--

metasploit, aircrack falan çalışırsa tadından yenmez

bizi bitirdin be ....

Milyarlarca yıl ölüydüm dirildim ve tekrar dirilmemek üzere öleceğim günü bekliyorum!
Toplam Hit: 2555 Toplam Mesaj: 14
linux windows bash microsoft windows 10