Yapay Zeka Hakkinda

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    anubisx
    anubisx's avatar
    Erkek

Arkadaslar merhaba,

Yapay zeka ile yakindan ilgilenen bir arastirmaci olarak bir kamuoyu yoklamasi yapmak istedim. Finallerim birkac gun icerisinde bitecek ve ben TBT'ye yapay-zeka hakkinda teknik bir dokuman yazmak istiyorum. Dokumanin temel aldigi konu neural networks ve/veya reinforcement learning olabilir. Bakis acim daha cok Google DeepMind' tarafindan bir bakis acisi yani RL+NN = AI seklinde. Isterseniz kod ornegi ve calistirabileceginiz yerler de koyabilirim. Maksat AI community olusturalim.

Neleri anlatmami, hangi sorulari cevaplamami isterdiniz? Bu ne kadar teknik bir dokuman olsa da, SADECE bu post altinda felsefi seyler de sorabilirsiniz mesela: 

- Bir yazilim kendisinin oldugunu anlayabilir mi? Kendi kendini yazabilir mi? 

- Neural networkleri ne gibi seyler icin kullanabilirim?

- RNN, CNN, LSTM vs nedir gibisinden..

Bekliyorum.

anubisx tarafından 09/May/16 23:35 tarihinde düzenlenmiştir

http://yigitdemirag.com
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Eğitim ücretli falan olmayacaksa bi Live channel dan takip edelim. Yada bilgilendirme videoları çekerseniz çok iyi olur

Hatta. Ufak bi yapay zeka yazabiliriz ? Herkes bildiğini yapar siz yol gösterirsiniz . Tecrübe++.

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    anubisx
    anubisx's avatar
    Erkek
    MhmdAlmz bunu yazdı

Eğitim ücretli falan olmayacaksa bi Live channel dan takip edelim. Yada bilgilendirme videoları çekerseniz çok iyi olur

Hatta. Ufak bi yapay zeka yazabiliriz ? Herkes bildiğini yapar siz yol gösterirsiniz . Tecrübe++.

Video cekmeyi dusunmuyorum hocam. Ancak yazili dokumana, iPython koduna kadar gosterebilirim, sorun olmaz. 

EDIT: Ucretsiz tabiki hersey.

anubisx tarafından 09/May/16 23:49 tarihinde düzenlenmiştir

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SUPERBICO
    SUPERBICO's avatar
    Erkek

tensorflow, caffe, theano ve torch kullandıysanız, kıyaslama iyi olurdu. benchmark makaleleri çokça var nette hali hazırda da örnekleme yapabilirseniz iyi olur. ben tensorflow kullanmaktayım. sadece bana daha kolay geldi diğerlerine kıyasla öğrenmek ama benzer işlerde performans/hız konusunda etkisi gözle görülür şekilde sizce nedir bir de sizden dinleyelim isterim.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mt93
    mt93's avatar
    Erkek

Merak ettiğim ama bi şöyle bakayım neymiş diyemediğim konulardan güzel olur hocam

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Taso Pezevengi
    iso
    iso's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Şunun adını yapay zeka falan değilde başka birşey koysalar çok sevineceğim, literatürde değişiklik için nereye dilekçe vermemiz gerekiyor:)

Yahu daha nöroloji beyni çözememiş, ne olduğunu tam anlayamamış. Yıllardır yapayını yapıcaz yaptık hah oldu yaygarası çıkıyor.

İlgilendiğin konu güzel bi konu bu arada ben sadece adına kılım

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

bu konuda cok eksik var ulkemizde diye dusunuyorum, oncelikle bir miktar teori verilerek baslanmali mesela hiden markov model, nn,k-nn,xor bayes classifiers ..keza yazdigin gibi cnn, rnn rbfn.. ) 

benim asil ilgilendigim konu image processing'de bu isin kullanimi.. mesela train data olusturmak icin sinirsiz bir veri kaynagi elde edebilir miyiz (gecenlerde izledigim ted seyinde kadin google dan cekip ogretiyoruz demisti mesela), 

aslinda daha cok pratik tarafini gosterebilirsen iyi olur.. Mesela biz el yazisi 0-9 dijitler arasinda calisma yaptik, kullandigimiz feature res lara gore %86 basari yakaladik ama yine de dusuk bir rakam, bu tarz denemeler yapabilecegimiz ortamlar var mi? kendi train ve test kaynaklari olan ve feature lari bizim secip yapabilecegimiz.. gibi..

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Ekstra olarak sözel kısımlar ne kadar yararlı olur ki ? Bence bu başlı başına bir iş. Yani öğreteceksin ama herhangi bir kar amacı gütmüyorsun sanırım. Hal böyle iken sallamasyon birşey olur gibime geliyor. Çünkü o kadar basit olmasa gerek. basit olsaydı bu gün herkesin ilgisini çekmezdi.

@iSo , Abi söylediklerine hiçbir şekilde katılmıyorum. Zeka denilen şey zaten bir işi yapabilmek yetenek değil mi ? Sen 1453 basamaklı bir sayıyı 3 saniyede toplatıyorsan bu da bi zeka'dır. Ama zeka denilen şey çok geniş birşey yada biz adam gibi zekanın ne olduğunu bilmiyoruz. Şahsen küçük bi çocuk 2 sayıyı topladığında "aaa ne kadr zeki bi çocuk muş " veya mesela biri bir resmi görüp o resmi tekrar çizmeye ve eksiksiz bir şekilde çizmeye başladığında  " oha ne kadar zeki bi insan " deriz. Sonuç olarak Zeka = Görsel analiz+ iş yapabilme becerisi + hafıza + analiz vs vs .. diye gider. Zeka denilen şey çok geniş birşey olduğu için yapay zeka deniliyor bence :D baka kalırsa Hesap makinesi bile bir yapay zekadır. Sonuçta bir işlem yapıyor. duran taşa soru sorabilir miyiz ? Hayır onların zekası yok çünkü . Bilgisayara iş yaptııryorsan o onun ne kadar zeki olduğunu gösterir. Makineler aptal değildir. Ne kadar öğretirsen o kadar bilirler. Bi çocuğu mağaraya kapatın . sadece ekmek su verin. ne öğrenir ki ? Bilgisayar da aynı şekilde. Sen ne öğretirsen onu yapar diyip mevzuyu bağlıyoruz hayırlı geceler diliyoruz.  

Eğitim güzell olursa çok dua ederim :)

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    anubisx
    anubisx's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

bu konuda cok eksik var ulkemizde diye dusunuyorum, oncelikle bir miktar teori verilerek baslanmali mesela hiden markov model, nn,k-nn,xor bayes classifiers ..keza yazdigin gibi cnn, rnn rbfn.. ) 

benim asil ilgilendigim konu image processing'de bu isin kullanimi.. mesela train data olusturmak icin sinirsiz bir veri kaynagi elde edebilir miyiz (gecenlerde izledigim ted seyinde kadin google dan cekip ogretiyoruz demisti mesela), 

aslinda daha cok pratik tarafini gosterebilirsen iyi olur.. Mesela biz el yazisi 0-9 dijitler arasinda calisma yaptik, kullandigimiz feature res lara gore %86 basari yakaladik ama yine de dusuk bir rakam, bu tarz denemeler yapabilecegimiz ortamlar var mi? kendi train ve test kaynaklari olan ve feature lari bizim secip yapabilecegimiz.. gibi..

O kadar temel seviyeden mi girmeliyim (xor problemi, classification-regression, etc) hocam sence?

Image Processing icin Yann LeCun   "Image processing = Neural networks" artik demisti. En iyi sonuclar artik NN ile aliniyor. (Sinyal isleme kapsaminda kalan sampling vs.'den bahsetmiyorum.)

Evet hocam, MNIST (elyazisi rakam) database icin ben convolutional net ile %99.31 yapmistim, sanirim siz 2-layer fully connected neural network kullandiniz, onda genelde basari o seviyelerde maksimum oluyor. Amazon EC2'ta bir AMI olusturup, Torch/tensorflow ile herkesin kullanabilecegi train/test edebilecegi bir environment olusturabiliriz, boylece kimse kendi PC' sine birsey kurmak zorunda kalmaz, ugrasmaz. Direk kod kismina girer.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    anubisx
    anubisx's avatar
    Erkek
    @superbico  

Hocam bu konuda su benchmark'in uzerine cikabilir miyim bilmiyorum:  https://github.com/soumith/convnet-benchmarks/issues/66  (en alttaki).   

Yine de ayrintili bir sekilde anlatmaya calisirim istersen GPU/CPU performans karsilastirmalarini torch/tensorflow/caffe icin 

anubisx tarafından 10/May/16 02:21 tarihinde düzenlenmiştir

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

hitap edecegin seviye onemli hocam, tahribat'a yonelik yapiyorsan buradaki yorumlardan ne kadar kisinin olaylardan haberi var ona gore hesap et. turkce bir seyler yapacaksan ve bizdeki arastirmacilari da kapsayacaksa belki biraz daha ilerl seviye konulara yonelmek daha dogru olabilir. amazon ec2 kullanmak mantikli ama birden fazla kisi ayni anda ec2 makinelere baglanmiyor diye biliyorum, bir session varken digeri dusuyor (belki vardir bir yolu bakmak lazim)

kolay gelsin umarim guzel seyler cikar calismalarindan :)

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
Toplam Hit: 2307 Toplam Mesaj: 17
yapay zeka dokuman