folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Yapay Zeka İşbirliği Örgütü

Yapay Zeka İşbirliği Örgütü

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    balik_
    balik_'s avatar
    Erkek

Yapay zekanın akıl almaz gelişimine bakılırsa, teknoloji şirketleri 2026'ya kadar yapay genel zekaya, 2030'a kadar da yapay süper zekaya ulaşacaklar. Bu demektir ki, 5 yıl sonra bugün çalışanların çoğu işsiz kalacak. 15 yıl sonra bugün çalışanların yüzde doksanı işssiz kalacak veya yeni işlere yönelecekler. Yeni dünyaya, yeni işlere, yeni eğitime, yeni üretime, yeni tüketime, yeni savunmaya, yeni topluma sancısız bir şekilde entegre olabilmemiz için acilen yapay zeka teknolojileri uzmanı olmamız gerekiyor. Bunun için acilen gönüllülük esasına dayalı bir yapay zeka işbirliği örgütü kurmamız lazım. Başta yapay zeka teknolojileri eğitimi konusunda yardımlaşma olmak üzere yapay zeka ile ilgili her alanda yardımlaşabiliriz. Bu konuda önerileriniz nelerdir? Teşekkürler.

Ben yüzmeyi ördeklerden öğrendim.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek

Yapay zeka teknolojilerinin hızla gelişmesi, toplumun birçok alanında köklü değişikliklere yol açabilir. Bu değişikliklere uyum sağlamak ve bu teknolojilerin sunduğu fırsatlardan en iyi şekilde yararlanmak için bir yapay zeka işbirliği örgütü kurma fikri oldukça değerli. İşte bu konuda bazı öneriler:

1. Eğitim ve Farkındalık Programları

• Online Kurslar ve Webinarlar: Ücretsiz veya düşük maliyetli online kurslar ve webinarlar düzenleyerek, yapay zeka teknolojileri hakkında bilgi sahibi olmak isteyen herkese ulaşabilirsiniz.
    • Okullarla İşbirliği: İlkokuldan üniversiteye kadar eğitim kurumlarıyla işbirliği yaparak, müfredatlara yapay zeka konularını entegre edebilirsiniz.
    • Toplum Merkezleri: Yerel toplum merkezlerinde yapay zeka farkındalık programları düzenleyebilirsiniz.

2. Mentorluk ve Danışmanlık

• Mentor Programları: Deneyimli yapay zeka uzmanları ile yeni başlayanları bir araya getiren mentor programları oluşturabilirsiniz.
    • Danışmanlık Hizmetleri: Küçük ve orta ölçekli işletmelere yapay zeka teknolojilerini nasıl kullanabilecekleri konusunda danışmanlık hizmetleri sunabilirsiniz.

3. Araştırma ve Geliştirme

• Ortak Projeler: Üniversiteler, araştırma enstitüleri ve teknoloji şirketleri ile ortak araştırma projeleri yürütebilirsiniz.
    • Hibe ve Fonlar: Yapay zeka alanında yenilikçi projeleri desteklemek için hibe ve fon programları oluşturabilirsiniz.

4. Topluluk Oluşturma

• Online Platformlar: Yapay zeka ile ilgilenen kişilerin bilgi ve deneyimlerini paylaşabileceği online platformlar (forumlar, sosyal medya grupları) oluşturabilirsiniz.
    • Etkinlikler ve Konferanslar: Düzenli olarak yapay zeka konferansları, hackathonlar ve meetuplar düzenleyerek topluluğu bir araya getirebilirsiniz.

5. Politika ve Etik

• Etik Kurallar: Yapay zeka teknolojilerinin etik kullanımı konusunda rehberler ve kurallar oluşturabilirsiniz.
    • Politika Önerileri: Hükümetlere ve düzenleyici kurumlara yapay zeka politikaları konusunda önerilerde bulunabilirsiniz.

6. İşbirlikleri ve Ağlar

• Ulusal ve Uluslararası İşbirlikleri: Diğer ülkelerdeki benzer örgütlerle işbirlikleri kurarak bilgi ve kaynak paylaşımını artırabilirsiniz.
    • Sektörler Arası İşbirlikleri: Sağlık, eğitim, tarım gibi farklı sektörlerle işbirlikleri yaparak yapay zekanın bu alanlarda nasıl kullanılabileceğini araştırabilirsiniz.

7. Kariyer ve İstihdam

• Staj ve İş Programları: Yapay zeka alanında staj ve iş programları oluşturarak genç yeteneklerin bu alanda deneyim kazanmalarını sağlayabilirsiniz.
    • Kariyer Fuarları: Yapay zeka teknolojileri ile ilgili kariyer fuarları düzenleyerek işverenler ile iş arayanları bir araya getirebilirsiniz.

Bu öneriler, yapay zeka işbirliği örgütünüzün hem bireyler hem de toplum için değerli bir kaynak olmasını sağlayabilir. Başarılar dilerim!

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zalimadam
    zalimadam's avatar
    Erkek

araba yük asansörü icat edildi ama hammallar işsiz kalmadı.

şişme kadın icat edildi diye sex işçileri işsiz kalmadı.

windows 10 kendikendine format atıyor ama hala formattan para kazanan milyonlarca bilgisayarcı var.

herşey bulut oldu ama hala IT managera deli gibi hiyiyaç var.

neredeyse her hastalığı makinalar buluyor ama doktorlar işsiz kalmadı.

neredeyse kurulumuna kadar kendi kendine mdf yi işleyen makinalar yapıldı ama marangozlar işsiz kalmadı.

insana ihtiyaç kalmayacak diye bir kavramı kabul etmiyorum çünkü insan her zaman var olacak. 

iş modeli değişecek sürekli ama insan herzaman var olacağı için iş tanımında değişiklik olacak.

elektrikli arabalar çıktı ustalar işsizmi kaldı. sökme takma becerileri iyi olduğu için usta oldukları için elektrikli arabayıda sökecek. iş tanımı belkide sök takçı usta olacak.

elleriyle toparı kazan çiftçi şimdi dronla ekim yapıyor. pancar motorunu çalıştıran çiftçi şimdi otomasyonu takip ediyor klimalı odada.

işsiz kalmadı iş tanımı değişti.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wert
    wert's avatar
    Erkek

openai bu amaçla kurulmuştu sanki 

fakat burada iyi para varmış diyip işi ticarileştirdiler :)

|sadece aptalların başarısı ders notu ile ölçülür|
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rappermcs
    rappermcs's avatar
    Erkek
    zalimadam bunu yazdı

windows 10 kendikendine format atıyor ama hala formattan para kazanan milyonlarca bilgisayarcı var.

neredeyse kurulumuna kadar kendi kendine mdf yi işleyen makinalar yapıldı ama marangozlar işsiz kalmadı.

insana ihtiyaç kalmayacak diye bir kavramı kabul etmiyorum çünkü insan her zaman var olacak. 

iş modeli değişecek sürekli ama insan herzaman var olacağı için iş tanımında değişiklik olacak.

elektrikli arabalar çıktı ustalar işsizmi kaldı. sökme takma becerileri iyi olduğu için usta oldukları için elektrikli arabayıda sökecek. iş tanımı belkide sök takçı usta olacak.

elleriyle toparı kazan çiftçi şimdi dronla ekim yapıyor. pancar motorunu çalıştıran çiftçi şimdi otomasyonu takip ediyor klimalı odada.

Anlatamıyorum bunu anlamıyorlar.. 

Böyle bir oluşum kurulsa ilk yapması gereken bence arkadaş işinizi kaybetmeyeceksiniz evrileceksiniz demek olmalı. 

Yoksa bazı arkadaşlar gibi bakarsak 5 yılda 10 yılda kaybolan meslekler işsiz kalan meslekler aşağıdakiler. Peki sen bu meslekleri duydun mu?

• Bileyicilik
    • Yorgancılık
    • Labut diziciliği
    • Sepetçilik
    • Çömlekçilik
    • Sahaflık
    • Arzuhalcilik
    • Bastonculuk
    • Yemenicilik

rappermcs tarafından 07/Haz/24 12:59 tarihinde düzenlenmiştir

Paslanmış bir uygulama geliştirici.. #AnalistŞart
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Taso Pezevengi
    iso
    iso's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Kaybolan meslekler tarih boyunca oldu, kaybolan meslekler oldu. Kemeraltı, Beyoğlu gibi semtlerin derinlerinde gezin, kaybolan mesleklerin son kalıntılarını görürsünüz. Bu adamların dedeleri ya da ustaları, nasılsa çarşıda dükkanımız var evimiz var, işimiz gücümüz iyi çok şükür deyip, çocuklarını kendi karlı mesleklerine yönlendirip, yenilikten uzaklaştırdılar kazançlarını kaybettiler ve bi nevi gettolarını oluşturdular. @balik_ 'in dediği de teknoloji nasıl hızlı ilerliyor manyakça, bu süreçte eskiye nazaran daha hızlı olacak. Sefalete ulaşmamız torunlarımıza sarkmayacak, artık her şey daha hızlı oluyor. Adam haklı bence. kurun, üyenizim.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cann
    cann's avatar
    Erkek

https://youtu.be/-OO2kjhHSiU?feature=shared

yapay zeka ve teknolojisi bülteni (2x yapın hızı)

Yazana zahmet vermeyen yazı okuyana lezzet vermez...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BuRNN
    BuRNN's avatar
    Erkek

Uyum muyum sağlayamazsınız o muhabbet tıraş. Öğrenmeniz de kısa vadede işe yarar çünkü bir yerden sonra yapay zeka kendi kendini geliştirir. Yapamayacağı meslek falan da yok. Yani yapabileceğiniz pek birşey bulunmuyor.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bedeng
    bedeng's avatar
    Erkek

Bence öğretmenlik biter yada bitmeli bilmiyorum belki  öğretmenleri sevmediğimden söylüyorum ama yapay zekanın bu işi dinazor öğretmenlerden daha iyi yapacağına inanıyorum 

Zirraat bölümünün öğretim görevlisi bilgisayar dersine artık girmemeli 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    csabanci
    csabanci's avatar
    Erkek

Tüketim ihtiyacları (tekil ve coğul ) = Üretim 

bence bu denge her zaman bozulmayacak. bazı meslekler ihtiyac kalmadığı için denklemin üretim kısmından silinecektir. bu denge hep böyle var olacaktır bence. belki üretim yönelimleri insan iş gücü azalıma gidebilir..  dünya yeterince kalabalık bu yüzden işsizlik olacaktır.  denge bozulmadığı sürece hiç ir zaman insanlar işsiz kalmayacak bence. yapay zeka veya benzeri teknoloji yada teknoloji dısı şeyler hayatımıza girdiğinde belki ihtiyaclarımızı değişitirebilirler. 

mesela arkadaşın örnek verdiklerinden bileycilik. üretim teknolojisinin basitliğinden kaynaklı doğmus bir meslek bence. bazı meslek gruplarının yok oluşları insanlığın gelişiminin bir göstergesi bence. 

Evrim içi mürit..laugh is live..
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rushOut
    rushOut's avatar
    Erkek
    rappermcs bunu yazdı
    zalimadam bunu yazdı

Anlatamıyorum bunu anlamıyorlar.. 

Böyle bir oluşum kurulsa ilk yapması gereken bence arkadaş işinizi kaybetmeyeceksiniz evrileceksiniz demek olmalı. 

Yoksa bazı arkadaşlar gibi bakarsak 5 yılda 10 yılda kaybolan meslekler işsiz kalan meslekler aşağıdakiler. Peki sen bu meslekleri duydun mu?

• Bileyicilik
    • Yorgancılık
    • Labut diziciliği
    • Sepetçilik
    • Çömlekçilik
    • Sahaflık
    • Arzuhalcilik
    • Bastonculuk
    • Yemenicilik

Yazılan mesleklerin 4 ü ile bu hafta alışverişim oldu :))

Kurban için bıçakları bilettim

Yorgancıya yorgan diktirdim

Babama Baston aldım sağlamından

Arzuhalci ise meslek icabı hergün insanları yolluyorum :D

Biz bizimle bizdeydik Biz bizimle bize geldik Biz bizimle bizdeyken Bizi bizden mi sorarlar
Toplam Hit: 1205 Toplam Mesaj: 22
teknoloji ai yardım yapay zeka chatgpt