folder Tahribat.com Forumları
linefolder Hukuk & Muhasebe & Sigorta Soru - Cevap
linefolder Yaptığım Bir Web Sisteminin Patent , Lisans Vs Gibi Bana Ait Olduğunu Belirten Belgeyi Almak

Yaptığım Bir Web Sisteminin Patent , Lisans Vs Gibi Bana Ait Olduğunu Belirten Belgeyi Almak

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BuZuL
    BuZuL's avatar
    Erkek

uzun bir aradan sonra merhaba :)

bişey soracağım arkadaşlar bir sistem üzerinde çalışıyordum ve bitti şuanda baya güzel bir sistem oldu elimde sistem : web sitesi
    çoğu şeye uyuyor çoğu özellik açısından güzel bir düzne yaptım gel gelelimki kaynak kodu olayı.

öncelikle amerikan tarzı bir sistem yapıp kaynak kodunu vermemeyi düşündüm fakat bir sistemin yayılabilmesi için bu pekde akıllıca değil gibime geldi kaynak kodum özgür olsun fakaaaaat onu ben kodladığım için herkes benim sistemimi kafasına göre sağa sola kuramasın hadi kurdu diyelim sistemin bana ait olduğunu ispatlamam gerekli bunun için araştırma yaptım ve en son kültür bakanlığına başvuru yapıp kaynak kodun bana ait olduğuna dair belge gibin bişey alıyormuşum pek teferruatlı bir belge değilmiş fakat kaynak kodunun benim olduğunu ispatlıyormuşum.

şimdi size 2 sorum var
    1.si açık kaynak kod politikası doğru bir politikamıdır , kapalı kaynak kod bazen problem çıkartıyor mesela çalıştığım bazı yerlerde sistemin mecbur kendi hostlarında çalışması gerekiyor o yüzden biraz beni zorluyor önemli referansları kaybediyorum.

2.si açık kaynak kodu ile çalışacağım kültür bakanlığına nasıl bir başvuru yapıp hangi yolları izlemem gerekiyor elimde kendi tasarlayıp kendi yaptığım orjinal bir sistem var sonuçta emeğimin boşuna gitmesini istemiyorum varsın sistem dağılsın insanlar kullansın ama bana ait olduğu belli olsun benim yazdığım sistemi pazarlaması iyi olan kişiler pazarlayarak benim sırtımdan para kazanmasın olay bu öneri ve görüşlerinizi bekliyorum zaman çok kısa gelecek haftaya halletmem lazım bu işi saygılar.

DAĞDA ÜÇ BEŞ KOYUN SÜRÜSÜ, TUTTURMUŞ BİR KÜRDİSTAN TÜRKÜSÜ, ELİNE ALMIŞ BAYRAK DİYE BİR MASA ÖRTÜSÜ, SATSAN BEŞ PARA ETMEZ NE DİRİSİ NE DE ÖLÜSÜ, SOYU SOYSUZ OLAN SENSİN TOPRAK SENİN NEYİNE, İTE İTLİK YAPIP KAFA TUTMA BEYİNE, ANLASA DEDİĞİMİ SOKAKTAKİ KÖPEK AĞLAR HALİNE, DUY ULAN SOYSUZ NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE.......
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BuZuL
    BuZuL's avatar
    Erkek

şurayıda ben alayım : bu arada sistem asp ile yazıldı genel olark.

DAĞDA ÜÇ BEŞ KOYUN SÜRÜSÜ, TUTTURMUŞ BİR KÜRDİSTAN TÜRKÜSÜ, ELİNE ALMIŞ BAYRAK DİYE BİR MASA ÖRTÜSÜ, SATSAN BEŞ PARA ETMEZ NE DİRİSİ NE DE ÖLÜSÜ, SOYU SOYSUZ OLAN SENSİN TOPRAK SENİN NEYİNE, İTE İTLİK YAPIP KAFA TUTMA BEYİNE, ANLASA DEDİĞİMİ SOKAKTAKİ KÖPEK AĞLAR HALİNE, DUY ULAN SOYSUZ NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE.......
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NuLL29
    NuLL29's avatar
    Erkek

script dili kullanıyorsun yani herşey meydanda. ha biz .net kullanıyoruzda ne oluyor. Kodları dll yapıyoruz yetmiyor şifreliyoruz ama bu dahi çok zorlanmadan kırılabiliyor ki bunlarda bu forumda yazıldı çizildi. Ne yaparsan yap kendi hostun olmadıktan sonra ne çare.

.::::Tesadüfen Doğdum Mecburen Yaşıyorum Zorudan Ölücem:::...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKill
    DrKill's avatar
    Erkek

Hocam projeni kendi sunucularında pazarlama ihtimalin varsa iyi bir çözüm olabilir. Ama yok ben illa kaynak kodunu vs. dağıtmak istiyorum diyorsan eğer çok bir bilgim yok. Kaynak kodlarının lisansını almak biraz saçma geliyor çünkü bu gün yazdığın kodu yarın güncelleyip yeniden yeniden yayınlayacaksın. Her yayınlamada lisans mı alman lazım?

Bu imzayı her gördüğünüzde 4gb kotanızın 0,00000358559191226959228515625 azalmaktadır. Bilerek ve istenerek bu imza yapılmıştır. Amaç kotanızı sömürmektir
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Hocam kültür bakanlığı kodun ilk 30 son 30 satırına bakıp lisans veriordu ne yaptıklarını anladıklarına bile emin değilim.

boşuna paranı ve zamanını harcarsın. bu tip şeyler patentlenmez. Ha mesela 10 tane nokta arasında en az dolaşarak gezecek ve hızlı çalışan bir algoritma bulursun o patentlenir. fakat buluş ve uygulamayı karıştırma.

Açık kaynağa eklediğin license.txt deki koşullar (bunlar için genelde hazır lisanslama modellerinden biri kullanılır) geçerli sayılır. Belki yurtdışında bir hukuki konuda kazanırsın fakat burada hiçbir anlamı yok open source denen şeyin. adam alır kodu kendi exesine gömer mesela, derdini anlatacak adam bulamazsın daha oturmadı o işler.

HolyOne tarafından 28/May/14 10:31 tarihinde düzenlenmiştir

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sigortacı
    DJ_Alper
    DJ_Alper's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası
    Erkek

kanka emlak scriptinin mi lisansını alacan lan :D

Sorularınızı cilginsigortaci@gmail.com a yazabilirsiniz cevaplar facebook sayfasında >>> facebook.com/cilginsigortaci █║▌│█│║▌║││█║▌║▌║
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ExcaliburTBT
    ExcaliburTBT's avatar
    Erkek
    DJ_Alper bunu yazdı

tam onu diyecektim  :D 

Buzul denince akla gelenler

1-Edit
    2-Emlak Scripti

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BuZuL
    BuZuL's avatar
    Erkek

yok lan ne emlağı emlakmı kaldı baya marka olmuşum acaba eski emlağı open sourse mi yapsam :D şu sınavlar bitsinde emlak scriptine bi el atam daş gibi çalışıyordu.

abi onu bunu geçinde ben ne yapayım onu söyleyin bana ben open source çalışacam arkadaş çok büyük önemli bir proje var ve ben bunu açık kaynak kod vermem lazım... daha doğrusu açık kaynaktan ziyade onların hostunda çalışması lazım proje gerçekten büyük proje...

BuZuL tarafından 28/May/14 14:50 tarihinde düzenlenmiştir

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sRcN
    sRcN's avatar
    Erkek
    DJ_Alper bunu yazdı

sdfkdjkfhksdhf Konu başlığı ve nicki görünce emlak scripti mi yoksa diyecektim :D 

Wordpress - SEO & Digital Marketing
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

yazılımda patent işi yok hocam bildiğim kadarıyla.. holy söylemiş, ben de bi ara kültür bakanlığının bir müdürlüğüne gitmiştim, bana da kodların tamamını vermemi, özel fonksiyonların ve kısımların varsa onları çıkartabileceğimi söylediler. Tabii benim proje çok büyüktü. Sanırım 10 bin satırdan az olan kodların bir kısmını, fazla olanların da belirli bir satırını istiyorlar. Tersi de olabilir tam hatırlamıyorum 5 sene falan oldu..

Ama demişlerdi yazılımda patent olayı zordur diye.. bu işle turizm ve kültür bakanlığının bir birimi ilgileniyor. Onları arayarak bilgi edinebilrisin..

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aksata
    aksata's avatar
    Erkek

ioncubenin son surumuyle sifrele komple. bi yere de kendi reklamini koy tamam iste

Bazıları özgürlüğü sadece kendileri gibi düşünenlere reva görüyor...
Toplam Hit: 2228 Toplam Mesaj: 18