Yaşam Ağacı Lifemap

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kofcu
    kofcu's avatar
    Erkek

Canlıları taksonomik olarak incelemek, keşfetmek, öğrenmek hoşunuza gidiyorsa, ya da konu ile ilgili çalışma yapıyor ve kaynağa ihtiyacınız varsa, çok düzenli bir şekilde görselleştirilmiş, Lifemap isminde bir yaşam ağacı temsili. İnternet adresinde inceleme yapabildiğiniz gibi dilerseniz mobil uygulamasını indirerek istediğiniz an telefonunuzdan da inceleyebilirsiniz.

Adres: http://lifemap.univ-lyon1.fr

Creative Commons License Lifemap by Damien de Vienne / CNRS is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License
    If you use Lifemap for your publications, please cite:
    de Vienne DM (2016) Lifemap: Exploring the Entire Tree of Life. PLOS Biology 14(12): e2001624. doi: 10.1371/journal.pbio.2001624.

ben de sevgiden yanayım...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blackhammer
    blackhammer's avatar
    Erkek

Super uygulama

ph"nglui mglw"nafh cthulhu r"lyeh wagh"nagl fhtagn
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kofcu
    kofcu's avatar
    Erkek

Ben bu programda şuna bakmıştım: At ile İnek ne kadar akraba? Daha sonra gördüm ki at (Equus Caballus) memeliler sınıfı içinde tek toynaklılar (Perissodactyla) takımının içinde, inek (Bos Taurus) ise çift toynaklılar (Artiodactyla) takımında. Programda çift toynaklılar takımına balinalar, hipopotamlar, geviş getirenler, domuzlar, develer vs. gibi bir açıklama yapmış. Bunu görünce vay be dedim inek demek ki balinaya attan daha yakın... Herneyse inek bunlardan geviş getirenler (Ruminantia) alt takımının içinde tabiki. Daha sonra deveyi geviş getirenlerden ayrı bir alt takımda görünce "bi dk ya bu develer de sürekli ağızlarında bir şeyler çiğniyor, ben geviş getiriyor sanıyordum, öyle değil miymiş?" dedim. Daha sonra araştırdım ve ilkokuldan kalan bi bilgiyle karşılaştım. (görünce hatırladım) Develer yalancı geviş getiriyorlar (psödoruminasyon). Gerçek geviş getirmeden farkı mesela ineklerde ve diğer geviş getirenlerde mide 4 bölümden oluşuyor, devede ise 3 bölümden oluşuyor. Develerin sindirim sistemi, ruminant ve psödoruminant hakkıda kısa bir sunum okumak isterseniz: https://www.slideshare.net/QasimMashood/digestive-system-of-camel-65670378, bu da psödoruminant ruminant farklarını anlatan bir makale: https://www.academia.edu/12879887/Difference_between_pseudo-ruminant_and_ruminant. Bu arada psödoruminantlar diye bir alt takım ya da aile falan yok. At, tavşan, hamster ve gine domuzu gibi hayvanlarda görülüyor. Develerin bulunduğu alt takım ise Tylopoda, yani topuktabanlılar.

Daha başka bi göz gezdirişimde de Carnivora, yani etçiller takımında da çok temel iki ayrım olduğunu gördüm: Kedimsiler ve Köpeğimsiler. Tüm etçiller takımını bu iki alt takımla tanımlıyormuşuz. Birçok üyenin kedimsi mi köpeğimsi mi olduğunu tahmin edebilirsiniz ama görünce şaşıracağınız, vay be bu hayvan da kedimsi miymiş, ya da köpeğimsi miymiş diyeceğiniz hayvanlar olacaktır. Merak edenler programdan da bakabilir (bence daha eğlenceli), ya da şöyle bir link bırakayım https://www.wikiwand.com/tr/Etçiller

Eğlenceli keşifler...

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zalimadam
    zalimadam's avatar
    Erkek

hocam merakla incelemek istiyorum ama ingilzcem zayıf . türkçeye çevir dediğimde çevirmiyor . varmı bi fikir verecek ?

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kofcu
    kofcu's avatar
    Erkek
    zalimadam bunu yazdı

hocam merakla incelemek istiyorum ama ingilzcem zayıf . türkçeye çevir dediğimde çevirmiyor . varmı bi fikir verecek ?

İsimler latince hocam zaten İngilizce değil. İngilizce olan açıklamalarda da bilmediğim kelime oldukça hemen aratıp öğreniyorum. İncelemek için mesela hangi türü merak ediyorsan Latincesinde bak cins tür olarak mesela inek: Bos Taurus, at: Equus Caballus, insan: Homo Sapiens gibi.. Aratıp oradan uzaklaşarak bakabilirsin. Onun dışında genel taksonomik terimleri de öğrenirsen iyi olur. Mesela bazı terimler ökaryotlar (eucaryotes), omurgalılar (vertabrata), memeliler (mammalia), etçiller (carnivora)... Taksonlar: Kingdom, Phylum, Class, Order, Family, Genus, Species. Türkçesi: Alem, Şube, Sınıf, Takım, Aile, Cins, Tür

Bazen alt üst gibi ara terimler kullanılıyor onun için de super- sub- parvo- gibi ön ekler kullanılıyor.

Türle ilgili ya da başka bilgilere ihtiyaç duyarsan https://duckduckgo.com/?q=!wwtr aratırsın

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Böcüklerin Efendisi
    krypt
    krypt's avatar
    Erkek
    kofcu bunu yazdı
    zalimadam bunu yazdı

İsimler latince hocam zaten İngilizce değil. İngilizce olan açıklamalarda da bilmediğim kelime oldukça hemen aratıp öğreniyorum. İncelemek için mesela hangi türü merak ediyorsan Latincesinde bak cins tür olarak mesela inek: Bos Taurus, at: Equus Caballus, insan: Homo Sapiens gibi.. Aratıp oradan uzaklaşarak bakabilirsin. Onun dışında genel taksonomik terimleri de öğrenirsen iyi olur. Mesela bazı terimler ökaryotlar (eucaryotes), omurgalılar (vertabrata), memeliler (mammalia), etçiller (carnivora)... Taksonlar: Kingdom, Phylum, Class, Order, Family, Genus, Species. Türkçesi: Alem, Şube, Sınıf, Takım, Aile, Cins, Tür

Bazen alt üst gibi ara terimler kullanılıyor onun için de super- sub- parvo- gibi ön ekler kullanılıyor.

Türle ilgili ya da başka bilgilere ihtiyaç duyarsan https://duckduckgo.com/?q=!wwtr aratırsın

Burası yanlış hocam. Takson değil taksonomik kategori, taksonomik grup veya taksonomik seviye diye geçiyor Türkçe'de. Takson bir veya daha fazla organizmaya ait bir veya daha fazla populasyonun oluşturduğu ünitedir. Yukarıdaki örneklere göre mesela Homo cins seviyesinde bir taksonken Bos taurus tür seviyesinde bir taksondur. Türkçe wiki sayfasında sağda güzel bir örnek var tablo halinde.

while (1<2)
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kofcu
    kofcu's avatar
    Erkek
    krypt bunu yazdı
    kofcu bunu yazdı
    zalimadam bunu yazdı

Burası yanlış hocam. Takson değil taksonomik kategori, taksonomik grup veya taksonomik seviye diye geçiyor Türkçe'de. Takson bir veya daha fazla organizmaya ait bir veya daha fazla populasyonun oluşturduğu ünitedir. Yukarıdaki örneklere göre mesela Homo cins seviyesinde bir taksonken Bos taurus tür seviyesinde bir taksondur. Türkçe wiki sayfasında sağda güzel bir örnek var tablo halinde.

Düzeltmen için teşekkür ederim hocam 👍

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    kofcu bunu yazdı
    zalimadam bunu yazdı

İsimler latince hocam zaten İngilizce değil. İngilizce olan açıklamalarda da bilmediğim kelime oldukça hemen aratıp öğreniyorum. İncelemek için mesela hangi türü merak ediyorsan Latincesinde bak cins tür olarak mesela;

inek: Bos Taurus,
    at: Equus Caballus,
    insan: Homo Sapiens
    gibi.. Aratıp oradan uzaklaşarak bakabilirsin. Onun dışında genel taksonomik terimleri de öğrenirsen iyi olur. Mesela bazı terimler ;

ökaryotlar (eucaryotes),
    omurgalılar (vertabrata),
    memeliler (mammalia), etçiller (carnivora)...

Taksonlar: Kingdom, Phylum, Class, Order, Family, Genus, Species. Türkçesi: Alem, Şube, Sınıf, Takım, Aile, Cins, Tür

Bazen alt,üst gibi ara terimler kullanılıyor onun için de super- ,sub- ,parvo- gibi ön ekler kullanılıyor.

Aklıma takıldı. Bu Latince`yi asgari seviyede Temel Cümleleri anlayabilecek seviyede, nereden, nasıl öğrenebiliriz.

Basit seviyede , DilBilgisi ile anlatan bir Site gözüne çarptı mı?

kişi şahıs zamirleri, fiiller, çekimleri, Fiillerin zamanları, vebenzeri türünden.

Tşkler.

RitmFarbRacourci tarafından 18/Haz/18 15:53 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kofcu
    kofcu's avatar
    Erkek

İngilizce biliyorsan YouTube'a "latin for beginners" yazarak başlayabilirsin. İngilizce bilmiyorsan önce İngilizce öğren. İş ya da hobi olarak bir yakınlığın yoksa Latince öğrenmeni tavsiye etmem. İş ya da hobi olarak bir yakınlığın varsa da ilgilendiğin sürece karşılaştığın dil kadarıyla kelime bilgisi ve dil bilgisi sezin oluşacaktır. İşini, hobini devam ettirmede bu sezi yeterli olacaktır. Dilin kendisini iş veya hobi edinmek istiyorsan ona bir şey diyemem tabi :)

kofcu tarafından 18/Haz/18 17:49 tarihinde düzenlenmiştir

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    kofcu bunu yazdı

İngilizce biliyorsan YouTube'a "latin for beginners" yazarak başlayabilirsin. İngilizce bilmiyorsan önce İngilizce öğren.

İş ya da hobi olarak bir yakınlığın yoksa Latince öğrenmeni tavsiye etmem.

İş ya da hobi olarak bir yakınlığın varsa da, ilgilendiğin sürece, karşılaştığın dil kadarıyla kelime bilgisi ve dil bilgisi sezgin oluşacaktır. İşini, hobini devam ettirmede bu sezi yeterli olacaktır.

Dilin kendisini iş veya hobi edinmek istiyorsan, ona bir şey diyemem tabi :)

Son cümlen, benim için uygun olan. Ben meraktan bakacağım, lâkin Youtube`dan değil. Dilin Seslendirmesi önemli değil( özellikle de bunun için Youtube u önermediğini tahmin ediyorum).

Benim için önemli olan kısmı, parça parça, ünite ünite, Sadece Metin-Tablo-Grafik- vb vererek anlatılan, blog yada benzeri site lazım.

Ama örnekler, Kopyala-yapıştır olmaması lazım. Temel cümlelerde özgünlük olması şahane olur.

Öteki taraftan ..Gif, bu taraftan Video fışkırmaması lazım. O nedenle, bu sadelikte bir Site denk geldi mi diye merak ettim.

Ama, arama cümlesi için Tşkler. ^.-,) //

Konu dışı:
    Özgünlük deyince, aklıma @OzgunlU mürit geldi. ^^D) , buralardaysan, PMden bi yanlasana @OzgunlU..

RitmFarbRacourci tarafından 18/Haz/18 18:59 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blackhammer
    blackhammer's avatar
    Erkek

Uzun zaman sonra not:

Sadece nesli devam etmekte olan canlilarin siniflandirmasi yapilmis.

ph"nglui mglw"nafh cthulhu r"lyeh wagh"nagl fhtagn
Toplam Hit: 2617 Toplam Mesaj: 15
biyoloji yaşam ağacı taksonomi