Yavru Kedi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dante_
    Dante_'s avatar
    Erkek

Dün gece sokaktan kurtardığımız yavru kediyi süt ile besledik galiba yanlış yaptık ishal oldu . Ne vermeliyiz düzelmesi için bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olurda iyi olur.

Dante_
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Bebekler için sıvı ishal şurupları var iğnesiz şırınga ile bi tırnak ucu kadar çekip ağzına sıkın. Bir tırnak ucu fazla değil.

Süt olarakta inek sütü yerine keçi sütü verin. İnek sütü dokunuyor kediye. Daha da iyisi veteneriner ve petshoplar kedi yavrusu sütü veya tozu olur. Tozu alıp suya katıp süt yapabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=c6BPdoCeCK0

Her zaman başınıza gelebilecek bir olay, belki bir gün sizinde karşınıza annesini kaybetmiş veya çocukların elinde ölmek üzere bir kedi yavrusu çıkabilir. Böyle durumlarda panik yapmayın.

- Yavru kediyi ıslak ise mutlaka iyice kurutun, kurutma makinesi kullanmayın, aşırı sıcak veya hava onu daha çok hasta edebilir, havlu ile iyice kurulayın.
    - Bir koli veya sepet içine onu sıcak tutabilecek polar veya yünlü bir örtünün içine yerleştirin.
    -Sıcak su torbanız varsa içini doldurup altına koyabilirsiniz ama onu yakmamasına dikkat edin. Yoksa bir pet şişede aynı işi görür.
    - Yavru kediler çok ağlar, paniklemeyin uzun süre ağlayacak belki uyuduğunda susacaktır. Ama uyanınca tekrar başlayacaktır:)
    - Yavru kedinizi beslemek için kedi biberonuna ihtiyacınız var. Acil bir durum olduğundan eğer çevrenizde petshop veya veteriner yok ise, eczaneden bir şırınga alabilirsiniz. Şırınganın iğnesini kesinlikle kullanmıyorsunuz.
    - Sütü asla dolaptan soğuk vermiyoruz. Biberona doldurup, sıcak su dolu bir bardağın içinde bekleterek ılıtabilirsiniz. Elinizin üstüne damlatıp sıcaklığını anlayabilirsiniz. Elinizi asla yakmaması lazım.
    - Şırıngaya süt çekerek, ağzına akıtın. Ellerini ve kollarını tutmanız gerekebilir,çünkü bebek kediler çok hareketlidir ve sütü o şekilde ilk günler içmek istemeyeceklerdir. Biberona alışınca işiniz kolaylaşır.
    - Yavruyu 2 saatte bir beslemeniz gerekir. Onlar çok sık acıkır.
    - Ağzı köpük köpük olunca doymuş demektir. Çok fazla beslemeye çalışmayın, mideleri oldukça küçüktür.
    - Besleme işleminden sonra çişini ve kakasını yaptırmanız gerekir. Parmağınızı ıslatarak, yavru kedinin poposuna minik minik darbeler yapın. Bu anne kedinin yalama işlemini hatırlattığı için kedicik çişini ve kakasını yapacaktır.
    - İlk günler kakasını oldukça zor yaparlar ama çişlerini hemen yapacaklardır. Kakasını mutlaka yaptırmaya çalışın bu yavru kedi için hayati önem taşır. Yoksa onun çatlama sebebi olabilir.

Bebek kedinizin iyi beslenmesini istiyorsanız. Ona veterinerde satılan kedi sütü temin edebilirsiniz.Böyle bir imkanız yoksa sütün içine bir çay kaşığı yumurta sarısı çok az tereyağ koyabilirsiniz.Bu şekilde beslenmesini sağlayabilirsiniz. Sütün içine kesinlikle su ilave etmeyin. Bu sütün besin değerini azaltacaktır.Bazıları şeker falan koyun der ama sakın. Bize sakıncalı şey kedi yavrunuza yarar sağlamaz. Keçi sütü alan bulursanız harika olur. 

Bir yavru kedi görünce lütfen onları ölüme terk etmeyin, alın ve dediklerimi yaparak onu hayata kazandırın. Çocuklarınızı lütfen eğitin. Onların birer oyuncak olmadıklarını anlamalarını sağlayın.

mkyb tarafından 22/Eki/16 20:07 tarihinde düzenlenmiştir

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dante_
    Dante_'s avatar
    Erkek

Allah razı olsun hocam.

Dante_
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    manhyak
    manhyak's avatar
    Erkek

Hocam süte su karıştırmadan verme yoksa isal oluyolar.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKeworks
    DrKeworks's avatar
    Erkek

Marketlerden yagsiz sut alip verin hocam.

Cigu bigule :(
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Schwarz
    Schwarz's avatar
    Erkek

2 tane kedim var birisi 8 yaşında diğeri 1 yaşına yeni bastı ikisinide sokaktan aldım anneleri reddetmiş bakmayı şansa 8 yaşında olan bembeyaz ankara kedisi çıktı mavi gözlü falan erkek bu arada,

diğer kedim tam bi sokak kedisi dişi ne türü belli ne rengi ama çok oyuncu . Bu zaman kadar ben ne yediysem kedilerimde onu yedi cips , kek , browni , ,sucuklu yumurta ,  aklınıza ne gelirse maşallah 1 kere hasta olduklarını yedikleri gıdanın dokunduğunu görmedim tabi bunun yanında aşıların vs yapılmasında fayda var.Mümkün olduğukça nerede sokak kedisi görsem hemen mama alıp o günlük karnını doyurmaya çalışıyorum.

Ignorance is bliss.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Austen
    Austen's avatar
    Erkek

Süt yerine yoğurt ver. Süt vereceksen de az az ver. Sürekli süt içmesin.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dante_
    Dante_'s avatar
    Erkek

Teşekkürler arkadaşlar Yavrum bugün baya kendinde :) 

Dante_
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Bu ufakmış. Severken şaka olsun diye canının acıyacağını bilmeden tırnak atıp, ısırabilir öyle bi şey yaparsa burnuna parmağınla hafifçe fıske at. Bunu annesi yavru kedilere eğitim sırasında yapılması yasak olan bi şeyi öğretmek için yapar. Bir kaç sefer tekrarlarsan anlayıp vazgeçer.

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    faruk_sahin
    faruk_sahin's avatar
    Erkek
    Dante_ bunu yazdı

Teşekkürler arkadaşlar Yavrum bugün baya kendinde :) 

Pek güzelmiş yavru kapkara :) 

Hayat Senin Başkalarına Bırakma!!!
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    imlegend
    imlegend's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Demin bim markette tüylü şapkalı montlardan giyen bir kadın yavrum kuzum birtanem diyerek konuşuyor. Kafasıda hafif yamuk duruyor.

Ben de Kadın kendi kendine konuşuyor diyorum. O tüylü yerin bitimine kedi denk gelmiş kediyi seviyormuş. Bakınca direk anlaşılmıyor. Yavru kedi pek tatlı kerata. Kadınla kedi sayesinde muhabbeti koyulaştırdık. :-)

Konuyu görünce yazayım dedim...

Toplam Hit: 3325 Toplam Mesaj: 23
kedi kedi