folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Yazıcıya Firmware Yüklemek Ya Da Almak | ÇÖZÜLDÜ

Yazıcıya Firmware Yüklemek Ya Da Almak | ÇÖZÜLDÜ

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

Merhaba müridler, elimde 4 adet Zebra TLP2844 etiket yazıcı var. 1 tanesinde problem var feed butonuna tıklıyorum 1 cm bile çıkartmadan hemen kırmızı ışık yanıyor duruyor yazıcı. Yazdırma emri veriyorum yine 1 cm belki yazıyor hemen kırmızı ışık verip duruyor. Firmware yükledim (sitesinden indirdim yükledim) sıkıntı devam ediyor. Sağlam olanlardan acaba içindeki firmware ları çekebilme şansım var mı ? Ya da nasıl düzeltirim bunu acaba ? He bir de kalibrasyon yapıyorum mesela kapalıyken feed butonuna basılı tutup açıyorum 2 adet kırmızı yanıp sönünce bırakıyorum kendini kalibre ediyor kalibre sonunda yazıcı bilgilerini etikete yazması gerekirken yine yazmıyor ve duruyor. Kırmızı ışıkta kalıyor. Acaba termal kafada mı problem var diyecem de kafa sıkıntısız çalışıyor başkasına takınca...

Nasıl Çözldü?

Öncelikle en ufak vidasına kadar söktüm(feed buton kartı - anakart - etiket hiza sensörü - yan kapak sensörü - silindir çevirme motoru vs.) neyapacam ne edecem derken kaldı öyle ve ertesi gün yani bugün  tekrar toparladım tek parça ettim arıza devam ediyordu. Önce zebranın sitesine girdim verdiklerim firmware ları indirdim çinidir japonudur falan  hepsini tek tek yükleyim dedim çin %70 de takıldı kaldı yemedi diğerleri de öyle takıldı falan en son standart firmware vardı onu yükledim sorunsuz yüklendi problem çıkartmadı. 

Nasıl yükledim? 

-> Zdownloader programını aç 

-> Scan printer tıkla yazıcıyı bulsun listeye alsın

-> Yazıcıya sağ tıkla select firmware a tıkla dosyayı seç Tamam de dedikten sonra program donar gibi oluyor 1 dakka bekle düzelecek. O işlemden sonra yazıcıyı arkadaki on\off tan kapat

-> Yazıcıyı arkadaki on\off dan kapat kapalı konumda iken feed butonuna basılı tut ve aç kırmızı yanıp sönecek sürekli elini çekme ta ki kırmızı ışık sabit yanana kadar. 

-> Zdownloader da yazıcıyı listeden seç ve download butonuna tıkla | yaklaşık 30 saniyede firmware yüklenecek ve feed butonundaki ışık kırmızıdan yeşile dönecek.

-> Yeşile dönen ışıktan sonra 1 kez feed butonuna bas etiketi çıkartsın boş olarak.

-> Zebra utility programı ile gerekli kalite ve etiket boyut ayarları yap. Yazıcıyı kapat aç tekrar bir sınama yazıs çıkart. Congratulations. :) 

Not: Bir başka yazıcıdan içindeki firmware i alma işini başarabilmiş değilim. Bulsak güzel olur.  Hayırlısı.

dcpromo tarafından 07/Eki/17 11:36 tarihinde düzenlenmiştir

next next next install
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

akşamcılar için upladığımın konusu

next next next install
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

bir de sabahçılara uplayım

next next next install
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo

firmware update/download icin ztool diye bir programı olması lazım kendi printer modeline göre olani bu onunla yapabilirsin. Biz termal card printerlarini kullanıyorduk bütün ayarlar için  ztools yeterliydi.

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek
    rakkoc bunu yazdı

firmware update/download icin ztool diye bir programı olması lazım kendi printer modeline göre olani bu onunla yapabilirsin. Biz termal card printerlarini kullanıyorduk bütün ayarlar için  ztools yeterliydi.

Bu mu hocam dediğin ? bunla sadece firmwar yükleniyor başka da ayar falan yapılmyor.

Bir de bu var

dcpromo tarafından 06/Eki/17 10:15 tarihinde düzenlenmiştir

next next next install
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ayhun
    ayhun's avatar
    Erkek

Hocam elindeki printerin kafayi sokup baska printerda deneme sansin varmi donanimsal bi hata gibi

delimiyim ben?
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek
    ayhun bunu yazdı

Hocam elindeki printerin kafayi sokup baska printerda deneme sansin varmi donanimsal bi hata gibi

Yakma kafasını değiştirdim kalibre ettim falan yine aynı sonuç. Kafaların 2 su de diğer yazıcıda çalışıyor . Aslında firmware atarken de problem olmuyor hemen atıyor ama tam yazdırırken kafayı yiyor. 

next next next install
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ayhun
    ayhun's avatar
    Erkek

Yok o degil altindaki motor devresini demistim. En azindan sorunun hangi bolgede oldugunu buluruz.

delimiyim ben?
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek
    ayhun bunu yazdı

Yok o degil altindaki motor devresini demistim. En azindan sorunun hangi bolgede oldugunu buluruz.

açtığımda bir silindir var ilerisinde sensör var bir de anakartı var başka birşey yok 

üst kısmın yani bu yakma kafasının arkasında hiç bişey yok sadece 2 kablo var o da direkt karta gidiyor.  Silindirin motorunu da değiştirdim bu arada bişey değişmedi . Şuanda değişmeyen bir yan sensör var ama o da sağlam çünkü sağlam olmasa kapağı kapatınca yeşil yanıyor bozuk olsaydı kırmızıya devam ederdi. 

next next next install
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

kısmen çözüldü.

next next next install
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Velespit Kampçısı
    ruhi
    ruhi's avatar
    Erkek

yazıcı tercihlerinde  termal & direct termal seçeneğini yanlış seçince de  aynısını yapıyor. benim de başıma geldi geliyor.

feed e basıyorum etiketin yarısında kırmızı yanıyor. bazen firmware  doğru olsa da ayarlardan da sorun çıkartıyor. tabi bu en basıt hali.

siz söküp uğraşmışsınız bayağı :)) düzeldiyse ne mutlu:)

tlp 2844 var bir tane yavaş basıyor ( 3 sn de 3 etiket gibi)  ayarlardan hızı da artttırıyorum hala yavaş neden yapar sizce ?