Yedek Subay

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Iruretta
    Iruretta's avatar
    Erkek

ben de şubatta gidiyorum. komando istemeyeceğim ama uzun dönem isteyeceğim.

http://yanduvar.blogspot.com/
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    jocus
    jocus's avatar
    Erkek
    Cesnist bunu yazdı
    jocus bunu yazdı
    buz_mavisi bunu yazdı

Para için gidiyosan gitme.Arkadaşın dediği gibi vatan millet sakarya dersen git.Eğitimleri var bu işin onları araştır neymis ne değilmiş iyice öğren.12 ay sonunda devam etmek istersende yine bi eğitim sınav vs var.

Ben askerde kalmak istiyorum. 12 ay sonrası nasıl bir eğitim ve sınavı var detay verebilir misin?  Teskere bırakmak mı oluyor bu durum. 

Askerde kalmak diye birşey yok hocam zorunlu askerliğini yapıp dönersin daha sonra kara hava veya deniz kuvvetleri memur alımı gibi belli dönemlerde ilan açar uygunsa başvurursun

Hmm doğrudur hocam. Kısmet 

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek

Hocam illa yazmislarsir 3 sayfa okuyamadim ama sen muhendissin. Bilgilerin tazeyken ise girmende fayda var mulakatlarda zorlanmazsin. O yuzden kisa donem yapip gelmende fayda var. muhendislik olarakda gayet iyi bir bolumden mezunsun maas konusunu sikinti etme giris maasin dusuk olsa bile ilerleyen surecde seni tatmin edecektir. 

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    archair23
    archair23's avatar
    Erkek
    Kreyzi bunu yazdı
    archair23 bunu yazdı

2 yıl makina ve 4 yıl işletme okudum en son 4 lük okula bakıolar bende 12 ay uzun istedi astek olarak ama çıkmadı 6 ay kısa dönem çıktı samsunda olucam bakalım hayırlısyla gidip geleyim.

15.piyade er mi haci abi ?

jandamar çıktı bana hocam

Acer 4820TG i5 Ati 5650 & İphone 4 & iphone 6 & Turkcell Platinum & Ipad Mini Retina & Playstation 4 & GTA V & Logitech Z506 & Cookoo & Samsung Evo 250gb
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    duygusal_serseri
    duygusal_serseri's avatar
    Erkek

Tamamen şansına diye biliyorum hocam.ben şırnaktaydım uzun dönem.üs bölgesindeydik ve 2 tane asteğmenimiz vardı.tim komutanı olarak operasyona çıkıyolardı.2012 de 3.000 tl ye ek olarak 2.000tl ye yakın doğu parası alıyolardı vs.vs.

hani baharlarda sen gelecektin..
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    enver328
    enver328's avatar
    Erkek

Genelde ortalama ve üniversiteye göre alınıyor ama istisnaları da var. Dil puanın varsa sonuç belgesini verebilirsin zaten soruyorlar o zaman uzun çıkma ihtimali artabilir.

Yerine göre çok rahat eden de var çok sıkıntı çeken de. Fakat genel olarak kısa dönem gidenleri çok zorlamıyorlar(uzun dönem erlere kıyasla). 

Maaşlar iyi evet. Fakat dediğim gibi rahat da olabilir sıkıntı da yaşayabilirsin. Geldiğinde elinde bir miktar para olur. Biran önce çalışıp tecrübe kazanmak isteyenler genelde kısa dönem tercih ediyor. 

Biz Elimizi Neye Atsak Kurur Zaten...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ryans
    Ryans's avatar
    Erkek

357. dönem P.Atğm olarak yaptım. 

Isparta eğirdir dağ komando okuluna gittim. yaklaşık 20 gün sonra refüze olup İstanbul tuzla piyade okuluna geldim. 

2 bucuk ay eğitim gördükden sonra kura ile yerler belirlendi. 

tabi bu eğitimlerden önce branş belirlendi. Hudut  Mekanize bla. bla. 

Ben huduttaydım hudut olduğu için sınırlara gönderildi. Hakkari şırnak hariç diğer tüm sınırlara gönderdiler kura ile milleti.  (kıbrıs , hatay, edirne, artvin , mardin , van , antep , vb... )

Asteğmen olmak tamamen şans işi. 

Bizim grupda müzik öğretmeni de vardı , Halkla ilişkiler mezunu da  , biyoloji öğretmeni de . 

tabi çoğunluk besyo mezunuydu. 

Tavsiye konusuna gelince kesinlikle tavsiye ediyorum. Gidersin aslanlar gibi yaparsın askerliğini korkacak kaçacak bişey yok. 2800 filan maaşın olur. gittiğin yere göre ek para alırsın.(iç güvenlik bölgesi ise , kıbrıs da ada tazminatı gibi. )

6 ay da geçiyor 12 ay da. Şuan özlüyorum o günleri emin ol. 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    O Şimdi Astek
    deja-vu
    deja-vu's avatar
    Erkek
    Ryans bunu yazdı

357. dönem P.Atğm olarak yaptım. 

Isparta eğirdir dağ komando okuluna gittim. yaklaşık 20 gün sonra refüze olup İstanbul tuzla piyade okuluna geldim. 

2 bucuk ay eğitim gördükden sonra kura ile yerler belirlendi. 

tabi bu eğitimlerden önce branş belirlendi. Hudut  Mekanize bla. bla. 

Ben huduttaydım hudut olduğu için sınırlara gönderildi. Hakkari şırnak hariç diğer tüm sınırlara gönderdiler kura ile milleti.  (kıbrıs , hatay, edirne, artvin , mardin , van , antep , vb... )

Asteğmen olmak tamamen şans işi. 

Bizim grupda müzik öğretmeni de vardı , Halkla ilişkiler mezunu da  , biyoloji öğretmeni de . 

tabi çoğunluk besyo mezunuydu. 

Tavsiye konusuna gelince kesinlikle tavsiye ediyorum. Gidersin aslanlar gibi yaparsın askerliğini korkacak kaçacak bişey yok. 2800 filan maaşın olur. gittiğin yere göre ek para alırsın.(iç güvenlik bölgesi ise , kıbrıs da ada tazminatı gibi. )

6 ay da geçiyor 12 ay da. Şuan özlüyorum o günleri emin ol. 

Maaş 3700 oldu, 367. Dönem topçu astgm :) 

Hocam ya takım komutanı alırlar seni ya da meslek kurasina tabi olursun. Arkadaş tk olmuş sanırım. Meslek kurasina tabi yedek subaylar 28 gün acemi yapıp göreve başlarlar. Acemiliktede paso ders çalışırsın çünkü sınavlar var %10 dilimine girip branşına göre açılan pozisyonlardan istediğine girebilmen için (şehir seçiyorsun yani) 

Tk olursan biraz daha sıkıntı 3 ay acemilik, eğitimler daha ağır vs. Ve birliklere gittiğinde genelde askerle uğraşırsin. Ben uğraşmıyorum şimdi stajyer öğrenciler geliyor onlarla uğraşıyorum :) 

Kritik iller var Diyarbakır gibi, buralara gideceğin zaman (%10 luk dilime göremeyip çekersen kurada) 15 gün sanırım Ispartada terörle mücadele eğitimi alıyorsun ondan sonra normalde 15 gün ıznin var ama doğuya gideceğin durumlarda hemen gel diyebiliyorlar. Bizdeki çoğu arkadaş direk gitti. 

Bol bol para var  ama riskler de böyle kısaca. 

deja-vu tarafından 24/Tem/17 08:17 tarihinde düzenlenmiştir

Almanya Fatihi
Toplam Hit: 3869 Toplam Mesaj: 29
astsubay yedeksubay asteğmen