folder Tahribat.com Forumları
linefolder C#, Asp.Net, .Net Core
linefolder Yeni Asp.Net Teknolojileri, Mvc, Webapi, Razor Vs...

Yeni Asp.Net Teknolojileri, Mvc, Webapi, Razor Vs...

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Beyler ben mi dinazorum yoksa microsoft hergun daha gereksiz şeyler mi yığmaya başladı önümüze.

Acaip sekilde trend olan bu teknolojilerin hiçbir elle tutulur faydası olmadığı kanaatindeyim.

Programlamada önemli olan kod ve tasarımı mümkün olduğunca ayırmaktır. Normal empty web application (web forms) bu işi çok iyi yapıyor, kod ve tasarım ayrı dosyalarda duruyor.

Onun dışında post verilerini alma işini zaten birkaç saatte yazacağınız helper fonksiyonlar 10 numara yapıyor.

Bi tane mvc application açıyorum içinden 60 tane fln dosya yaratıyor. empty projede kayboluyorum.

Yeni teknolojilerin elle tutulur bir faydası var mı? Ben normal web applicaiton kullanıyorum. asp.net componentları hiç kullanmıyorum (ağırlaştırıyor gereksiz), yazdığım basit bi framework ile çok da pratik oluyor.

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    manglerman
    manglerman's avatar
    Erkek

aynen hocam.

herşeyin sadesi makbüldür mukabilinden bende hiç bir ek companent kullanmıyorum.

sqltool, commonmethods,image,payment,logging,language,sendmail, vb gibi oluşturduğum hazır toollarım var.

her projede kullanıyorum.

hız bakımından mvc'nin bir adım önde başladığı. jquerymobile ile ortak çalışma paydasında çalıştığı için multiplatform uygulamalarda kolaylık sağladığını söyleyen arkadaşlarım var ama elle tutulur bir proje üretmedikleri için birşey diyemiyorum.

edit: ajaxcontroltoolkit diye bir zıkkım var. zorla scriptmanager kullandırtıyor. ve her sayfaya bir dünya gereksiz js kodu ekliyor. bu yüzden ondan kaçınıyorum.

hatta bir çok sayfamda (sadece görüntüleme olan post gerektirmeyen sayfalarda özellikle) viewstate bile disable durumda. yerine göre sayfa başı 50-60 kb kar ediyorum :)

manglerman tarafından 22/Ağu/13 10:26 tarihinde düzenlenmiştir

türk kızlarından sabun yapalım, rus kızları elini yıkasın.:)
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Retro
    by_Tet
    by_Tet's avatar
    Erkek
    HolyOne bunu yazdı

Beyler ben mi dinazorum yoksa microsoft hergun daha gereksiz şeyler mi yığmaya başladı önümüze.

Acaip sekilde trend olan bu teknolojilerin hiçbir elle tutulur faydası olmadığı kanaatindeyim.

Programlamada önemli olan kod ve tasarımı mümkün olduğunca ayırmaktır. Normal empty web application (web forms) bu işi çok iyi yapıyor, kod ve tasarım ayrı dosyalarda duruyor.

Onun dışında post verilerini alma işini zaten birkaç saatte yazacağınız helper fonksiyonlar 10 numara yapıyor.

Bi tane mvc application açıyorum içinden 60 tane fln dosya yaratıyor. empty projede kayboluyorum.

Yeni teknolojilerin elle tutulur bir faydası var mı? Ben normal web applicaiton kullanıyorum. asp.net componentları hiç kullanmıyorum (ağırlaştırıyor gereksiz), yazdığım basit bi framework ile çok da pratik oluyor.

Ben çok gereksiz buluyorum hocam. Sürekli yeni şeyler çıkıyor mvc2-3-4 derken razor linq entity nebiliyim vırtzırt hiçbirini de bilmiyorum şimdi kızanlar olacak ama bir hello world için dediğin gibi 60 dosya template engine vırtzırt uğraşacağıma aslanlar gibi klasik asp veya php'de not defterinden echo "hello world" yazdırrım daha iyi. Karmaşayı çok abartmışlar ve artık herşey hazıra bağlı.

Tamam herzaman için severim bikere oturaklı iş yapıyorlar ve paralı hizmet kaliteyi artırıyor kim ne derse desin ancak

Tüm bunları öğrenip öğrenip de yarın öbürgün asp.net++ cıkarırlar çok ama çok alakasız bir dil olur bugünkü dille ozaman tutarız işte.

Şuan klasik ASP güncellenerek devam etseydi düşünün milyarlarca yeni fonksiyon ve işlevle şuanki asp.net'ten daha iyi olurdu ve onca ASP bilen insan da dediğin gibi "dinazor" kalmazdı.

Ben böyle düşünerek PHP'ye geçtim

Not: Daha üni yüzü görmedim yaşım belli cahilcükela şu yazdıklarımdan dolayı bana saldırmayın bu benim görüşüm sayın/sevgili müridler.

Edit: Milyarlarca ne amk :D binlerce diyelim :D

by_Tet tarafından 22/Ağu/13 10:28 tarihinde düzenlenmiştir

iyibu! yeniden..
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sokoban
    sokoban's avatar
    Erkek

Hocam .net kullanmıyorum ama MVC cidden çok işe yarar bir mevzu , bence gelişime açık olmak gerek neticede adam senin işini zorlaştıracak tool'u koysa adama ne faydası var ki ? bu tip şeyler başta karışık gelsede kullanmayı öğrenince insan gerçekten çok daha rahat çalışıyor kanaatimce.

.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Hocam gelişime açık olmak lazım tabi.

Mesela entity framework çok güzel. Aslında dlinq daha güzeldi, onu deprecated yapmasalar daha iyiydi. .netin database konusundaki faydaları tartışılmaz yani.

Fakat mvc de ne hız ne pratiklik ne kolaylık açısından hiçbirşey bulamıyorum. hatta mukemmel frameworku bulandirdiklari dusuncesindeyim. Ayrıca benim gözlemim böle framewroklere çok meraklı insanların projelerin hiç bitmiyor sonsuza kadar proje yazıyorlar.

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ercan
    Ercan's avatar
    Erkek

Bence bu iyi birşey özellikle şuan da bazı şeyleri geliştirirken özellikle kullanıcı yorumlarına göre geliştiriyorlar. Gerçi dediğin gibi takip etmek çok zor ki benim gibi yeni yeni windows uygulamalarından web'e geçiş yapan birisine göre ama ihtiyacım olan şeyleri adamlar düşünüp yapıyor. Bunları yaparken de kütüphane sayısının biraz artması pek problem olacağını sanmıyorum...

Bu arda Mvc 5'in beta sürümü de çıktı muhtemelen 1 aya normal stabil sürümü de çıkar, yeni gelen özellikler bakımından aslında pek bi fark göremedim. Hemen hemen bütün gerekli güncelleştirmeleri mvc 4 de yapmışlar ki bazı third party uygulamalarda mvc 5'de gelen özellikler yapılıyordu.

Benim tahminim şuan da önemli ve gerekli olan teknolojileri öğrendikten sonra yeni teknolojileri takip etmek o kadar da zor olmuycaktır.

IF YOU ARE NOT TİRED, YOU ARE NOT DOING IT RIGHT
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NuLL29
    NuLL29's avatar
    Erkek

mvc olayına girmediğim için bilmiyorumda.Web Forms u next next next diyerek yazanlar yada kullananlarmı demeli :), dataset, datatable kullananlar,katmanlı mimari, oop bilmeyenler,viewstate ve sayfa optimizasyonu bilmeyenler vs. vs. kısacası web forms u adam gibi kullanamayanlar asp net e yavaş diyorlar, iyi değil diyorlar. kesinlikle herşeyin bir çaresi var fakat bu kullanan kişinin asp.net web form u ne kadar bildiğine bağlı.

mvc iyimidir olabilir, kötümüdür oda olabilir. gereksizmidir kesinlikle evet. bu nedir arkadaşım visual studioyu aç dosya new de onlarca seçenek. şu meslege yeni başladığınızı düşünsenize.hangisini seçmeliyim...:( :s:s her gün yeni bir şey çıkarsa bu nereye gider. işi güçü bırakalım sürekli yeni şeyler öğrenelim. al sana silverliht ne reklam yaptılar sonu ne oldu doğmadan öldü kaldı yeri html5 e falan filan.

.::::Tesadüfen Doğdum Mecburen Yaşıyorum Zorudan Ölücem:::...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    camarade
    ontedi
    ontedi's avatar
    Erkek

Asp.net Webform klasik Asp'ye göre biraz daha sıkıntılı (hiyerarşik kontrol olarak), bu benim görüşüm.

Webform kullanırken <form runat="server"></form> gibi tagları hemen siliyorum (form işlemi yapılmayacaksa). Yoksa arkaplanda binlerce ifade yer kaplıyor.

Hele viewstate açık olunca kaynak kodundaki inputun değerini görmek ayrı bir şey.

Keşke Asp'yi ilerletseydi.

Matematikçi ve Yazılımcı. http://www.ontedi.com ve http://www.cizgi.site Siteme beklerim herkesi.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    saksamayan
    saksamayan's avatar
    Erkek

asp.net zamanında bende uğraşmıştım c# dili felan çok saglam güzel bir dil ama platformunu ben beğenmiyorum çok karışık
    yarın ne olacağı belli değil
    bu yüzden ben php ile devam ediyorum yoluma 
    fakat türkiyede asp.net iş imkanı daha çok gibi 
    işde kararınızı siz verin ya :)

zaman değil akıp giden, <br> bizleriz geçip giden
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek

MVC'nin en büyük avantajı temiz html çıktısı vermesi ve istersen html çıktısına müdahele edebilmen. Bunu yaparkende kendin çareler üretip projeyi karman çorman yapmana gerek kalmıyor. Asp.net Webform daha çok enterprise uygulamalarda rapid development sağlıyor. E-Devlet uygulamaları yada kamu ve özel sektörde CRM uygulamalarında webform oldukça yararlı olur. Mesela tbt'yi Asp.net webform ile sadece repeater'larla yapabiliriz. Ancak MVC  kullanmaya kalksak engine'ler şunlar bunlar gerekir. Ama bir instagram yapacaksan MVC daha iyi bir seçim olur. 

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    UnquaLe
    UnquaLe's avatar
    Erkek
    HolyOne bunu yazdı

Bahsettigin "kod ve tasarim mumkun oldugunca ayirmak" icin MVC pattern'i dogru cevabi vermektedir. 

Model - View - Controller bilesenlerinin tum kontrolunu size vermektedir ve her bileseni pluggable olup baska araclari dahil edebilirsiniz. Orn: View Engine olarak spark kullanmak.

• Html render'inda full kontrol sizdedir. Webform'a gore sadece render isleminden %20 cpu kazanciniz oluyor(du eski bir bilgi).
    • Seperation of Concern (Design princible) saglar.
    • Test Driven Development olanagi saglar. Ben TDD uygulamiyorum ki diyorsaniz dogru bir aliskanliginiz yok denilirse yanlis olmaz.
    • Postback ve ViewState'den kurtarir. Bu ozelliklerin bir web standardi olmadigi gibi asp.net webform'da windows form yazilimcilarini web'e cekmek icin uygulanmistir.

Web API, sadece HTTP olarak REST odakli calisan service yapisidir. SOAP ve WCF karmasasindan kurtarir.

Empty mvc project yada mvc application project templateleri uygun gelmiyorsa kendi project templateini olusturabilirsin ;)

Entity framework Code-First ile kullanmayi daha dogru buluyorum. Hic database olusturmadan sadece poco entityleri olusturarak sadece projenizin domain'ine odaklanip gelistirme yaparak Db kismini dusunmeden calisabilirsiniz (ORM'in en buyuk amaci).

Cennette köle olmaktansa, Cehennemde kral olmayı seçtim.
Toplam Hit: 2563 Toplam Mesaj: 20