folder Tahribat.com Forumları
linefolder Cep Telefonları, Gsm Operatörleri ve Mobil İnternet
linefolder Yeni Bir İphone Satin Almaniz İcin Kac Gün Calismaniz Gerek

Yeni Bir İphone Satin Almaniz İcin Kac Gün Calismaniz Gerek

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

Söyle degisik bir indexlemeye denk geldim. Dogrulugunu cok arastirmadim ancak böyleyse durum cok vahim.. Yandas medyanin dalga gectigi yunanistan da bile durum iyi. Elbette teknolojik ürünleri sadece karsilastirmak saglikli olmaz ama yine de fikir verir..

Üretim yoksa vergi ve zam vardir

https://i.imgur.com/OSjJVgI.png

unbalanced tarafından 16/Eki/19 01:52 tarihinde düzenlenmiştir

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Vergi ve zam yok. Telefon alırken bir kendimize bir devlete alıyoruz. Matematiği bu kadar basit. 

Doğubank geçen seneye kadar batık dükkanlarla doluydu ama zamlar sağolsun 2000'lerin başındaki dolu günlerine döndü. Tüm dükkanlarda kaçak Xiaomi, Huawei vs dolu. Arkada imei atıp ön tarafta satıyorlar.

Şu askerlik işini halledersen benimde aklımda böyle bir iş var. Zira çok deli paralar dönüyor. 

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Efendi
    Efendi's avatar
    Erkek

Almanya için verilen gün, orta gelirli biri için doğru. Yine de gereksiz bir pahalılık bu. 

Harabat ehlini hor görme Zakir, defineye malik viraneler var...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

@mkyb, evet aynen dediğin gibi, kendine aldığında bir tane de devlete alıyorsun :) Yurtdışından telefon getirmek de pahalı. Yeni yılda sanırım 1800 küsür TL olacak.. Böyle nereye kadar gidecek ki.. Sanırım araç ve yakıtlarda da iki kat belki daha fazla fark oluyor.

@Efendi, isviçre için sanırım 5000 frank üzerinden hesaplamışlar.. Türkiye için de sanırım 2500 TL civarından.

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Yurtdışından telefon getirmek yüksek pasaport kayıt parasına rağmen hala daha uygun ancak artık sadece pasaportuna kayıt ettirilen kişinin adına açılan hatlar ile çalışıyor telefon. Yani kullandım seneye ikinci elde satayım dersen telefon kullanılamıyor. 

Zaten iPhone harici diğer Android telefonların çoğuna imei atılıyor. 

Bu iş zamanında Amerikada çıkarılan içki yasağına benzedi. Yasaktan birileri zengin oluyor ve her şeyin çaresi bulunuyor. 

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Türkiye'de her şey çok pahalı değil açıkcası. İstanbul'da vs çok pahalı. Örneğin anadoluya veya başka bir şehirde yaşamaya kalkın (Öyle tatil yerlerinden felan bahsetmiyorum.) Daha ucuza yaşayabilirsiniz.

Asgari ücretle anadoluda bir tık zorlanırsınız tabiki teknolojik ürünleri vs almamanız gerekiyor Örneğin Iphone almak yerine Xiaomi vb telefonlar almak gerekiyor. Lüks yaşamamak gerekiyor vs.

Onun dışında asgari ücretin anadoludaki küçük bir aileyi kıtlık yaşatmayacak şekilde geçindirebilir. Bence asgari ücret 2.7k falan olursa anadoluda rahat yaşanır diye düşünüyorum.

İstanbul ankara gibi şehirlerde asgari ücretin 4k belkide 5k olması gerekiyor ki insan yaşasın.

Ulan ahır gibi ev. 1+1. 1k dan aşağıya yok. Varsa da Taaaa dünyanın öbür ucunda. Yaşanmıyor yani.. İşe gidiip gelsen 200₺ kafadan gitti. Yemek yesen her öğlen en az 30₺ gidiyor  döner 10₺ olur mu ya. Ben istanbul/maslakta çalışıyorum 1 çorba 17₺ yemin ediyorum makarna 18₺ hayır mantıklı düşünecek olursak tamam ekonomi kötü de bir makarna neden 18 çorba 17-18 ₺ biri bunu açıklasın. Herkes biribini dürtme derdinde istanbulda. Ulan tamam zam yap dolar arttı diye zam yap. Ham maddenin fiyatı arttı tamam zam yap. Zam yap ama 1000 katı zam yapma. Gerçekten çok aptalca bir durum. Adam diyor ki benim kiram çok fazla. Abi kiran fazla olabilir de ben inanmıyorum bir çorbayı 8-9₺ ye sattığında kiranı ödemeyecek kadar düşeceğini. En fazla mercedes arabaya binmezsin de daha düşük bir arabaya binersin. Kimse kusura bakmasın ama piyasa kötü diye millet birbirini dürtmeye çalışıyor. 

Asgari ücret çok da düşük değil. Yaşamak pahalı. Ukrayna'da asgari ücret 600₺ ... Ama orda 600₺ ile geçinebiliyorsun. Yani yaşamak var yaşamak var. Burada yaşattırmıyorlar. Bu kafayla da yaşamı daha zorlaştıracaklar. Herkes bir şeylere zam yapma derdinde. Doların fırladığı zamanlarda depoya stok yapıp 3 dolardan aldığı ürünü 6 dolarmış gibi ben bunu 6 dolardan aldım deyip milleti düdükleyen insanlar vardı. Krizi onlar çıkardı bence. Yoksa dolar da artar euro da. İnsanlar sürekli cebini doldurmak yerine dürüst bir şekilde esnaf olsaydı bütün bunlar olmazdı.

Eskiden AVM den ürün almak yerine böyle mahalledeki dükkanlardan alırdım ayakkabı vs. AVM de 300₺ olan bir mont bu bahsettiiğim yerlerde 100-150 ₺ ye bulabiliyordum.

Şimdi bir gömlek almaya kalksam bu mağazalarda 2109312739127312398217398217398127312897 milyar dolarken AVM de 60-70₺ minimum bir gömlek.

Bu senaryoyu da düşünün bence.

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    MhmdAlmz bunu yazdı

Türkiye'de her şey çok pahalı değil açıkcası. İstanbul'da vs çok pahalı. Örneğin anadoluya veya başka bir şehirde yaşamaya kalkın (Öyle tatil yerlerinden felan bahsetmiyorum.) Daha ucuza yaşayabilirsiniz.

Asgari ücretle anadoluda bir tık zorlanırsınız tabiki teknolojik ürünleri vs almamanız gerekiyor Örneğin Iphone almak yerine Xiaomi vb telefonlar almak gerekiyor. Lüks yaşamamak gerekiyor vs.

Onun dışında asgari ücretin anadoludaki küçük bir aileyi kıtlık yaşatmayacak şekilde geçindirebilir. Bence asgari ücret 2.7k falan olursa anadoluda rahat yaşanır diye düşünüyorum.

İstanbul ankara gibi şehirlerde asgari ücretin 4k belkide 5k olması gerekiyor ki insan yaşasın.

Ulan ahır gibi ev. 1+1. 1k dan aşağıya yok. Varsa da Taaaa dünyanın öbür ucunda. Yaşanmıyor yani.. İşe gidiip gelsen 200₺ kafadan gitti. Yemek yesen her öğlen en az 30₺ gidiyor  döner 10₺ olur mu ya. Ben istanbul/maslakta çalışıyorum 1 çorba 17₺ yemin ediyorum makarna 18₺ hayır mantıklı düşünecek olursak tamam ekonomi kötü de bir makarna neden 18 çorba 17-18 ₺ biri bunu açıklasın. Herkes biribini dürtme derdinde istanbulda. Ulan tamam zam yap dolar arttı diye zam yap. Ham maddenin fiyatı arttı tamam zam yap. Zam yap ama 1000 katı zam yapma. Gerçekten çok aptalca bir durum. Adam diyor ki benim kiram çok fazla. Abi kiran fazla olabilir de ben inanmıyorum bir çorbayı 8-9₺ ye sattığında kiranı ödemeyecek kadar düşeceğini. En fazla mercedes arabaya binmezsin de daha düşük bir arabaya binersin. Kimse kusura bakmasın ama piyasa kötü diye millet birbirini dürtmeye çalışıyor. 

Asgari ücret çok da düşük değil. Yaşamak pahalı. Ukrayna'da asgari ücret 600₺ ... Ama orda 600₺ ile geçinebiliyorsun. Yani yaşamak var yaşamak var. Burada yaşattırmıyorlar. Bu kafayla da yaşamı daha zorlaştıracaklar. Herkes bir şeylere zam yapma derdinde. Doların fırladığı zamanlarda depoya stok yapıp 3 dolardan aldığı ürünü 6 dolarmış gibi ben bunu 6 dolardan aldım deyip milleti düdükleyen insanlar vardı. Krizi onlar çıkardı bence. Yoksa dolar da artar euro da. İnsanlar sürekli cebini doldurmak yerine dürüst bir şekilde esnaf olsaydı bütün bunlar olmazdı.

Eskiden AVM den ürün almak yerine böyle mahalledeki dükkanlardan alırdım ayakkabı vs. AVM de 300₺ olan bir mont bu bahsettiiğim yerlerde 100-150 ₺ ye bulabiliyordum.

Şimdi bir gömlek almaya kalksam bu mağazalarda 2109312739127312398217398217398127312897 milyar dolarken AVM de 60-70₺ minimum bir gömlek.

O 17 lirayi çorbaya makarnaya vermiyosun artık, adamın diğer giderlerine veriyosun. 

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dhmm
    dhmm's avatar
    Erkek

Iphonedan iphonea degisiklik gosterir bu. Yunanistan'da su anda bir iphone icin ortalama gelirli biri 30 gun + calismasi gerek almasi icin bunu. asgari ile calisanlar 27 gunde alamaz cunku 600 euro aylik aliyorlar hatta 588 alanda var.

En son fiyatlar bu sekilde. Ama ismi duyulmus firmadan

Su anda en ucuzu oda ismi bilinmeyen yerden. Arada cok fark olmaz ilk ciktiginda. Sonraya dogru 100, 200 farklar olabiliyor ve uyguna bulunabilir.

Ozgurluk aslinda her istedigini yapabilmek degildir, istemedigini yapmamaktir. // Verdigin degeri gormeyince, gordugun degeri ver !!! // Hayatin herkes icin bir bavulu vardir !!! // Dusmek gerekir bazen hayatta; kalkmayi ogrenebilmek icin
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı
    MhmdAlmz bunu yazdı

O 17 lirayi çorbaya makarnaya vermiyosun artık, adamın diğer giderlerine veriyosun. 

İşyeri sahibi olmak krizde en zor iş.

Çorba maliyeti artması dışında bırak çorba ham maddelerini

Elektrik su gaz kira herşey zamlanıyor hepsini üst üste ekleyince adam tabiki 9 tl ye çorba satamıyor

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hackingo
    hackingo's avatar
    Erkek

ilk iPhone dan beri iPhone kullaniyorum ama Steve Jobs tan sonra cikan modellerden cok ta memnun degilim acikcasi. Su an iPhone7 Plus ta kaldim daha sonra cikanlara gecmedim.. Bundan sonra da iPhone almayacagim gibi gorunuyor. Alternatif olarak onerileriniz neler? Hem iPhone hem atıyorum Samsung kullananlar vardir farklari bilenler. Ne almali bundan sonra? Huwei bilmemne Pro yu cok övüyolar?

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    MhmdAlmz bunu yazdı

hocam bizim paranin maalesef degeri yok. Yani para bir sey etmedigi icin her sey pahali geliyor. 6 sifir silmeyle bu gercegi degistiremezsin. Buralarda piyasaya cikan bozuk paralara bakiyorum 1970 yillarina ait bozuk paralar bile cok var. Adamlarin parasi hep ayni, fiyatlar hep ayni. Burda dizel'in litre fiyati gecen yil 1.7 frankti,hala 1.7 frank.. ondan 2 yil önce de asagi yukari bu kadardi. Bir ekmek atiyorm 3 frank ise hala 3 frank.. Ne zam geliyor ne vergi artiyor. Ki vergi %8.

Türkiye bir sey üretmiyor, ürettigi her seyi durdurup disari bagimli hale geliyor. Ayrica saniyilesmeye calissa da o anlamda da bir sey üretip satamiyor. Kendi yaginda da kavrulamiyor..Her sey kötüye gidiyor ve gidecek.. Tarim ve hayvancilik ülkesi olan ülkede 1 kilo et almak icin bile bilmem kac saat calisman gerek.

Su olayada karsiyim, ucuz alsin.. Bazen sokak röportajlarini izliyorum, adamlar ekonomiyi savunmak icin, cebinde 5000 tl'lik telefon var diyorlar.. Sorun su ki, neden olmasin? Neden bir asgari ücretli rahatca en son cikan iphone'u alip, yazin ailesiyle birlikte farkli ülkelere gidip tatil yapmasin? Buna engel olan nedir? Bunu istemek yerine, iki kurus kazandigi ekonomiyi savunuyor ve böyle yasamayi lüks olarak görüyor ya da kader olarak görüyor. Türkiye'nin refah seviyesini yükseltmemesi icin hic bir sebebi yok, cok büyük bir potansiyel var ancak insanlar köle gibi yasamaya alismis. Otobüslere biniyorsun tiklim tiklim, balik istifi gibi diziyorlar.. Adam parasini verdigi halde, bu sekilde yolculuk etmekten sikayet etmiyor. Cünkü alismis, uyusturulmus.. Oysa diyebilmeli ki ben istediginiz parayi zaten veriyorum, neden daha rahat sartlarda yolculuk yapamiyorum diye.. Bu bilince erismek zor olmamali

Toplam Hit: 3506 Toplam Mesaj: 36
iphone 11 pro