Yüksek Lisans Hakkında

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    archair23
    archair23's avatar
    Erkek

Merhaba arkadaşlar.

2 yıllık ön lisans okudum sonrasında aof den 4 yıllık İşletme bitirdim. Şimdi yüksek lisans yapmak istiyorum. Ne yapmak lazım. Tezli ve tezsiz olarak ayrılıyor hangisini önerirsiniz. Ales sınavı var birde ona girmedim. 

Her üniversitede bölümler aynı mı oluyor değişiyor mu. Tezsiz olan okularda ales puanına ihtiyaç yok sanırım öyle okudum araştırken. Fakat okul kurulu ile bir mülakat oluyormuş. Bu mülakatta ne soruyorlar nasıl ifade etmek lazım kendimi yada torpil mi lazım =). 

Yurt dışında yüksek lisans yapmak için ne gerek dil sınavı filan mı şartı var.  Kafamda şuda var yüksek lisansı yurt dışında yapmakta isterim. Fakat burada dil eğitimi aldım ama yeterli değil gideceğim okulunda dil eğitimi vermesi gerek aynı zamanda. Şimdi benim askerlikte var o yüzden bir çözüm bulmam lazım. Askere şuan gütmeyi düşünmüyorum.   önerisi olan arkadaşlar var mı ? 

Acer 4820TG i5 Ati 5650 & İphone 4 & iphone 6 & Turkcell Platinum & Ipad Mini Retina & Playstation 4 & GTA V & Logitech Z506 & Cookoo & Samsung Evo 250gb
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rappermcs
    rappermcs's avatar
    Erkek

Aslında tezsizler ales istemeden yapılabiliyor ama her üniversite kafasına göre uyguluyor bu kuralı. işletmenin üzerine bilgi sistemleri - bilgisayar mühendisliği gibi bölümlerde yüksek yapabilirsin hocam.

Paslanmış bir uygulama geliştirici.. #AnalistŞart
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKill
    DrKill's avatar
    Erkek
    archair23 bunu yazdı

Merhaba arkadaşlar.

2 yıllık ön lisans okudum sonrasında aof den 4 yıllık İşletme bitirdim. Şimdi yüksek lisans yapmak istiyorum. Ne yapmak lazım. Tezli ve tezsiz olarak ayrılıyor hangisini önerirsiniz. Ales sınavı var birde ona girmedim. 

Her üniversitede bölümler aynı mı oluyor değişiyor mu. Tezsiz olan okularda ales puanına ihtiyaç yok sanırım öyle okudum araştırken. Fakat okul kurulu ile bir mülakat oluyormuş. Bu mülakatta ne soruyorlar nasıl ifade etmek lazım kendimi yada torpil mi lazım =). 

Yurt dışında yüksek lisans yapmak için ne gerek dil sınavı filan mı şartı var.  Kafamda şuda var yüksek lisansı yurt dışında yapmakta isterim. Fakat burada dil eğitimi aldım ama yeterli değil gideceğim okulunda dil eğitimi vermesi gerek aynı zamanda. Şimdi benim askerlikte var o yüzden bir çözüm bulmam lazım. Askere şuan gütmeyi düşünmüyorum.   önerisi olan arkadaşlar var mı ? 

Hocam kısaca belirteyim. Bütün uygulamalar Üniversiteden Üniversiteye değişir.

Ben bilg. müh. yüksek lisans yapıyorum. Yani yaptığımı sanıyorum ama bi bok öğrenmiyorum orası ayrı bir mesele:)

Tezli olanları yaparsan eğer akademik anlamda ileride sana faydası olur. 2 Yıl boyunca harç parası ödemezsin. Ücretsizdir. Girişleri genellikle şu şekildedir.

Her üniversitenin gireceğin bölüme sahip enstütüsü (fen bilimleri enstüsüsü, sosyal bilimler enstütüsü vs.) Yılın genellikle bu zamanları (2015-2016 ön başvuruları şuanda üniversitelerin bir kısmında başladı. Dikkat et kaçırma.)

sitelerinden ön başvuru şeklinde duyuru yapılır. Duyuruda başvuru koşulları ve gereklilikler ilan edilir. Mesela bir üniversite X bölümüne başvuru için 60 ALES puanı isterken diğer üniversite 55 puan isteyebilir.

Ön başvurular yapılır. Şartları sağlayan adaylar genellikle ales puanı, lisans ortalaması, dil puanı ile sıralanarak mülakata çağrılır. Burada bir ön elemeden geçirilir.

Sözlü Mülakat Olabilir

Yazılı Sınav Olabilir

Niyet Mektubu olabilir

Öğretim görevlisinden referans mektubu istenebilir.

Sözlü Mülakat: Genel anlamda (torpil varmış abi) dedikleri kısım olur. Herzaman torpil mi olur? Bilmiyorum. Nerelisin? Kimdensin? Niye geldin? Evli misin? Neyle ilgileniyorsun gibi sözel sorularda gelebilir. Aynı zamanda ne bildiğini ölçmek için, alanla ilgili teknik sorularda sorabilirler.  Torpil yapmayan üniversiteleri TENZIH ederim ki, anadolu sözlü mülakat ile alıp, yazılı bilim sınavı yaparcasına bir çok üniversite bulunmakta ve bazı arkadaşlarım torpilsiz, dürüst bir sınav olduğunu söylemişlerdi. Dediğim gibi hiç sözlü mülakata girmedim ama duyduklarım bu yönde.

Yazılı Bilim Sınavı: Bu yazılı bilim sınavına 2 üniversitede girdim ve ikiside cidden zordu. Ama ikisindede kazandım. Birinde 21 kişi alıyorlardı, diğerinde sadece 5 kişi alıyorlardı. Sınav lisans öğrenimimdeki konuları kapsıyordu. Ve cidden zordu. Ama zor olması benim için avantaj oldu zirâ millet yapamadığı için orta ve son sıralarda olan ben ilk sıralardan üniversiteye girdim.

Niyet Mektubu: Genellikle mülakta çağrılacak kişilerden BAZI üniversiteler isteyebiliyor. Necisin? Kimsin? Amacın ne? Niye bizim üniversite? Niye akademi? gibi soruları bir biyografi şeklinde yazıp getirmeni istiyorlar. Bir adet yazmıştım kabul olduğum üniversiteye."Sözlü mülakatta torpil yapmıyoruz abi!" demenin resmi yolu diyebilirim. Ama isteseler bundada torpil yapabilirler.

Referans mektubu: Gene BAZI üniversiteler isteyebilir. İçinde ne yazıldığını bilmezsin. Sana, mümkünse senin bölümünde bir öğretim üyesinin kapalı zarfta senin hakkında görüşlerini isteyen bir anket vermesini ister ünviersite. Yabancı üniversitelerde vardır genellikle bu. Türkiye'dede uyguluyorlar. Bende 2 adet referans mektubu bazı hocalarımdan almıştım. Saçma gelmişti açıkçası. Çünkü zaten seni seven hocalardan referans mektubu istersin hocam.

Daha sonra ALES puanının %X'i (üniversiteye göre değişir) YDS puanın %Y'si Mülakat Puanının %Z si Lisans Ortalamanın %T

alınarak bir puan belirlenir. Sıralamaya göre kontenjan kadar kişiler kayıt'a çağrılır. Kayıda çağrılırsan kazanmışsın demektir:)

Tezsiz yüksek lisans olayına gelelim: Akademide bir değeri yoktur. Doktora yapmazsın onunla. Dönemlik fiyatlar ödersin. Çoğunda mülakat bile olmaz. Ales puanı isteyebilir ya da istemeyebilirler. YDS de öyle.

Genellikle dönemliği 2500-4500 arası fiyatlara sahiptir.

Ekleme: Hocam kısaca dedim ama haber metni gibi yazmışım Mâşallah :D

DrKill tarafından 10/Haz/15 11:19 tarihinde düzenlenmiştir

Bu imzayı her gördüğünüzde 4gb kotanızın 0,00000358559191226959228515625 azalmaktadır. Bilerek ve istenerek bu imza yapılmıştır. Amaç kotanızı sömürmektir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    archair23
    archair23's avatar
    Erkek
    DrKill bunu yazdı
    archair23 bunu yazdı

Merhaba arkadaşlar.

Hocam kısaca belirteyim. Bütün uygulamalar Üniversiteden Üniversiteye değişir.

Ben bilg. müh. yüksek lisans yapıyorum. Yani yaptığımı sanıyorum ama bi bok öğrenmiyorum orası ayrı bir mesele:)

Tezli olanları yaparsan eğer akademik anlamda ileride sana faydası olur. 2 Yıl boyunca harç parası ödemezsin. Ücretsizdir. Girişleri genellikle şu şekildedir.

Her üniversitenin gireceğin bölüme sahip enstütüsü (fen bilimleri enstüsüsü, sosyal bilimler enstütüsü vs.) Yılın genellikle bu zamanları (2015-2016 ön başvuruları şuanda üniversitelerin bir kısmında başladı. Dikkat et kaçırma.)

sitelerinden ön başvuru şeklinde duyuru yapılır. Duyuruda başvuru koşulları ve gereklilikler ilan edilir. Mesela bir üniversite X bölümüne başvuru için 60 ALES puanı isterken diğer üniversite 55 puan isteyebilir.

Ön başvurular yapılır. Şartları sağlayan adaylar genellikle ales puanı, lisans ortalaması, dil puanı ile sıralanarak mülakata çağrılır. Burada bir ön elemeden geçirilir.

Sözlü Mülakat Olabilir

Yazılı Sınav Olabilir

Niyet Mektubu olabilir

Öğretim görevlisinden referans mektubu istenebilir.

Sözlü Mülakat: Genel anlamda (torpil varmış abi) dedikleri kısım olur. Herzaman torpil mi olur? Bilmiyorum. Nerelisin? Kimdensin? Niye geldin? Evli misin? Neyle ilgileniyorsun gibi sözel sorularda gelebilir. Aynı zamanda ne bildiğini ölçmek için, alanla ilgili teknik sorularda sorabilirler.  Torpil yapmayan üniversiteleri TENZIH ederim ki, anadolu sözlü mülakat ile alıp, yazılı bilim sınavı yaparcasına bir çok üniversite bulunmakta ve bazı arkadaşlarım torpilsiz, dürüst bir sınav olduğunu söylemişlerdi. Dediğim gibi hiç sözlü mülakata girmedim ama duyduklarım bu yönde.

Yazılı Bilim Sınavı: Bu yazılı bilim sınavına 2 üniversitede girdim ve ikiside cidden zordu. Ama ikisindede kazandım. Birinde 21 kişi alıyorlardı, diğerinde sadece 5 kişi alıyorlardı. Sınav lisans öğrenimimdeki konuları kapsıyordu. Ve cidden zordu. Ama zor olması benim için avantaj oldu zirâ millet yapamadığı için orta ve son sıralarda olan ben ilk sıralardan üniversiteye girdim.

Niyet Mektubu: Genellikle mülakta çağrılacak kişilerden BAZI üniversiteler isteyebiliyor. Necisin? Kimsin? Amacın ne? Niye bizim üniversite? Niye akademi? gibi soruları bir biyografi şeklinde yazıp getirmeni istiyorlar. Bir adet yazmıştım kabul olduğum üniversiteye."Sözlü mülakatta torpil yapmıyoruz abi!" demenin resmi yolu diyebilirim. Ama isteseler bundada torpil yapabilirler.

Referans mektubu: Gene BAZI üniversiteler isteyebilir. İçinde ne yazıldığını bilmezsin. Sana, mümkünse senin bölümünde bir öğretim üyesinin kapalı zarfta senin hakkında görüşlerini isteyen bir anket vermesini ister ünviersite. Yabancı üniversitelerde vardır genellikle bu. Türkiye'dede uyguluyorlar. Bende 2 adet referans mektubu bazı hocalarımdan almıştım. Saçma gelmişti açıkçası. Çünkü zaten seni seven hocalardan referans mektubu istersin hocam.

Daha sonra ALES puanının %X'i (üniversiteye göre değişir) YDS puanın %Y'si Mülakat Puanının %Z si Lisans Ortalamanın %T

alınarak bir puan belirlenir. Sıralamaya göre kontenjan kadar kişiler kayıt'a çağrılır. Kayıda çağrılırsan kazanmışsın demektir:)

Tezsiz yüksek lisans olayına gelelim: Akademide bir değeri yoktur. Doktora yapmazsın onunla. Dönemlik fiyatlar ödersin. Çoğunda mülakat bile olmaz. Ales puanı isteyebilir ya da istemeyebilirler. YDS de öyle.

Genellikle dönemliği 2500-4500 arası fiyatlara sahiptir.

Ekleme: Hocam kısaca dedim ama haber metni gibi yazmışım Mâşallah :D

Hocam teşekkür ederim gayat güzel bir şekilde açıklamışssın hepsini. Hem iş hayatında faydası olsun hemde askerliği ertelmek için tezsiz yapmak en iyisi. Aslında ales sınavına girseydim tezli yapmak isterdim. 

peki özel mi devlet mi olsa hangisi daha iyi olur 

Acer 4820TG i5 Ati 5650 & İphone 4 & iphone 6 & Turkcell Platinum & Ipad Mini Retina & Playstation 4 & GTA V & Logitech Z506 & Cookoo & Samsung Evo 250gb
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKill
    DrKill's avatar
    Erkek

o konuda birşey diyemeyeceğim. Yani özeli devlet ile karşılaştıracak parametrelere sahip değilim hocam.

Bu imzayı her gördüğünüzde 4gb kotanızın 0,00000358559191226959228515625 azalmaktadır. Bilerek ve istenerek bu imza yapılmıştır. Amaç kotanızı sömürmektir
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

avusturya da 3 yıllık computer science (lisans) + almanca hazırlık okumak istiyorsan yardımcı olabilirim

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Austen
    Austen's avatar
    Erkek

Yurtdışını bilmiyorum. Ama bir hocamdan şöyle bir yorum gelmişti.

Yüksek lisansı uzaktan dahi okuyabilirsin. Fakat ileride kariyer düşünüyorsan, belirli seviyenin üzerine çıkmak istiyorsan tezli ve normal okulda, hocalarınla aranı iyi tutarak okuman faydalı olur demişti.

Ayrıca dil sınavı için de YDS yerine TOELF ya da IELTS tercih edersen hem dili daha iyi öğrenir öğrenir hem de geniş çaplı geçerliliğe sahip olan bir belgeye sahip olursun demişti.

Bildiğim kadarıyla maddi imkanın varsa giderleri karşılayabileceksen yurtdışında okuma hakkı kazanmak yurtiçinde kazanmaktan daha kolay. Tabi çeşitli şartları illaki vardır. 

http://yukseklisans.com.tr/

Şu siteye göz atmanı öneririm. 

Austen tarafından 10/Haz/15 12:07 tarihinde düzenlenmiştir
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKill
    DrKill's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

avusturya da 3 yıllık computer science (lisans) + almanca hazırlık okumak istiyorsan yardımcı olabilirim

Hocam yurt dışında bizdeki gibi ALES GRE felan istemiyorlar mı? Yoksa yabancı öğrencilere GRE'siz bir hak var mı tanıyorlar?

DrKill tarafından 10/Haz/15 13:06 tarihinde düzenlenmiştir

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

bazı okullar isitiyor hocam ama genelde dil puanı istiyorlar, isviçrede okullar istemiyor bir şey bildiğim kadarıyla, önemli olan not ortalaman, aldığın dersler v.s. dil senin sorumluluğunda. anlamazsan kalırsın bu kadar basit :) türkiye değil ki bi şey bilmeden geçesin.. riski senin elinde

bahsettiğim avusturayadaki yer de bir şeyi istemiyor. ben ordan da kabul aldım ama yüksek lisans sanıyordum :) o yüzden gitmedim gerçi isviçre den kabul alınca da gitmenin manası yoktu.

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    archair23
    archair23's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

selam hocam bende almanca yok malesef almanca eğitimi veriyorlar mı ? Dil hazırlık programı var mı ? ben bir ara isviçreyi filan istiyordum arkadaşım filanda vardı orada ama almanca konuşuolar idl sorun olur diye araştıramadım. dersler almanca mı avusturyada ? birde sen neden isviçreye gitmedin ?

DrKill   teşekkürler hocam :) 

DrK

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

ben isviçredeyim hocam zaten, avusturya ya gitmedim :) o ara benim arkadaşım avusturyada okuyordu, bana demişti buraya da başvur.. oraya da başvurdum ama ondan önce isviçre ye başvurmuştum. ikisinden de kabul aldım isviçreyi seçtim tabi ki, zaten avusturyada başvurduğumuz şey yüksek lisans değilmiş öyle olunca zaten gitmezdim :) bi daha neden lisans okuyayım.

arkadaşım almanca hazırlık okudu 1 yıl, sonra sınava girip geçti ondan sonra normal olarak okuyor.  Yani oradaki sistem almanca ve hazırlık okulu var. tam olarak bilmiyorum ama dil öğrenirken de almancadan başka bir şey konuşmazlar okulda.. ingilizce öğretmezler :) mesela bi ara çekçe öğrenmek için ders aldım hoca ingilizce bilmiyordu, çekçeyi çekçe anlatıyordu :) gayet de anlaşılıyor.

isviçrede genelde yüksek lisanslar ingilizce oluyor. isviçrenin 4 resmi dili var. Birisi köylerde falan kullanılıyor ama diğerleri kantona göre değişiyor, batıda fransızca, doğu ve kuzeyde almanca, güneyde italyanca konuşuluyor. Bazı kantonlar/şehir lerde çift dilli. Mesela fribourg ve biel/bienne de almanca-fransızca resmi dil. O yüzden gideceğin yere göre dil değişebiliyor. Ama dil hazırlık okulları yok burada benim gittiğim ünivlerde. Normal dersler var dil öğrenimi için de ben hiç alamadım

Toplam Hit: 2622 Toplam Mesaj: 20
okul üniversite yükseklisans egitim