Yüksek Lisans Hakkında

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    archair23
    archair23's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

ben isviçredeyim hocam zaten, avusturya ya gitmedim :) o ara benim arkadaşım avusturyada okuyordu, bana demişti buraya da başvur.. oraya da başvurdum ama ondan önce isviçre ye başvurmuştum. ikisinden de kabul aldım isviçreyi seçtim tabi ki, zaten avusturyada başvurduğumuz şey yüksek lisans değilmiş öyle olunca zaten gitmezdim :) bi daha neden lisans okuyayım.

arkadaşım almanca hazırlık okudu 1 yıl, sonra sınava girip geçti ondan sonra normal olarak okuyor.  Yani oradaki sistem almanca ve hazırlık okulu var. tam olarak bilmiyorum ama dil öğrenirken de almancadan başka bir şey konuşmazlar okulda.. ingilizce öğretmezler :) mesela bi ara çekçe öğrenmek için ders aldım hoca ingilizce bilmiyordu, çekçeyi çekçe anlatıyordu :) gayet de anlaşılıyor.

isviçrede genelde yüksek lisanslar ingilizce oluyor. isviçrenin 4 resmi dili var. Birisi köylerde falan kullanılıyor ama diğerleri kantona göre değişiyor, batıda fransızca, doğu ve kuzeyde almanca, güneyde italyanca konuşuluyor. Bazı kantonlar/şehir lerde çift dilli. Mesela fribourg ve biel/bienne de almanca-fransızca resmi dil. O yüzden gideceğin yere göre dil değişebiliyor. Ama dil hazırlık okulları yok burada benim gittiğim ünivlerde. Normal dersler var dil öğrenimi için de ben hiç alamadım

Hocam peki sen dil sınavına girdin mi yüksek lisans için ? yoksa direk başvuru yapıp kabul mu edildin ? 

Acer 4820TG i5 Ati 5650 & İphone 4 & iphone 6 & Turkcell Platinum & Ipad Mini Retina & Playstation 4 & GTA V & Logitech Z506 & Cookoo & Samsung Evo 250gb
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

yok hocam bi sınava falan girmedim, dil puanım da yoktu.. Sadece iyi bir CV'im vardı, lisans ortalamam da 3.02/4 ydi. Öyle ahım şahım bir ortalamaya ihtiyacım yoktu ama biliyordum ki en az 3 olması lazım ortalamanın devamının gelmesi için.. 

Ha sınıftaki isviçreliler hariç genelde gelenlerin çoğu yazılım-bilişim alanında cahil oluyorlar.. Demek ki çok fazla önemi yok bu kriterin de ama belki not ortalamaları yüksektir bilmiyorum. Ama bir çoğu lisans dersi de alıyor, çünkü bazı dersleri almamış oluyorlar ya da kredileri yetersiz oluyor. En az 180 ECTS (kredi) alman gerekiyor mesela. Benim 240 ECTS vardı o yüzden sanki isviçreden bir yerden mezun olmuşum gibi lisans dersleri vermediler

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    archair23
    archair23's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

yok hocam bi sınava falan girmedim, dil puanım da yoktu.. Sadece iyi bir CV'im vardı, lisans ortalamam da 3.02/4 ydi. Öyle ahım şahım bir ortalamaya ihtiyacım yoktu ama biliyordum ki en az 3 olması lazım ortalamanın devamının gelmesi için.. 

Ha sınıftaki isviçreliler hariç genelde gelenlerin çoğu yazılım-bilişim alanında cahil oluyorlar.. Demek ki çok fazla önemi yok bu kriterin de ama belki not ortalamaları yüksektir bilmiyorum. Ama bir çoğu lisans dersi de alıyor, çünkü bazı dersleri almamış oluyorlar ya da kredileri yetersiz oluyor. En az 180 ECTS (kredi) alman gerekiyor mesela. Benim 240 ECTS vardı o yüzden sanki isviçreden bir yerden mezun olmuşum gibi lisans dersleri vermediler

Hocam sen hangi okuldasın okul adı nedir ? Nasıl bir başvuru yapmak lazım bende okuldaki bölümlere bir bakarım incelelerim. En azından bir şansımı denerim 

Acer 4820TG i5 Ati 5650 & İphone 4 & iphone 6 & Turkcell Platinum & Ipad Mini Retina & Playstation 4 & GTA V & Logitech Z506 & Cookoo & Samsung Evo 250gb
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

şimdi bir arkadaş özel mesaj attı almanya ile ilgili, ben de baktım da almanyada okullaın çoğu ücretsizmiş anladığım kadarıyla. ingilizce ya da almanca olarak..

http://www.studyineurope.eu/study-in-germany/

burada üniversite seçebilirsin ve bölümlere bakabilirsin.. almanya daha mantıklı olabilir çünkü yaşam isviçre ye göre çok daha ucuz ve iş bulmada daha az sıkıntı yaşarsınız. isviçre de almanca öğrenmek biraz zor olabilir çünkü burda hochdeutsch (yüksek almanca)  konuşuluyor, schweizerdeutsch (isviçre almancası) konuşuluyor. Ama her isviçreli, yüksek almancayı da bilir çünkü resmi evrak işleri ve okullarda yüksek almanca kullanılır. Ama işte-sokakta v.s. genelde isviçre almancası konuşuluyor ve acayip zor bir aksan :) işyerinde bazen benimle konuşmaya çalışıyorlar birileri de bir iki kelimeden öte bir şey anlayamıyorum 

bakabilirsin 

http://www.youtube.com/watch?v=E3-UfPCubsE

bi de işin kötüsü kantondan kantona da değişebiliyor bazı şeyler :) 

unbalanced tarafından 10/Haz/15 15:05 tarihinde düzenlenmiştir

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    archair23
    archair23's avatar
    Erkek

isviçreyegelmiştim hocam isviçreli arkadaşlarımda var evet dediğin gibi zor bir aksan ama bazen zorlamak gerek başarmak için yaşam şartı iyi orada birde gelirsem arkadaşımda kalma şansım var 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    inside
    anonim6918524
    anonim6918524's avatar
    Banlanmış Üye
    Bilgi/Destek Madalyası Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

@unbalanced

Öğrenci vizesi ile yüksek lisansa gidince işte çalışma için süre engeli, yaptırımlar vs. ne durumda oluyor? Yüksek lisans + doktora olmak üzere akademik hayata geçmeyi düşünüyorum.

anonim6918524 tarafından 10/Haz/15 15:15 tarihinde düzenlenmiştir

λ
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

@archair23, öyle tabi hocam sadece daha zor ama yaşam daha rahat burada.. tabi ki gelmek için bankada 21 900 frank (euro frankla eşitlendiği için 18 500 frank a indirdiler ama hepsinde geçerli mi bilmiyorum) olması gerek en az. Ayrıca yaşam acayip pahalı.. Arkadaşında kalabilirsin ama evi uygun olması lazım. Yani elemanın tek odası varsa vizede red yersin :) öyle şeylere dikkat ediyorlar

@FireX,  ülkeden ülkeye değişebiliyor hocam. Ben çek'de öğrenciyken çalıştım normalde haftada 20 saat ama çalıştığım yer bana özel izin almış 40 saat çalışabiliyordum. İsviçrede işler daha değişik. Bazı kantonlarda isviçreye giriş tarihinden 6 ay sonra, bazılarında 1 yıl sonra çalışma hakkı veriyorlar. Bu da haftada 15 saat ve bildiğim kadarıyla özel izin olayı yok. Ayrıca tatillerde yabancılar %100 çalışabilirler. Almanya'da da bildiğim kadarıyla bu tarz bir kısıtlama var, sanırm tüm AB de var yabancı öğrenciler için. 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    iKlotho
    iKlotho's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

Eğer yanlış anlamadıysam İsviçre'de yüksek lisans yapıyorsun. İyi bir CV'den kastın nedir ?  Y.lisans başvurusu yaparken CV'ne ekleyebileceğin şeyler sadece not ortalaman, bildiğin diller birde tavsiye mektubu olmaz mı?

Too weird to live, too rare to die.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    iKlotho bunu yazdı
    unbalanced bunu yazdı

Eğer yanlış anlamadıysam İsviçre'de yüksek lisans yapıyorsun. İyi bir CV'den kastın nedir ?  Y.lisans başvurusu yaparken CV'ne ekleyebileceğin şeyler sadece not ortalaman, bildiğin diller birde tavsiye mektubu olmaz mı?

normal öğrenciler için öyle hocam, ama benim iş deneyimlerim, yaptığım güzel projeler v.s. vardı. kurumsal firmalara yaptığım işleri yazdım bir de bu yerler yabancı ülkede olduğundan daha da önem arzediyor.. İsviçrede bunlar önemli yani referansın. Referanstan kastım şahıs değil yaptığın işler. Burada pizzacıda çalışmak bile bilgisayar yazılımı alanında iş bulmana yardımcı olur. Çünkü sen güvenilir birisin ki daha önce iş bulmuşsun ve sorunsuz çalışıp çıkmışsın, boş durmamışsın.. Ayrıca dil için kursa gitmişsen ya da kendi çabalarınla bir şeyler yapıyorsan bunlar da önemli. Kısacası boş insan olmadığını göstermek gerek biraz.. Not ortalamanın yüksek olması sadece yetmeyebilir. Benim de 2 bölüm başkanından referansım vardı, bir kaç tane yüksek şeref ve şeref belgeleri vardı v.s. ama onların çok etkisi olduğunu düşünmüyorum.

Bu üstte söylediklerimi isviçrede yaşamış bir arkadaştan öğrendim. Yani onun tavsiyelerine göre hazırladım her şeyi ve sonuç olumlu oldu .. İsviçre insanı böyle hocam. Not ortalaman yüksek olabilir ama ne iş yaptın, ne başardın hayatta? bunlara verecek cevabın yoksa adamlar neden alsınlar?  

unbalanced tarafından 10/Haz/15 15:22 tarihinde düzenlenmiştir

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    iKlotho
    iKlotho's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı
    iKlotho bunu yazdı
    unbalanced bunu yazdı

normal öğrenciler için öyle hocam, ama benim iş deneyimlerim, yaptığım güzel projeler v.s. vardı. kurumsal firmalara yaptığım işleri yazdım bir de bu yerler yabancı ülkede olduğundan daha da önem arzediyor.. İsviçrede bunlar önemli yani referansın. Referanstan kastım şahıs değil yaptığın işler. Burada pizzacıda çalışmak bile bilgisayar yazılımı alanında iş bulmana yardımcı olur. Çünkü sen güvenilir birisin ki daha önce iş bulmuşsun ve sorunsuz çalışıp çıkmışsın, boş durmamışsın.. Ayrıca dil için kursa gitmişsen ya da kendi çabalarınla bir şeyler yapıyorsan bunlar da önemli. Kısacası boş insan olmadığını göstermek gerek biraz.. Not ortalamanın yüksek olması sadece yetmeyebilir. Benim de 2 bölüm başkanından referansım vardı, bir kaç tane yüksek şeref ve şeref belgeleri vardı v.s. ama onların çok etkisi olduğunu düşünmüyorum.

Bu üstte söylediklerimi isviçrede yaşamış bir arkadaştan öğrendim. Yani onun tavsiyelerine göre hazırladım her şeyi ve sonuç olumlu oldu .. İsviçre insanı böyle hocam. Not ortalaman yüksek olabilir ama ne iş yaptın, ne başardın hayatta? bunlara verecek cevabın yoksa adamlar neden alsınlar?  

Cevap aydınlatıcı oldu. Yabancı okulların y.lisansa kabul etme koşulları hakkında bi kaç şey daha öğrenmiş oldum sağol.

Too weird to live, too rare to die.
Toplam Hit: 2621 Toplam Mesaj: 20
okul üniversite yükseklisans egitim