Yüksek Lisans Tezli Vs Tezsiz Hk.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DarkFall
    DarkFall's avatar
    Erkek

Arkadaşlar Selam,

Satış pazarlama üzerine yüksek lisans yapmak istiyorum fakat tezli mi yapsam tezsiz mi yapsam karar veremedim.

Sorum şudur ki, tezli yapıldığında bana ne gibi artıları olacak

Tezli ve Tezsiz arasında kalite farkı var mıdır?

Tezli 2 sene, tezsiz 1.5 sene.

Tezlinin tek + sı akademisyenlik düşünürsen olur tarzında bilgiler duydum bu ne kadar doğru.

Askerlik yapmadım daha, yüksek lisansdan sonra ne kadar daha erteleyebilirim?

-İleri düzey ingilizcem var.

Not: Çalışıyorum, ileride de akademisyenlik düşünmüyorum.

Not2: Sadece yüksek lisans yapmış olanlar konuya yazarsa daha iyi olur.

Eyv.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo

galiba tezli beleş tezsiz paralıymış ama kesin bilmiyorum

________ inspired by love and guided by knowledge _______
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nautilus
    Nautilus's avatar
    Erkek

Tezsiz yaparsan doktora yapamazsın.

Tezli yaparsan doktora yapabilirsin. 

Bence tezsiz anlamsız. Yüksek lisans yapmak isteyip de puana takılan ama parası olan, Y.lisans yaptığında THY gibi firmalarda maaş zammı almak isteyen gürüh için maddi amaçlı üretilmiş bir program gibi. Döner sermayeye katkı. 

Yoksa neden tezsiz yapılır ki

şizofren olabilirsiniz yardım alın!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    h2run
    h2run's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Ben yüksek lisans yapmadım ama basvurularını yapıyorum su aralar heryer torpil olmuş.

Tezsiz yüksek Lisans paralı diye bılıyorum. Tezsiz yüksek lisans i genelde maaş artırımı ıcın yapıyorlar askerlıgı tecil ettırıyormu bılmıyorum.

Hocam bence yapmışken tezli yüksek lisans yap madem ıngılızcen ıyı gır yds ye al 80-85.

Akademik kadrolar acılıyor universitelerde bakarsın herhangı bir universitede baslarsın suan 3.600tl maas alıyorlar. Akademik Olarak ilerleme şansında var.

- Ben alışılmış şeyleri sevmem, bilirsin.Yaşamaksa ; dilediğim gibi yaşamalıyım, sevmekse; gönlümce sevmeliyim.Kendi elimle yazmalıyım alın yazımı,ölmekse istediğim anda ÖLMELİYİM.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mürşide
    izzmarit
    izzmarit's avatar
    Dişi

Tezsiz yapacagina yapma derim.

sigara değil, balık olan.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

Beni.de şimdilerde araştırdiğım konu. Bende biraz niyetlendim. bende tezsiz düşünüyorum.

Öğrendiklerimi yazayım. Yanlışlarımı varsa düzeltin :

Tezsizin parali olanı: aksam yani ikinci öğretim gibi olanlar,

gündüz olanlar parasız.

Eğer tabi özel okulsa zaten malum parali yine..

Tezsizde ders alıp sonunda proje hazırlayıp mezun oluyorsun. Daha çok uygulama ve sosyalleşmeye odaklı bir program.

Tezliye göre daha çok ders var

Akademisyen olamıyorsunuz 

Ancak şimdi yeni kanunla hiç yüksek lisans yapmadan doktoroya başvurabilirsiniz. 

Tezli de akademisyen oluyorsun

İkinci sene tez hazırlıyorsin ki milletin telsizler i beğenmediği nokta bu. Tezlide tez hazırlarken anan ağlıyor. Susuyor yine ağlıyor. Anan ağlamaktan beter oluyormuş :))) öyle diyorlar.

Oda yetmiyor birde tez savunması yapıyorsun. 

Tezliler parasiz okuyor.

Mesela tezsizde bir programı kullanmayi öğrenirken,

tezlide o programı kim yapmiş ? nasıl yapmiş?  niye yapmış? yaparken ki ruh hali neymiş ? dünya ayrıntıyı öğreniyorsun.:)

Tabi bu tezliyi bu noktada daha bilgili yapıyor. Kisaca uzmanlaşıyorsun o konuda

Tezlide torpil çok. Ucunda akademisyenlik var ya o yüzden.

Merak ettiğim tezsizlerde de torpil çok mu

Uzaktan gördüğüm fikrimi söylemek istiyorum yanlışım varsa tartışmaya açık :)

Bence kalite insanın kendi çabasındadır. 

Mesela tezsiz okurum,  dünya çapında saygı duyulacak bir proje hazırlarım.

Tezli olan onun yarısını yapamazsa kimin yüksek lisansı daha değerli olur ????

futurist tarafından 13/Tem/16 20:02 tarihinde düzenlenmiştir

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    adamhakli
    adamhakli's avatar
    Erkek

Tezli yüksek lisans programların da torpil döneceğini sanmıyorum. Çünkü pek mümkün değil. Üniversite kontenjan açıyor diyelim 10 kişi alacak en yüksek ales+agno ortalamasına göre yerleştirme yapıyor. Yani 80+ ales, 3.00+ agno ile girilemeyecek yer yok bence.(yabancı dil şartı isteyen üniversiteler hariç)

Ha yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra doktora programlarında torpil dönüyor mu orasını bilemem işin doğrusu... 

Hayat savaştır, ölümden korkan YAŞAMASIN. https://www.tahribat.com/forum/cekilis-2020-bal-satisi-basladi---siparisler-ali-247037
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    shiny_life
    shiny_life's avatar
    Dişi

önemli olan tezli veya tezsiz olması değil bence, eğer üniversite bir markaysa, sunduğu imkanlar genişse her türlü faydalı olur diye düşünüyorum :)

Purpose of my life is to feel...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    h2run
    h2run's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    adamhakli bunu yazdı

Tezli yüksek lisans programların da torpil döneceğini sanmıyorum. Çünkü pek mümkün değil. Üniversite kontenjan açıyor diyelim 10 kişi alacak en yüksek ales+agno ortalamasına göre yerleştirme yapıyor. Yani 80+ ales, 3.00+ agno ile girilemeyecek yer yok bence.(yabancı dil şartı isteyen üniversiteler hariç)

Ha yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra doktora programlarında torpil dönüyor mu orasını bilemem işin doğrusu... 

Hocam 84 Alesle 3.0 ortalama ile arkadasım besyo da yuksek lisans da 10. yedekte kaldı :) sanırım hic yüksek lisans mulakatına girmedın.

Kendi adamına mulakatta 100 u cakıyor , digerine 0 verıyor olay bitiyor. Yüksek lisansda herzaman torpil var. Torpil yok dıyen yalan soyler.

- Ben alışılmış şeyleri sevmem, bilirsin.Yaşamaksa ; dilediğim gibi yaşamalıyım, sevmekse; gönlümce sevmeliyim.Kendi elimle yazmalıyım alın yazımı,ölmekse istediğim anda ÖLMELİYİM.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    adamhakli
    adamhakli's avatar
    Erkek
    h2run bunu yazdı
    adamhakli bunu yazdı

Hocam 84 Alesle 3.0 ortalama ile arkadasım besyo da yuksek lisans da 10. yedekte kaldı :) sanırım hic yüksek lisans mulakatına girmedın.

Kendi adamına mulakatta 100 u cakıyor , digerine 0 verıyor olay bitiyor. Yüksek lisansda herzaman torpil var. Torpil yok dıyen yalan soyler.

Mülakat mevzusunu atlamışım özür dilerim. Doğru, haklısın bu konuda. ALLAH doğru yola sevk etsin bu milleti ne diyim. Resmen kul hakkıdır... 

Hayat savaştır, ölümden korkan YAŞAMASIN. https://www.tahribat.com/forum/cekilis-2020-bal-satisi-basladi---siparisler-ali-247037
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roark
    Roark's avatar
    Erkek

Yapanlar ve yapmış olanlar ile konuştuğumda 

İnsanların onyargisindan başka hiç bir fark olmadığı. 

Tezsiz yapan veya tezli yapan kişilerinde doktora yapabildiğini 

Tezlinin 2.sene tez derdi olduğu 

Diğerinin ise daha çok alanda pratik geliştirmek için olduğu 

Ve ikisinin de aynı şeyler olduğu tek farkının tezsiz olanın para aldığı durumdur. Yapan ve yapmis kişiler aynı şeyleri söylüyor. 

Direkt doktora işi nasıl oluyor yeni yasada kesin var bu durum da acaba şartlar neler :) herhalde 3.80 ortalama ister :D 

Toplam Hit: 1680 Toplam Mesaj: 15
lisans yüksek