folder Tahribat.com Forumları
linefolder Eğitim & Ödev & Bilimsel Döküman
linefolder Yüksek Lisans YÖK Diploma Denkligi Hakkinda

Yüksek Lisans YÖK Diploma Denkligi Hakkinda

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

Selam arkadaslar,

Gecen yil yüksek lisanstan mezun oldum. Bu denklik islemlerini düsünüyorum ancak pek bir sey anlayamadim. Bu denkligin bana katkisi ne olabilir? Türkiye'ye yakin zamanda kesin dönüs planim yok ama türkiye'ye tatile gelince de bu denklik olayini halledeyim diyorum. Ama getirileri neler pek bilmiyorum. 

Neler yapilmasi gerektigine biraz baktim da acayip yorucu bir sürec gibi geliyor ve yeni duyuruya göre 1 eylülden sonra basvuranlar icin (muhtemelen ben o gruba girecegim), elcilikten belge falan istiyorlar ki, elciligimiz de türk usulu calisiyor sagolsun, saatlerce bekletiyor, randevu almadan gelenleri de aliyorlar, karman corman bi sistem.. Gidip orada derdimi anlatmak da ayri bir zulm, saatlerce beklemek de..

Ondan sonra da sanirim sahsen gitmek ya da vekilin gitmesi gerekiyor ankara'ya bir de bu isin sinavi vs varmis bi de artik sürec kac ay sürecekse bilmiyorum..

Konuyu acmamin sebebi, bu kadar zahmete girmeye degecek bir avantaji var mi? Denkligim olmasa ne kaybederim. Maksat sadece türkiye'de devlet isinde gecerli olmayan bir egitim mi yoksa baska seyler var mi? 

ülke: isvicre

bölüm: computer science

egitim dili: ingilizce 

Denklik hakkinda bilgisi olan arkadaslar bilgilerini paylasirsa sevinirim.

tesekkürler

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rapidhacker550
    rapidhacker550's avatar
    Erkek

Protokolü olmayan bir yerse uzun sürebilir ancak kktc gibi protokol sahibi yerler ve üniversite ise göstermelik bir şey.

özelde çalışacaksan egerk yok.devleteyse evet var.

T.C Anayasası Madde 26 : Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmi makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar. Bu fıkra hükmü, radyo, televizyon, sinema veya benzeri yollarla yapılan yayımların izin sistemine bağlanmasına engel değildir.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek

İşine yarayabilecek çok limitli alanlar var.

Tübitak projelerinde yüksek lisans, doktoranın üst maaş limiti bir tık daha yüksek,

Akademiye devam edeceksen şart.

Onun haricinde ihtiyaç duyacağın bir yer olduğunu sanmıyorum.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Diffstorm
    Diffstorm's avatar
    Erkek

Hocam denkliğin getirileri hakkında pek bilgim yok fakat, benim denkliğim 2 yılda çıktı bunun yanında tanıdığım çok insan var 4 5 hatta 6 yıl denklik için bekleyen.Eğer denklik alma niyetin olursa ve aklına takılan evrak işi varsa yardımcı olabilirim.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

cevaplar icin tesekkurler. Anlasilan o ki hic bir ise yaramayacak benim acimdan. O kadar zahmete girmeye de gerek yok.

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    1234567B
    1234567B's avatar
    Erkek

kal oralarda boşver denkliği

arbeit macht frei
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    elmor
    elmor's avatar
    Erkek

Arkadas denklikle kpss girmeye calisti, almadilar bu kagit parcasinin bir anlami yok dediler. Tip alani disinda pek bir ise yaramiyor.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hipokondriyak
    hipokondriyak's avatar
    Erkek

akademisyen olmak ıstıyorsan kı ben tr de artık pek tavsıye etmıyorum arkdaslarım dıken ustunde hep yenı bır khk ıle atılacakmıyız dıye suphelenıyorlar 

trde pc muhendıslıgı olarak gecerken smdı fen fakultelerınde de bılgısayar bılımlerı bolumlerı acıldı o alana da atılabılır 

ek ders fark derslerı olayları cıkabılıyor sınava gırmen yeterlı olmayıp ders alman gerekebılıyor 

Homo sapiens, yaşamak için, diğer canlıların yaşamasına muhtaç; obligat parazit türüdür. "Sen olursan boş bardak , sana olur koyan çok su. a.g."
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mastika.
    Absolut
    Absolut's avatar
    Erkek

Denklik magduru biri olarak sorulara yanıt vereyim:

1 - Ne işime yarıycak?  Hocam burada yaşamıyorsan hiçbir işine. Ama burada çalışıcam vs diyorsanda bazı şirketler Teknopark larda kesinlikle denklik belgesi istiyorlar ki arge çalışmasından faydalanabilsinler.

2- Konsolosluktan istenen belge. Bu eskiden YOK ile dış işleri arasında oluyordu ancak o.ç YOK bir yazışma işini bile beceremediğinden ( benim yazışmam 8 ay sürdü oda ben sordum noldu diye yoksa o.ç ları eksik evrak yollamışlar.) Bu gibi durumların önüne geçmek için atılmış bir hareket. Dış işleri bakanlıgı ile o ülkenin milli eğitim bakalıngı + senin okulun üçgeninde diploma gerçekmi yazışma prosedürlerini içeriyor.

3- Ankaraya evraklar eskiden ptt ile falan yolluyordun artık gitmiyor. Ya sen yada vekalet verdiğin birisi verebilir + 150 idi en son başvuru parası(orspu evlatları)

4- Bu il 3 madde can sıksada eger atlatırsan okuduğun ülke ve bölüm baz alarak söylüyorum kesin bilgi değildir 1-2 ayda denkliğini alırsın. Okuduğun ülke ve okul bu işde önemli. Aksi olarak da Orspu evlatları Türkiyede bizim hermezunumuz oxfordakilerle yarışır kapasitedir aldığınız eğitim yetersiz deyip STS sınavına sokmaya kalkabilir. 

Sormak istediğiniz başka bişi varsa yardımcı olmaya çalışıyım. Cevap vermezsem özeldende hatırlatın hocam saygılar.

Nice babayigitler kirayi kim odeyecek, coluk cocuk ne yiyecek derdinden dolayi dunyayi degistiremiyor.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

tesekkurler arkadaslar cevaplar icin :) @Absolut madde madde acikladigin icin tesekkurler simdi her sey tam rayina oturdu.. Bu kadar seyle ugrasacagimi sanmiyorum en azindan yakin zamanda :) Aslinda buradaki elciligin egitim musavirligi bolumune her somester okul kayit kagidini yolluyordum. Onlarin yapmasi gereken sadece diplomanin dogrulugunu onaylatmak bu da cok zor is degil ama artik kim bilir neler neler gerekecek. Bu elcilik ve konsolosluklarda calisanlari sanirim secmece koyuyorlar. :) 

Benim hayalimde ülkemizin savunma sanayisi icin calismak vardi. Onun disinda türkiye'ye dönmek gibi bir planim yok. Bir gün ilerde savunma sanayisi ile ilgili yol acilirsa geri dönmeyi düsünürüm :) Ozellikle IHA lar ilgimi cekiyor :)

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Esconda
    Esconda's avatar
    Erkek

Orada kal sakın gelme.Denklik mağdurlarından biriyim, Türkiye'de büyük bir firmada Ar-Ge'de lise mezunu olarak gösterilerek mühendis olarak çalışıyorum :D.İki adet Teydep projemiz var , ikisininde fikir kurucusu benim, yazılım ve elektronik altyapısınıda ben geliştiriyorum.Proje dosyalarını da Türkiye'de okumuş olan çöp mühendisler hazırlayamadı, onlarıda ben hazırlamak zorunda kaldım.Yakın zamanda Slikon Vadisine geçiş yapacağım.

Demem o ki, Ar-Ge'de bunca çöpün arasında sırf devlet diplomanı saymıyor diye lise mezunu olarak gözüküyorsun(Ama diplomam Dünya'da tanınıyor).Seni kıskanan herifler her başarında kem küm edip canını sıkıyor.

Ülkeme hizmet etmek için döndüm ve Ar-Ge yapıyorum, fakat kıymetimiz yok.Ama Suriye'liye denklik rahat bir şekilde veriliyor, çünkü onlar über düper mükemmel insanlar, çünkü beyin göçünü Suriye'den almalıyız :D

Lafın kısası yakın zamanda s*ktir olup gideceğim bu ülkeden.

Edit projeleri merak edenler için ; 

1)Development of Industrial Based Integrated Image Verification and Analysis System in Dynamic Structure

2)Trailer tracking system development, hardware and software design

Esconda tarafından 13/Tem/17 20:17 tarihinde düzenlenmiştir

https://t.me/pump_upp
Toplam Hit: 2353 Toplam Mesaj: 17
yüksek lisans yök