folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Yurtdışında Okumak Zor

Yurtdışında Okumak Zor

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    manhyak
    manhyak's avatar
    Erkek

Hakkaten zorluyor bu insanı. Burada kız arkadaşım veya ingilizce bilen bi kısım arkadaşım haricinde kimseyle muhabbet edemiyorum, sorun bende deyil, buradaki bütün türkler kendi arkadaş çevresiyle türkçe konuşmak dışında sokakta gördüğü biriyle sohbet edemezler çünkü boşnakca bilmezler.

5 ay boyunca gayet güzel anlaştığım, karısını eve getirip benimle tanıştıran, benden bir cenerasyon üstün biriyle tekme tokat kavga edeceğim kimin aklına gelirki ? İlk olarak 1 senelik anlaştığım ev için 5 ay erken çıkmamı istedi ve 17 sinde gelen elektrik faturasını da alıp bütün faturaları toplu olarak ödemeyi planlayan ben; hiçbir artniyetle eşyalarımı sabahın 8 ine kadar taşımadım. Anahtarı teslim almak için gelen ev sahibim, benim kaçıcağımı sanıp, (parayı ödemeyeceğimi) sandığı için  parayı ödemeden laptopumu vermiyceni söyledi. You cannot do that, i will call the police if you continou like this ( Bunu yapamazsın. Böyle devam edersen polisi arayacağım ) dedim. Laptopu verir vermez 2 yakamdan tutup yumruk attı. Benimde huyum vardır kafam gözüm yarılmadan çok pis dayak yesemde direnirim. Anlıyacağınız tekme tokat girdik birbirimize, bu sırada benim hatun polisi aramış. Aşşağı indik polisler geldi, tutanak falan tutmadan Ad, soyad vs vs gibi bilgiler alarak yukarı adamla konuşmaya gittiler. Polisler geldiğinde adamın önce benim ona saldırdığımı söylediğini söylediler. Daha sonra biz bi araştırma falan yapıcaz arıycaz sizi deyip, insanın suratına sıçar gibi bindiler arabaya gittiler. Polislerin bibok yapmayacağını okadar iyi biliyorumki kafaya koydum sırf o polisleri uğraştırmak ve ev sahibinin amına koymak için ingilizce bilen birini bulurum umuduyla hastaneye gittim. Şans oki doktorlardan biri ingilizce biliyor, durumu anlattım. Polislik olaylarda muayne olmak için başka hastaneye gitmem gerekiyomuş. Ayrıntıları kesiyorum kısacası hastaneden adamın bana 10 15 kere yumruk attığını, benim karşılık veremediğimi söyledim. Doktor sorgusuz sualsiz dayak yediğime dayir 3 gün rapor verdi. Polis karakoluna gidip rütbesi yüksek birini bulup olayın takip edilmesini istediğimi, rapor aldığımı, eğer ilgilenmezseniz elçiliğe gidip dayak yediğimi ve sizin ilgilenmediğinizi ileticem dedim. Söylediklerim işe yarıyor olacakki 2 gün geçmede araştırmacı polis abimis aradı. Bikaç uğraş sonunda adamı mahkemeye vermeye başardım ( şuan türkçe çevirmen arıyorlar ).

Yeni ev buldum yerleştim aradan 1 hafta geçti. Odkulun vize departmanından telefon geli. Hemen departmana gelmemi söylediler. Salaklık bende adama dava açtım doğal olarak artık o evde kalmıyorum. Bizim eski ev sahibi boş durmamış, oturma iznimi iptal ettirmiş ve bana söylemedi. Vize departmanı, 3 gün içinde ev sahibimden oturma izni için belgeleri getirmemi aksi taktirde ceza yeyip türkiyeye gönderileceğini öğrendim. Yeni ev sahibimle irtibata geçtim durumu anlattım. Fakat nedendir bilinmez yeni ev sahibim yalanlar uydurmaya başladı. Söylediğine göre; ev kendisinin ve karısının üzerine olduğunu ve boşandıklarını, karsının yurtdışında oturduğunu doğal olarak belgeleri veremiyceğini söyledi. Fakat çok iyi hatırluyorum, ilandan bulduğum telefonu karsı açmıştı ve kocamı arayın deyip numarasını vermişti. Ayrıca adam hala yüzük takıyordu. Adamla kavga edecek aşamaya geldikten ve belgeleri teslim etmem gereken tarih geçtikten sonra başka çare kalmadığı için paramın yarısını alıp arkadaşımın evine yerleştim.

Vize departmanına derdimi anlatmaya çalışırken, arkadaşımın oturma izninin okulun yurduna kayıtlı olduğunu öğrendim. Burada ne gariplik var diyeceksiniz. Ne gariptirki arkadaşım yurtda kalmıyor, 3 kişi ile birlikte evde yaşıyorlar. Ve daha sonra okula girip vize departmanından çaktırmadan oturma izinlerine baktım. 150 tane oturma izni varsa yaklaşık 80 90 tanesi okulun yurtdu izerine ve hiçbirisi yurtta kalmıyor. Emin deyilim ama yurdun ödenek aldığı herhangi biyer varsa bu şekilde hayvan gibi para çalıyor olabilirler. Bizim vize departmanındaki adama, biton adamın oturma izni okulun üzerine benimkini neden yapmıyorsunuz dedim oradaki abimiz hemen emraha moduna dönüşüp yok işte benide yapabilirlermiş sorun deyilmiş ama ben zaten süreyi geçirmişim polis beni arıyomuş falan. Hiçbişey demedim çünkü 4 sene daha burdayım. Her sene başında gidip oturma iznimin yurdun üzerine yapılmasını isteyeceğim. Sıkıysa yapmasınlar :) İ

İlanlardan bulduğum 30 - 40 tane numarayı aradım ama hiçkimse ev kiralamak istemiyor gerekçeleri ise; belgeleri veremem  öğrenciye veya türke kiralamam . Başka çarem kalmadığı için arkadaşın evine gittim ve ev aramaya devam ediyorum.

Kafam biraz güzel, birazdaha güzel olması için daha fazla çekiyorum ciğerlerime, onca sıkıntılı koşturmacadan sonra biraz oturup rahatlayım dedim. içimi dökmem lazımdı, oda tahribat oldu. Zamanınızdan çaldıysak kusura bakmayın

Yaklaşık 2 aydır problemsiz iki günüm olmadı. Demem oki yurtdışında okumak hakkaten zor. Türkiyeye küfür ediyosunuz kaçacağım burdan gibi laflar kullanıyosunuz ama türkiyenin değerini türkiyeden uzaklaşmadan anlayamazsınız. Saygılar

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SpArK
    SpArK's avatar
    Erkek

Abi yurtdışına yüksek lisansa başvuracaktım :) Açmasaydın iyiydi :)

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cem-engine
    cem-engine's avatar
    Erkek
    SpArK bunu yazdı

ben de başvuracam ilerde.bence gideceğin yerin ,neresi olduğu da önemli

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hallederi_55
    hallederi_55's avatar
    Erkek

İlginç,türkiye'de böyle oturma belgesi filan istiyorlar mı yabancı öğrencilerden?Keza biz bayılıyoruz elin küçük zencilerinin benden daha rahat dolaşmasına ülkede.

İyi yapmışsın yavşak ev sahibine,gitmiycen ya götlerin ülkesine sanki bayılıyoruz amk sikik ülkelerine milletin.Bi biziz heralde milletin gelipte bu kadar sikini sallaya sallaya rahat rahat gezdiği ülke bide afrika somali vs. tabi

_ICEMAN_
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

geçmiş olsun hocam başına kötü şeyler gelmiş. ben kız arkadaşımın evinde kalıyordum ama kaydım yurttaydı. oturma iznini aldığımda 1 yurt olarak

gösterdim ama ondan sonra farklı yurtta kaldım hatta şehir değiştirdim. ne polis aradı sordu ne bişey oldu.

yazının hepsini okudum ama yurtta neden kalmak istemediğini anlamadım. bir süreliğine yurtta kal. ne kadar süre oturumunu uzatacaksan o kadar

sürelik bir accommodation form al, ev bulana kadar orada kal oturumu halletmiş olursun. ev bulduktan sonra da çıkarsın. normalde yasal olarak

bilgilerini güncellemen gerekebilir ama ben öyle bi şey yapmadım, polis de sorgulamadı. yani işlerimi çok rahat hallettim.belki kaldığın ülke ile ilgili

bir sıkıntıdan kaynaklıdır. evde kalmanın zor olduğunu biliyorum ama.. yurdu beğenirsen tek kişilik bir odada kalabilrisin. ben 3 kişilk odada tek

kalıyordum ve aynı parayı veriyordum, yurt müdüreleriyle aram hep iyi olmuştur :) bazen problem çıksa da sıkıntı yoktu ve yurt ortamı evden daha

iyi tek kalıyorsan. eve o zaman çıkamazdım. sadece kira 1500 liradan fazla. bunun doğalgazı interneti elektriği suyu eşyası falan var. orada okuyup

çalışsam da o parayı zor verirdim o yüzden yurt çok uygundu. bence bu konuyu sen de düşün. çok sıkıntı olmayacaksa yurtta kal, rahattır genelde

en azından benim kaldıklarım çok güzeldi aylık 300 lira civarı 

not: ülke çek cumh.

kolay gelsin

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Noyan
    Noyan's avatar
    Erkek

kardeş okuduğun yer bosna... böyle dördüncü sınıf dünya ülkesinde okumanın amacı nedir?

Akıllı insan her düşündüğünü söylemez ama her söylediğini düşünür.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    anarsistherif
    anarsistherif's avatar
    Erkek

türkiyeye laf ediyoruz da türkiyeden kötü yere gitmişsin hacı sen:) git bi güzelim gelişmiş avrupa ülkesine oluyor mu böyle şeyler.

=)
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sniperscope
    sniperscope's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Abi sorun yurtdisinda degilki, sorun bizim millette. Her gittigimiz yerin icine sicmak gibi bir huyumuz var.

Aha burada Nagoya'ya git, ben Turk'um de. Adam karsi kaldirima birak kosarak gecmeyi spiderman gibi ziplamasa namerdim.

"Yer yuzunde hic bir pislik yoktur ki; altindan bir yahudi cikmasin" Adolf Hitler... "Turkiye de hicbir pislik yokturki altindan cemaat cikmasin" SniperScope "Nerede yavşak, hırsız varsa hepsi Allahçı" Fazil Say
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nessaj
    nessaj's avatar
    Erkek
    sniperscope bunu yazdı

Abi sorun yurtdisinda degilki, sorun bizim millette. Her gittigimiz yerin icine sicmak gibi bir huyumuz var.

Aha burada Nagoya'ya git, ben Turk'um de. Adam karsi kaldirima birak kosarak gecmeyi spiderman gibi ziplamasa namerdim.

o kadar mı la harbi

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Homer
    Homer's avatar
    Erkek
    SpArK bunu yazdı

aynen

---

konu başlığında ilk önce derslerin zorluğunu anlatmışsın sandım

Allah yardımcın olsun.

müridinde dediği gibi yurtda kal daha sonra taşınırsın.yurtdışında başkaları ile iyi geçinmeye bak,sonra bi bokluk yapıp seni geri yollarlar olan sana olur.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sniperscope
    sniperscope's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    nessaj bunu yazdı

o kadar mı la harbi

Valla, artik millet Turkerden bikmis anasini satayim.

"Yer yuzunde hic bir pislik yoktur ki; altindan bir yahudi cikmasin" Adolf Hitler... "Turkiye de hicbir pislik yokturki altindan cemaat cikmasin" SniperScope "Nerede yavşak, hırsız varsa hepsi Allahçı" Fazil Say
Toplam Hit: 3780 Toplam Mesaj: 45