folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder ABD Yaptırımları İle İlgili Hazırlık

ABD Yaptırımları İle İlgili Hazırlık

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    asi_mali
    asi_mali's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

emin degilim ancak devlet gerektigi zaman bankadaki döviz hesaplarini tl'ye cevirebilir. Olasi bir krizde etkisi büyük olacagini düsünürsek yapabilirler. Onun disinda fiyatlarin zamlanmasinin yaninda yeni vergiler gelir (mesela kriz vergisi) ve var olan vergiler kademeli olarak arttirilir.

Tüm teknolojik ürünler, giyim-yiyecege göre daha fazla artar düsüncesindeyim. Cünkü teknolojik ürünler daha lükse giriyor ve ülkeye girisleri dolar üzerinden.

Son olarak, ekonomisi cöken/cökertilen ülkeleri incelemekte fayda var. Mesela arjantina, venezuella. Bizim durum o kadar kötü olmaz ama yine de bir fikir verebilir.

http://www.worldgovernmentbonds.com/sovereign-cds/      

http://www.tahribat.com/forum/2017-mart-turkiye-ekonomik-krizi-223734/13 http://www.tahribat.com/forum/ulke-ekonomisi-doviz-ve-zamlar-genel-konu-224852/9 https://www.tahribat.com/forum/ulke-ve-dunya-gundem-konusu-6-256260/79 https://www.tahribat.com/forum/ulke-ve-dunya-gundem-konusu-7-256352/65#msg3357950
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek
    Uveys bunu yazdı
    u235 bunu yazdı

Öyle bişey olursa elektronik haricinde de hemen hemen herşey zaten pahalanır.

En iyi yapılacak önlem yüklü para TL varsa dolara ya da altına çevirmektir.

böyle bir mantık olabilir mi? adamlar alelen türk düşmanı türkiye düşmanı.

sende dolar alarak ülkenin zaten kötü olan ekonomisine bal, kaymak sürüyorsun.

bunu fırsat adı altında dolar alan net vatan hainidir.

Ne diyo lan bu herif ?

Sürekli apır sapır konuşuyor bu bir değil iki değil.

u235 tarafından 14/Eki/19 19:21 tarihinde düzenlenmiştir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roronoa
    Kreyzi
    Kreyzi's avatar
    Erkek
    Uveys bunu yazdı
    u235 bunu yazdı

Eğer hayatım bir film olsaydı, ya uyuyakalır ya da yarısında çıkardım.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek

Tam laptop alacaktım fırladı dolar amk.

İşin en kötü tarafı şu, yeni projelere başlıyoruz, tüm girdiler döviz.

Projeyi bitirecez, faturayı keserken euro %5 düşmüş olacak totalde. Alım satım arasındaki farktan bile kol gibi girecek bize.

Krizden kaçış yok, araba almak istiyordum şimdi eldekini korumaya çalışıyorum.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    LhaNeT
    LhaNeT's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Devlet banka hesaplarına el koymaz ama istese bir gecede tüm döviz ve altın hesaplarını tlye çevirebilir hemde epey ucuz fiyattan çevirir ve daha sonra banka önlerinde isyan ederek kameralara "ben oy verdim istikrar dediler hani istikrar halimize bakın açız v.s" diyenleri görürüz.. Bugün ota b*ka edebiyat yapanlar bakalım bu olası durumda "zararımız büyük ama ne yapalım vatan sağolsun" diyebilecekler mi ?

Vakit Türkiye Vakti diyorlardı, hiç bilemiyorum ama belkide sıra ettiğini bulma vaktine gelmiştir ha ?

LhaNeT tarafından 14/Eki/19 19:39 tarihinde düzenlenmiştir

Büyüklük odur ki hiç kimseye iltifat etmeyeceksin, hiç kimseyi aldatmayacaksın, memleket için gerçek ülkü neyse onu görecek, o hedefe yürüyeceksin. Herkes senin aleyhinde bulunacaktır. Herkes seni yolundan çevirmeye çalışacaktır. İşte sen bunda karşı koyuşları yok eden olacaksın. Önüne sayılamayacak güçlükler yığacaklardır. Kendini büyük değil küçük, zayıf, araçsız, hiç sayarak, kimseden yardım gelmeyeceğine inanarak bu güçlükleri aşacaksın. Ondan sonra sana "büyüksün" derlerse, bunu diyenlere de güleceksin. Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri, s. 112 - Zafer, zafer benimdir diyebilenindir. - Mustafa Kemal Atatürk 1881 - ∞
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Bankadaki döviz Türk lirasına dönüşmez ama sabit kur veya sertifika olayı gelebilir. Atıyorum 100 doların varsa banka sana 100 dolarlık sertifika verecek para yerine geçen.

Bankadaki dövizin Türk lirasına çevrilmesi halkın parayı jet hızıyla çekip yastık altına yaptırmasına neden olur. Bankalar bu kadar ani para çekimini karşılayamaz. Bankaları iflasa sürükler. 

Geçen bankadan 10.000 lira çekeyim dedim akşama doğru gelin anca hazırlarız dediler. 

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    literatur
    literatur's avatar
    Erkek

ABD'nin Türkiye'ye yaptırım uygulaması, minor sonuçları olacak bir eylem değil. Dolayısıyla a) şu anda bu kadar büyük çalkantıyı göze almalarını gerektirecek bir durum yok, b) Türkiye'ye ağır yaptırım durumunda elinizde avucunuzda zaten bir şey tutamazsınız. O yüzden rahat olun.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

meraktan herhangibir bankanın merkez şubelerinden birini arayıp kiralık kasa fiyatını ve KİRALIK KASA VARMI  diye sorun . bakalım ne cevap alacaksınız  

Minimalist Değilim Tembelim
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Uveys
    Uveys's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    u235 bunu yazdı
    Uveys bunu yazdı
    u235 bunu yazdı

Ne diyo lan bu herif ?

Sürekli apır sapır konuşuyor bu bir değil iki değil.

ben sadece ülkemi düşünüyorum. ülkenin bu kötü durumundan bu şekilde faydalanmak yanlıştır diyorum. ülkeni sevmiyor musun? bu ülkenin insanı değil misin? kafalarınızı anlamıyorum inan.

Sadelik demek güzellik demektir.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

next next next install
Toplam Hit: 10003 Toplam Mesaj: 81
usa abd trump abd yaptırımları ambargo