folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder ABD Yaptırımları İle İlgili Hazırlık

ABD Yaptırımları İle İlgili Hazırlık

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    LhaNeT
    LhaNeT's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    mkyb bunu yazdı

Bankadaki döviz Türk lirasına dönüşmez ama sabit kur veya sertifika olayı gelebilir. Atıyorum 100 doların varsa banka sana 100 dolarlık sertifika verecek para yerine geçen.

Bankadaki dövizin Türk lirasına çevrilmesi halkın parayı jet hızıyla çekip yastık altına yaptırmasına neden olur. Bankalar bu kadar ani para çekimini karşılayamaz. Bankaları iflasa sürükler. 

Geçen bankadan 10.000 lira çekeyim dedim akşama doğru gelin anca hazırlarız dediler. 

Sertifika olayı bana pek mantıklı gelmiyor. Sonuçta döviz yükselince de millet bankalara hucum edecek, hadi diyelim adam parasını yüklemiş dolara ve konut satın alacak, banka da adama sertifika verdi, ee kimse malını sertifika ile satmaz ki, bozamadıktan sonra kıymeti yok.
    Bana göre bu iş 1 gecelik khk ile de düzelir. Banka hesaplarındaki tüm döviz ve altınlar şu fiyattan tlye çevirilmiştir ve hesap sahipleri şu tarihe kadar para çekme işlemi yapamayacaktır. Al işte %100 yerli ve milli bir çözüm :D
    -
    Bankalar iflas eder, borçlarını devlet üstlenir ve o iflas etmiş bankalar çok ucuz bir fiyatla yeni sahiplerine kavuşur v.s
    Türkiye bunları daha önce yaşadı. 
    Benim tahminim de böyle ama bildiğim tek gerçek var o da anca yaptırım geldiği zaman bu işlerin çocuk oyuncağı olmadığı anlaşılacak..

Büyüklük odur ki hiç kimseye iltifat etmeyeceksin, hiç kimseyi aldatmayacaksın, memleket için gerçek ülkü neyse onu görecek, o hedefe yürüyeceksin. Herkes senin aleyhinde bulunacaktır. Herkes seni yolundan çevirmeye çalışacaktır. İşte sen bunda karşı koyuşları yok eden olacaksın. Önüne sayılamayacak güçlükler yığacaklardır. Kendini büyük değil küçük, zayıf, araçsız, hiç sayarak, kimseden yardım gelmeyeceğine inanarak bu güçlükleri aşacaksın. Ondan sonra sana "büyüksün" derlerse, bunu diyenlere de güleceksin. Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri, s. 112 - Zafer, zafer benimdir diyebilenindir. - Mustafa Kemal Atatürk 1881 - ∞
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Janitschar
    Janitschar's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

bir şey olmaz

Acaip derecede agresifim !
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek
    LhaNeT bunu yazdı
    mkyb bunu yazdı

Bankadaki döviz Türk lirasına dönüşmez ama sabit kur veya sertifika olayı gelebilir. Atıyorum 100 doların varsa banka sana 100 dolarlık sertifika verecek para yerine geçen.

Bankadaki dövizin Türk lirasına çevrilmesi halkın parayı jet hızıyla çekip yastık altına yaptırmasına neden olur. Bankalar bu kadar ani para çekimini karşılayamaz. Bankaları iflasa sürükler. 

Geçen bankadan 10.000 lira çekeyim dedim akşama doğru gelin anca hazırlarız dediler. 

Sertifika olayı bana pek mantıklı gelmiyor. Sonuçta döviz yükselince de millet bankalara hucum edecek, hadi diyelim adam parasını yüklemiş dolara ve konut satın alacak, banka da adama sertifika verdi, ee kimse malını sertifika ile satmaz ki, bozamadıktan sonra kıymeti yok.
    Bana göre bu iş 1 gecelik khk ile de düzelir. Banka hesaplarındaki tüm döviz ve altınlar şu fiyattan tlye çevirilmiştir ve hesap sahipleri şu tarihe kadar para çekme işlemi yapamayacaktır. Al işte %100 yerli ve milli bir çözüm :D
    -
    Bankalar iflas eder, borçlarını devlet üstlenir ve o iflas etmiş bankalar çok ucuz bir fiyatla yeni sahiplerine kavuşur v.s
    Türkiye bunları daha önce yaşadı. 
    Benim tahminim de böyle ama bildiğim tek gerçek var o da anca yaptırım geldiği zaman bu işlerin çocuk oyuncağı olmadığı anlaşılacak..

90'ların sonunda Cem Uzan öyle parasına para kattı zaten. Önce dövizinize yüksek faiz veriyoruz diye milletin parasını topluyor paraları günlerce kullanıyor ama müşterinin faiz kazanması için süresi dolmadan tak bir söylenti çıkartıyor banka batıyor paranızı çekin. Millette faizi siktir edip ana parayı kurtarmak için parasını çekiyordu.

Sonunda gerçekten battı zaten bankaları. Ana paralarıda hortumlayıp çekti gitti.

https://www.youtube.com/watch?v=v6LTjdr8Tmk

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mürşide
    izzmarit
    izzmarit's avatar
    Dişi
    Uveys bunu yazdı
    u235 bunu yazdı
    Uveys bunu yazdı
    u235 bunu yazdı

Öyle bişey olursa elektronik haricinde de hemen hemen herşey zaten pahalanır.

En iyi yapılacak önlem yüklü para TL varsa dolara ya da altına çevirmektir.

böyle bir mantık olabilir mi? adamlar alelen türk düşmanı türkiye düşmanı.

sende dolar alarak ülkenin zaten kötü olan ekonomisine bal, kaymak sürüyorsun.

bunu fırsat adı altında dolar alan net vatan hainidir.

Ne diyo lan bu herif ?

Sürekli apır sapır konuşuyor bu bir değil iki değil.

ben sadece ülkemi düşünüyorum. ülkenin bu kötü durumundan bu şekilde faydalanmak yanlıştır diyorum. ülkeni sevmiyor musun? bu ülkenin insanı değil misin? kafalarınızı anlamıyorum inan.

Napalim asgari ucretin 50 dolara tekabul etmesini beklerken samba mi yapalim

sigara değil, balık olan.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo

döviz artışı sebebiyle herşeyin fiyatı artar ama bunu sıfırlayıp dolar sabit kalsa ne olur diye düşünelim. geçen sefer demir çelik başta olmak üzere abdden ithal kalemlere vergi artışı gelmişti. bu da inşaat sektörünü etkilemişti. geçen seferki vergi listesine bakılıp fikir edinilebilir.

elektronikte ise stok, model eskime olayı yüzünden mantıklı değil. ama mesela stok için değil de kullanmalık veya fiyat artınca hemen satmalık telefon pc alınacaksa bir an önce alınmalı.

________ inspired by love and guided by knowledge _______
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Wort
    Wort's avatar
    Erkek

Abd'nin ambargo koyacağını sanmıyorum.İç siyasetini yumuşatmak için söyle böyle yapıcaz diyor.Ama mu demek değilki dolar yükselmiyecek.Orta vadede eski zirvenin üzerine çıkıcağını öngörüyorum.Tl den dolara kaçmak serbest piyasa ekonomisi eyvallahda ülke ekonomisine zararı var.Peki bu şartlarda ne yapabiliriz.Bitcoine yatırım yapılabilir.Bitcoin dolar bazlı işlem gördüğü için olası bir dolar yükselişinde elindeki para değerlenecek.Bitcoin yükseldiği durumda elindeki dolar miktarı artıcak.ileride elindeki parayı Tl'ye çevirdiğin zaman ülkeye döviz sokmuş olucaksın.

Pekii bitcoin düşerse.En az 6 aylık 1.5-2 yıla kadar uzayan bir sürecden bahsediyorum.Bu süreçde bitcoinin düşme ihtimali yok.Türkiye'nin 5/1 kripto para piyasasıyla uğraşıyor dünya ilk 5 in arasında.Dünyada oluşacak olası bir savaşda ve ambargoda bu piyasalara para girişi olucaktı.

Dolar şuan için 5.90 civarlarında 1 lira yükselmesiyle 6.90 çıkmasında ortalama %15 li bir yükseliş mevcut.Kripto piyasasında marjin işlemler bu yüzde 15 karı bir günde de çıkarılabilir fakat borsayla uğraşmayan bir kişi için alıp orta vade beklemesini öneriyorum.Ne yazıkki ülkemizin ekonomisi çalkantılı.Bence herkesin elindeki parayı koruyabilcek kadar teknik analiz bilmesi gerekmektedir.

Karanlıklara sitem edeceğimize hepimiz bir mum yaksak karanlıklar aydınlığa dönerdi…
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek
    Uveys bunu yazdı
    u235 bunu yazdı

Öyle bişey olursa elektronik haricinde de hemen hemen herşey zaten pahalanır.

En iyi yapılacak önlem yüklü para TL varsa dolara ya da altına çevirmektir.

böyle bir mantık olabilir mi? adamlar alelen türk düşmanı türkiye düşmanı.

sende dolar alarak ülkenin zaten kötü olan ekonomisine bal, kaymak sürüyorsun.

bunu fırsat adı altında dolar alan net vatan hainidir.

Bu fırsatı kara çevirmek değil kendini kurtarmaktır sevdiğim bir arkadaşımın paylaştığı görseli onaylıyorum sen istersen tayyip için beyaz kefenini giyip iphone parçalamaya gidebilirsin

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    Janitschar bunu yazdı

bir şey olmaz

Nassı bi'şey olmaz.

Detay, ayrıntı, teferruat ?

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

Mesela şeker bank şube üstüne şube kapatıp  .üstüne geçen 20 ayti  çiyi işten çıkardı . 

Sanırım ilk yıkılan bankalar olacak.  

Minimalist Değilim Tembelim
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek
    samaccc bunu yazdı

Mesela şeker bank şube üstüne şube kapatıp  .üstüne geçen 20 ayti  çiyi işten çıkardı . 

Sanırım ilk yıkılan bankalar olacak.  

Teb'te gidici. 

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
Toplam Hit: 10018 Toplam Mesaj: 81
usa abd trump abd yaptırımları ambargo