Avrupa'da İş İmkanı Bulmak?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ekerci
    Ekerci's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı
    Ekerci bunu yazdı

hocam 2 yıldır bizzat yurt dısında yaşayarak söylüyorum sana.her türlü türkiyeyi sallar siker o daha kötü dedğin ülkeler..

macaristandayım ben.ekonomisi ne ? bizden çok kötü.yaşam şartları ne ? bize 10 basar...

nedenlerine gelince..ttnet anasını sikior internetin naapabilirson ? devlet işçilerin grev hakkını elinden alı ne yapabiliorsun ?

kullandıgın hersey, su ,akaryakıt,internet,elektrik her türlü eşya senin ülkenden daha ucuz.milli gelir oranındaki fark daha az.alt yapı sorunları çözülmüş.eğitim oturmuş durumda.sağlık sistemi oturmuş durumda.

terör problemi yok...ülkede her gün sehit haberleri yok.en ufak bi haksızlıkta hakkını arama problemin yok.

şimdi sen tutmuş bana diyorsun ki onlar söle böle..git biraz daha gez.ama gözünü aç

hocam olayın siyasi boyutuna neden bakıyorsun? huf un değerini biliyorsundur orada ne kadar değerli. budapeşte bile çok ucuz geldi bana bir

başken ve turistik şehir olmasına karşın. bilmesem tamam diyecem de macaristan ne ya :D AB üyesi olup da bugüne kadar ne söz sahibi olmuş

ne yapmışlar. güçlü ülkeler bellidir ingiltere ve almanya. rahat ülkeler de norveç ve finlandiya, yaşam standartları iyidir.  macaristan, avusturya,

polonya,çek cumh, slovakya, slovenya, bulgaristan, yunanistan, hırvatistan, diğer balkan ülkeleri, portekiz ... bu ülkelr kesinlikle türkiyeden iyi

değiller. avrupanın en büyük problemlerinden biri göçmenler. kaldığm ülkede romen çingeneler ve vietnamlılar basmışlar. asgari ücret 6000 ya

da 7000 kron  du. o da 600-700 lirası arası bi paraya denk geliyor. bahsettiğim bir çok ülke bu şekilde. 

ayrıca o ülkelerin dünyada bir önemi yoktur hocam, türkiye hem konum itibariyle hem tarih itibariyle büyük bir ülkedir. bir çok arkadaşım bana

sürekli der ki sen ülkenle gurur duyuyor olmalısın. ne güzel tarihiniz, kültürünüz v.s. var almanlarla konuşuyordum onlar da diyor türkiye çok

gelişiyor, geçen amerikan gazetesinden bi yazı okudum ekonomisi en çok gelişen ülke diye gösteriyorlar. ha ne kadar doğru ne kadar halka

yansıtıyorlar orası ayrı konu. ben hükümet doğru politikalar uyguluyor demiyorum ki. ama genel anlamda türkiye yukarda saydığım bir ve

sayamadığım bir çok ülkeden daha iyi konumda.

ben söledim zaten adamların ekonomisi bizden geri diye.ama bu gerilikte bile bizden daha özgür daha rahat yaşıyorlar problem orda.tr ekonomisi gelişiyor.fakat kimse nası geliştiği konusunda bi bilgi sahibi değil.nasıl geliştiğini biliyor musun arastırdın mı ? biz neden bu 9 senedir kalkınıyoruz bi fikrin var mı ? bu kalkınmanın nası oldugunu anlarsan, neden macaristanın gelişmeyip, neden türkiyenin geliştiğini "sözde geliştiğini" anlarsın..

Konu ID: 112846 Konuyu Acan : Ekerci Konu Başlığı : Tahribatın en sevdiği adam ? Silinme Sebebi : 3 sayfadır takip ediyorum beni seven kimse çıkmadı. alacağınız olsun müridler
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    Ekerci bunu yazdı
    unbalanced bunu yazdı
    Ekerci bunu yazdı

hocam 2 yıldır bizzat yurt dısında yaşayarak söylüyorum sana.her türlü türkiyeyi sallar siker o daha kötü dedğin ülkeler..

macaristandayım ben.ekonomisi ne ? bizden çok kötü.yaşam şartları ne ? bize 10 basar...

nedenlerine gelince..ttnet anasını sikior internetin naapabilirson ? devlet işçilerin grev hakkını elinden alı ne yapabiliorsun ?

kullandıgın hersey, su ,akaryakıt,internet,elektrik her türlü eşya senin ülkenden daha ucuz.milli gelir oranındaki fark daha az.alt yapı sorunları çözülmüş.eğitim oturmuş durumda.sağlık sistemi oturmuş durumda.

terör problemi yok...ülkede her gün sehit haberleri yok.en ufak bi haksızlıkta hakkını arama problemin yok.

şimdi sen tutmuş bana diyorsun ki onlar söle böle..git biraz daha gez.ama gözünü aç

hocam olayın siyasi boyutuna neden bakıyorsun? huf un değerini biliyorsundur orada ne kadar değerli. budapeşte bile çok ucuz geldi bana bir

başken ve turistik şehir olmasına karşın. bilmesem tamam diyecem de macaristan ne ya :D AB üyesi olup da bugüne kadar ne söz sahibi olmuş

ne yapmışlar. güçlü ülkeler bellidir ingiltere ve almanya. rahat ülkeler de norveç ve finlandiya, yaşam standartları iyidir.  macaristan, avusturya,

polonya,çek cumh, slovakya, slovenya, bulgaristan, yunanistan, hırvatistan, diğer balkan ülkeleri, portekiz ... bu ülkelr kesinlikle türkiyeden iyi

değiller. avrupanın en büyük problemlerinden biri göçmenler. kaldığm ülkede romen çingeneler ve vietnamlılar basmışlar. asgari ücret 6000 ya

da 7000 kron  du. o da 600-700 lirası arası bi paraya denk geliyor. bahsettiğim bir çok ülke bu şekilde. 

ayrıca o ülkelerin dünyada bir önemi yoktur hocam, türkiye hem konum itibariyle hem tarih itibariyle büyük bir ülkedir. bir çok arkadaşım bana

sürekli der ki sen ülkenle gurur duyuyor olmalısın. ne güzel tarihiniz, kültürünüz v.s. var almanlarla konuşuyordum onlar da diyor türkiye çok

gelişiyor, geçen amerikan gazetesinden bi yazı okudum ekonomisi en çok gelişen ülke diye gösteriyorlar. ha ne kadar doğru ne kadar halka

yansıtıyorlar orası ayrı konu. ben hükümet doğru politikalar uyguluyor demiyorum ki. ama genel anlamda türkiye yukarda saydığım bir ve

sayamadığım bir çok ülkeden daha iyi konumda.

ben söledim zaten adamların ekonomisi bizden geri diye.ama bu gerilikte bile bizden daha özgür daha rahat yaşıyorlar problem orda.tr ekonomisi gelişiyor.fakat kimse nası geliştiği konusunda bi bilgi sahibi değil.nasıl geliştiğini biliyor musun arastırdın mı ? biz neden bu 9 senedir kalkınıyoruz bi fikrin var mı ? bu kalkınmanın nası oldugunu anlarsan, neden macaristanın gelişmeyip, neden türkiyenin geliştiğini "sözde geliştiğini" anlarsın..

sen konuyu siyasete çekiyorsun hocam. türkiyenin milli geliri yükseliyordur ama zenginler daha zenginleşiyordur. bu baştaki adamların yaptığı  

bir şey. ben bundan bahsetmiyorum. siyaset farklı bir olay. o yüzden en iyis uzaklaşayım bu konudan :) 

tekrar yazayım konuyu açan arkadaş için, ingiltere, finlandiya ve norveç bu ülkelere bak. zamanında hocam bana norveçteki bir üniversite için

yüksek lisans kitapçıkları falan getirmişti. öyle bir imkanın varsa yüksek lisans yapabilrsin. eğer lisans okumak istiyorsan onu da yapabilirsin. o

ülkenin dilini bildiğinde genelde ücretsiz oluyor lisans ve yüksek lisans. asistan olarak kalabilrisin üniversitelrde. labları iyidir donanımlıdır. dersi

derste öğretirler bol bol pratik yapıldığı için. 

çalışacaksan aracı firma çok var ama adamın belini iyi bükerler.  yerinde olsam okul muhabbetine kapağı atar ortaımı kurar sonra orada

çalışırdım ya da işini kurardın. ben öyle yaptım. kendi işimi kuracaktım ama kız arkadaşımdan ayrıldığım için artık orada kalmanın pek anlamı

olmadığı için yurda dönüş yaptım

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    anarsistherif
    anarsistherif's avatar
    Erkek

hacı giden okulla gidiyo ya sanırım bu dönem artık.

ücretsiz üniversite veren bi isveç varmış oda 2010'dan sonra ücretliye dönmüş. acaba kredi falan çekip isveçte üniversite mi okusam napsam burda çalışıp oraya mı yatırsam?

=)
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    schwarzseherisch bunu yazdı

hacı giden okulla gidiyo ya sanırım bu dönem artık.

ücretsiz üniversite veren bi isveç varmış oda 2010'dan sonra ücretliye dönmüş. acaba kredi falan çekip isveçte üniversite mi okusam napsam burda çalışıp oraya mı yatırsam?

yok hocam öyle bir şey. benim bildiğim kadarıyla almanya da da ücretsiz çek cumhuriyetinde de ücretsiz ki gidip bizzat kendim konuşmuştum

koordinatorle. hatta bir ufak çocuk liseyi bitidrdi bu yıl prag charles üniversitesine gitti. 1 yıl çekçe hazırlık alıp orada lisans okuyacak. nasıl yaptı

tam bilmiyorum ama orada bir arkadaşı vardı. çekçeyi öğrendikten sonra para istemiyorlar. muhtemelen polonya da öyle. zaten orada okul 3 yıl

süreceği için mavi kart verebilriler sana. (çek için konuşuyorum)  yüksek lisans yaparım dersen mesela 5 yıllık alırsın oturum iznini . sonra bi çeşka

(çek kızı) ile evlenirsin :)

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    anarsistherif
    anarsistherif's avatar
    Erkek

çekler iyi yav kızları falan :D

bi ben araştırıyım onları.

=)
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

çekler başka bi alem hocam :) yardımcı olabilirim çek konusunda. benim bi arkadaş charles da y.lisans yapmaya kaldı bilgisayar mühendisliğinde. dönem başı 2000 euro ödüyordu çocuk :) çekçe dili zor bir dil. paran yoksa hiç bulaşma bedava okumaya. 3-4 yılda ancak öğrenirsin. çekçe, lehçe .. .lehçe hakkında çok bilgim yok da çekçe başka bi şey. özel isimler bile çekimleniyor, tüm isimler de çekimleniyorr 7 kipte. kim, ne, nasıl, nerede, kaç gibi kelimelere göre değişiyor. 

bence dili dünyada daha çok geçerli olan ülkelere bak ya da cidden değecek ülkelere bak

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    UzatmaNaciye
    UzatmaNaciye's avatar
    Erkek

bişeyide siyasete vurmayın a.q şehitler üstünden akp mi kötülenir ekonomi olarak kötüle fikir olarak kötülede şehitler üzerinden kötüleme be bokunu cıkardınız.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nessaj
    nessaj's avatar
    Erkek

http://www.seek.com.au/JobSearch?industry=6281&nation=3000&SearchFrom=quickupper&SearchType=search+again

türkiyeden olabilecek en uzağa gitmek istersin belki. 

+çok fazla bilişimci eksikleri var.

edit:üniveriste sonrası bende bir şekiled ayrılmayı düşünüyorum ülkeden. fakat emin misin yapabilceğine? tüm sevdiklerini aileni arkadaşlarını bırakıcaksın?

nessaj tarafından 23/Eyl/12 10:39 tarihinde düzenlenmiştir
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaviGozluDev
    MaviGozluDev's avatar
    Erkek

her Avrupa birliği'ne üye olanı Avrupa diye tutup Türkiye ile kıyaslarsanız tabi olmaz bu iş :D 
    Ordaki maaşa, ve o maaşın Türkiye'de ne kadara takabul ettiğine bakmam, orda aldığım maaşla orda ne kadar iyi yaşayabildiğime bakarım. Orda aldığım maaşla ordaki ihtiyaçlarımı ne derece karşılayabildiğime, ordaki alım gücüne bakarım. 3 ay boyunca ayda 780 Euro alarak 3 kişi bi ev tuttuk. Kira 550 ya da 650 euro idi. Sadece ev kirası konusunda ortaktık, geri kalan kişisel vs harcamalarda iki kişiydik, yani iki kişi üzerinden hesaplarsak ayda 366 euro kira vermişiz, toplam bütçemizde 1560 euro idi aylık, iki kişi.. 3 ay boyunca şunu yapalım deyip yapamadığımız şunu alalım deyip alamadığımız bi'şey olduğunu hatırlamıyorum, 2 kere TR'ye dönüş yapıp geri gittim ikisinde de parfüm hediye vs aldım o paradan TR'dekilere :) evden sadece 300 euro götürmüştüm yanımda, ki onuda hediyelere verdik diyebiliriz. TR'ye son dönüşte, 2 tane nikon d3000 almıştık o paradan, araya sıkıştırdığımız interraili saymıyorum bile :) ayda 1560 euroya gayette mis gibi hem gezdik hem yaşadık hemde stajımızı yaptık :) 
    -Ankara da ki gibi her metroya giriş çıkışında kart basıp bi tarafına kazır yemiyosun, tam 72 öğrenci 16 euro olarak aylık bilet alıyosun, bütün ay ücretsiz biniyosun metro otobüs felan.
    -Su zaten bedavaydı hiç su faturası ödemedik,
    -3 ayda tolam 210 euro elektrik parası ödedik, ki sıcak sudan ocağa fırına herşeyi elektrikle kullandık zaten. Doğalgaz vs gibi bi ücretimiz yoktu.

Polonya felan tartışılmış oralar hakkında turist olamktan başak bilgim yok bişey diyemem , ama TR'de ne kadar atekabul ettiğine göre plan yapmayın. O parayla çalıştığınız ülkedeki hayatınızın nasıl olacağına göre plan yapın.
    öyle hesaplarsak bizim iki kişi toplam aldığımız 1560 euro aylıkta 3276 Lira yapıyodu, ev kirası elektrik su doğalgaz versen TR'de bişey kalmazdı o maaştan :)2250 maaşla altı ay çalıştım Ankarada geçinemedim :d Kişiden kişiey farketmesini geçtim, gitmeyi düşünüdüğünüz ülkedeki parayı TL'ye çevirip aa azmış aa çokmuş diye hesap yaparsanız tutmaz :D Biranın sudan ucuz olduğu memleketler oralar, C&A dan 1-2euro ya aldığım tişörtleri Ankara Gordion C&A da 10-15 euroya satıyolardı :D parama kıyıp 4euro ya gömlek aldıydım, burda aynısını Gordionda 20-25 liraya satıyolardı :D Bu durumda, 2250 liraya mezun olur olmaz girdiğim işte çalışırken o tarz bi gömlekten 112 tane alabiliyoken, 780 euro maaşla Almanya'da 190 tane alabiliyosun :D Pahalı olan şeyler yok mu? var.. Su pahalı mesela :D 30 cente su bulamıyosun ama 30 cent e bira var :D onuda geçtim evinde musluktan akan su zaten bedava :) (he arıtma suyu ama bedava)

Tekrar söylüyorum, Sözü geçen maaş miktarlarına değil, o paraların alım gücüne göre plan yapın :)

.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    anarsistherif
    anarsistherif's avatar
    Erkek

cok sagol nessaj hocam. sevdigim biri yok ailemede bagim yok, ozgur biriyim. 

mavigozludev hocam sen hangi ülkeye gittin onuda yazsaydin cok iyi olurdu :D

iltica basvurusu yapmayi dusunuyorum en son care zor bi olaymis ama.

=)
Toplam Hit: 6732 Toplam Mesaj: 40